Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > Άλλα ζώα

Άλλα ζώα Συζήτηση για άλλα κατοικίδια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #91  
Παλιά 10-01-10, 02:37
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Ότι νάνε.

Να πω ότι θαυμάζω των kanarini για το καταπληκτικό bird room που έχει δημιουργήσει.
Τι να πούμε :
για των εξοπλισμό? ,
για την ποικιλία των πουλιών?,
για των χρόνο που χρειάζεται να το συντηρήσεις όλο αυτό?,.

Ελπίζω kanarini να καταλάβεις ότι όταν κάποιος είναι καλός σε αυτό που κάνει. Πάντα θα υπάρχουν αυτοί που θα ζηλεύουν είτε με την κακή είτε με την καλή έννοια.

Να πω ότι για μένα είναι τόσο λάθος να φυλακίζει κανείς πτηνά όσο ψαριά.
Από κει και πέρα ο κάθε ένας κάνει ότι του κατεβάσει το μυαλό του.
Υπάρχει και η λογική φυσικά ότι κάποια είδη είναι ΟΚ σε συνθήκες αιχμαλωσίας.
Γενικά υπάρχει ένα αλαλουμ και ο καθένας κάνει ότι θέλει.

Εμένα με αρέσει να απολαμβάνω ψαριά και πτηνά όσο γίνετε σε ποιο φυσικές συνθήκες. Από την άλλη σέβομαι την διαφορετικότητα αντιλήψεις του αλλού(έως ένα σημείο χα χα χα) .


Το να την μπαίνει χομπιστας με ψαριά σε χομπιστα με πτηνά σε θέματα αιχμαλωσίας.
Έχει γέλιο ή μάλλον είναι για γέλια.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #92  
Παλιά 10-01-10, 02:43
Το avatar του χρήστη MiziGr
MiziGr Ο χρήστης MiziGr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-09-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 991
Προεπιλογή

Ρε παιδιά λίγη ηρεμία! Ας μην καταλήξετε σε εμφύλιο!!!

Μήπως θα ήταν καλύτερα να κλειδωθεί το post ???
__________________
Δεν είμαι γυναικολόγος αλλά θα του ρίξω μια ματιά

Απάντηση με παράθεση
  #93  
Παλιά 10-01-10, 02:58
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MiziGr Εμφάνιση μηνυμάτων
Ρε παιδιά λίγη ηρεμία! Ας μην καταλήξετε σε εμφύλιο!!!

Μήπως θα ήταν καλύτερα να κλειδωθεί το post ???
Δεν νομίζω ότι είναι σωστό να κλειδώσει το πόστ.
Ο άνθρωπος έχει τόσα να δείξει από την δουλειά και το μεράκι του.

Σωστότερο θα ήταν να γίνει μια απλή παρατηρήσει για αρχή, σε όσους ξεφεύγουν από το θέμα. Μη ξεχνάμε το θέμα έχει να κάνει με το bird room και όχι με τις ευαισθησίες του καθενός μας ως προς την αιχμαλωσία των πτηνών.

Υ.Γ. είναι άδικο για των δημιουργό ενός θέματος όταν άλλοι πάνε αλλού την κουβέντα να την πληρώνει αυτός.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #94  
Παλιά 10-01-10, 03:08
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Δεν την πληρωνει κανεις!

Αν εκτιθεσαι με το να παρουσιασεις κατι θα πρεπει να δεχτεις τις κριτικες αλλα και τις ερωτησεις που προκυπτουν!

Δεν υπαρχει κατι κακο σε αυτο! Οπως γινεται σε μια παρουσιαση ενος ενυδρειου ο καθενας λεει αυτο που νοιωθει!

Η συζητηση εκτρεπεται οταν δεν υπαρχουν απαντησεις! Αλλα μη φοβασαι Πουριτανε ... ειμαστε ολοι (πιστευω) αρκετα ωριμοι ωστε να μη γινει αυτο!

