Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 30-05-10, 13:54
Το avatar του χρήστη Sophie
Sophie Ο χρήστης Sophie δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-09-2009
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 56
Προεπιλογή Πρόβλημα με την θερμοκρασία

Καλησπέρα! Θα ήθελα να κλανω μια ερώτηση. Έχω ενυδρείο με γκάπις και πρόσφατα είχα και μια γέννα. Η θερμοκρασία έχει ανέβει στους 28 βαθμούς και ο θερμοστάτης έιναι ρυθμισμένος στην πιο χαμηλή θερμοκρασία. Τι να κάνω για να πέσει η θερμοκρασία?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 30-05-10, 13:57
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Ανεμιστηράκια, κοίτα στα D.I.Y.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 30-05-10, 14:12
Το avatar του χρήστη johnbaz
johnbaz Ο χρήστης johnbaz δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-01-2010
Περιοχή: ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ
Μηνύματα: 344
Wink

Για κλασε αλλη ερωτηση!!!αυτη ηταν ευκοιλια!!!
__________________
ΓΗΡΑΣΚΩ ΑΕΙ ΔΙΔΑΣΚΟΜΕΝΟΣ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη johnbaz : 30-05-10 στις 14:12 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 30-05-10, 14:21
Το avatar του χρήστη Sophie
Sophie Ο χρήστης Sophie δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-09-2009
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 56
Προεπιλογή

Ορθογραφικό λάθος ήταν η λέξη.............
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 30-05-10, 14:25
Το avatar του χρήστη johnbaz
johnbaz Ο χρήστης johnbaz δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-01-2010
Περιοχή: ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ
Μηνύματα: 344
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sophie Εμφάνιση μηνυμάτων
Ορθογραφικό λάθος ήταν η λέξη.............
Ναι ρε Σοφακι κ γω πλακα εκανα με ολο το συμπαθειο!!!παντως περα απτην πλακα κοιταξε να προσαρμοσης ανεμιστηρακια!ειναι η πιο ευκολη,φθηνη κ καλυτερη λυση!
__________________
ΓΗΡΑΣΚΩ ΑΕΙ ΔΙΔΑΣΚΟΜΕΝΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 30-05-10, 14:28
Το avatar του χρήστη Sophie
Sophie Ο χρήστης Sophie δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-09-2009
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 56
Προεπιλογή

Ναι, δεν τρέχει τίποτα. Οκ, σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 30-05-10, 14:35
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Σόφη μη τσατίζεσαι βρε, εδώ ψοφάμε για πείραγμα και δεν χάνουμε ευκαιρία να κάνουμε λογοπαίγνια,
η δε απάντηση του johnbaz, εκτός από καταφανέστατα καλοπροαίρετη, ήταν και πολύ πετυχημένη, με την χρησιμοποίηση
της ομόηχης λέξης ευκοίλια αντί για εύκολη, εγώ τουλάχιστον ξεράθηκα στα γέλια, όχι βέβαια με το λαθάκι σου,
αλλά με την έξυπνη απάντηση - λογοπαίγνιο.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 30-05-10, 14:41
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

χαχαχαχ λεω και γω...δεν θα σχολιαστει...σοφια οτι σου ειπαν και τα παιδια,,..τα ανεμηστιρακια ειναι η πιο ευκολη λυση
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 30-05-10, 14:50
Το avatar του χρήστη johnbaz
johnbaz Ο χρήστης johnbaz δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-01-2010
Περιοχή: ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ
Μηνύματα: 344
Thumbs up

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Σόφη μη τσατίζεσαι βρε, εδώ ψοφάμε για πείραγμα και δεν χάνουμε ευκαιρία να κάνουμε λογοπαίγνια,
η δε απάντηση του johnbaz, εκτός από καταφανέστατα καλοπροαίρετη, ήταν και πολύ πετυχημένη, με την χρησιμοποίηση
της ομόηχης λέξης ευκοίλια αντί για εύκολη, εγώ τουλάχιστον ξεράθηκα στα γέλια, όχι βέβαια με το λαθάκι σου,
αλλά με την έξυπνη απάντηση - λογοπαίγνιο.
Φιλε bokostas τα ειπες ΟΛΑ!!! Thanks!
__________________
ΓΗΡΑΣΚΩ ΑΕΙ ΔΙΔΑΣΚΟΜΕΝΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 30-05-10, 14:54
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Κι αν δεν πιάνουν τα χέρια σου για να προσαρμόσεις στο καπάκι του ενυδρείου ανεμιστηράκια από κουτί υπολογιστή, υπάρχουν και οι
έτοιμες λύσεις, όπως αυτά: http://www.fish-street.com/fan ,μόνο πρόσεξε τα ταχυδρομικά (χρεώνει πολλά), αλλά κάνουν δουλειά, τα έχω
δοκιμάσει και το μαγαζί είναι αξιόπιστο, αν και αργούν να έρθουν (2-3 εβδομάδες).

