Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Κεντρική Αμερική > Ζωοτόκα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-02-04, 23:21
Δημητριαδης δημητρης Ο χρήστης Δημητριαδης δημητρης δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2004
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 20
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Δημητριαδης δημητρης
Προεπιλογή Αρρώστησαν τα guppies μου

geia sas paidia . ta gupies moy exoyn bgalei kati σαν σκουλικακια στο σωμα τουσ κοντα στην ουρα και στα πτερυγια. εριξα ενα φαρμακο που λεει οτι θεραπαυει το ick χωρισ αποτελεσμα τι να κανω? το ενυδρειο μου ειναι 120 λιτρα. εχω φιλτρο βυθου και γωνιακο με υαλοβαμβακα. εχει καλο αερισμο και εκανα αλλαγεσ νερου καθε μηνα. λαθος ε? τωρα κανω καθε εβδομαδα το 1/4 του συνολικου ογκου του νερου. μεσα εχω και 2 platys 2 placostomus kai 2 corydoras aeneus.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-02-04, 01:20
pokou Ο χρήστης pokou δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: patra
Μηνύματα: 83
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην pokou
Προεπιλογή

Ριξε αλατακι .........
μια χουφτα......

Κανε και καμμια αλαγγη ακομα.
__________________
μαχαιρι και στον εγκεφαλο...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-02-04, 16:36
HellRazer Ο χρήστης HellRazer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-01-2004
Περιοχή: Πάφος - Κύπρος
Μηνύματα: 176
Προεπιλογή

Μα το Ιkc δεν είναι σκουλικάκια... αν δεν είσαι σίγουρος για μια ασθένεια ΜΗΝ ρίχνεις ότι φάρμακο έχεις διαθέσιμο γιατί δεν θα κάνει τίποτα. Πρέπει πρώτα να αναγνωρίσεις την ασθένεια και μετά να ακολουθήσεις φαρμακευτική αγωγή με το κατάλληλο φυσικά φάρμακο για την συγγεκριμένη αρρωστια. Αν δεν μπορείς να αναγνωρίσεις την ασθένεια πες ακριβώς τα συμπτώματα και κάποιος σίγουρα θα ξέρει να σου προτείνει συγκεκριμένο φάρμακο. Τα σκουλικάκια που λες, εξέχουν λίγο από τον πρωκτό (εσσωτερικά) ή είναι εξωρετικά? Όταν άρχισα να ασχολούμε με το hobby είχα και εγώ guppy,platy κλπ και τα guppy έπιασαν εσσωτερικά σκουλικάκια και τα έχασα όλα (καμιά 25αρια) γιατί δεν αναγνώρισα έγγαιρα την ασθένεια. Τα ψάρια έτρωγαν κανονικά αλλά έκαναν κάποιες περίεργες κινήσεις και άρχισαν κάθε μέρα να ψοφάνε 2-3...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-02-04, 19:11
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή Re: αρωστησαν τα gupies μου

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Δημητριαδης δημητρης
σκουλικακια στο σωμα τουσ κοντα στην ουρα και στα πτερυγια
Αν είναι όπως τα λες, τότε ακολούθησε ότι είπε ο Pokou........αλατάκι
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-02-04, 20:27
Δημητριαδης δημητρης Ο χρήστης Δημητριαδης δημητρης δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2004
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 20
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Δημητριαδης δημητρης
Προεπιλογή Re: αρωστησαν τα gupies μου

τα ασπρα αυτα που εχουν βγαλει και μοιαζουν με σκουλικακια ειναι εξωτερικα συνηθως κοντα στην ουρα και τα πτερυγια. οσο για το αλατι ριχνω σε καθε αλλαγη νερου 2 κουταλιες της σουπας εκτος απο αυτο ριχνω και aqouavital contitioner για ρυθμιση ph και σκληροτητας. μπορει να μου πει καποιος ποια ειναι η χρηση του αλατιου στο ενυδρειο. ειναι για τα μικροβια για τη σκληροτητα? ενα αλλο προβλημα που εχω ειναι οβυθος μου. εχω πετρες κατω. μπορω να τον καθαρισω η αρκουν οι αλλαγες νερου. αν παω να βγαλω τισ πετρεσ για να τισ πλυνω ειμαι σιγουρος ιτο θα βγει πολυ βρωμια κατω και αυτο δεν το θελω. ευχαριστω για τις απαντησεις.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-02-04, 22:19
Δημητριαδης δημητρης Ο χρήστης Δημητριαδης δημητρης δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2004
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 20
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Δημητριαδης δημητρης
Προεπιλογή Re: αρωστησαν τα gupies μου

