Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 25-05-14, 00:02
asteris_veria Ο χρήστης asteris_veria δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-10-2010
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 386
Question πληρες σετ co2

Στο 200 λιτρο ενυδρειο μου εβαλα τελικα co2 με 5κιλη μπουκαλα για τα φυτα για να ειμαι καλυμενος μιας και εχω και δυνατο φωτισμο και λιπασματα και ολα να το κανω σιγα σιγα full φυτεμενο.Το ερωτημα τωρα ειναι να βαλω τη ηλεκτροβανα με τα φωτα μαζι να πεζει και να ειμαι συμφωνα με το drop checker ή να παρω και ph controller? βρηκα εναν ph controler Weipro PH 2010 με υγρα και ηλεκτροδια στα 45 περιπου ευρω ειναι καλα? Στο ενυδρειο εχω γκαπυ και ξιφοφορους και απο φυτα ευκολα-μετρια και φωτισμο 150 watt mhq 6500kelvin 6 ωρες.λιπανση power 4 και ταμπλετες seachem και fleet enema για φωσφορικα.Αλγη 0 προς το παρον και τρεχει καπου 5 μηνες. Περιμενω αποψεις
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-05-14, 00:25
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Εγω το co2 το εχω να αναβει 2 ωρες πριν ανοιξουν τα φωτα και να σβηνει μια ωρα πριν τα φωτα σβησουν.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-05-14, 00:45
asteris_veria Ο χρήστης asteris_veria δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-10-2010
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 386
Προεπιλογή

σε τι ποσοτητα φυσαλιδες ανα λεπτο?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-05-14, 08:26
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

2-3 το δευτερολεπτο περιπου. Αυτο παιζει και θα το βρεις μονος σου. Θα ανεβαζεις σιγα σιγα και θα παρατηρεις τα ψαρια σου. Επισης τωρα ειδικα που ειναι καλοκαιρι και ανεβαινει η θερμοκρασια κοιτα να εχεις και καλη αναταραξη στην επιφανεια γιατι μειωνεται το οξυγονο του νερου και υποφερουν φυτα και ψαρια.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-05-14, 08:37
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

Εγω οταν το εκανα με χρονοδιακοπτη εβγαλε αλγη γιατι κατα της νυχτερινες ωρες και με λιγη αναταραξης το CO2 επεφτε.
Οταν δεν ειχα αναταραξη επιδι ειχα αρκετα φυτα ανεβενε πολυ το βραδυ και παλι υπηρχαν σκαμπανεβασματα!

Εγω θα σου προτινα η να το εχει ανοιχτο μερα νυχτα με λιγη αναταραξη ή να βαλεις κοντρολερ με αναταραξη.
Η ποσοτητα που θα χορηγησης θα την βρεις εσυ γιατι σε καθε ενυδρειο ειναι διαφορετικη.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-05-14, 08:40
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Mερα νυχτα με 5κιλη μπουκαλα με περιπου 100 φυσαλιδες το λεπτο, τελειωνει τωρα, εχουν πεσει τα bar και απο βδομαδα παει για γεμισμα, μετα απο 5 μηνες αν δεν κανω λαθος.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-05-14, 09:42
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Τα φυτα δε χρησιμοποουν co2 οταν δε φωτοσυνθετουν ομως. Ποιος ο λογος για παροχη το βραδυ? Οποιος θελει ας διαβασει την γνωμη του Tom Barr επι του θεματος.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 25-05-14, 09:50
Το avatar του χρήστη bouboulas
bouboulas Ο χρήστης bouboulas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-07-2012
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 602
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές Εμφάνιση μηνυμάτων
Mερα νυχτα με 5κιλη μπουκαλα με περιπου 100 φυσαλιδες το λεπτο, τελειωνει τωρα, εχουν πεσει τα bar και απο βδομαδα παει για γεμισμα, μετα απο 5 μηνες αν δεν κανω λαθος.

