Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-08-12, 14:39
filebox Ο χρήστης filebox δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-10-2010
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή Περίεργοι θάνατοι τελευταία

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

1. ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΓΚΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ:
60x30x45 80lt
2. ΧΡΟΝΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ:
2yr

4. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ):
καλοκαίρι 28-29 (σταθερή γιατί δεν υπάρχουν aircondition στο χώρο) χειμώνα 25-26 (θερμαντήρας)
5. ΨΑΡΙΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ ):
5x Serpae Tetra (ήταν 6)
4x Guppy (ήταν 7)
6x Zebra danio (ήταν 7)

6. ΑΣΠΟΝΔΥΛΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ):
2x Apple Snail (μπήκαν πρόσφατα)

7. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ):
Τις περισσότερες φορές το αφήνω σε δοχείο στο ίδιο δωμάτιο πριν το βάλω στο ενυδρείο και στην χειρότερη όταν μπαίνει κατευθείαν από βρύση δεν μεταβάλει την θερμοκρασία πάνω από 1 βαθμό.

8. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ:
10-20lt κάθε 5-7 ημέρες

9. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΝΕΡΟΥ:
Πριν 3 ημέρες, 20lt, πριν 7 ημέρες 20lt.

10. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΤΑΪΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΙΔΟΣ ΤΡΟΦΗΣ:

6 φορές την ημέρα μικρή ποσότητα flakes από ταίστρα
1 φορά σχεδόν κάθε ημέρα blood worms
Ελάχιστο βραστό κολοκύθι χτες για τα σαλιγκάρια

11. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:
Την προηγούμενη εβδομάδα αφαιρέθηκαν/προστέθηκαν φυτά προσφορά συνχομπίστα και τα 2 apple snail

ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

1. ΝΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ:
ΝΗ3 (αμμωνια): 0
ΝΟ3(νιτρικά): ~30-40
Για τα υπόλοιπα δεν έχω τεστ

2. ΜΕΤΡΗΣΗ ΜΕ ΣΤΑΓΟΝΕΣ:
Τεστ API
ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
1. ΨΑΡΙ(Α) ΠΟΥ ΠΑΣΧΟΥΝ:
Μαύρα στίγματα σα μελανιές σε 2 serpae tetra και ιστορικό θανάτων των άλλων ειδών ψαριών που περιγράφεται παρακάτω.

3. ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΨΑΡΙΟΥ:
Τα serpae tetra είναι λιγότερο κινητικά, τα υπόλοιπα οκ

__________________________________________________

Αρχικά πριν 3 εβδομάδες χάθηκε ένα θηλυκό guppy, αφού άρχισε να να χάνει διάθεση και να κολυμπάει λίγο στις περιοχές με την μικρότερη ροή - βέβαια το εξαντλούσαν και τα αρσενικά στο κυνήγι και το απέδωσα εκεί. Όταν το βρήκα είχε εμφανή φαγώματα στην ουρά χωρίς να ξέρω αν αυτό ήταν η αιτία ή έγινε μετά το θάνατο. Τα serpae tetra κάποιες φορές γίνονται επιθετικά όταν πέφτει φαΐ αλλά σε γενικές γραμμές δε μου δημιουργούν προβλήματα στο ενυδρείο. Μεταξύ τους πέφτει ανταγωνισμός και επιθετικό κυνηγητό.

Στην συνέχεια και ενώ έλειπα μερικές μέρες χάθηκε ένα μικρό σε μέγεθος zebra και ένα ακόμα guppy. Δεν τα είδα ποτέ νεκρά και
το ανακάλυψα από το μέτρημα. Στην διάρκεια της απουσίας μου είχαμε διακοπή της ΔΕΗ και όταν ξαναήρθε το ρεύμα (γύρευε γιατί) άναψε ένα dimmer με αποτέλεσμα να μείνει έντονο φώς στο δωμάτιο ανοιχτό για περίπου 3 ημέρες, κάτι που θεώρησα ότι τα στρέσαρε καθώς αποκλείεται να μπορούσαν να κοιμηθούν.