για τον καθαρισμο του βυθου μου εχω ακουσει για τη σκουπα βυθου. ο βυθοσ μου ειναι αρκετα βρωμικος ισως για αυτο αρρωστησαν και τα ψαρια. απο που μπορω να την προμηθευτω? ποσο κοστιζει περιπου? δεν τραβαει μαζι και τις πετρες? οποιος μπορει ας με βοηθησει. με ποιο αλλο τροπο μπορω να καθαρισω το βυθο χωρις να γινει ανω κατω το νερο?
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 09-02-04, 22:28
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Στα λίτρα σου το αλάτι που ρίχνεις είναι σαν προληπτικό μέτρο.
Εγώ ρίχνω 3 μεγάλες κουταλιές σε 90 λίτρα νερό που έχει το ενυδρείο.
Σαν θεραπευτική αγωγή θα πρέπει να το διπλασιάσεις τουλάχιστον.
Εγώ αυτό έκανα παλιότερα όταν είχε βγάλει σκουλίκι στην ράχη του ένα Corydoras και το/τα ξεφορτώθηκα.
Είναι δύσκολο να βάλεις περισσότερο αν και θα έπρεπε, αλλά θα είχες πρόβλημα με τα Cory's (για τον πλακόστομο, ειλικρινά δεν ξέρω).
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 10-02-04, 00:04
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Για το καθαρισμα του βυθου θα μαθεις πολλα εδω
http://studio.aaquaria.com//board/viewtopic.php?t=1261
και εδω
http://studio.aaquaria.com/board/viewtopic.php?t=241
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 10-02-04, 01:53
Δημητριαδης δημητρης Ο χρήστης Δημητριαδης δημητρης δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2004
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 20
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Δημητριαδης δημητρης
Προεπιλογή

ευχαριστω για τις διευθυνσεις αυριο θα παω σε διαφορα μαγαζια να ρωτησω. για φυτα τι προτεινετε για τα ψαρια που εχω gupies 2 platys 3 corydoras aeunes, 2 placostomus. ακουσα οτι για τη διατροφη τους καλο ειναι να ριχνω που και που κοκκινο σκουλικι και λαρβες κουνουπιων.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 10-02-04, 02:09
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή Re: αρωστησαν τα gupies μου

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Δημητριαδης δημητρης
τα ασπρα αυτα που εχουν βγαλει και μοιαζουν με σκουλικακια ειναι εξωτερικα συνηθως κοντα στην ουρα και τα πτερυγια.
Πρόσεξε τα καλά δημήτρη να δεις αν η ουρα του σκουλικιού είναι διχαλωτή.
Αν είναι, κατά πάσα πιθανότητα θα πρέπει να έχουν προσβληθεί απο το παράσιτο Lernaea (Λερναία).
Αφαιρούνται με τσιμπιδάκι σε μεγάλα ψάρια.
Και στα μικρά όπως τα guppys μπορούν να αφαιρεθούν με τσιμπιδάκι όμως είναι λίγο επικίνδυνο να κυνδινεύσουν μετά την επέμβαση.
Μερικά παθαίνουν σοκ γιατί το κεφάλι του παράσιτου είναι σαν άγκυρα.
Η διχαλωτη του ουρά έχει αυγά μέσα που μετά απο λίγες μέρες γίνονται λάρβες που κολυμπάνε και προσβάλουν κιάλλα ψάρια.
Μπορεί να καταπολεμηθεί με cyprinopur της sera με sterazin της waterlife και με metriphonate.
http://studio.aaquaria.com/board/viewtopic.php?t=1268
http://www.malawicichlidhomepage.com...ntrogreek.html
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 10-02-04, 16:39
Το avatar του χρήστη ASCCO1
ASCCO1 Ο χρήστης ASCCO1 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 667
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ASCCO1
Προεπιλογή