Για πόσα λίτρα ενυδρείο μιλάς Αν δώσεις σε 24ωρή βάση 100 φυσαλίδες το λεπτό σε ενυδρείο 60 με 80 λίτρα το μόνο που θα καταφέρεις είναι να το κάνεις Αουσβιτς.
Το έχουμε ξαναπεί δεν υπάρχει στάνταρ αριθμός φυσαλίδων για κάθε ενυδρείο. Εξαρτάται η παροχή από πολλά. Την φυτό μάζα, αν υπάρχει ανατάραξη και πόση, το είδος των φυτών και πόσο διοξείδιο μπορούν να καταναλώσουν, τα λίτρα του ενυδρείου, τον τύπο του φίλτρου αν είναι σαμπ κτλ και πόσο καλή διάχυση κάνει ο διαχυτής μας στο νερό. Ορατή φυσαλίδα διοξειδίου στο νερό καταλήγει στην επιφάνια και χάνεται. Ο μόνος τρόπος για να έχουμε ένα μπούσουλα είναι η μέτρηση Ph Kh και αυτός δεν είναι απολύτως σωστός
Επίσης πρέπει να προσαρμοστούν και τα ψάρια μας σε νερό πλούσιο σε CO2. Ειδικά κοπαδόψαρα που έχουν μεγάλη κινητικότητα, αντιμετωπίζουν μεγάλο πρόβλημα στην αναπνοή τους σε αυξημένα ppm co2.
__________________
Σταματης


Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 25-05-14, 09:55
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

σε 200 λιτρα. Οι φυσαλιδες οντως δεν αποτελουν μετρο συγκρισης. Τοχα γραψει και στο τοπικ αλλωστε, οταν εβαλα τη βαλβιδα αντεπιστροφης σφηνωμενη σε μια συριγγα (bubble counter) εκει που πριν ειχα 80 φυσαλιδες/λεπτο ξαφνικα πηγαν 100 φυσαλιδες, εχει στενοτερη διαδρομη οποτε μικροτερες φυσαλιδες. Δευτερον 100 φυσαλιδες/λεπτο δεν ειναι και τοσο τραγικα μεγαλο, μαλλον μπερδευεσαι, αν το διαιρεσεις ειναι περιπου 1,5/δευτερολεπτο. Εδω ο Raven βαρουσε 300 φυσαλιδες.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 25-05-14, 10:28
Το avatar του χρήστη bouboulas
bouboulas Ο χρήστης bouboulas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-07-2012
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 602
Προεπιλογή

Αν και δεν νομίζω να έχει νόημα να το κουβεντιάσουμε αφού συμφωνούμε στο θέμα της φυσαλίδας. Τώρα ο κύριος Raven μπορεί να διοχετεύει και 1000 φυσαλίδες το λεπτό και καλά κάνει, αλλά το κάνει σε κάποιο δικό του ενυδρείο. Όπως είπαμε και παραπάνω η φυσαλίδα δεν είναι τρόπος μέτρησης. Στο δικό μου ενυδρείο στα 400 λίτρα δεν μπορώ να μετρήσω τις φυσαλίδες Αυτό τι σημαίνει, ότι ρίχνω πολύ CO2;
__________________
Σταματης


Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 25-05-14, 10:31
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Oχι εννοειται, οταν ανεβαινεις σε λιτρα πλεον δεν μπορεις να μετρησεις φυσαλιδες χαχααχ. Και εγω στα 200 με το ζορι προλαβαινω νανεβω νουμερο :P εσυ εχεις 400.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 25-05-14, 10:39
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα φυτα δε χρησιμοποουν co2 οταν δε φωτοσυνθετουν ομως. Ποιος ο λογος για παροχη το βραδυ? Οποιος θελει ας διαβασει την γνωμη του Tom Barr επι του θεματος.
Η παροχη το βραδυ συνεχιζετε για να μην υπαρχουν σκαμπανεβασματα στην ποσοτητα διοξηδιου!
Γιαυτο σε τετοιες μεθοδους χρειαζετε καλη αναταραξη!

Τωρα υπαρχουν μεθοδοι και μεθοδοι που εχουν αποδηξει οτι μπορεις να κανεις τουμπανο.
Απλα πρεπει να μην παντρευεις την καθε μεθοδο με μια αλλη
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 25-05-14, 10:52
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Το βραδυ, ομως, τα φυτα δεν καταναλωνουν CO2 και αυξανεται η περιεκτικοτητα του στο νερο, σε αντιθεση με τις ωρες τις φωτοσυνθεσης, οταν τα φωτα ειναι ανοιχτα. Σε καθε περιπτωση, νομιζω ο ph controller ειναι η καλυτερη λυση για να μην υπαρχουν εντονες διακυμανσεις, που θα μπορουσαν να επηρεασουν τα ψαρια. Aν δεν υπαρχει controller τωρα, συμφωνω και εγω με την αποψη της μη συνεχομενης παροχης CO2.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 25-05-14, 10:53
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Σακη τα φυτα το βραδυ εκπεμπουν co2 οποτε εαν παρεχουμε και εμεις επιπλεον απο μπουκαλα δεν υπαρχουν σκαμπανεβασματα?
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 25-05-14, 11:06
Το avatar του χρήστη bouboulas
bouboulas Ο χρήστης bouboulas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-07-2012
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 602
Προεπιλογή