Τις τελευταίες 2 βδομάδες τα serpae tetra τα παρατήρησα λιγότερο κινητικά και χωρίς ιδιαίτερη διάθεση για φαί αλλά χωρίς άλλα προβλήματα.

Την προηγούμενη εβδομάδα έκανα μεγάλη αλλαγή νερού, σκούπα, αφαίρεσα παλιές ανούμπιες, καθάρισα το φίλτρο (όλα με τις διαδικασίες που κάνω όλο το προηγούμενο χρονικό διάστημα) και πρόσθεσα διάφορα φυτά που μου χάρισε φίλος από το φόρουμ. Τα φυτά τα κράτησα σε λεκάνη για 2 ημέρες αλλάζοντας το νερό. Μετρήσεις κανονικές.

Την επόμενη ημέρα βρήκα ένα νεκρό serpae tetra το οποίο είχε κάποια εσωτερικά μαύρα μεγάλα στίγματα σα μελανιές. Θεώρησα ότι το στρέσαρε η αλλαγή γιατί όλο τον χρόνο ήταν μαζεμένα και φοβισμένα στις γωνίες (ενώ τα άλλα ψάρια έψαχναν για φαί και δε τα πειράζει η σκούπα)

Σήμερα βρήκα άλλο ένα νεκρό αρσενικό γκάπι, χωρίς άλλα εμφανή προβλήματα αλλά παρατήρησα τις ίδιες μελανιές σε 2 ακόμα serpae tetra.
Μέτρησα αμμωνία 0 και Νιτρικά ~20.

Στην φωτογραφία το ψάρι 1 έχει στίγματα μόνο από την αριστερή πλευρά του, το 2 και από τις δύο πλευρές, το 3 είναι φυσιολογικό.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  fish.jpg
Εμφανίσεις:  597
Μέγεθος:  43,6 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-08-12, 17:21
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Απο τη στιγμη που δεν παιζει θεμα υψηλης θερμοκρασιας ή μεταβολων της θερμοκρασιας, πιστευω οτι διορθωνεται απο μονη της η ιχθυοφορτωση.
Τα πολλα νιτρικα εκτος απο αλλα προβληματα ειναι και αιτιες για καρκινωματα.

Ποσα apple υπαρχουν μεσα στο ενυδρειο?
Σε αυτα τα λιτρρα, με αυτη την ιχθυοφορτωση και ταισματα, θα εκανα καθε 2-3 μερες αλλαγη 50% (αναλογα καιι τον αριθμο των apple).
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-08-12, 18:31
filebox Ο χρήστης filebox δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-10-2010
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Τα σαλιγκάρια είναι μόνο 2 και μπήκαν πρόσφατα, ούτε βδομάδα δεν έχουν κλείσει.

Φίλτρο έχω εξωτερικό, της tetratec το EX700 φουλ στο υλικό και από την στιγμή που δε βρίσκω αμμωνία φαντάζομαι ότι δουλεύει σωστά. Αναφορικά με την ιχθυοφόρτωση, είχα την εντύπωση ότι δεδομένου του τεράστιου (για τα λίτρα μου) φίλτρου δεν υπήρχε πρόβλημα και μέχρι πριν λίγο καιρό δεν υπήρχε. Οπότε φαντάζομαι δεν φταίει αυτό για κάτι.

Τώρα το θέμα με τα νιτρικά, δεν ξέρω πως το παρεξήγησα, αλλά τα κράταγα επίτηδες τόσο για τα φυτά, καθώς στην αρχή ήταν κάτω από 20 και οι ανούμπιες δε μεγάλωναν σχεδόν καθόλου. Οι μετρήσεις που λέω είναι πάντα πριν την αλλαγή νερού, οπότε πιο πάνω δε πάνε. Φαντάζομαι αυτό είναι ένα πρόβλημα (το οποίο θα διορθώσω με στόχο μέγιστο 20?) αλλά φτάνει να εξηγήσει τους θανάτους;
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-08-12, 18:55
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

To φιλτρο καλυπτει αμμωνια και νιτρωδη.
Με τα νιτρικα δεν μπορει να κανει κατι και εκει παμε στις αναλογες αλλαγες νερου.

