Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-02-06, 18:27
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή EHEIM 2213. Απορίες...

Έβαλα τελικά εξωτερικό φίλτρο EHEIM 2213 και βγήκε η σαβούρα του carefoure, όμως έχω κάποια προβληματάκια.

1ον: τοποθέτησα την σωλήνα εξόδου όπως στο σκαρίφημα Α (κάτοψη) και το νερό κυκλοφορεί όπως στο σκαρίφημα Β στη μέση του ενυδρείου και "ξυρίζει" τον βυδό καθώς δημιουργεί και ένα πολύ δυνατό καθοδικό ρεύμα στο μπροστινό μέρος του ενυδρείου. τα ψάρια δυσκολεύονται να κολυμπήσουν εκεί. σκέφτηκα να κόψω το σωληνάκι με τις τρυπούλες για να χωρέσει κατά πλάτος του ενυδρείου όπως στο σκαρίφημα Γ, όμως έτσι θα λιγοστέψουν οι τρύπες = περισσότερη πίεση στην έξοδο = θα σηκώνεται κύμα!
ερώτηση: έχει κάποιο σύστημα το συγκεκριμένο φίλτρο να μειώνει την ένταση λειτουργίας του? αν όχι, κάποια άλλη συμβουλή για την σωστή ροή νερού?

2ον: έχω διαβάσει οτι το φίλτρο είναι αθόρυβο, το δικό μου κάνει ένα βουητό από την ώρα που το έθεσα σε λειτουργεία. ακούγεται δηλαδή. φταίει κάτι?
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  a.JPG
Εμφανίσεις:  525
Μέγεθος:  43,6 KB  

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Strahos : 27-02-06 στις 18:30
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-02-06, 19:08
Το avatar του χρήστη Ιορδάνης
Ιορδάνης Ο χρήστης Ιορδάνης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονικη/Κ.Τούμπα
Μηνύματα: 405
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Ιορδάνης
Προεπιλογή

Καλησπέρα φίλε ,γιατί δεν βάζεις ένα βανάκι πριν το spraybar αν κατάλαβα καλά από την εικόνα και να στραγγαλίσεις λίγο την εξαγωγή του νερού;
Φιλικά Ιορδάνης.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-02-06, 19:16
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

το σκέφτηκα κι αυτό Ιορδάνη, δεν θα υπάρχει πρόβλημα αν κάνω κάτι τέτοιο? δεν θα ζορίζεται ο κυκλοφορητής έτσι?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-02-06, 19:20
Το avatar του χρήστη Ιορδάνης
Ιορδάνης Ο χρήστης Ιορδάνης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονικη/Κ.Τούμπα
Μηνύματα: 405
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Ιορδάνης
Προεπιλογή

Πιθανόν όχι αλλά δοκίμασες να το στρέψεις προς το πίσω τζάμι και όχι στο πρόσθιο;
Φιλικά Ιορδάνης.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-02-06, 19:21
Το avatar του χρήστη Archon
Archon Ο χρήστης Archon δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη - Ανω Τούμπα
Μηνύματα: 178
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Archon
Προεπιλογή

Εγώ το έχω βάλει (όχι το ίδιο φίλτρο) όπως το "Γ".
Κάνε και αυτό που σου λέει ο Ιορδάνης. Το φίλτρο θα ζοριστεί αν στραγγαλίσεις την είσοδό του (ΠΟΤΕ) και όχι την έξοδό του.
Επίσης και εμένα στην αρχή που έκανε θόρυβο ήταν γιατί δεν είχε φουλάρει καλά το φίλτρο και είχε κενά αέρος...ενώ το είχα σε λειτουργεία έβαλα στην είσοδο του φίλτρου την έξοδο ενός κυκλοφορητή να το τροφοδοτήσει με περισσότερο νερό και μετά όλα εντάξει.
__________________
Με σεβασμό