Μέχρι να βρεις την λύση, άφηνε το καπάκι λίγους πόντους ανοικτό για να αερίζεται, βοηθάει λίγο (-1 ή -2 βαθμούς η θερμοκρασία), αλλά πρόσεχε
την εξάτμιση του νερού (κατεβαίνει λίγο η στάθμη και θέλει συμπλήρωμα) και να μη σου πηδήξει ψάρι έξω (τα γκαπάκια βέβαια δεν το συνηθίζουν).

Εννοείται ότι έχεις βγάλει τον θερμαντήρα από την πρίζα και αυξάνεις την ανατάραξη της επιφάνειας μέσω της εξόδου του φίλτρου σου, ή βάζεις
αεραντλία για οξυγόνωση αν η θερμοκρασία περάσει και τους 28 βαθμούς (χτύπα ξύλο). Πάντως αντέχουν και 29, αλλά ταλαιπωρούνται.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 31-05-10, 09:34
Το avatar του χρήστη douran_p
douran_p Ο χρήστης douran_p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2009
Περιοχή: Ορεστιαδα
Μηνύματα: 855
Προεπιλογή

Εννοείται ότι έχεις βγάλει τον θερμαντήρα από την πρίζα και αυξάνεις την ανατάραξη της επιφάνειας μέσω της εξόδου του φίλτρου σου, ή βάζεις
αεραντλία για οξυγόνωση . __________________


σωστος ο μπο!!!!!
__________________
ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΡΟΜΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 31-05-10, 09:52
Το avatar του χρήστη Liz@
Liz@ Ο χρήστης Liz@ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-12-2009
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 331
Προεπιλογή

είχα ακριβώς το ιδιο πρόβλημα σε ενυδρείο με γκαπυ που χτες η θερμοκρασία έφτασε 30,9!!
Σκέφτηκα οτι θα βράσουν τα καημένα ετσι οπως πανε και εβαλα ανεμιστηρακι απο αυτα που εχουν οι υπολογιστές για να μην θερμαίνονται,
το στερέωσα στο καπακι το οποιο εμεινε λιγακι ανοιχτο και η θερμοκρασία έπεσε στους 26,7!

__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 31-05-10, 11:00
Το avatar του χρήστη panos1972
panos1972 Ο χρήστης panos1972 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Περιοχή: Περαία, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Κι αν δεν πιάνουν τα χέρια σου για να προσαρμόσεις στο καπάκι του ενυδρείου ανεμιστηράκια από κουτί υπολογιστή, υπάρχουν και οι
έτοιμες λύσεις, όπως αυτά: http://www.fish-street.com/fan ,μόνο πρόσεξε τα ταχυδρομικά (χρεώνει πολλά), αλλά κάνουν δουλειά, τα έχω
δοκιμάσει και το μαγαζί είναι αξιόπιστο, αν και αργούν να έρθουν (2-3 εβδομάδες).
Επειδή αργεί αρκετά, κοίτα στο κατάστημα της γειτονιάς σου για κάτι λιγότερο κομψό αλλά εξίσου αποτελεσματικό και πιο φθηνό, όπως αυτά:

http://www.e-moraitis.gr/cube/view_p...%ED%E5DFL65165

http://www.e-smartshop.gr/index.php?...hk=1&Itemid=53
__________________
...
Επειδή τό αδοκίμαστο καί τό απΆαλλού φερμένο
Δέν τΆαντέχουν οί άνθρωποι...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 31-05-10, 11:18
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos1972 Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδή αργεί αρκετά, κοίτα στο κατάστημα της γειτονιάς σου για κάτι λιγότερο κομψό αλλά εξίσου αποτελεσματικό και πιο φθηνό, όπως αυτά:
http://www.e-moraitis.gr/cube/view_p...%ED%E5DFL65165
http://www.e-smartshop.gr/index.php?...hk=1&Itemid=53
Nαι κι αυτά είναι καλές λύσεις, αν εξαιρέσουμε τον αισθητικό βιασμό που θα υποστεί το ενυδρείο σου (τι περιμένεις από άνθρωπο με τέτοιο γούστο?)