Οσο επι του θεματος εγω καθομαι ωρες και παρατηρω στα ενυδρεια τις συμπεριφορες των ψαριων που νοιωθουν "λες και ειναι σπιτι τους" ... βλεπω ενα κομματι της φυσης στο σπιτι μου!
Ειναι κακο να ρωτησω ποιος ο σκοπος ολου αυτου του birdroom?
Και ειδηκα με τα γερακια (τους εχω μια συμπαθεια παραπανω τι να κανουμε?)
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #95  
Παλιά 10-01-10, 03:09
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Πουριτανε να σε ρωτησω..συμφωνεις να εχει καποιος ενα γερακι στο σπιτι του πανω σε σταντ για να το επιδεικνυει ; γιατι απ οτι ειπε δεν το παει κυνηγι.
Ασε τα καναρινια, εκει δεν μιλησα και ολα πολυ ωραια και μπραβο του και τον παραδεχομαι.
Με το γερακι ομως εχουμε θεμα γιατι εδω σε αυτο το thread υπηρξε αντιπαραθεση γιατι ο kanarini παρουσιαζει εαυτον ως μεγα οικολογο και γενικα παντοτε κατηγορει τους κυνηγους με εμπαθεια.
Ουτε και εκει απαντησε τι το θελει το γερακι και η ερωτηση του γιωργου ηταν πολυ ευστοχη και ευλογη:
Παράθεση:
Το να εχεις ενα κυνηγετικο γερακι σημαινει οτι:
1ον) πας κυνηγι οποτε εισαι διπροσωπος οταν τασσεσαι με μανια κατα των κυνηγων σε αλλο ποστ που εγινε προσφατα
ή
2ον) δεν το εχεις για κυνηγι οποτε εξυπηρετεις καποιο κομπλεξ σου επιδεικνυοντας το σε ενα σταντ σαν παπαγαλο
Οποτε θα παρακαλουσα να μην κλειδωθει το θεμα πριν του δοθει η ευκαιρια να απαντησει και απο την στιγμη που κανεις δεν εχει παρεκτραπει ως τωρα.
Απάντηση με παράθεση
  #96  
Παλιά 10-01-10, 03:29
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Για ποιο λόγω έχει γεράκια η καναρινιά κάποιος δεν μπορώ να ξερώ.
Ας απαντήσει αυτός που τα έχει.

Εγώ ξερώ ότι η πραγματική θέση των ζωών είναι να είναι ελευθέρα.
Μια και η θέση μου στο gab είναι κύριος σαν λιμνοφιλο μέλος, να πω ότι εμένα με αρέσει να κάθομαι στην λίμνη να χαζεύω τα ψαράκια μου σε μπόλικο περίσσιο νερό και οποίο πουλάκι θέλει ας έρθει να πιει νερό η να φάει και κανένα ψαράκι αν μπορέσει.

Να πω ότι είχα στο παρελθόν και παπαγαλάκια και γαλιάντρες και έχω φιλοξενήσει αρκετά χρονιά σε θερινούς μήνες καρδερινοκαναρα και φλοροκαναρινα φιλών σε περίοδο διακοπών.

Μετά από αρκετά χρονιά ενασχολήσεις με κλουβιά και ενυδρεία κατάλαβα ότι για να χαρεί κάποιος όλα τα παραπάνω πρέπει να έχει λίμνη.
Πιστέψτε με όλα τα παραπάνω μου φαίνονται λάθος δεν έκανα ποτέ μου διαχωρισμό αν κάτι είναι γκαπι η άγριος δίσκος η αν είναι καναρινί η αετός.
Αν η θεση του ειναι να ειναι ελευθερο.

Ο καθένας κάνει κάτι γιατί έτσι αντιλαμβάνεται κάποια πράγματα.

Τα ενυδρεία μου είναι off όπως επίσης και το ένα κλουβί μου.
Αυτό νομίζω τα λέει όλα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #97  
Παλιά 10-01-10, 03:38
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Ετσι ειναι Πουρητανε!! Μακαρι ολοι να φτιαξουμε μια λιμνη να το χαρουμε!!
Με την ιδια χαρα θα βλεπω ενα πουλακι να ερθει να πιει νερο στη λιμνη μου! Εδω τα βλεπω στη Σαλαμινα που ερχονται και τρελενομαι! Αν ειχα την δυνατοτητα μεχρι και στον αμαζωνιο θα μετακομοιζα για τα ατιμα τα δισκακια !!
Το θεμα ειναι δεν ειναι συνεπης καποιος ο οποιος δηλωνει οικολογος και ειναι απεναντι στους κυνηγους ... και απο την αλλη στη πραξη να κανεις αλλα! Σοβαρα δε βλεπεις οτι κατι δεν ειναι σωστο σε ολο αυτο? Ναι εσυ τα καταφερες! Μακαρι να τα καταφερω και εγω καποτε!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #98  
Παλιά 10-01-10, 08:40
kanarini Ο χρήστης kanarini δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2008
Περιοχή: Νικαια-Νεαπολη
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Η κακια και η ζηλια ειναι και αυτα ανθρωπινα συναισθηματα και τα κατανοω, φανηκε ο σκοπος σου απο την επιμονη σου να στελνεις συνεχομενα ποστ, αναφορες σε αλλα ποστ και συζητησεις δειχνουν μονο την σκοπιμοτητα οσων τα χρησιμοποιουν, και το κακεντρεχης του χαρακτηρα τους.
Ενας ανθρωπος που δεν εχει βαθυτερο σκοπο κανει το ποστ του λεει την γνωμη του ομορφα και ωραια.
Το γερακι μιας και λετε ασχετα πραγματα, διοτι δεν εχετε ιδεα, δεν ειναι απο αυτα που μπορει να τα χρησιμοποιησει καποιος για κυνηγι.Υπαρχουν και τετοια φυσικα και σε αλλες χωρες τα χρησιμοποιουν για κυνηγι.
Το γερακι οπως καποιοι βγαζουν τα σκυλια τους βολτα εβγαινε εξω και πετουσε, δειτε και κανενα video μονο κακιες ξερετε να βγαζετε.
Το θεμα σας ειναι το κυνηγι λοιπον απο οτι φανερωθηκε...παρακαλω πολυ τον Τολη να συνετισει αυτα τα δυο μελη, διοτι δεν σχολιαζουν η αναφερουν την αποψη τους κατι αλλο κανουν που ειναι κατανοητο σε ολους πια.
__________________
http://www.kanarini.net/
Απάντηση με παράθεση
  #99  
Παλιά 10-01-10, 08:59
kanarini Ο χρήστης kanarini δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2008
Περιοχή: Νικαια-Νεαπολη
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Για να επανελθουμε στα του ποστ ενα αποσπασμα απο την χθεσινη Απογευματινη
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC09329.jpg
Εμφανίσεις:  269
Μέγεθος:  156,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC09331.jpg
Εμφανίσεις:  272
Μέγεθος:  197,2 KB  
__________________
http://www.kanarini.net/
Απάντηση με παράθεση
  #100  
Παλιά 10-01-10, 09:15
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Smile