Αντώνης
Κοινωνικό ενυδρείο Νότιας Αμερικής 120 lt
Κοινωνικό ενυδρείο Ζωοτόκα 75 lt

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Archon : 27-02-06 στις 19:23
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-02-06, 08:48
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Κάντο όπως ειναι στο Γ βάλε και μια βανούλα και θα είσαι εντάξει.
Καλό θα ήταν να έβαζες και στην είσοδο και στην έξοδο τις βανούλες του.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-02-06, 11:25
yannis Ο χρήστης yannis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-08-2004
Περιοχή: Αττική
Μηνύματα: 367
Προεπιλογή

STR thes , είχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα, και το έλυσα ως εξής:
Πήρα το Spray bar και του άνοιξα καινούριες τρύπες, (ανάμεσα στις υπάρχουσες). Το έχω τοποθετήσει όπως στο σχήμα Α.
Έτσι η πίεση του νερού είναι χαμηλή και δεν ενοχλεί τα ψάρια και η απόδοση του φίλτρου παραμένει η ίδια (ίσως έχει επηρεασθεί πολύ λίγο).

Αν θες την άποψη μου δεν είναι σωστό να μειώσεις την ροή του φίλτρου με τα βανακια. Αυτό θα αυξήσει το φορτίο του μοτέρ του φίλτρου και θα το αναγκάσει να δουλεύει με μεγαλύτερο ρεύμα, μειώνοντας την ζωή του… Εξάλλου έτσι θα μειωθεί και η απόδοση του μοτέρ.

Και το δικό μου φίλτρο κάνει λίγο θόρυβο. Νομίζω ότι συντονίζεται το καπάκι του με το μοτέρ…Όταν τοποθετώ ένα αντικείμενο πάνω στο φίλτρο ο θόρυβος μειώνεται αισθητά. Δοκίμασε το…
__________________
Καπιταλισμός χωρίς χρεοκοπία είναι σαν τον χριστιανισμό χωρίς την κόλαση
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 28-02-06, 14:22
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Πιστεύω οτι θα είχες αρκετή μείωση στο τσουνάμι αν το έβαζες να χτυπάει στο τζάμι! Αυτό έχω κάνει εγώ και στα δυο μου φίλτρα 2215 - 2217
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 28-02-06, 16:03
GFON Ο χρήστης GFON δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2005
Περιοχή: Γαλάτσι
Μηνύματα: 123
Προεπιλογή

Κατι δεν καταλαβαινω εδω....

Εχω το ιδιο φιλτρο στο ιδιο ενυδρειο... και δεν εχω τετοιο προβλημα..... δεν ειναι δα και τοσο δυνατο το φιλτρο.

Την εξοδο του σωληνα εξοδου του νερου στο σχεδιο Α την εχεις βουλωσει και το νερο βγαινει απο τις τρυπουλες.???? ή βγαινει κανονικα και απο την εξοδο στην ευθεια??
__________________
Γιώργος
_________

120 Lt, Φίλτρο Eheim 2213, Φωτισμός 2x30W & 2x25W με ανακλαστήρα,CO2 με φιαλη 2 lt.

Φυτά: Anubia barteri,Anubia nana,Ceratophyllum demersum, Hygrophilla difformis, Hygrophilla polysperma,Alternathera Rossefolia Alternathera Cardinalis, Vesicularia dubyana on Woods, Gymnocoronis Spilanthoides Ludwigia Repens,Ophiapogon Kyoto.

