Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα: Ασθένειες - Θεραπείες

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 11-05-17, 21:06
fouskas Ο χρήστης fouskas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-10-2016
Περιοχή: ΜΟΣΧΑΤΟ
Μηνύματα: 161
Προεπιλογή Νωχελικό νέο χρυσοψαράκι

Καλησπέρα σε όλους,

προχθές πήρα ένα χρυσοψαράκι red cap (κύριε Τάκη μη μαλώνεις!) από γνωστό κατάστημα με εξειδίκευση ενυδρειακή. Το έχω σε καραντίνα 35 λίτρων (ikea samla) με στρωμένο φίλτρο (αμμωνία-νιτρώδη 0) και αεραντλία και θερμοκρασία 24 με 26 (την έχω ελεύθερη ουσιαστικά). Το ψαράκι ήταν μια χαρά όταν το πήρα, και με ιδανικό μέγεθος στο wen. Από προχθές μέχρι και τώρα που σας γράφω, υπήρξαν 5-6 φορές που είπα ότι πέθανε. Τόσο ακίνητο ψάρι δεν έχω ξαναδεί. Μπορεί να περάσουν και 5 λεπτά χωρίς να κουνηθεί καθόλου, σήμερα μάλιστα το έκανε δίπλα στην είσοδο του φίλτρου (και είπα αυτό ήταν) και μετά από 3-4 λεπτά επανήλθε. Αυτή η ακινησία μπορεί να υπάρχει σε οποιοδήποτε ύψος, στον πάτο, στη μέση, ψηλά, παντού. Όποτε θυμάται, τρέχει ή κολυμπά στο χαλαρό αλλά ξοδεύει πάρα πολλή ώρα στην κατάσταση που περιέγραψα παραπάνω ή με μίνιμουμ κινήσεις.

Τα πτερύγια είναι σε άψογη κατάσταση και καθόλου μαζεμένα. Δεν αναπνέει από την επιφάνεια ούτε έχει κόκκινα βράγχια για να θεωρώ ότι ίσως είχε πρόβλημα αμμωνίας ( από αφηρημάδα δεν έκανα μετρήσεις στο νερό του pet shop ) . Εν γένει μιλάμε για ένα πεντακάθαρο ψαράκι με όμορφο λευκό δέρμα και ιδανικό wen αλλά παρουσιάζει αυτή την (τρομακτική) ακινησία και νωχελικότητα.

Σήμερα του έβαλα αλάτι, 3γρ ανά λίτρο, και έχω κ ένα esha2000 που κάθεται αλλά είναι ανοιγμένο εδώ κ 6 μήνες, θα μπορούσα να το χρησιμοποιήσω? Επίσης να αναφέρω ότι χθες του ριξα κάτι ψιλοσπυριά τροφής να δω αν θα φάει. Του πήρε ένα 2λεπτό να... ξυπνήσει αλλά όταν ξύπνησε, τα λιάνισε, έχει δλδ όρεξη.

Έχει κανείς καμιά ιδέα? Στην αρχή έλεγα βαριέται ή ότι θα σοκαρίστηκε με τη μεταφορά αλλά πέρασε 2ημερο και ακόμα στα ίδια είμαστε.
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
¶ρρωστο χρυσοψαράκι-μικρά άσπρα στίγματα Σπίθας Χρυσόψαρα: Ασθένειες - Θεραπείες 62 29-01-16 10:10
Νωχελικό χρυσόψαρο. CHRISTOS13 Χρυσόψαρα: Ασθένειες - Θεραπείες 14 28-02-11 10:08
Μικρό μου χρυσοψαράκι... in the pond Ψάρια για δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 3 15-06-09 19:00
Χαρίζεται υγιέστατο χρυσοψαράκι manolakis Χρυσόψαρα 0 15-01-06 16:19
Νωχελικό.Το κυνηγάνε. Kostis T. Χρυσόψαρα: Ασθένειες - Θεραπείες 2 20-12-04 22:17

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:40.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03660 seconds with 15 queries