Το πιο σημαντικο ειναι οτι ουσιαστηκα ... δεν απαντας ... Δε πειραζει ελπιζω να καταλαβες (οπως ολοι ελπιζω) οτι με αυτο το τροπο μας συστηνεσαι σαν φανατικος οικολογος και απο την αλλη να "συλλεγεις" ζωντανα ... και να επιδεικνυεις σε ενα σταντ σαν παπαγαλο
Προσωπικα ουτε οικολογος ειμαι, ουτε κομπλεξικος ... καλα το κακοπροαιρετος το εχω ξανακουσει ουτε εχω πουλια ουτε θελω να εχω! ουτε εχω κυνηγησει ποτε και ουτε προκειτε! Μια φορα ειχε φερει ζωντανα πουλια ο πατερας μου για να τα σφαξει (ορτυκια νομιζω) και εγω το βραδυ τους ανοιξα το κλουβι να φυγουν!
Ενταξει εγω ... το λες αυτο για τον Αλεξανδρο? Μη τρελαθουμε! Ειναι ο πιο αγαθος ανθρωπος που εχω γνωρισει ποτε!
Εγω βλεπω τα λεγομενα σου δεν συμβαδιζουν με αυτα που κανεις απλα πραγματα ... Να μη το πω - αν εχω την αδεια σου?
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος Κ : 10-01-10 στις 09:48
Απάντηση με παράθεση
  #101  
Παλιά 10-01-10, 09:24
Το avatar του χρήστη PHILIPAN
PHILIPAN Ο χρήστης PHILIPAN δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-02-2006
Περιοχή: KERATSINI
Μηνύματα: 69
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Το να την μπαίνει χομπιστας με ψαριά σε χομπιστα με πτηνά σε θέματα αιχμαλωσίας.
Έχει γέλιο ή μάλλον είναι για γέλια.
Ρε POURITANOS έγραψες !!!
__________________
Panos M. Philipakopoulos
Απάντηση με παράθεση
  #102  
Παλιά 10-01-10, 09:41
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PHILIPAN Εμφάνιση μηνυμάτων
Ρε POURITANOS έγραψες !!!
με προλαβες!
φοβομαστε να συμφωνησουμε και με τον πουριτανο!θα παρεξηγηθουμε κ ολας!
πιστευω πως ολο αυτο αυτο γινεται γιατι εχουμε συνδυασει τα πουλια με την ελευθερια.γιαυτο μας φενεται καπως να τα βλεπουμε φυλακισμενα.και εμενα μου φενεται καπως.αλλα μεχρι εκει....
τα ψαρια τα εχουμε συνδυασει με το προσωπικο μας χαζι δηλαδη?το μικροτερο ειδος ψαριου να βαλεις στο μεγαλητερο ιδιοτικο ενυδρειο που υπαρχει,την φυση δεν θα την αντικαταστησεις ποτε....τον κ***** να βαρας κατω,πως να το κανουμε!!

ολοι αιχμαλωτα ζωντανα δεν εχουμε?ολοι στο ιδιο καζανι βραζουμε,αλλος περισσοτερο και αλλος λιγοτερο.μονο φιλωζοους δεν θα μας ελεγα....
Απάντηση με παράθεση
  #103  
Παλιά 10-01-10, 09:44
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Προεπιλογή

ρε παιδια !