Ψάρια:1 Firemouth, 3 Cherry barb, 2 Rosy barb, 1 Red fin shark,1 Clown loach,1m+1f Ramirez, 14 Neon Tetra 2 Crossocheilus latius, 2 SAE, 2 Albino ancistrus, 5 Amano Shrimp, 2 Apple Snails.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 28-02-06, 16:16
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lasal
Κάντο όπως ειναι στο Γ βάλε και μια βανούλα και θα είσαι εντάξει.
Καλό θα ήταν να έβαζες και στην είσοδο και στην έξοδο τις βανούλες του.
τα βανάκια τα έχω βάλει κανονικά είσοδο και έξοδο όπως πρέπει

θα δοκιμάσω πρώτα να το στρέψω στο τζάμι αλλά δεν ξέρω τι ροή θα έχω τότε. αναταράξεις θα δημιουργούνται? θα το κοιτάξω. αν δεν πιάσει θα δοκιμάσω αυτό με τις περισσότερες τρύπες.
Αν έβαζα σκέτο το λάστιχο χωρίς το σπρέι μπαρ δεν θα ήταν εντάξει? όπως δούλευε το παλιό δηλαδή. ήδη μέχρι να βρω λύση έχω το σπρέι μπαρ να δουλεύει χωρίς την ταπούλα μπροστά και είναι κάπως εντάξει, απλά δεν έχει πολύ ανατάραξη.
Επίσης τι θα λέγατε αν έκοβα το σπρέι μπαρ για να χωράει όπως στο Γ και έκανα περίσσότερες τρύπες για να μειώσω την πίεση?

Υ.Γ.:πιστεύω πως το να πνίξω τον κυκλοφοριτή όντως θα μειώσει την απόδοσή του με τον καιρό και τον χρόνο ζωής του γιαυτό κοιτάω να το αποφύγω
ευχαριστώ όλους για την ανταπόκριση σας
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 28-02-06, 16:18
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GFON
Κατι δεν καταλαβαινω εδω....

Εχω το ιδιο φιλτρο στο ιδιο ενυδρειο... και δεν εχω τετοιο προβλημα..... δεν ειναι δα και τοσο δυνατο το φιλτρο.

Την εξοδο του σωληνα εξοδου του νερου στο σχεδιο Α την εχεις βουλωσει και το νερο βγαινει απο τις τρυπουλες.???? ή βγαινει κανονικα και απο την εξοδο στην ευθεια??
μέχρι να γράψω δεν είδα το μήνυμά σου gfon. προς το παρόν όπως είπα και πιο πάνω είναι ανοιχτό, το πρόβλημα δημιουργείται όταν το ταπώνω
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 28-02-06, 16:20
GFON Ο χρήστης GFON δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2005
Περιοχή: Γαλάτσι
Μηνύματα: 123
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από STR_thess
μέχρι να γράψω δεν είδα το μήνυμά σου gfon. προς το παρόν όπως είπα και πιο πάνω είναι ανοιχτό, το πρόβλημα δημιουργείται όταν το ταπώνω

Ετσι εξηγειτε....

Γιατι θελεις να το ταπωσης???? το δικο μου δεν το ταπωσα και δεν εχω κανενα προβλημα
__________________
Γιώργος
_________

120 Lt, Φίλτρο Eheim 2213, Φωτισμός 2x30W & 2x25W με ανακλαστήρα,CO2 με φιαλη 2 lt.

Φυτά: Anubia barteri,Anubia nana,Ceratophyllum demersum, Hygrophilla difformis, Hygrophilla polysperma,Alternathera Rossefolia Alternathera Cardinalis, Vesicularia dubyana on Woods, Gymnocoronis Spilanthoides Ludwigia Repens,Ophiapogon Kyoto.

Ψάρια:1 Firemouth, 3 Cherry barb, 2 Rosy barb, 1 Red fin shark,1 Clown loach,1m+1f Ramirez, 14 Neon Tetra 2 Crossocheilus latius, 2 SAE, 2 Albino ancistrus, 5 Amano Shrimp, 2 Apple Snails.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 28-02-06, 16:28
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GFON
Ετσι εξηγειτε....