Το πρόβλημα μ' αυτά είναι ότι δουλεύουν στα 220 volt κι αν πέσουν στο νερό, θα καούν ψάρια, ασφάλειες, το σπίτι, θα γίνει ολοκαύτωμα, το Κούγκι.
Βέβαια ο άχρηστος που στα πρότεινε, παρέλειψε να αναφέρει ότι δουλεύει σε ασφαλιστική εταιρία και ψοφάει για εμπρησμούς και πυροτεχνήματα ο Νέρωνας.
Ενώ τα ανεμιστηράκια για pc, όπως και τα ενυδρειακά που σου πρότεινα, δουλεύουν με μετασχηματιστή στα 12 volt και είναι σαφώς πιο ασφαλή.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 31-05-10, 12:31
Το avatar του χρήστη panos1972
panos1972 Ο χρήστης panos1972 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Περιοχή: Περαία, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Nαι κι αυτά είναι καλές λύσεις, αν εξαιρέσουμε τον αισθητικό βιασμό που θα υποστεί το ενυδρείο σου (τι περιμένεις από άνθρωπο με τέτοιο γούστο?)

Το πρόβλημα μ' αυτά είναι ότι δουλεύουν στα 220 volt κι αν πέσουν στο νερό, θα καούν ψάρια, ασφάλειες, το σπίτι, θα γίνει ολοκαύτωμα, το Κούγκι.
Βέβαια ο άχρηστος που στα πρότεινε, παρέλειψε να αναφέρει ότι δουλεύει σε ασφαλιστική εταιρία και ψοφάει για εμπρησμούς και πυροτεχνήματα ο Νέρωνας.
Ενώ τα ανεμιστηράκια για pc, όπως και τα ενυδρειακά που σου πρότεινα, δουλεύουν με μετασχηματιστή στα 12 volt και είναι σαφώς πιο ασφαλή.
Δε νομίζω να υπάρχει άλλη λύση "στο άντρα θέλω, τώρα τον θέλω!"
Ειδικά εάν έχεις και μια σχετική κουλαμάρα στα χέρια που σε εμποδίζει να φτιάξεις μόνος σου φουρφούρια, με λίγη προσοχή έχεις αξιοπρεπή και άμεση λύση!
¶μα αρχίζει να κοχλάζει το ενυδρείο, πάρε ένα κουτάλι εσύ και ξεκίνα να φυσάς κουταλιά, κουταλιά να κρυώσει η ψαρόσουπα, μέχρι να έρθει ο Bruce Lee!

Η ζημιά είναι ζημιά και για τον πελάτη (κυρίως) αλλά και για την εταιρία! Φυσικά και δεν ηδονίζομαι να πληρώνω τζερεμέδες!!!!

http://www.youtube.com/watch?v=sKhN0...eature=related
__________________
...
Επειδή τό αδοκίμαστο καί τό απΆαλλού φερμένο
Δέν τΆαντέχουν οί άνθρωποι...
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 31-05-10, 12:48
Το avatar του χρήστη kostasagk
kostasagk Ο χρήστης kostasagk δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-05-2009
Περιοχή: ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή

αν ζεσταινονται πολυ ριξε ενα μπουκαλι που εχεις βγαλει απο καταψυξη ευκολη και φθηνη λυση επισης σε καποιο γνωστο σουπερ μαρκετ πουλανε με 49 ευρω ψυκτη νερου τον προσαρμοζης με ενα θερμοστατη και εισαι σουπερ εγω εχει φτιαξη ενα απο κανονικο ψυκτη εχει λιγο ογκο αλλα τον βαζω κανα 3μηνο σε λειτουργια
__________________
Φιλιαν αγαπα

Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 31-05-10, 13:06
georgebruno Ο χρήστης georgebruno δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-01-2009
Περιοχή: Κοζάνη
Μηνύματα: 109
Προεπιλογή