στο γυμνασιο πηγαινα και επιανα καρδερινουλες κλπ με ξωβεργες , ευτυχως λογω μη δυνατοτητας μετακινησης τοτε περιοριζομουν στο ορος αιγαλεω οπου τα πουλια δεν ειναι πολλα και ποτε δεν επιασα πολλα , καποια στιγμη τα ελευθερωσα ολα τελικα

ειχα επισης παπαγαλακια και παραδεισεια και ενα καναρινακι

τα παραδεισεια μου τα ειχε φερει ο πατερας μου απο την Ινδια που ειχε παει ταξιδι ηταν 2 και δυστηχως αγρια πιασμενα , δεν ειχαν κλουβι ποτε , ειχα απλα μια γλαστρουλα σε ενα τραπεζι το φαι τους και το νερο τους και δεν φυγαν ποτε απο εκει ουτε οταν τα εβγαζα στο μπαλκονι

το καναρινι το αφηνα να πετα μεσα στο δωματιο και οταν χορταινε πτησεις εμπαινε παλι μεσα μονο του

τα πουλια του Καναρινη σε τι διαφερουν ; ειναι ολα γεννημενα στην αιχμαλωσια

τα γερακια επισης πανε για εκπαιδευση και πετουν στο βουνο ελευθερα αν θελαν θα φευγαν

για του λογου το αληθες

πριν 1 χρονο περιπου ειχα παει με τον Παρη τον σκυλο μου στο βουνο ηταν λυτος και του μαθαινα το μαζι χωρις λουρι στους ησυχους δρομους του βουνου , καποια στιγμη πετυχαινουμε ενα παιδι -τον ξερεις Μαριε - με ενα γερακι αυτο τρομαξε οταν ειδε τον σκυλο και πεταξε σε εναν διπλανο βραχο

ο σκυλος μιας και δεν γνωριζε τελεια να περπαταει μαζι μου χωρις λουρι ενθουσιαστηκε και ετρεξε να πασει το γερακι το οποιοξαναπηγε στον εκπαιδευτη του ο σκυλος το ακολουθησε τοτε αυτο αρχισε να πεταει προς μια συγκεκριμενη κατευθυνση

ο εκπαιδευτης ηρεμος μου λεει " μην ανησηχεις για τον σκυλο το γερακι θα παει στο αμαξι μου που εχει μεσα την κλουβα της οπου νιωθει ασφαλεια "

ετσι και εγινε εκατσε στην σχαρα του αμαξιου και δεν ξανακουνηθηκε απο εκει

αν ηθελε θα εφευγε νομιζω
__________________


διαθετω καλλιεργειες ζωντανων τροφων για τα μελη του πανελληνιου συλλογου φιλων του ενυδρειου
Νικος
Απάντηση με παράθεση
  #104  
Παλιά 10-01-10, 09:50
kanarini Ο χρήστης kanarini δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2008
Περιοχή: Νικαια-Νεαπολη
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Σωστα τα λες Νικο ο φιλος μου ειναι στο παρακατω video σε μια παρουσιασει που εκανα
http://www.youtube.com/watch?v=0IOCk9weWVY
__________________
http://www.kanarini.net/
Απάντηση με παράθεση
  #105  
Παλιά 10-01-10, 09:57
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Smile

Δεν ειμαι και φιλοζωος (το ξεχασα) ...
Δε με νοιαζουν τα πουλια (γενικα ) με νοιαζει η ασυνεπεια των λογων και των εργων!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #106  
Παλιά 10-01-10, 09:59
kanarini Ο χρήστης kanarini δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2008
Περιοχή: Νικαια-Νεαπολη
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgarask Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ειμαι και φιλοζωος (το ξεχασα) ...
Δε με νοιαζουν τα πουλια (γενικα ) με νοιαζει η ασυνεπεια των λογων και των εργων!
Ασυνεπης εισαι εσυ, εαν εχεις προβλημα κατανοησεις δεν φταιω εγω κοψε τους χαρακτηρισμους.
__________________
http://www.kanarini.net/
Απάντηση με παράθεση
  #107  
Παλιά 10-01-10, 12:28
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

συγγνώμη ρε παιδιά αλλά νομίζω πως έχει μεγάλη διαφορά όταν έχεις ψάρια εκτροφής σ'ένα μεγάλο και άνετο ενυδρείο από το να έχεις πτηνά σε μιά σταλιά κλουβάκια. Για μένα η αντιστοιχία με το άνετο ενυδρείο θα έπρεπε να είναι ένα τεράστιο κλουβί για καναρίνια εκτροφής, όπου εκεί μέσα θα μπορούν να πετάνε κι όχι απλά να πηδούν από κλαδάκι σε κλαδάκι με τα φτερά κλειστά και άχρηστα. Όταν ήμουν στο δημοτικό μου έφερε η μάνα μου ένα κλουβί με 2 παπαγαλάκια. Σε μερικές μέρες είχα ανοίξει το πορτάκι και έκανα την "πάπια". Δεν μπορούσα να τα βλέπω εκεί μέσα κι ας ήμουν και μια σταλιά παιδί.

Όμως δεν μπορώ να βλέπω και ψάρια σε μια σταλιά ενυδρεία και γυάλες. Αν θυμάστε είχα πάρει 800λιτρο για να έχω μικρά ψαράκια. Άσχετα το τι έγινε και αναγκάστηκα να το δώσω σε μια μέρα μέσα. Περιμένω πως και πως τώρα να πάρω πάλι ένα μεγάλο για τα χρυσόψαρα μου, ή αν μπορέσω να κάνω λιμνούλα για να είναι όπως πρέπει να είναι.


