Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-12-02, 19:01
Το avatar του χρήστη newfish
newfish Ο χρήστης newfish δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Φέρμα Ιεράπετρα Κρήτη
Μηνύματα: 516
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην newfish
Προεπιλογή Μάρκες...

Title: Μάρκες...
Post by: Giorgos on 05/18/02 at 20:12:28
--------------------------------------------------------------------------------
Μία ερώτηση θέλω να κάνω όσον αφορά τις μάρκες (κυρίως ενυδρείων) που κυκλοφορούν στο εμπόριο μιας και δε γνωρίζω τις μάρκες τυποποιημένων ενυδρείων αφού έχω να αγοράσω έτοιμο πολλά χρόνια επειδή προτιμώ να τα φτιάχνω μόνος μου.

Ένας φίλος μου αγόρασε ένα ενυδρείο μάρκας Genesis 60 προ λίγων ημερών με σκοπό να βάλει neon tetras και 2-3 corys. Του αρέσουν πολύ και τα guppies. Τέλος πάντων. Θέλω να μάθω αν αξίζει σαν φίρμα και ποιότητα κατασκευής. Εμένα μου φάνηκε μια χαρά πάντως.

Επίσης έβαλε ένα εσωτερικό φίλτρο Tetra-tec (400-800 lt/h). Δεν το έχω ξαναδεί και πρέπει να είναι καινούριο στην αγορά. Δε μου πολυγεμίζει το μάτι αν και είναι έξυπνη κατασκευή αλλά τη δουλειά του μια χαρά θα την κάνει για τα είδη ψαριών που θα βάλει και σε 60άρι (ΙΜΟ). Το κακό είναι πως δεν έχει μεγάλη χωρητικότητα υλικών και έρχεται μόνο με σφουγγάρι. Εγώ σκέφτομαι να του βάλουμε (μαζί με ένα κομμάτι από το ήδη υπάρχον σφουγγάρι) μακαρονάκι και EHFI-SUBSTRAT από το δικό μου φίλτρο για πιο οφέλιμο φιλτράρισμα. Λέτε να πετύχει αυτό; Ποιά η γνώμη σας για το συγκεκριμένο φίλτρο σε 60άρι με αυτά τα ψάρια;


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Μάρκες...
Post by: kroud on 05/19/02 at 05:31:28
--------------------------------------------------------------------------------
Υπαρχουν η εξης μαρκες στην Ελλαδα.RENA,JUWEL,GENESIS.
Εγω τουλαχιστον δεν εχω πετυχει καποιες αλλες.Στο εξωτερικο εχω πετυχει τις εξης εκτος απο αυτες που ανεφερα.
Aqua medic,NISSO,EHEIM,Bio plast,Akva-stabil,WOHA Aquarien.Μην μου ζητησεις να σου προτεινω ποιο ειναι καλυτερο?(Επειδη υπαρχει θεμα για τα ενυδρεια εταιριας και για τις ιδιωτικες κατασκευες)Σου τα παραθετω εγκυκλοπεδικα.
Το εσωτερικο φιλτρο που εχει ο φιλος σου δεν ειναι ενσωματωμενο με το ενυδρειο απο την εταιρια?Το πηρε ξεχωριστα?
Αν ειναι το φιλτρο που φανταζομαι ειναι μπερδεμα η κατασταση σχετικα με την χωρητικοτητα.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Μάρκες...
Post by: Giorgos on 05/19/02 at 06:06:41
--------------------------------------------------------------------------------
Όχι το εσωτερικό φίλτρο της Tetra-tec δεν είναι ενσωματωμένο με το ενυδρείο εταιρείας Genesis. Το πήρε ξεχωριστά εντελώς.

Να σου δώσω μια εικόνα πως είναι το φίλτρο. Λειτουργεί με τον κλασσικό τρόπο των εσωτερικών φίλτρων. Παίρνει το νερό από το κάτω του μέρος όπου έχει σχισμές, το νερό περνάει προς τα πάνω (μάυρο σφογγάρι εταιρείας-θέλω να βάλουμε άλλα υλικά) και εξέλθεται από το στόμιο που βρίσκεται στο πάνω μέρος. Έχει ένα τμήμα που μένει πάνω από την επιφάνεια του νερού, είναι ένα σωληνάκι που οξηγωνώνει το νερό (φουσκαλίτσες). Αυτό μπορείς να το ρυθμίσεις να σου φέρνει όσο αέρα επιθυμείς. Πιο πολύς αέρας = μεγάλυτερη αναταραχεί της επιφάνειας = υδρομασάζ! Επίσης μπορείς να ρυθμίσεις και με πόση πίεση και τη γωνία (οριζοντίως) θα εξέρχεται το νερό από το στόμιο.