Παράθεση:
εγω εχει φτιαξη ενα απο κανονικο ψυκτη εχει λιγο ογκο αλλα τον βαζω κανα 3μηνο σε λειτουργια
μπορείς να δείξεις φωτογραφίες και να κάνεις μια αναλυτική παρουσίαση?εχω δει και γω τον ψύκτη και αρχίζω να ψηνομαι για diy chiller
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 31-05-10, 14:18
Το avatar του χρήστη kostasagk
kostasagk Ο χρήστης kostasagk δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-05-2009
Περιοχή: ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgebruno Εμφάνιση μηνυμάτων
μπορείς να δείξεις φωτογραφίες και να κάνεις μια αναλυτική παρουσίαση?εχω δει και γω τον ψύκτη και αρχίζω να ψηνομαι για diy chiller

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC01440.jpg
Εμφανίσεις:  202
Μέγεθος:  69,1 KBΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC01441.jpg
Εμφανίσεις:  209
Μέγεθος:  75,2 KB
__________________
Φιλιαν αγαπα

Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 31-05-10, 14:39
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Φίλε μου είσαι σίγουρος ότι τα μέταλλα με τα οποία έρχεται σε επαφή το νερό από ένα ψύκτη που δεν είναι φτιαγμένος για ενυδρειακή χρήση δεν απελευθερώνουν κάτι επιβλαβές για τα ψάρια; Αλήθεια για τι κατανάλωση μιλάμε στη δική σου κατασκευή και πόσες ώρες την ημέρα έχεις παρατηρήσει να λειτουργεί στις ζέστες;
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 31-05-10, 14:57
georgebruno Ο χρήστης georgebruno δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-01-2009
Περιοχή: Κοζάνη
Μηνύματα: 109
Προεπιλογή

http://www.carrefour.gr/CarrefourOnl...000537802.aspx αυτόν πως μπορουμε να το χρησιμοποιήσουμε?έχει ζεστό και κρύο νερό άρα θεωρητικά ψύξη και θέρμανση
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 31-05-10, 15:17
Το avatar του χρήστη kostasagk
kostasagk Ο χρήστης kostasagk δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-05-2009
Περιοχή: ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε μου είσαι σίγουρος ότι τα μέταλλα με τα οποία έρχεται σε επαφή το νερό από ένα ψύκτη που δεν είναι φτιαγμένος για ενυδρειακή χρήση δεν απελευθερώνουν κάτι επιβλαβές για τα ψάρια; Αλήθεια για τι κατανάλωση μιλάμε στη δική σου κατασκευή και πόσες ώρες την ημέρα έχεις παρατηρήσει να λειτουργεί στις ζέστες;

ολα τα εξαρτηματα ειναι απο ψυκτη που υπαρχη παντου φανταζομαι οτι και εσυ εχεις πιει παντως 3χρονια που τον εχω δεν εχει παρουσιαστη κανενα προβλημα δεν κανει ομως για θαλασσινο γιατι θελει τιτανιο το εχω σε ενα 400αρι και στις ζεστες μερες δουλευει 3φορες την ημερα απο 50 λεπτα τον εχω συνδεση με θερμοστατη
__________________
Φιλιαν αγαπα

Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 31-05-10, 15:20
Το avatar του χρήστη kostasagk
kostasagk Ο χρήστης kostasagk δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-05-2009
Περιοχή: ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgebruno Εμφάνιση μηνυμάτων
http://www.carrefour.gr/CarrefourOnl...000537802.aspx αυτόν πως μπορουμε να το χρησιμοποιήσουμε?έχει ζεστό και κρύο νερό άρα θεωρητικά ψύξη και θέρμανση
για αυτο ελεγα πριν θα παω σημερα να το δω για να φτιαξω στο 240αρι που εχω δεν βλεπω το λογο που να μην κανει συνδεεται με ενα κυκλοφορητη ανεξαρτητο η σε σειρα με αυτο που εχεις και το ρευμα με ηλεκτρονικο θερμοστατη τωρα το ποσο χρονο θα δουλευει εξαρταται απο το μοτερ αυτο που εχω φτιαξη ειναι 1/2 ιππου αφτο σιγουρα ειναι πολυ μικροτερο
__________________
Φιλιαν αγαπα

Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 31-05-10, 15:21
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Αυτός Γιώργο παίρνει μόνο την μπουκάλα νερού από επάνω, δεν συνδέεται στην ύδρευση.
Θεωρητικά θα μπορούσες με έναν κυκλοφορητή να στέλνεις νερό από το ενυδρείο στην υποδοχή της μπουκάλας
(αν καταφέρεις να συνδέσεις εκεί σωλήνα), να ψύχεται μέσα και να τρέχει από το βρυσάκι, πάλι με σωλήνα πίσω στο ενυδρείο.
Πρακτικά πρέπει να λύσεις πολλά τεχνικά προβλήματα και δε νομίζω να δουλέψει, αλλιώς υποθέτω ότι αν ήταν τόσο
εύκολο και φτηνό, θα είχαν βαρέσει κανόνι όλες οι εταιρίες που φτιάχνουν ψυκτικά και τα πουλάνε 400 και 500 ευρώ.
Βέβαια δεν έχεις παρά να το δοκιμάσεις. Αν πετύχει, μπορεί να γίνεις πλούσιος, αλλιώς θα πίνεις δροσερό νεράκι.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 31-05-10, 15:25
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Καλά εγώ σίγουρα έχω πιει και όλοι μας μάλλον, απλά παντού διαβάζω ότι μετά από κάποιο καιρό κάτι αφήνουν στο νερό τα περισσότερα μέταλλα που χρησιμοποιούνται. Για αυτό για παράδειγμα λένε να αφήνουμε πρώτα το νερό να τρέξει στη βρύση (και για να πιούμε αλλά και για τις αλλαγές στο ενυδρείο) ώστε να φύγει το νερό που έχει μείνει ώρα στους χαλκοσωλήνες της εγκατάστασης. Μακάρι να μην αντιμετωπίσεις ποτέ πρόβλημα, εννοείται!
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 31-05-10, 16:29
georgebruno Ο χρήστης georgebruno δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-01-2009
Περιοχή: Κοζάνη
Μηνύματα: 109
Προεπιλογή

Παράθεση:
για αυτο ελεγα πριν θα παω σημερα να το δω για να φτιαξω στο 240αρι που εχω δεν βλεπω το λογο που να μην κανει συνδεεται με ενα κυκλοφορητη ανεξαρτητο η σε σειρα με αυτο που εχεις και το ρευμα με ηλεκτρονικο θερμοστατη τωρα το ποσο χρονο θα δουλευει εξαρταται απο το μοτερ αυτο που εχω φτιαξη ειναι 1/2 ιππου αφτο σιγουρα ειναι πολυ μικροτερο
περιμένουμε νέα από τον καινουργιο ψύκτη
Παράθεση:
Θεωρητικά θα μπορούσες με έναν κυκλοφορητή να στέλνεις νερό από το ενυδρείο στην υποδοχή της μπουκάλας
αυτό ξεπερνιέται σχετικά εύκολα με απευθειας τοποθέτηση του σωλήνα πάνω στην μπουκάλα(μονωμένος εννοειται)υποθετικά θα χρειαστεί και ένας eilwell

Παράθεση:
αν ήταν τόσο
εύκολο και φτηνό, θα είχαν βαρέσει κανόνι όλες οι εταιρίες που φτιάχνουν ψυκτικά και τα πουλάνε 400 και 500 ευρώ
Κώστα ξέρεις και συ οτί οι τιμές είναι κάτι το σχετικό.Αν το κόστος της κατασκευής βγεί μέχρι 100 γιουρα συμφέρει.Από κει και πάνω για μένα κοιτάς στις αγγελίες για ψυκτικό.Επισής κανόνι θα βαρέσουν οι εταιρείες αν κάποιος στην Ευρώπη αποφασίσει να παίξει με τιμές κίνας(τις εκεί όχι τις εδώ με τα τεράστια μεταφορικά)
-------------------------
Και κάτι άλλο για το κόστος.Ψάχνοντας για τα χαρακτηριστικά του ψύκτη βρήκα παρόμοιο στην τιμή των 170 ευρώ και αυτό λέει πολλά για το εύρος των τιμών...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη georgebruno : 31-05-10 στις 16:29 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 31-05-10, 18:57
Το avatar του χρήστη kostasagk
kostasagk Ο χρήστης kostasagk δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-05-2009
Περιοχή: ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή

Κώστα ξέρεις και συ οτί οι τιμές είναι κάτι το σχετικό.Αν το κόστος της κατασκευής βγεί μέχρι 100 γιουρα συμφέρει.Από κει και πάνω για μένα κοιτάς στις αγγελίες για ψυκτικό.Επισής κανόνι θα βαρέσουν οι εταιρείες αν κάποιος στην Ευρώπη αποφασίσει να παίξει με τιμές κίνας(τις εκεί όχι τις εδώ με τα τεράστια μεταφορικά)
-------------------------
Και κάτι άλλο για το κόστος.Ψάχνοντας για τα χαρακτηριστικά του ψύκτη βρήκα παρόμοιο στην τιμή των 170 ευρώ και αυτό λέει πολλά για το εύρος των τιμών...