Γιατι θελεις να το ταπωσης???? το δικο μου δεν το ταπωσα και δεν εχω κανενα προβλημα
έχεις τις απαραίτητες αναταραχές της επιφάνειας? εγώ προς το παρόν που το έχω έτσι δεν είμαι και πολύ ευχαριστημένος αφότου είδα τι μπορεί να κάνει το spray bar
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 28-02-06, 16:35
GFON Ο χρήστης GFON δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2005
Περιοχή: Γαλάτσι
Μηνύματα: 123
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από STR_thess
έχεις τις απαραίτητες αναταραχές της επιφάνειας? εγώ προς το παρόν που το έχω έτσι δεν είμαι και πολύ ευχαριστημένος αφότου είδα τι μπορεί να κάνει το spray bar
Πλεον εχω αρκετα φυτα και οξυγονωση ειναι αρκετη θεωρω .... ή τουλαχιστον δεν εχω δει καποιο ψαρι να βαριανασαινει....αλλα πιστευω αν σηκωσεις τον σωληνα στο χειλος του νερου θα δημιουργει κινηση η εξοδο του φιλτρου και θα εχεις την απαιτουμενη οξυγονωση του νερου σου...

Ισως ειναι προτιμοτερο, διοτι οσο και να το κανεις η ταπα στον σωληνα θα μειωνει την δυναμη του φιλτρου σου.
__________________
Γιώργος
_________

120 Lt, Φίλτρο Eheim 2213, Φωτισμός 2x30W & 2x25W με ανακλαστήρα,CO2 με φιαλη 2 lt.

Φυτά: Anubia barteri,Anubia nana,Ceratophyllum demersum, Hygrophilla difformis, Hygrophilla polysperma,Alternathera Rossefolia Alternathera Cardinalis, Vesicularia dubyana on Woods, Gymnocoronis Spilanthoides Ludwigia Repens,Ophiapogon Kyoto.

Ψάρια:1 Firemouth, 3 Cherry barb, 2 Rosy barb, 1 Red fin shark,1 Clown loach,1m+1f Ramirez, 14 Neon Tetra 2 Crossocheilus latius, 2 SAE, 2 Albino ancistrus, 5 Amano Shrimp, 2 Apple Snails.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 28-02-06, 16:52
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

ευχαριστώ πολύ για όλες τις συμβουλές, θα κάνω τις δοκιμές μου και θα δω που θα καταλήξω.
gfon μου ακούγεται απλή, εύκολη και λογική η πρότασή σου και το πιο πιθανόν είναι να καταλήξω σ'αυτήν.
κάτι άλλο που θέλω να ρωτήσω είναι : πουλάνε τα Pet shop spray bars συμβατά με το σωληνάκι του φίλτρου μου? θα ήταν καλό αν ήταν φτηνά να πάρω 2-3 και να πειραματιστώ κόβοντάς τα, τρυπώντας τα κτλ.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 28-02-06, 20:48
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Νομίζω οτι θα βρεις στα Pet Shop τα έχει ως ανταλακτικά της κατασκευάστριας εταιρείας! Τιμές δεν ξέρω να σου πω
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 02-03-06, 13:08
Το avatar του χρήστη Liolios
Liolios Ο χρήστης Liolios δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-12-2005
Περιοχή: N. Hρακλειο
Μηνύματα: 610
Προεπιλογή

