Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-04-03, 22:13
thediscusman Ο χρήστης thediscusman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή Πρόβλημα με φίλτρο

Μήπως έχει κάποιος το φίλτρο της EHEIM το ECCO 2233; Το αγόρασα πριν ένα μήνα περίπου αλλά η ροή νερού είναι περιορισμένη. Η ΕΗΕΙΜ το δίνει για 200άρι ενυδρείο και λέει ότι η ροή είναι 480l/h. Εγώ μέτρησα τη ροή και είναι 150l/h περίπου. Ρώτησα τον πωλητή ο οποίος επικοινώνησε με τον αντιπρόσωπο της EHEIM και μου είπε ότι αυτό είναι φυσιολογικό άν το φίλτρο είναι αρκετά πιο χαμηλά από το ενυδρείο και πως δεν έχει σημασία αν η ροή είναι περιορισμένη αλλά από τη στιγμή που ο κάδος είναι γεμάτος με υλικό για βιολογικό καθαρισμό το φιλτράρισμα γίνεται κανονικά. Είπε επίσης ότι η EHEIM με τα 480l/h που λέει εννοέι ότι αυτή είναι η δύναμη της κεφαλής του φίλτρου αν την βάλεις σε ένα κουβά με νερό. Εγώ ωστόσο διατηρώ ακόμα τις επιφυλάξεις μου γιατί το ύψος του ενυδρείου από το πάτωμα είναι φυσιολογικό (90cm) και δεν νομίζω ότι η EHEIM θα έδινε ένα φίλτρο που η πραγματική του δύναμη είναι 150l/h για 200άρι ενυδρείο. Να σημειώσω ότι κοίταξα μήπως έκλεισε κάποιο λάστιχο από φύλλο ή κάτι άλλο αλλά δε συμβαίνει κάτι τέτοιο.Αν έχει κάποιος το ίδιο φόλτρο ας μου πει αν και σε αυτόν η ροή είναι στα ίδια επίπεδα ή έστω αν είναι φυσιολογική τέτοια ροή για ένα φίλτρο ΕΗΕΙΜ.Ευχαριστώ προκαταβολικά.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-04-03, 04:59
tasos Ο χρήστης tasos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-03-2003
Περιοχή: Ανοιξη Αττικης
Μηνύματα: 605
Προεπιλογή

Eίναι κανόνας σε εξωτερικά φίλτρα να παίρνουμε το αμέσως επόμενο μοντέλο από αυτό που συστηνει η εταιρία,ακόμα και στα EHEIM!Έτσι τουλάχιστον μου είπε η Λαμπρινή στην Ιασωνίδου και μάλλον έχει δίκιο!Δές μήπως έχουν βουλώσει τα σωληνάκια με άλγη ή φύλλα .
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-04-03, 08:21
thediscusman Ο χρήστης thediscusman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Το ενυδρειο μου ειναι 140l για αυτό πήρα το φιλτρο της EHEIM για 200l. Τα σωληνάκια δεν είναι κλειστά, ούτε έχει γεμίσει με ακαθαρσίες το φίλτρο. Εγώ πιστεύω πως κάποιο πρόβλημα έχει. Για αυτό ρωτώ μήπως κάποιος έχει το ίδιο για να συγκρίνουμε τη ροή.
Ευχαριστώ Τάσο για τη συμβουλή σου.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-04-03, 10:53
tasos Ο χρήστης tasos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-03-2003
Περιοχή: Ανοιξη Αττικης
Μηνύματα: 605
Προεπιλογή

Καλημέρα!Δεν ξέρω αν βοηθάω αλλά εγώ έχω βάλει το 2235 για 230 λίτρα και η ροή του δέν με ικανοποιεί πάντα-μόνο ότανείναι φρεσκοκαθαρισμένο Τεχνικά χαρ/κά δεν θυμάμαι,φαντζομαι θα τα βρεις στη σελίδα της ehiem.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-04-03, 13:11
thediscusman Ο χρήστης thediscusman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολυ Τάσο για τη βοήθειά σου. Το 2235 η EHEIM το δίνει για 600l/h και για ενυδρείο μέχρι 300l. Φαίνεται πως αυτό το πρόβλημα δεν το αντιμετωπίζω μόνο εγώ. Θα προσπαθήσω να τοποθετήσω το φίλτρο όσο το δυνατό πιο ψηλα για να μην έχει μεγάλή απόσταση από το ενυδρείο και να αυξηθεί κάπως η ροή. Οαντιπροσωπος της EHEIM μου είπε πάντωσ να μην ανησυχώ γιατί έστω και με περιορισμένη ροή το φιλτράρισμα γίνεται κανονικά. Θα το διαπιστώσω στην πορεία. Ευχαριστώ και πάλι.Τα λέμε
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:37.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03346 seconds with 14 queries