λοιπον ειδα το εργαλειο υπαρχη ενα με 96 ποντους υψος και ενα μικροτερο και 10ευρω λιγοτερα για ζεστο νερο 400βατ και ψθξη 60 απο οτι ειδα η μετατροπη ειναι ευκολη γιατι βγαινη η βαση που παει η μπουκαλα κατα τα αλλα ειναι κινεζικο με οτι αυτο συνεπαγαιται -το ψυκτικο που ευτιαξα σε μαγαζι φιλου και με τα εξαρτηματα αγορα χοντρικη και αν βαλεις και τα εργατικα πριν 3χρονια πηγε περιπου 400ευρω
οσο για τα μεταφορικα που αναφερεσαι ειναι μουφα η υποθεση το μεγαλο κοντεινερ απο Πειραια για Σαν Φρατζισκο 4000δολαρια η 3000 ευρω ποσα ψυκτικα παιρνει 1000 κοματια ισως και περισσοτερο οποτε οταν ακους απο εμπορο για μεταφορικα ειναι εντελως μ@α##%α η δικαιολογια
οσο για κοστος κατασκευης η κινα εχει 100δολ μηνιατικο και η ευρωπη 3000ευρω λογικο ειναι να εχει διαφορα.
__________________
Φιλιαν αγαπα

Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 31-05-10, 19:25
georgebruno Ο χρήστης georgebruno δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-01-2009
Περιοχή: Κοζάνη
Μηνύματα: 109
Προεπιλογή

Μόνο 60 w ψύξη το μικρό?
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 31-05-10, 19:47
Το avatar του χρήστη kostasagk
kostasagk Ο χρήστης kostasagk δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-05-2009
Περιοχή: ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgebruno Εμφάνιση μηνυμάτων
Μόνο 60 w ψύξη το μικρό?
ναι αυτο με προβληματισε και δεν το πηρα το δικο μου ειναι περιπου 350 βατ οποτε αφου στο 400αρι δουλευει γυρω στις 3ωρες αυτο θα πρεπει να δουλευει 18 δεν νομιζω οτι το κινεζικο θα αντεξη αν ηταν τα γαλλικα μοτερ που χρησιμοποιουμε σιγουρα δεν θα ειχε προβλημα
__________________
Φιλιαν αγαπα

Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 31-05-10, 19:52
Το avatar του χρήστη Χριστόφορος Μίχας
Χριστόφορος Μίχας Ο χρήστης Χριστόφορος Μίχας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2010
Περιοχή: Περισσός
Μηνύματα: 622
Προεπιλογή

Σοφια καταλαβες που εμπλεξες που να δεις και γεια την εξατμηση του νερου απο τα ανεμηστηρακια,
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 31-05-10, 20:01
Το avatar του χρήστη kostasagk
kostasagk Ο χρήστης kostasagk δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-05-2009
Περιοχή: ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χριστόφορος Μίχας Εμφάνιση μηνυμάτων
Σοφια καταλαβες που εμπλεξες που να δεις και γεια την εξατμηση του νερου απο τα ανεμηστηρακια,

σωστα σε λιγο θα δεις και θερμοδυναμικη με πυρηνικη φυσικη
παντως ελπιζω να εβγαλες συμπερασμα
τελικα τι θα κανη αραγε
__________________
Φιλιαν αγαπα

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Πρόβλημα με υψηλή θερμοκρασία wcpaeb Αρχάριοι γλυκού νερού 20 28-05-09 20:13
πρόβλημα με θερμοκρασία lag Bettas 7 22-03-08 18:03
Θερμοκρασία snappys Αρχάριοι γλυκού νερού 6 29-02-08 18:23
Θερμοκρασία ramsys Γλυκό νερό - Γενικά 2 21-06-07 16:20
Πρόβλημα με θερμοκρασία-SOS Tkagem Γλυκό νερό - Γενικά 25 09-08-06 18:31

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:38.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09875 seconds with 14 queries