Έχω μείνει πολύ πίσω στις μάρκες. Τις μόνες που ήξερα (όσο ήμουν στις ΗΠΑ), σε φίλτρα, ήταν Penguin, Eheim, Fluval, AquaClear και 2-3 ακόμη που δεν τις θυμάμαι. Προσωπικά χρησιμοποιούσα τα Penguin (τα οποία κανείς δεν τα ξέρει εδώ) και ήταν άψογα.
Τι εννοείς με το είναι μπέρδεμα η κατάσταση σχετικά με την χωρητικότητα και ποια τα σχόλια για το συγκεκριμένο φίλτρο; Φώτισε με λιγάκι... :P


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Μάρκες...
Post by: Takis on 05/19/02 at 06:22:20
--------------------------------------------------------------------------------
Λίγο - πολύ όλα τα εσωτερικά φίλτρα έχουν πρόβλημα με τα λίτρα των υλικών. Γι' αυτό και συνήθως χρησιμοποιούν σφουγγάρια, γιατί τα άλλα υλικά χρειάζονται περισσότερο χώρο για να είναι η ποσότητα ικανοποιητική για εγκατάσταση βακτηριδίων. Πάντως αυτά τα φίλτρα, αν το ενυδρείο δεν είναι παραφορτωμένο με ψάρια, κάνουν δουλειά. Αρκεί να ξέρουμε να τα συντηρούμε. Προχθές μιλούσα με έναν που είχε εσωτερικό φίλτρο και μου έλεγε ότι καθαρίζει το σφουγγάρι κάθε βδομάδα και μάλιστα το κάνει καινούργιο από το τρίψιμο!!! Σε μια τέτοια περίπτωση βέβαια δεν φταίει το φίλτρο που δεν κάνει δουλειά.....


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Μάρκες...
Post by: Giorgos on 05/19/02 at 06:59:29
--------------------------------------------------------------------------------
Τάκη, και βέβαια σε αυτή την περίπτωση φταίει εκείνος ο "κάποιος" και όχι το φίλτρο. Θα μου πεις δεν ήξερε αλλά θά'πρεπε να ρώταγε.

Δηλαδή μου λες πως είναι καλύτερο να μείνει μόνο το σφουγγάρι για να εγκατασταθούν οι αποικίες των βακτηριδίων παρά να μπουν κι άλλα υλικά μαζί με ένα κομμάτι (ας πουμε το 1/3) του σφουγγαριού; Δεν θα βοηθούσε στο cycling αν έδινα στο φίλο μου υλικά από το φίλτρο μου και 2-3 χούφτες χαλίκι από το ενυδρείο μου ώστε να επιταχυνθεί η διαδικασία;


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Μάρκες...
Post by: halvas69 on 05/19/02 at 08:16:58
--------------------------------------------------------------------------------
Το "Μαύρο" σφουγγάρι είναι εμποτισμένο με άνθρακα ή είναι το φυσικό του χρώμα ?



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Μάρκες...
Post by: Giorgos on 05/19/02 at 08:40:40
--------------------------------------------------------------------------------
halvas δεν είμαι 100% σίγουρος. Θα πρέπει να επικοινωνήσω με το παιδί για να μάθω και να ξανακάνω post με την πρώτη ευκαιρία.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Μάρκες...
Post by: var101 on 05/19/02 at 08:58:02
--------------------------------------------------------------------------------
Σχετικά με το Genesis, εστιάζω την κριτική μου στο "καπάκι" του συνοψίζω την προσωπική μου εμπειρία με αυτό ως εξής: το να καταφέρω να το προσαρμόσω στις ανάγκες ενός φυτεμένου ενυδρείου λίγο θα μπορούσε να είναι δυσκολότερο.

Μου τσάκισε την ψυχολογία με τα άβολα - για τους σκοπούς που το προόριζα - κολλημένα γυαλιά στο πάνω-και-πίσω μέρος του ενυδρείου και με το υλικό κατασκευής του καπακιού που διαλυόταν σε κάθε προσπάθεια μετατροπής του!