Παράθεση:
Το να την μπαίνει χομπιστας με ψαριά σε χομπιστα με πτηνά σε θέματα αιχμαλωσίας.
Έχει γέλιο ή μάλλον είναι για γέλια.
Αυτό είναι τελείως άτοπο. Φυσικά και θα την μπει χομπίστας σε χομπίστα. Εσύ που είσαι χομπίστας με ψάρια δεν θα την έλεγες σε άλλον χομπίστα με 5 χρυσόψαρα σε μία γυάλα στρογγυλή 5 λίτρων? Δεν θα την έλεγε κάποιος ενυδρειάς σε κάποιον που έχει σκύλο σε ένα υπόγειο 2x2 σε άθλιες συνθήκες? Τα πουλιά απαιτούν τεράστιους χώρους για να ισοσταθμιστεί κατά κάποιο τρόπο η αιχμαλωσία. Ελευθερία δεν θα γίνει ποτέ, αλλά αν είναι αιχμάλωτα ας έχουν τουλάχιστον την ψευδαίσθηση της ελευθερίας για λόγους ευζωίας και μόνο. ΤΟΝΙΖΩ: ΜΙΛΑΩ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΖΩΑ ΕΚΤΡΟΦΗΣ
Απάντηση με παράθεση
  #108  
Παλιά 10-01-10, 13:35
Το avatar του χρήστη PHILIPAN
PHILIPAN Ο χρήστης PHILIPAN δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-02-2006
Περιοχή: KERATSINI
Μηνύματα: 69
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Strahos Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα πουλιά απαιτούν τεράστιους χώρους για να ισοσταθμιστεί κατά κάποιο τρόπο η αιχμαλωσία.
Ενω οι δίσκοι με 1200 λίτρα (που λίγοι διαθέτουν) είναι σαν στο σπίτι τους...
__________________
Panos M. Philipakopoulos

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη PHILIPAN : 10-01-10 στις 13:52
Απάντηση με παράθεση
  #109  
Παλιά 10-01-10, 13:40
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

ετσι ειναι παιδια...
αν εχουμε ψαρια ας τα εχουμε σε μεγαλα ενυδρεια.....η ακομη καλυτερα σε λιμνες αν μπορουν να ζησουν εξω..
αν εχουμε πουλια ας τα εχουμε σε υπαιθριες κλουβες...η ελευθερα να πετανε εστω και μεσα στο σπιτι...
αν εχουμε σκυλο ας τον εχουμε σε αυλη και οχι σε διαμερισμα....η να τον βγαζουμε πολλες βολτες την ημερα...

γενικοτερα...μιας και εχουμε ζωντανα υπο την επιβλεψη μας....ας περνανε οσο καλυτερα γινεται.
δε το κανουμε ολοι αυτο....αλλα ας το κανουμε τουλαχιστον στο μεγιστο βαθμο που μπορουμε.

μη γελιομαστε...ο ανθρωπος αρχικα εξημερωσε ζωα για προσωπικο του οφελος...και οχι για οφελος των ζωων.
βεβαια ας μη ξεχναμε πως με την εξημερωση-αιχμαλωσια-μελετη των ειδων (οπως των ψαριων σε ενυδρεια)..ο ανθρωπος εμαθε και κατανοησε και τις αναγκες τους..με αποτελεσμα -ΑΝ ηθελε- να μπορουσε να εξασφαλισει τη σωστη διαβιωση τους στη φυση. και να σεβαστει τη φυση γενικοτερα.

Τελος με την καταστροφη που σπερνει ο ανθρωπος περναμε πλεον και στο επιπεδο του να διατηρει εξημερωμενα ειδη ζωντανων που στη φυση χαθηκαν-χανονται.
το ιδιο νομισμα εχει 2 πλευρες....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #110  
Παλιά 10-01-10, 19:08
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kanarini Εμφάνιση μηνυμάτων
Η κακια και η ζηλια ειναι και αυτα ανθρωπινα συναισθηματα και τα κατανοω, φανηκε ο σκοπος σου απο την επιμονη σου να στελνεις συνεχομενα ποστ, αναφορες σε αλλα ποστ και συζητησεις δειχνουν μονο την σκοπιμοτητα οσων τα χρησιμοποιουν, και το κακεντρεχης του χαρακτηρα τους.
Ενας ανθρωπος που δεν εχει βαθυτερο σκοπο κανει το ποστ του λεει την γνωμη του ομορφα και ωραια.
Το γερακι μιας και λετε ασχετα πραγματα, διοτι δεν εχετε ιδεα, δεν ειναι απο αυτα που μπορει να τα χρησιμοποιησει καποιος για κυνηγι.Υπαρχουν και τετοια φυσικα και σε αλλες χωρες τα χρησιμοποιουν για κυνηγι.
Το γερακι οπως καποιοι βγαζουν τα σκυλια τους βολτα εβγαινε εξω και πετουσε, δειτε και κανενα video μονο κακιες ξερετε να βγαζετε.
Το θεμα σας ειναι το κυνηγι λοιπον απο οτι φανερωθηκε...παρακαλω πολυ τον Τολη να συνετισει αυτα τα δυο μελη, διοτι δεν σχολιαζουν η αναφερουν την αποψη τους κατι αλλο κανουν που ειναι κατανοητο σε ολους πια.
Σε διαβεβαιω οτι δεν υπαρχει κανενα αισθημα κακιας ή ζηλιας. Μου αρεσει πολυ η δουλεια που κανεις με τα ωδικα και εισαι μοναδικος σε αυτο που κανεις και απο εμενα εχεις χιλια συγχαρητηρια.
Εξ αλλου ποιος ειμαι εγω που θα σε κρινω, αφου και καναρινια εχω σε μεγαλες κλουβες στο κτημα μου , και καρδερινες και φασιανους και ο,τι αλλο μπορεις να φανταστεις ειχα. Και γερακια εχουν περασει απο τα χερια μου (τα οποια απελευθερωθηκαν ολα). Ομως εγω ειμαι συνειδητοποιημενος, ειμαι αυτος που ειμαι, ενας φαυλος κυνηγος που εχει κανει εγκληματα κατα της φυσης. Θα ζησω με τα κριματα μου και θα προσπαθησω στο μελλον να πραξω καλυτερα...