Εγώ στο ενυδρείο μου έχω κάνει την πατέντα του σχεδιαγράμματος, ώστε και να μη "στραγγαλίζω" την αντλία του φίλτρου, αλλά και να έχω και μια μικρή κυκλοφορία στα κατώτερα στρώματα του ενυδρείου.
Επίσης έχοντας την αντλία στο φουλ (
eheim 2217) μου γυρίζει το νερό του ενυδρείου περίπου 5 φορές την ώρα, όμως λόγω μειώμενης πίεσης (αφού αντί για 1 έχω 4 εξόδους νερού) δεν έχω το γνωστό πρόβλημα "τα πήρε και τα σήκωσε όλα (φυτά κλπ).
Στην πατέντα αυτή κατέφυγα γιατί παρατήρησα πως όταν έκλεινα ελαφρά το βανάκι (για να έχω μικρότερη πίεση στην έξοδο νερού) είχα προβληματάκια με θόρυβο από την αντλία, ενώ όταν τα βανάκια ήταν ανοιγμένα φουλ δεν ακουγόταν τίποτα. Όντως τώρα πια το μόνο που ακούγεται είναι ο φυσιολογικός ήχος της περιστροφής της αντλίας και αυτό μόνο αν πας δίπλα σε αυτήν.
Υ.Γ: Ακόμα και με 2 εξόδους νερού διατομής ίσης με εκείνη του σωλήνα του φίλτρου, πιστεύω πως γίνεται μια χαρά η δουλειά.
Εννοείται πως για μικρότερα φίλτρα χρειαζόμαστε λιγότερες εξόδους νερού και αυτό πάντα σε συνάρτηση με το μέγεθος του ενυδρείου.

Προς STR_Thess:
Αν σε βολεύει η πατέντα μπορείς να το φτιάξεις με τέτοιο τρόπο ώστε οι έξοδοι νερού να είναι κοντά στην επιφάνεια και να έχεις την επιθυμητή ανατάραξη.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  PUMP OUTPUT.jpg
Εμφανίσεις:  424
Μέγεθος:  32,5 KB  
__________________
Παναγιώτης Παγώνης


www.aquarist.gr/forum: το νέο φόρουμ του Π.Σ.Φ.Ε


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Liolios : 02-03-06 στις 13:10
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 02-03-06, 16:56
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις, ήδη πειραματίζομαι και κάτι πάει να γίνει. μάλλον θα γίνει κάτι σε συνδιασμό προτάσεων για το επιθυμιτό αποτέλεσμα και μόλις το πετύχω θα ενημερώσω
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 02-03-06, 22:02
andreas K
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Αν βρεις ακρη με το θορυβο πες το μου.Εχω σκασει με το ''αθορυβο''2213 μου.Αναπολω το παλιο μου Fluval.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 02-03-06, 22:08
Το avatar του χρήστη Ιορδάνης
Ιορδάνης Ο χρήστης Ιορδάνης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονικη/Κ.Τούμπα
Μηνύματα: 405
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Ιορδάνης
Προεπιλογή

Καλησπέρα Αντρέα το 2213 είναι όντως αθόρυβο.Μήπως το φίλτρο σου παίρνει από κάπου αέρα τσέκαρες όλες τις ενώσεις;Μήπως έχει μείνει καθόλου αέρας μέσα; Για κούνα το λιγάκι μήπως απελευθερωθεί.Μήπως έχει στραγγαλήσει την έξοδο με αποτέλεσμα να ζορίζεται η αντλία;
Φιλικά Ιορδάνης.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 03-03-06, 10:55
Το avatar του χρήστη Liolios
Liolios Ο χρήστης Liolios δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-12-2005
Περιοχή: N. Hρακλειο
Μηνύματα: 610
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από andreas K
Αν βρεις ακρη με το θορυβο πες το μου.Εχω σκασει με το ''αθορυβο''2213 μου.Αναπολω το παλιο μου Fluval.
Ανδρέα, όπως σου είπε και ο Ιορδάνης και το 2213 και το 2215 και το 2217 είναι εντελώς αθόρυβα. Μη στραγγαλίζεις την έξοδο (ούτε την είσοδο κατά τη γνώμη μου) και βάλε σφιγκτήρες στις ενώσεις. Το λάστιχο στεγανοποίησης το έχεις τσεκάρει; Είναι οκ;
__________________
Παναγιώτης Παγώνης


www.aquarist.gr/forum: το νέο φόρουμ του Π.Σ.Φ.Ε

Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 03-03-06, 14:52
yannis Ο χρήστης yannis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-08-2004
Περιοχή: Αττική
Μηνύματα: 367
Προεπιλογή

Ρε παιδιά, όταν λέτε εντελώς αθόρυβο, το εννοείτε?