(Πάλι) προσωπικά, βρίσκω εξαιρετικά δυσχερή την πρόσβαση στο πίσω μέρος του ενυδρείου, κάτι που αποτελεί για μένα μεγάλο πονοκέφαλο και συνεχές σημείο προβληματισμού, ειδικά αφού θέλω να έχω καθαρό πεδίο όταν εργάζομαι με τα φυτά.

Με πολλή καλή θέληση και μετά από πολλές εργατώρες, οι προσαρμογές γίνονται, αλλά βλέποντας την κατάσταση στην οποία είναι τώρα το καπάκι, εύχομαι να μην είχα επιλέξει ένα ενυδρείο με καπάκι από χαρτόνι (not quite, but close...) :P

Ηθικό δίδαγμα: καλύτερα απ' την αρχή να το είχα αντικαταστήσει (μα πόσο πρακτικό μπορεί να είναι ένα καπάκι κολλημένο πάνω στο ενυδρείο?!) και να είχα αφαιρέσει όλα αυτά τα γυάλινα μέρη που βρίσκονται στο πάνω-και-πίσω μέρος. Έτσι, ανάλογα με το περιβάλλον που θα στεγάσει (άμεσα ή μελλοντικά) το ενυδρείο, ενδέχεται κανείς να πρέπει να συνυπολογίσει τα έξοδα μετατροπής/αγοράς/κατασκευής άλλου καπακιού.

Όπως τόνισα παραπάνω, τα σχόλιά μου είναι υποκειμενικά. (Ερμηνεύω: σας παρακαλώ μη μου κάνετε μήνυση - βλ. PetsWarehouse - για συκοφαντική δυσφήμιση - ;D)


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Μάρκες...
Post by: Takis on 05/19/02 at 13:15:02
--------------------------------------------------------------------------------
Το να μπουν στο νέο ενυδρείο υλικά από ένα ήδη στρωμένο είναι ότι καλύτερο, και ακόμα καλύτερα είναι να μπουν κάποια υλικά στο φίλτρο. Όμως, επειδή υποθέτω ότι το φίλτρο είναι μικρό σε όγκο, θα ήταν καλύτερα να κάνετε αυτό που κάναμε εμείς στο τελευταίο ενυδρείο. Απλά πλύνομε ένα σφουγγάρι από το παλιό ενυδρείο μέσα στο νερό του νέου. Με αυτό τον τρόπο τα βακτηρίδια πάνε παντού και σε κάθε περίπτωση στα υλικά του φίλτρου. Αυτό σε συνδυασμό με μεταφορά ενός μέρους του νερού από το στρωμένο ενυδρείο διευκολύνει τα πράγματα ακόμα πιο πολύ. Αν γίνει κάτι τέτοιο, καλό είναι να μπουν και κάποια (λίγα!!) ψαράκια στο νέο ενυδρείο.
Όσο για το μαύρο σφουγγάρι, είναι ενεργός άνθρακας σε μορφή σφουγγαριού. κάτι τέτοιο έχει και το εσωτερικό φίλτρο της JUWEL-Aquarium. Αυτό καλό είναι μετά από ένα μήνα να αντικατασταθεί με νέο ή με απλό σφουγγάρι.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Μάρκες...
Post by: ASCCO1 on 05/19/02 at 18:25:57
--------------------------------------------------------------------------------
εγω ειμαι τις γνωμης ΤΑΚΗ θα ηταν καλυτερα να μην μπει απο τωρα ο ανθρακας και να τον αφησει στην ακρη για μια ωρα αναγκης( π.χ θεραπεια), και στην θεση του να μπει ενα μπλε σφουγγαρι,αν ειναι δυνατον απο ενα αλλο ενυδρειο( για να εχει και βακτηρηδια), αν θυμαμαι καλα ο χωρος του tetra tec ειναι ο.κ για κατι τετοιο.
αλλα το θεμα με τα εσωτερικα που με προβληματιζε παντα ειναι οτι αν υπαρχει ενα μονο τετοιο φιλτο σε περιπτωση που το καθαριζουμε δεν χανουμε πολλα βακτηριδια???


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Μάρκες...
Post by: Giorgos on 05/19/02 at 19:39:44
--------------------------------------------------------------------------------
Τάκη, συμφωνώ πως ο τρόπος που αναφέρεις είναι ο καλύτερος για να στρωθεί ένα καινούριο ενυδρείο και με την πρώτη ευκαιρεία θα του δώσω και χαλίκι, και σφουγγάρι από το φίλτρο μου και μια σεβαστή ποσότητα νερού (όσο κρατάει η μέση του) από το ενυδρείο μου.