Εσυ ομως κρυβεσαι πισω απο το δαχτυλο σου, γιατι απο την μια σε παρακολουθω εδω και 2 χρονια οτι πεταγεσαι σε καθε θεμα που εχει να κανει με το κυνηγι και αφοριζεις τους κυνηγους χαρακτηριζοντας τους ως κομπλεξικους, καταστροφεις ,κλπ. και απο την αλλη η φιλοζωικη και οικολογικη σου δραστηριοτητα σταματαει εκει .Ο τροπος λοιπον που παρουσιαζεις τον εαυτο σου ερχεται σε αντιδιαστολη με την κατοχη απο εσενα ενος σπανιου (προφανως) ή ακομα και απειλουμενου αρπακτικου το οποιο το κρατας μονο για να εξυπηρετεις το δικο σου βιτσιο. Οφειλες λοιπον μια εξηγηση οχι μονο σε μενα αλλα και σε ολους τους κυνηγους αυτου του φορουμ που τους εχεις "στολισει" με χαρακτηρισμους κατα το παρελθον.

Συγνωμη αλλα εμενα δεν με πειθεις για τα οικολογικα σου αισθηματα. Αν σε ενδιεφερε τοσο πολυ και πραγματικα για αυτα τα σπανια ειδη, τοτε δωσε τα 3 χιλιαρικα και φερε εναν νεαρο Χρυσογερακα (Falco biarmicus) απο την Αγγλια, εκπαιδευσε τον να κυνηγαει και να επιβιωνει , απολαυσε τον μεχρι να ενηλικιωθει και μετα απελευθερωσε τον σε μια περιοχη της Ελλαδας οπου εχουν μεινει καποια απο τα τελευταια ζευγαρια του ειδους να αναπαραχθει μηπως και σωθει το ειδος.Τελικα η θεση τους εκει ειναι.
Ακομα και οι γερακαρηδες της Κ.Ασιας κρατανε τους χρυσαετους μερικα χρονια και μετα τους απελευθερωνουν δινοντας τους την ευκαιρια να αναπαραχθουν.
Λυπαμαι μονο που η λεξη Οικολογος εχει διαστρεβλωθει στην Ελλαδα. Σε ολες τις χωρες της Ευρωπης, οι πραγματικοι οικολογοι συνεργαζονται με τους κυνηγους για το καλο του περιβαλλοντος και την διαχειριση της θηραματοπανιδας. Μονο στην Ελλαδα εμφανιζεται αυτο το περιεργο ειδος "Οικολογιας" οπου μας φταινε ολα τα αλλα εκτος απο τον εαυτουλη μας.
Απάντηση με παράθεση
  #111  
Παλιά 10-01-10, 20:19
kanarini Ο χρήστης kanarini δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2008
Περιοχή: Νικαια-Νεαπολη
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Δεν εχω χρονο να σου απαντησω σημερα, το να μεταφερεις απο αλλα ποστ αποψεις κτλ δειχνει κατι...
Το κυνηγι ειναι το προβλημα σας λοιπον, δεν κρυβομαι και ειμαι παρα καθαρος και δεν σου επιτρεπω σ εσενα και σε οποιοδηποτε αλλον να με χαρακτηριζεις, τι εχω κανει δεν γνωριζεις γι αυτο δεν πρεπει να αναφερεσαι και να μιλας ετσι.
Δεν μου αρεσει το κυνηγι και λοιπον;η επιθετικοτητα σας ειναι χαρακτηριστικη
Η τελευταια παραγραφος σου ειναι λιγο...ακαιρη αυριο θα τα πουμε καλυτερα, μιας και μου εκανες και φιλοφρονηση θα πω και εγω οτι και εσυ στα φυτεμενα μαζι με ενα δυο παιδια εδω μεσα ειστε νουμερο 1. Αλλα κριμα που μιλας ετσι εσυ μιας και εχουμε γνωριστει και μιλησει αρκετες φορες.
__________________
http://www.kanarini.net/
Απάντηση με παράθεση
  #112  
Παλιά 10-01-10, 21:55
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Παράθεση:
δεν σου επιτρεπω σ εσενα και σε οποιοδηποτε αλλον να με χαρακτηριζεις
Παρατηρησα οτι αυτο το λες συνεχως σε καθε ποστ που γραφεις. Δεν βλεπω πουθενα επιθετα ή χαρακτηρισμους.
Αυτο που μας χαρακτηριζει ολους μας δεν ειναι τα λογια των αλλων αλλα οι πραξεις μας και οι επιλογες μας.
Αντιθετως εσυ ελευθερα χαρακτηρισες τους κυνηγους στο θεμα της σκοτωμενης αρκουδας ή σε ενα αλλο φορουμ λεγοντας οτι "τους λειπει κατι αλλο απο μεγεθος και το αναπληρωνουν με το οπλο"