Αν ναι τότε πρέπει να ξέρετε οτι υπάρχουν και eheim τα οποία δεν είναι μόνο αθόρυβα αλλά είναι και ενοχλητικά.
Το δικό μου (2213) κάνει θόρυβο. Αν το βάλω μέσα σε ένα ντουλάπι μπορεί να μην ακούγεται αλλά αυτό δεν το κάνει και αθόρυβο.
Πιστεύω ότι αυτό οφείλεται σε συντονισμό όπως είδη έχω γράψει.

Όταν το αγόρασα έκανε πολύ θόρυβο. Άλλαξα το σύστημα του impeller (ακούς STR thes?) και τώρα είναι πολύ καλύτερα αλά εξακολουθεί να MHN είναι αθόρυβο
__________________
Καπιταλισμός χωρίς χρεοκοπία είναι σαν τον χριστιανισμό χωρίς την κόλαση
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 03-03-06, 18:38
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yannis
¶λλαξα το σύστημα του impeller (ακούς STR thes?) και τώρα είναι πολύ καλύτερα αλά εξακολουθεί να MHN είναι αθόρυβο
δηλαδή? impeller?
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 04-03-06, 11:20
Το avatar του χρήστη Liolios
Liolios Ο χρήστης Liolios δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-12-2005
Περιοχή: N. Hρακλειο
Μηνύματα: 610
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yannis
Ρε παιδιά, όταν λέτε εντελώς αθόρυβο, το εννοείτε?

Αν ναι τότε πρέπει να ξέρετε οτι υπάρχουν και eheim τα οποία δεν είναι μόνο αθόρυβα αλλά είναι και ενοχλητικά.
Το δικό μου (2213) κάνει θόρυβο. Αν το βάλω μέσα σε ένα ντουλάπι μπορεί να μην ακούγεται αλλά αυτό δεν το κάνει και αθόρυβο.
Πιστεύω ότι αυτό οφείλεται σε συντονισμό όπως είδη έχω γράψει.

Όταν το αγόρασα έκανε πολύ θόρυβο. ¶λλαξα το σύστημα του impeller (ακούς STR thes?) και τώρα είναι πολύ καλύτερα αλά εξακολουθεί να MHN είναι αθόρυβο
Ρε Γιάννη όταν λέμε αθόρυβο, δεν εννοούμε ότι δεν ακούγεται τίποτα απολύτως . Ο ήχος της προπέλας που δουλεύει φυσικά και ακούγεται, αλλά ελάχιστα. Τώρα αν σου συντονίζεται, δοκίμασε να βάλεις ένα κομματάκι μοκέτας από κάτω από το φίλτρο για να λειτουργήσει ως μονωτικό .
__________________
Παναγιώτης Παγώνης