ASCCO1, εμένα προσωπικά μου φαίνεται πολύ μικρή η χωρητικότητα του Tetra tec (και γενικά των περισσοτέρων εσωτερικών φίλτρων) σε υλικά και αυτό μάλλον επειδή πάντα χρησιμοποιούσα canisters και power filters. Για το υλικό του tetra tec μάλλον θα ήταν καλύτερο μόνο σφουγγάρι (μπλε) και ?όχι? κάποια ποσότητα μακαρονιού σε συνδιασμό με το σφουγγάρι (όπως είχα αναφέρει πιο πάνω) επειδή είναι μικρό σε όγκο. Εσείς τι λέτε;

ASCCO1 δυστυχώς έχει μόνο ένα φίλτρο οπότε δεν μπορεί να κάθαρίζει ένα κάθε φορά εναλλάξ για να κρατάει περισσότερες αποικίες βακτηριδίων ζωντανά. Σε αυτή τη περίπτωση θα πρέπει να καθαρίζει απαλά τα μέρη του φίλτρου και τα υλικά σε νερό (ήδη στρωμένο) του ενυδρείου. Έτσι δεν χάνει πολλά βακτηρίδια. Οι απώλειες είναι υποφερτές.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Μάρκες...
Post by: ASCCO1 on 05/20/02 at 03:26:01
--------------------------------------------------------------------------------
Kαι μενα παντα μου φαινοντουσαν μικρα :-/ τα εσωτερικα φιλτρα, για τον ιδιο ακριβος λογο, και καποια στιγμη σε ενα ενυδρειο 100 ειχα βαλει δυο εσωτερικα μετα τον συνδυασμο των υλικων που αναφερεις( σφουγγαρι ,μακαρονι) στο καθε ενα, και τα καθαριζα εναλαξ για να ειμαι σιγουρος οτι αποφευγω απωλειες βακτηρυδιων.
Αλλα πστευω οτι αν στο ενυδρειου του φιλου σου μπουν και μερικα αληθινα φυτα θα βοηθουσε την κατασταση.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Μάρκες...
Post by: Takis on 05/20/02 at 06:14:33
--------------------------------------------------------------------------------
Σίγουρα είναι καλύτερα, αν έχουμε την δυνατότητα, να καθαρίζουμε εναλλάξ τα σφουγγάρια ή τα φίλτρα (αν υπάρχουν δυο εσωτερικά), αλλά αυτό δεν είναι και υποχρεωτικό. Αν έχουμε ένα φίλτρο με ένα σφουγγάρι, μεγάλη σημασία έχει ο τρόπος που καθαρίζουμε το σφουγγάρι, όπως γράφω σε προηγούμενο μήνυμα μου. Πάντα σε νερό από το ενυδρείο και πάντα μαλακά, χωρίς στύψιμο και χωρίς να περιμένουμε να καθαρίσει τελείως!!!
Όσο για το "μακαρόνι", το να βάλουμε 5 ή 10 κομμάτια στο φίλτρο δεν έχει νόημα. Κάνει δουλειά όταν είναι αρκετή η ποσότητα. Τελικά είναι σαφές ότι ένα εξωτερικό φίλτρο είναι καλύτερο, αφού έχουμε την δυνατότητα να επιλέξουμε ένα αρκετά μεγάλο, χωρίς να επιβαρύνουμε τον χώρο του ενυδρείου. Το θέμα είναι αν έχουμε χώρο να το βάλουμε και βέβαια (για κάποιους!!) το κόστος.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Μάρκες...
Post by: Giorgos on 05/20/02 at 06:23:17
--------------------------------------------------------------------------------
Τα αληθινά φυτά τα αποφεύγει και αυτό μάλλον επειδή είναι καινούριος στο χόμπι και δε θέλει να προσέχει *και* τα ψάρια αλλά *και* τα φυτά. Πολύ απλά, ίσως να τα "φοβάται". Του το είχα προτείνει αλλά...ίσως αλλάξει γνώμη (ΜΑΚΑΡΙ ;D).