μαλλον για LERNEA, η' ARGULUS μιλαμε ,οποτε το αλατι δεν προκεται να κανει δουλεια, το GENERAL CURE τις AQ.PHARMACEUTICAL ειναι μια καλη λυση . παντως οποιο φαρμακο και αν μπει μην ξεχασεις να βγαλεις τον ανθρακα << αν υπαρχει>> και μετα το τελος τις θεραπειας να τον βαλεις στο φιλτρο να δουλεψει για 2 εβδομαδες
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 10-02-04, 16:59
HellRazer Ο χρήστης HellRazer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-01-2004
Περιοχή: Πάφος - Κύπρος
Μηνύματα: 176
Προεπιλογή

Στο ενυδρείο του αδερφού μου που έπιασε Lernea πρόσφατα το αλάτι βοήθησε, αφού στην lernea δεν αρέσει το αλάτι. Φυσικά δεν αρκεί μόνο το αλάτι, χρειάζεται και φαρμακευτική αγωγή.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 10-02-04, 22:25
Δημητριαδης δημητρης Ο χρήστης Δημητριαδης δημητρης δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2004
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 20
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Δημητριαδης δημητρης
Προεπιλογή

λοιπον το σκουλικι τελικα ειναι λερναια. το μεσημερι καθαρισα τον βυθο με μια αυτοσχεδια σκουπα που εφτιαξα.meισο μπουκαλι και ενα λαστιχο. εριξα aquavital contitioner και αλατι. μετα εβγαλα ενα μικρο guppie που ειχε λερναια και το εγχειρισα με επιτυχια. το απογευμα πηγα και πηρα 2 ξιφοφορους. τωρα εχω 2 platys 3 corydoras aeneus 2 placostomus 2 ξιφοφορους και καμια δεκαπενταρια gupies. τι τροφη μου προτεινετε για placostomus kai corydoras? o placostomus την μια φορα ειναι καταμαυρος και την αλλη αρχιζει να ξεθωριαζει γιατι συνβαινει αυτο? για τους 2 ξιφοφορους που πηρα εχω ακουσει οτι αν καποιος εχει δυο θυληκα το ενα γινετε αρσενικο για να γινουν ζευγαρι αληθευει?
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 11-02-04, 00:17
HellRazer Ο χρήστης HellRazer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-01-2004
Περιοχή: Πάφος - Κύπρος
Μηνύματα: 176
Προεπιλογή

Παράθεση:
το απογευμα πηγα και πηρα 2 ξιφοφορους.
μα καλά το ενυδρείο έχει λερνέα και εσύ βάζεις και άλλα ψάρια μέσα Γιατί δεν περίμενες να ξεφορτωθείς την ασθένεια πρώτα και μετά να βάλεις άλλα ψάρια

Παράθεση:
εχω ακουσει οτι αν καποιος εχει δυο θυληκα το ενα γινετε αρσενικο για να γινουν ζευγαρι αληθευει?
Προσωπικά δεν διαπίστωσα ποτέ κάτι τέτοιο αν και λέγονται πολλά γι΄αυτό το θέμα γενικά για όλα τα ζωοτόκα. Πιστεύω απλά οτι κάποια αρσενικά καθυστερούν κάπως να δημιουργήσουν το αναπαραγωγικό τους όργανο και φαίνεται σαν πτερύγιο, γι' αυτό κάποιος νομίζει ότι είναι θυληκά. Μήπως έχει κανένας θυληκό που γέννησε κιόλας και μετά έγινε αρσενικό
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 11-02-04, 12:16
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από HellRazer
Παράθεση:
εχω ακουσει οτι αν καποιος εχει δυο θυληκα το ενα γινετε αρσενικο για να γινουν ζευγαρι αληθευει?
Προσωπικά δεν διαπίστωσα ποτέ κάτι τέτοιο αν και λέγονται πολλά γι΄αυτό το θέμα γενικά για όλα τα ζωοτόκα. Πιστεύω απλά οτι κάποια αρσενικά καθυστερούν κάπως να δημιουργήσουν το αναπαραγωγικό τους όργανο και φαίνεται σαν πτερύγιο, γι' αυτό κάποιος νομίζει ότι είναι θυληκά. Μήπως έχει κανένας θυληκό που γέννησε κιόλας και μετά έγινε αρσενικό
Oχι επειδη ειναι 2 θυληκα,αλλα καμια φορα τυχαινει.Εγω ειχα μια πρασινη την πηρα για θυληκη και εγινε αρσενικο μετα απο κανα 2μηνο.αλλα γεννα δεν επεσε στην αντιληψη μου.
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 11-02-04, 23:12
Δημητριαδης δημητρης Ο χρήστης Δημητριαδης δημητρης δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2004
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 20
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Δημητριαδης δημητρης
Προεπιλογή