Επειδη κι εγω δεν εχω ουτε τον χρονο ουτε και την διαθεση να ασχοληθω αλλο με το θεμα...με την ησυχια σου, απαντησε αν θεωρεις οτι πρεπει να απολογηθεις για κατι. Αλλα θα το κανεις μονος σου.. για μενα το θεμα εχει ληξει πλεον και η απαντηση που πηρα σχετικα με το γερακι ηταν σαφης. Το εχεις για προσωπικο γουστο. Αντι για παπαγαλο ηθελες γερακι που ειναι και πιο εφετζιδικο.
Με γεια σου με χαρα σου. την επομενη φορα ομως που θα ξανασυμμετασχεις σε συζητηση περι προστασιας της φυσης και των σπανιων ειδων, να θυμασαι οτι θα εισαι απο τους τελευταιους που θα δικαιουνται να ριξουν τον πρωτο λιθο εναντιον των κυνηγων.
Απάντηση με παράθεση
  #113  
Παλιά 11-01-10, 10:07
kanarini Ο χρήστης kanarini δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2008
Περιοχή: Νικαια-Νεαπολη
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Παρατηρησα οτι αυτο το λες συνεχως σε καθε ποστ που γραφεις. Δεν βλεπω πουθενα επιθετα ή χαρακτηρισμους.
Αυτο που μας χαρακτηριζει ολους μας δεν ειναι τα λογια των αλλων αλλα οι πραξεις μας και οι επιλογες μας.
Αντιθετως εσυ ελευθερα χαρακτηρισες τους κυνηγους στο θεμα της σκοτωμενης αρκουδας ή σε ενα αλλο φορουμ λεγοντας οτι "τους λειπει κατι αλλο απο μεγεθος και το αναπληρωνουν με το οπλο"

Επειδη κι εγω δεν εχω ουτε τον χρονο ουτε και την διαθεση να ασχοληθω αλλο με το θεμα...με την ησυχια σου, απαντησε αν θεωρεις οτι πρεπει να απολογηθεις για κατι. Αλλα θα το κανεις μονος σου.. για μενα το θεμα εχει ληξει πλεον και η απαντηση που πηρα σχετικα με το γερακι ηταν σαφης. Το εχεις για προσωπικο γουστο. Αντι για παπαγαλο ηθελες γερακι που ειναι και πιο εφετζιδικο.
Με γεια σου με χαρα σου. την επομενη φορα ομως που θα ξανασυμμετασχεις σε συζητηση περι προστασιας της φυσης και των σπανιων ειδων, να θυμασαι οτι θα εισαι απο τους τελευταιους που θα δικαιουνται να ριξουν τον πρωτο λιθο εναντιον των κυνηγων.
Τα λογια σου και η επιθετικοτητα σου φανερωνουν οτι εχεις μεγαλο προβλημα τελικα, πιο φορουμ και το τι ειπα να το μεταφερεις αυτουσιο, το τι κανω και τι θα κανω ειναι θεμα δικο μου και δικαιωμα μου. Το ποστ αυτο δεν αναφερθηκε ουτε γραφτηκε για το κυνηγι.
Για πιο λογω διατηρουσα ενα τετοιο πτηνο δεν θα το κρινεις εσυ
__________________
http://www.kanarini.net/
Απάντηση με παράθεση
  #114  
Παλιά 11-01-10, 10:34
Το avatar του χρήστη maniac
maniac Ο χρήστης maniac δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-03-2007
Περιοχή: Πεντέλη Αθηνα
Μηνύματα: 138
Προεπιλογή