Τάκη δεν μπορούσε να πάρει εξωτερικό φίλτρο γιατί δεν είχε χώρο να το βάλει χωρίς να φαίνεται. Οπότε μάλλον θα μείνουμε σε εσωτερικό φίλτρο και με μόνο υλικό...το σφουγγάρι...από το δικό μου φίλτρο εννοείται συν νερό και χαλίκι από το ενυδρείο μου.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Μάρκες...
Post by: halvas69 on 05/20/02 at 08:47:53
--------------------------------------------------------------------------------
Και πολύ καλά θα κάνετε,
Μην σε φοβίζει ή σου φαίνεται "αναγκαστική" λύση το σφουγγάρι.
Δουλεύει πολύ καλά, εξ'ίσου με τα άλλα υλικά φίλτρανσης.



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Μάρκες...
Post by: Giorgos on 05/20/02 at 19:29:50
--------------------------------------------------------------------------------
Θανκ γιου βέρυ ματς!

Απλώς μου φαίνεται πολύ περίεργο πως σε τόσο μικρό χώρο του φίλτρου θα επαρκούν οι αποικίες των βακτηριδίων που θα δημιουργηθούν. Προσωπικά δεν έχω καθόλου εμπειρία σε εσωτερικά φίλτρα αλλά για να μου λέτε πως λειτουργούν καλά, σίγουρα ξέρεται καλύτερα από μένα.

Θα ήθελα όμως να μάθω αν υπάρχει κάποιος τρόπος να εκμεταλλευτούμε καλύτερα (βιολογικά) ένα τέτοιο φίλτρο;


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Μάρκες...
Post by: ASCCO1 on 05/21/02 at 05:24:36
--------------------------------------------------------------------------------
τελικα μαλλον η καλυτερη λυση ειναι το μπλε σφουγγαρι για καλυτερη εκμεταλευση ενος εσ.φιλτρου??

αλλα και παλι χωρις να διαφωνω ,δεν μου γεμιζει το ματι η χρηση του συγκεκριμενου φιλτρο σε ενυδρειο :-/ :-/


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Μάρκες...
Post by: kroud on 05/21/02 at 05:55:19
--------------------------------------------------------------------------------
Για τα λιτρα του ενυδρειου θα κανει δουλεια το εσωτερικο.Στην αρχη νομιζα ενα αλλο φιλτρο εσωτερικο που εχει η genesis ενσωματωμενο με το ενυδρειο.Για μακαρονι δεν το νομιζω να χωρεσει γιατι χρειαζονται αρκετα για να κανει δουλεια.Για δοκιμασε να παρει 4 bio chem stars στην χειροτερη 3 και θα κανει δουλεια.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Μάρκες...
Post by: Giorgos on 05/21/02 at 05:55:28
--------------------------------------------------------------------------------
Κατά πάσα πιθανότητα θα χρησιμοποιήσουμε μόνο το μπλε σφουγγάρι (?εκτός κι αν έχετε καμία καλή ιδέα?) που ακούγεται ως η καλύτερη λύση.

Βιολογικά ούτε και μένα μου γεμίζει το μάτι (πάντα χωρίς να διαφωνώ) αλλά μηχανικά πιστεύω να κάνει τη δουλεια του και με το παραπάνω μιας και το ενυδρείο είναι 60 λίτρων, θα έχει μέσα λίγα και μικρά κόσμια ψάρια και το φίλτρο έχει ισχύ 400-800 λίτρα/ώρα. Ας πούμε 600 lt/h για να είμαστε μέσα.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Μάρκες...
Post by: Tolis on 05/21/02 at 06:47:20
--------------------------------------------------------------------------------
Μια λυση που εφαρμοζω εγω στα μικρα μου ενυδρεια για να μεγαλωσω τον ογκο του βιολογικου medium ειναι η εξης. Χρησιμοποιω πολυ μικρα εσωτ. φιλτρα, τα οποια τυλιγω (απο την αντλια και κατω) με υαλοβαμβακα, και βαζω ολο το συνολο σε ενα μεγαλο δοχειο - βαζο βανιλιας, ταπερ κλπ. Το νερο περναει ολη την στρωση του υαλοβαμβακα για να μπει στην ειδοδο του φιλτρου.
http://users.otenet.gr/~tolibra/intrnfltr.jpg
(sorry για το απαισιο graphic, βιαζομαι).