παιδια εβαλα ενα κοματι ξυλο που αγορασα στο ενυδρειο μου. αυτο ειναι μονο διακοσμιτικο η προσφερει και κατι στο ενυδρειο ακουσα οτι οι πλακοστομοι παιρνουν καποιες ουσιες απο αυτο αληθευει? ποιο ειναι το καλυτερο υλικο για φιλτρο? εγω εχω με υαλοβαμβακα και βυθου.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 14-02-04, 15:45
Το avatar του χρήστη ASCCO1
ASCCO1 Ο χρήστης ASCCO1 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 667
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ASCCO1
Προεπιλογή

ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΠΡΩΤΑ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙΣ ΜΕ ΤΗΝ ΑΡΡΩΣΤΕΙΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΑΛΛΑ ΨΑΡΙΑ ,

δεν υπηρχε λογος τα καινουργια ψαρια που εβαλες να φανε τσαμπα αντιβιωση .....................
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 14-02-04, 16:27
Δημητριαδης δημητρης Ο χρήστης Δημητριαδης δημητρης δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2004
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 20
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Δημητριαδης δημητρης
Προεπιλογή

ευτυχως την ξεφορτωθηκα την ασθενεια. με αλλαγες νερου, με αλατακι και το cyprinopour της sera. εκανα και δυο εγχειρισεις με επιτυχια. τους εβγαλα την lernaia. τωρα ομως εχω αλλο προβλημα οχι τοσο σημαντικο. η μια ξιφοφορινα που πηρα ηταν ηδη εγκυος και τωρα εχει πρηστει αρκετα. μαλλον θα τα αμολυσει μεσα στην εβδομαδα. το προβλημα τωρα: ειναι πολυ επιθετικη με τα αλλα ψαρια( platy guppies). αυτο ειναι φυσιολογικο? δυστυχως δεν εχω και αλλο ενυδρειο να την βαλω. ελπιζω η λερναια να μην ξαναεμφανιστει. θα κανω συχνες αλλαγες νερου και θα βαζω αλατι.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 15-02-04, 02:02
Το avatar του χρήστη ASCCO1
ASCCO1 Ο χρήστης ASCCO1 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 667
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ASCCO1
Προεπιλογή

Φυσιολογικο ειναι να επιτηθεται,,,,
το προβλημα ειναι οτι αν γενηθουν τα μωρα δεν ξερω ποσα θα επιζησουν εκει μεσα

Το αλατι δεν κανει κακο στα ζωοτοκα ,το αντιθετο θα ελεγα, αν και στηνπεριοχη σας το νερο ειναι αρκετα σκληρο ωστε να μην ειναι απαραιτητη η χρηση του......

ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙΣ ΑΛΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΛΕΡΝΑΙΑ...
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 15-02-04, 02:36
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Δημητριαδης δημητρης
ελπιζω η λερναια να μην ξαναεμφανιστει. θα κανω συχνες αλλαγες νερου και θα βαζω αλατι.
Μέσα σε 3 μέρες δεν την ξεφορτώνεσαι.
Θέλει τουλάχιστον 10 μέρες το λιγότερο......
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 15-02-04, 13:55
Δημητριαδης δημητρης Ο χρήστης Δημητριαδης δημητρης δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2004
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 20
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Δημητριαδης δημητρης
Προεπιλογή

η θεραπεια εγινε 7 ημερες προς το παρον δεν εχω αλλο προβλημα και ελπιζω να μην υπαρξει. τωρα για την ξιφοφορινα δεν ξερω τι να κανω. μεσα στο ενυδρειο μου υπαρχουν καποια μερη να κρυφτουν τα μικρα. εχω βαλει και κατι τουφες απο πλαστικο που μου ειπαν οτι κανουν για αυτη τη δουλεια. ποσο καιρο περιπου κανει για να γεννησει ξερει κανεις? αν υπαρχει καμια αλλη λυση για τα μικρα που ερχονται ας με βοηθησει καποιος. παντως σε γεννηστρα δεν θελω να την βαλω με τιποτα .
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:22.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06500 seconds with 14 queries