www.aquarist.gr/forum: το νέο φόρουμ του Π.Σ.Φ.Ε

Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 05-03-06, 00:54
andreas K
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Δεν εχω ''στραγγαλισει την εξοδο...για τον κατασκευαστη το σκεφτομαι!!
Δοκιμασα τα παντα με απολυτη αποτυχια.Τελευταια προσπαθεια η αλλαγη iimpeller.Παντως για να ειμαι δικαιος το 2217 που εχω δεν παρουσιαζει παρομοια προβληματα.Μπορει να ειναι θεμα παρτιδας;
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 05-03-06, 10:42
Το avatar του χρήστη Liolios
Liolios Ο χρήστης Liolios δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-12-2005
Περιοχή: N. Hρακλειο
Μηνύματα: 610
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από andreas K
Δεν εχω ''στραγγαλισει την εξοδο...για τον κατασκευαστη το σκεφτομαι!!
Δοκιμασα τα παντα με απολυτη αποτυχια.Τελευταια προσπαθεια η αλλαγη iimpeller.Παντως για να ειμαι δικαιος το 2217 που εχω δεν παρουσιαζει παρομοια προβληματα.Μπορει να ειναι θεμα παρτιδας;
1. Μήπως κάνεις διάχυση CO2 μέσα στο φίλτρο και σου εγκλωβίζεται με αποτέλεσμα να σου βγάζει θόρυβο η φτερωτή;
2. Όσο καλή εταιρεία και αν είναι η eheim και η κάθε eheim, από τη στιγμή που παράγει μηχανήματα κάποια θα βγουν προβληματικά, κάποια θα χαλάσουν γρηγορότερα και κάποια όχι. Πάντως η σειρά 22ΧΧ θεωρείται από πολλούς από τις καλύτερες της εν λόγω εταιρείας.
3. Μπορείς να αλλάξεις τη φτερωτή (αν δεν είναι ακριβή), αλλιώς παίρνεις καινούργιο (κομπλέ με υλικά και βάνες) με 67 ευρώ από water inn.
__________________
Παναγιώτης Παγώνης


www.aquarist.gr/forum: το νέο φόρουμ του Π.Σ.Φ.Ε

Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 05-03-06, 23:08
andreas K
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Για διαχυση CO2,λογω λιτρων και απαιτησεων,χρησιμοποιω τη συσκευη της Tetra.Οπως και ναχει μια φτερωτη θα ειναι φθηνοτερη απο ενα φιλτρο.Ευχαριστω για το ενδιαφερον και τις απαντησεις.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 23-10-07, 23:39
orck Ο χρήστης orck δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Περιοχή: Π.Φαληρο
Μηνύματα: 1.052
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην orck Send a message via Skype™ to orck
Προεπιλογή

πως μπορεις να κανεις διαχυση μεσα στο φιλτρο;
μιλαμε για μπουκαλα και μανομετρο η η διαχυση μπορει να γινει και για diy;
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 24-10-07, 10:12
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Βάζουμε το Co2 στην είσοδο του φίλτρου!!
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 24-10-07, 14:19
orck Ο χρήστης orck δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Περιοχή: Π.Φαληρο
Μηνύματα: 1.052
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην orck Send a message via Skype™ to orck
Προεπιλογή

τωρα ξερω πως για εσενα μπορει να φαινεται πανευκολο αλλα δεν καταλαβαινω τι λες

εχω ενα σωληνα που ερχεται απο το ενυδρειο που κατεβαζει στο φιλτρο ακαθαρτο νερο, αυτο περναει μεσα απο ολα τα σταδια μεσα στον κουβα και βγαινει πλεον καθαρο απο ενα αλλο σωληνα που καταληγει σε ενα spray bar (σωληνα ταπωμενο στο τελος με 4-5 τρυπες κατα μηκος του σωληνα για να ψεκαζει καθαρο νερο μεσα και να δημιουργει την αναταραξη

επισης εχω ενα co2 (ειτε μπουκαλα ειτε diy που με ενδιαφερει περισοτερο)
θα βαλω καπου ενα Τ να κανει μιξη; θα χρησιμοποιησω καποιο diffusor της eheim; κατι αλλο; μηπως εχει κανεις και καμια φωτογραφια;

ευχαριστω προκαταβολικα για την απαντηση

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PascM Εμφάνιση μηνυμάτων
Βάζουμε το Co2 στην είσοδο του φίλτρου!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Θόρυβος στο EHEIM 2213 yannis Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 20 24-10-05 22:48
eheim 2213 clasic dim Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 2 20-09-04 02:50
Σωστή διάταξη υλικών φιλτραρίσματος στο eheim 2213 pavloukos Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 12 02-09-03 11:11
Ανταλλακτικo για Eheim 2213 Yiannis Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 2 18-03-03 00:34

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:41.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10433 seconds with 14 queries