Βεβαια σε display tank πρεπει να βρεθει η λυση του καμουφλαζ, με καποια μεγαλα-πυκνα φυτα μπροστα, ή πετρες ή ξυλα. Hope this helps.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Μάρκες...
Post by: Giorgos on 05/21/02 at 07:28:29
--------------------------------------------------------------------------------
kroud το κακό είναι πως αν βάλουμε άλλο υλικό στο φίλτρο (βλ. 2-3 bio-chem stars ή οτιδήποτε άλλο) θα πρέπει να αφαιρεθεί ένα κομμάτι από το σφουγγάρι ώστε να χωρέσουν όλα εκεί μέσα. Τώρα σκέφτομαι τι είναι πιο ωφέλιμο για βιολογικό φίλτρο τέτοιου μεγέθους και χωρητικότητας σε 60άρι ενυδρείο και με μικρά ψάρια; Σκέτο σφουγγάρι ή μισό σφουγγάρι και μισό bio-chem stars κλπ κλπ κλπ; Τα 2-3 bio-chem stars σε συνδυασμό με ένα κομμάτι από το αρχικό σφουγγάρι θα κάνουν αισθητά καλύτερη δουλειά (βιολογική) απ'ότι το μεγαλύτερο (ολόκληρο) κομμάτι σφουγγάρι μόνο του; Εκεί στοχεύω. Ποιο είναι καλύτερο; Το 50-50 σφουγγάρι σε συνδυασμό με κάποιο άλλο βιολογικό υλικό ή το 100% σφουγγάρι;

Τόλη το graphic μια χαρά ήταν. Ακούγεται πολύ καλή και ενδιαφέρον η πατέντα σου. Για να καταλάβω καλα, το φιλτρο το τυλίγεις απ'έξω (?στα εξωτερικά πλαστικά του μέρη?) με τον υαλοβάμβακα; Φαντάζομαι το δοχείο που προσθέτεις στο ενυδρείο να είναι λίγο μεγαλύτερο από το φίλτρο...ίσα-ίσα να χωράει.;.; Το κακό (εκτός από το ότι πρέπει να το καμουφλάρεις καλά) είναι πως θα παίρνει περισσότερο χώρο απ'ότι αν το φίλτρο ήταν σκέτο. Πάντως συνοπτικά μ'αρέσει η ιδέα και λέω να το δοκιμάσουμε.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Μάρκες...
Post by: ASCCO1 on 05/21/02 at 17:25:56
--------------------------------------------------------------------------------
πιστευω οτι το 100% σφουγγαρι ειναι η καλυτερη λυση,αλλα αν χρησιμοποιησεις την λυση που προτεινει ο Τολης θα εχεις σαφως καλυτερο αποτελεσμα αφου οτι χρειαστει να καθαριστει αλλαζεις απλως τον υαλοβαμβακα και τα βακτρηδια που υπαρχουν μεσα στο φιλτρο μενουν ανεπηρεαστα


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Μάρκες...
Post by: lurking_fear on 05/22/02 at 05:59:16
--------------------------------------------------------------------------------
Μιας και μιλάμε για μάρκες θα ήθελα να με ενημερώσετε σχετικά με ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω με το νέο μου ενυδρείο. Συγκεκριμένα έχω το RENA 60 εκ. μήκος με πολυγωνικό σχήμα. Τα φώτα του ενυδρείου αυτού είναι ενσωματωμένα στο καπάκι του ενυδρείου οπότε το φως και ο μηχανισμός του γίνεται μούσκεμα εξαιτίας των υδρατμών και της ανατάραξης της επιφάνειας. Έχω κατεβάσει τη στάθμη του νερού αλλά και πάλι το ίδιο γίνεται. Επάνω στο μηχανισμό μάλισμα λέει ΜΗΝ ΒΥΘΙΖΕΤΑΙ. Τι μπορώ να κάνω;


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Μάρκες...
Post by: BILAS on 05/22/02 at 07:01:13
--------------------------------------------------------------------------------
Προβλημα θα εχεις εαν τα ακροφισια δεν ειναι στεγανου τυπου.
Εαν ειναι στεγανα(που σιγουρα ειναι αφου τα ειχε πανω απο την αρχη) δεν εχεις προβλημα.Αλλο το βυθισμα και αλλο το απλο βρεξιμο.Σε ολα γραφουν πανω οχι βυθισμα.
Η γνωμη μου ειναι οτι δεν εχεις προβλημα(να ειναι ομως οντος στεγανα).
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:39.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06283 seconds with 12 queries