Τα πολλα νιτρικα μπορει να ειναι η αιτια απωλειων μακροχρονα.
Παιζει και η ηλικια φυσικα ρολο. Ειχαν φτασει κοντα στο προσδοκιμο ζωης τους τα ψαρια που χαθηκαν?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-08-12, 19:09
filebox Ο χρήστης filebox δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-10-2010
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Νομίζω πως όχι, τα zebra είναι 1 με 1 1/2 έτους, τα guppy 6-12 μηνών, μόνο τα serpae τα πήρα από pet shop πριν ένα χρόνο οπότε δεν ξέρω ηλικία.

Τα στίγματα-"μελανιές" είναι που με προβληματίζουν. Έκανα μια αλλαγή 25 λίτρα πριν λίγο, θα μετρήσω αύριο, θα ξανακάνω και βλέπουμε.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 31-08-12, 17:40
filebox Ο χρήστης filebox δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-10-2010
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Παιδιά δυστυχώς κάτι δεν πάει καθόλου καλά και δε μπορώ να το καταλάβω.

Τις προηγούμενες μέρες έχασα (χωρίς καν να δω τα ψάρια) 2 ακόμα γκάπι, αυτή τη στιγμή μείνανε τα 3 μικρότερα, αποδεκατίστηκαν κανονικά.

Έχασα το ένα από τα serpae που είχε τα στίγματα. Μια μέρα χάλασε η νηκτική του (δε μπορούσε να κολυμπήσει ευθεία) και τελικά κάθισε στο βυθό όπου και πέθανε την επόμενη. Το δεύτερο με τα στίγματα ζορίζεται και αυτό, δεν το έχω δει να τρώει, αποφεύγει τα άλλα και δείχνει να μη μπορεί να κρατηθεί πολύ ευθεία (όχι όσο τα άλλα).

Αλλά, εκεί που δεν είχα κανένα πρόβλημα με τα ζεμπράκια, διαπίστωσα ότι η μεγαλύτερη θηλύκια, ξαφνικά φαίνεται σα να καταστρέφεται το δέρμα της. Δεν ξέρω τι πράγμα είναι αυτό, υπάρχει περίπτωση να είναι τσιμπιές; Αν ναι πως;;; Κοντά 2 χρόνια με τα ζεμπράκια δεν είχα ποτέ δει πληγή, μήπως της την πέσανε τα serpae που λέγεται ότι είναι επιθετικά και αυτά ευθύνονται και για τα χαμένα guppy;

Την ζεμπρίνα την έχω βάλει σε μια απόχη προσωρινά για να μην την πειράξουν άλλα ψάρια και δεν ξέρω τι άλλο να κάνω, αν έχω αρρώστια ή κάτι άλλο παράλογο συμβαίνει...
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  zebra-right.jpg
Εμφανίσεις:  447
Μέγεθος:  133,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  zebra-left.jpg
Εμφανίσεις:  404
Μέγεθος:  137,1 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 31-08-12, 18:59
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

ταιζεις 7 φορες τη μερα, συνολικα η ποσοτητα ταισματος σου ανεβαζει 30-40 νιτρικα. Η αλλαγη που κανεις δεν ειναι αναλογη των ταισματων και των νιτρικων... επισεις υπαρχει μια ασυμβατοτητα με τα serpae tetra αλλα αν καταλαβα καλα βαζεις απλα νερο βρυσης του οποιου δε γνωριζεις τις βασικες παραμετρους (ph, σκληροτητες)
Κανοντας το "μαντη" με αυτα που λες οτι τα serpae tetra ειναι λιγοτερο κινητικα ενω τα γκαπυ ειναι οκ θα υποθεσω (με μεγαλη επιφυλαξη φυσικα) οτι παιζεις σε ενα ph >7.5 σν και χωρις μετρησεις ολα αυτα ειναι μονο υποθεσεις.