Σημερα το πρωι ενας φορτηγατζης περασε με κοκκινο φαναρι και του κορναρησα. Στο επομενο φαναρι περασα με κοκκινο εγω. Εχει σημασια πως στην μια περιπτωση ηταν δεκα ροδες και 10 τονοι και στην αλλη 2 ροδες και διακοσια κιλα; Νομιζω πως οχι, η πραξη εχει την ιδια αξια.
Που κολλαει τωρα αυτο που συνεβη με αυτα που γραφετε; Κολλαει μια χαρα οπως και το "η καμηλα την καμπουρα της δεν την βλέπει".
Αυτο που περισσευει απο τους ανθρωπους στην σημερινη κοινωνια ειναι ο εγωισμος και αυτο που λειπει ειναι η αυτοκριτικη. Τα ξερουμε ολα και κανουμε κριτικη για τα παντα. Παντα ομως τα ΄δικα μας΄ειναι καλως καμωμενα και δεν επιδεχονται κριτικης ενω οι αλλοι σταβα και απαραδεκτα. Υιοθετουμε μια αποψη και τελος. Την βαφτιζουμε σωστη και μετα παρωπιδες, δεν θελουμε να ακουσουμε τιποτα αλλο.
Επι του προκειμενου τωρα, οτι και να διατηρουμε, πουλια η ψαρια, η ουσια ειναι πως τα εχουμε υπο καθεστως αιχμαλωσιας. Και μην μου πειτε τα προσεχω με κλουβες ενυδρεια και τριχες κατσαρες. Μηπως τα εχετε ρωτησει αν θελουν να ζουν 10 χρονια αιχμαλωτα η 5 χρονια ελευθερα; Οχι φυσικα. Εχετε αποφασισει εσεις για αυτα, εσεις/εμεις αποφασισαμε γιατι ξερουμε καλυτερα. Ολα τα ξερουμε.
Ετσι λοιπον μιλατε οι μεν για τους δε και αντιστροφα ενω ολοι κανετε το ιδιο πραγμα, ικανοποιητε την ματαιοδοξια σας. Θελετε να ομορφηνετε το σαλονι σας με ομορφα ψαρακια (οπως εχω κανει και εγω) η να ακουτε το κελαηδημα για να νοιωθετε καλυτερα, αλλα δεν το παραδεχεστε. Μηπως ειναι καιρος να το κανετε και να ζησετε με αυτο;
Απάντηση με παράθεση
  #115  
Παλιά 11-01-10, 11:39
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σημερα το πρωι ενας φορτηγατζης περασε με κοκκινο φαναρι και του κορναρησα. Στο επομενο φαναρι περασα με κοκκινο εγω. Εχει σημασια πως στην μια περιπτωση ηταν δεκα ροδες και 10 τονοι και στην αλλη 2 ροδες και διακοσια κιλα; Νομιζω πως οχι, η πραξη εχει την ιδια αξια.
τα ισοπέδωσες όλα τώρα... δηλαδή δεν έχει διαφορά αν έχεις τα ίδια ψάρια σε 30 ή σε 3000 λίτρα? Το φανάρι νομίζω είναι τραβηγμένο παράδειγμα.


Παράθεση:
Θελετε να ομορφηνετε το σαλονι σας με ομορφα ψαρακια (οπως εχω κανει και εγω) η να ακουτε το κελαηδημα για να νοιωθετε καλυτερα, αλλα δεν το παραδεχεστε. Μηπως ειναι καιρος να το κανετε και να ζησετε με αυτο;
Προτιμώ να είναι καιρός να αποφασίσουμε να μην ξαναβάλουμε άλλο ζώο στο σπίτι μας, ότι κι αν είναι. Εγώ προς τα εκεί οδεύω πάντως...

και για τον επίλογο, σαφώς και η αιχμαλωσία δεν είναι άγια πράξη, όμως όταν υπάρχει είναι προτιμότερο να τηρεί κανόνες ευζωίας και όχι βασανισμού. Το καλύτερο βέβαια είναι να μην υπάρχει καθόλου.
Απάντηση με παράθεση
  #116  
Παλιά 11-01-10, 18:25
kanarini Ο χρήστης kanarini δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2008
Περιοχή: Νικαια-Νεαπολη
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Μερικες φωτογραφιες σημερινες απο τo birdroom
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC09368.jpg
Εμφανίσεις:  232
Μέγεθος:  113,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC09371.jpg
Εμφανίσεις:  225
Μέγεθος:  102,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC09375.jpg
Εμφανίσεις:  255
Μέγεθος:  169,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC09379.jpg
Εμφανίσεις:  232
Μέγεθος:  171,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC09380.jpg
Εμφανίσεις:  259
Μέγεθος:  166,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC09406.jpg
Εμφανίσεις:  252
Μέγεθος:  130,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC09421.jpg
Εμφανίσεις:  241
Μέγεθος:  131,8 KB  
__________________
http://www.kanarini.net/
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ litsa Άλλα ζώα 9 20-12-09 15:00
rio 400-παρουσιαση rockxk Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 11 19-09-07 15:35
παρουσιαση asourtzo Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 10 11-06-07 14:57
ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ Βασίλης Μαιόπουλος Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 57 19-03-07 22:13

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:52.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,13612 seconds with 16 queries