Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 21-05-03, 00:03
soulmate Ο χρήστης soulmate δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή Συμβουλές...

Θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής:

Για να κάνω μετρήσεις σε NO2 - NO3 - NH3 πρέπει να πάρω 3 διαφορετικά test kits ή υπάρχει κάποιο που τα δείχνει όλα μαζί;

Τι προιόν προτείνετε για τα test;

Το μόνο κιτ που έχω είναι της tetra, για τη μέτρηση του pH, το οποίο παρεμπιπτώντως είναι γύρω στο 8,5 με 9 στο ενυδρείο μου.Είναι πολύ μεγάλη αυτή η τιμή; Τι πρέπει να κάνω για να μεταβληθεί, αν χρειάζεται;

Εχω εξωτερικό φίλτρο με 3 κουβαδάκια.Και τα 3 είναι γεμισμένα με υαλοβάμβακα.Τι πρότείνετε να βάλω; Μήπως να έχει το πρώτο υαλοβάμβακα, το δεύτερο κεραμικά μακαρόνια και το τρίτο άνθρακα;

Οι υαλοβάμβακες, 2-3 μέρες μετά την εβδομαδιαία αλλαγή του νερού, γίνονται ήδη καφέ. Είναι φυσιολογικό αυτό; η έχω πολύ βρωμιά μέσα στο ενυδρείο;

Πώς αντιμετωπίζετε τα περιτώμματα των ψαριών στον πυθμένα; Έχω 3 platy και ένα gappy, και κάνουν κακά τους σαν τρελλά, με αποτέλεσμα να μην προλαβαίνει να μεινει καθαρός ο βυθός από τα μακαρονάκια τους...

Χρησιμοποιώ μια φορά την εβδομάδα σκούπα βυθού, αλλά δεν φαίνεται να βοηθάει πολύ..Η συγκεκριμένη σκούπα, συνδέεται σε εξωτερική αεραντλία, ρουφάει προς τα πάνω φιλτράρει σε υαλοβάμβακα τις βρωμιές και ξαναρίχνει κάτω το νερό. Πώς μπορεί να καθαρίσει αλλιώς ο βυθός με τη μέθοδο του siphoning που διάβασα; Μπορεί να γίνει αυτό χωρίς να ενοχληθούν τα ψάρια;

Το ρωτάω αυτό γιατί τώρα, προκειμένου να σκουπίσω το βυθό, είμαι αναγκασμένος να βγάλω εκτός όλα τα διακοσμιτικά, φυτά, πέτρες κλπ για να μπορεί να υπάρχει ελευθερος χώρος στη σκούπα να κινείται...Μπορεί να γίνει κάτι διαφορετικό;


Αυτά τα λίγα για την ώρα, και ζητώ προκαταβολικά συγνώμμη για τις πολλές ερωτήσεις, αλλά...είμαι νέος και ζητώ ταπεινά τα φώτα σας!!
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:39.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04215 seconds with 12 queries