Επίσης δεν ξέρω ποιος έχει βγάλει και από πού αυτό με τα 25-30 ppm co2 στο νερό ως ασφαλής όριο. Έχει μετρήσει κανένας την περιεκτικότητα οξυγόνου στο νερό Όταν αυξάνεται το διοξείδιο δεν σημαίνει ότι μειώνεται το οξυγόνο. Όταν υπάρχει μια καλή ανατάραξη στην επιφάνια και γίνεται πολύ καλή ανταλλαγή αερίων, όσο διοξείδιο και να παρέχουμε, τα επίπεδα οξυγόνου πάντα θα παραμένουν ψιλά. Τα ψάρια μας δεν αντιμετωπίζουν πρόβλημα από το υψηλό διοξείδιο, αλλά από την έλλειψη οξυγόνου. Παθαίνουν υποξία και πεθαίνουν.
__________________
Σταματης


Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 25-05-14, 12:14
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Σακη τα φυτα το βραδυ εκπεμπουν co2 οποτε εαν παρεχουμε και εμεις επιπλεον απο μπουκαλα δεν υπαρχουν σκαμπανεβασματα?
Ολα ειναι αναλογα φιλε!
Τα φυτα βγαζουν co2.
Το θεμα ειναι οτι οταν μπορεσεις να εχεις μεγαλη αναταραξη και μεγαλη ποσοτητα co2 θα εχεις πολυ μικρες αυξομιοσεις.
Ετσι απλα πρεπει να βρεις την καταληλη ποσοτητα co2 με την αναταραξη!
Αμα κλινεις το βραδυ το διοξηδιο και εχεις καλη αναταραξη θα μιωθει πολυ το και μολις το ανοιγεις θα ανεβενει. Αλλα και ετσι αμα εχεις πολλα αλγοφαγα μπορει να μην το καταλαβει. Γιαυτο ολα ειναι αναλογα.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 25-05-14, 19:28
asteris_veria Ο χρήστης asteris_veria δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-10-2010
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 386
Προεπιλογή

να μην το παω βαση φυσσαλιδων δηλαδη.Να εμπιστευτω τον drop checker ή να παω στην λυση του ph controller και να κανω οτι κανω και παλι βαση του πινακα ?Πιο εμπιστος ειναι ο ph controller ή ο drop checker?αναταραξη εχω καλη σχετικα λογω μεγαλης αντλιας επιστροφης 1950 λ/ωρα.Φιλτρο ειναι σαμπ με μεγαλη σχετικα επιφανια 60*40 περιπου. Για διαχυση να προτιμησω διαχυτηρα σκαλα ή αντιδραστηρα με εσωτερικο φιλτρο?
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 25-05-14, 19:51
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Co2 και sump? Δεν εχω ιδια εμπεiρια αλλα εχω ακουσει οτι θα εχεις μεγαλες απωλειες co2.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 25-05-14, 19:54
asteris_veria Ο χρήστης asteris_veria δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-10-2010
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 386
Προεπιλογή

λογικο το βλεπω αλλα δεν μπορω να κανω αλλιως.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 25-05-14, 20:16
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από asteris_veria Εμφάνιση μηνυμάτων
λογικο το βλεπω αλλα δεν μπορω να κανω αλλιως.
Αν και δεν θα ξεκινουσα με σαμπ να κανω φυτεμενο....
Για μενα κοιτα 1α της απωλειες,γιατι ειναι τεραστιες!
Κοιτα να μην εχει αερα απο τους σωληνες και να μην υπαρχει αναταραξη στο σαμπ . Υπαρχουν και αλλα αλλα ξεκινα απο εδω!
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 25-05-14, 20:25
asteris_veria Ο χρήστης asteris_veria δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-10-2010
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 386
Προεπιλογή

ωραια θα το φτιαξω ετσι!
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 26-05-14, 09:10
Το avatar του χρήστη bouboulas
bouboulas Ο χρήστης bouboulas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-07-2012
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 602
Προεπιλογή

Ένας τρόπος να μειώσεις την ανταλλαγή αερίων στο σαμπ, είναι να το κλείσεις όσο είναι δυνατόν με μεμβράνη τροφίμων.
-------------------------
PH κοντρόλερ μην πάρεις. Πιστεύω είναι πεταμένα λεφτά. Θα το δεις και συ με τον καιρό. Μόλις πάρει το ενυδρείο τον δρόμο του δεν θα έχεις μεγάλες διακυμάνσεις
__________________
Σταματης



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη bouboulas : 26-05-14 στις 09:10 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:35.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06581 seconds with 13 queries