Γενικα υπαρχουν καποια θεματα, αλλα αυτα που δικαιολογουν χοντρο προβλημα απο τα ελειπη δεδομενα που δινεις μοιαζει να ειναι τα ταισματα, τα νιτρικα και οι αλλαγες νερου.

Το προβλημα που λες με την αναπτυξη των φυτων με τα λιγα νιτρικα το ειχα αντιμετωπισει κι εγω αλλα εμενα γινοταν σχεδον ολικη απονιρτοποιηση, απο τοτε που τα κραταω στο 10 ειναι ενταξει και δε νομιζω πως χρειαζεται παραπανω, ετσι κι αλλιως τα φυτα οτι καταναλωνουν καταναλωνουν τα υπολοιπα ειναι μαλλον περισευμα
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 31-08-12, 20:19
filebox Ο χρήστης filebox δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-10-2010
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Όπως έγραψα, η ποσότητα ταϊσματος είναι ελάχιστη, ουσιαστικά μοιράζω την συνολική τροφή που θα τους έδινα μέσα στην μέρα σε 6 χρονικά διαστήματα γιατί θεώρησα ότι και στην φύση δεν βρίσκουν ξαφνικά ένα τόνο τροφή αλλά μικροτρώνε συνέχεια. Αυτό όμως είναι κάτι που μπορώ εύκολα να το αλλάξω αν πιστεύετε ότι χρειάζεται.

Για τα νιτρικά όπως είπα ήταν βλακεία μου. Κάπως μου είχε καρφωθεί στο μυαλό ότι εκεί ήταν το σωστό (κοίταξα πάλι τα pinned για τους αρχάριους και δεν λέει τιμές για No3 οπότε ή κάπου διάβασα κάτι για 30-40 και μου έμεινε - ίσως για φυτά ή το έβγαλα από το μυαλό μου και νόμιζα ότι το διάβασα). Οι συχνότητα των αλλαγών πιστεύω είναι σωστή γιατί κρατάνε την όποια ποσότητα νιτρικών σταθερή, αν έκανα περισσότερες θα μειωνόταν (όπως οι απανωτές που έκανα για να το ρίξω στα 10) και αν έκανα λιγότερες θα αυξανόταν καθώς τα νιτρικά δεν εξαφανίζονται. Τον τελευταίο καιρό τα κρατάω (με τον ίδιο ρυθμό αλλαγών) στο 10.

Κατά συνέπεια δε νομίζω να είναι εκεί το πρόβλημα - και αυτό που ήταν στα νιτρικά δεν είναι πια ούτε θα είναι στο μέλλον. Για το θέμα του νερού, δεν έχω μετρήσεις γιατί θεωρώ ότι το απλό νερό βρύσης (εννοείται με αντιχλώριο) δεν πρόκειται να είναι εκτός των περιθωρίων που θέλουν τα ψάρια, από την άλλη δεν ξέρω πόσο κινητικά πρέπει να είναι όμως και αν τα επηρεάζει αλλά είναι λιγότερο κινητικά τον τελευταίο καιρό, ίσως 2 μήνες κοντά από όταν άρχισαν τα προβλήματα.

Δε προσπαθώ να απολογηθώ ή να το παίξω ξερόλας, τα λυπάμαι τα ψαράκια που χάνονται έτσι αλλά δεν ξέρω τι να κάνω.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη filebox : 31-08-12 στις 21:17 Αιτία: (διόρθωσα νοηματικό λάθος)
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 31-08-12, 20:49
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Βγαλε τα apple και δοκιμασε θεραπεια με esha2000
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 31-08-12, 21:02
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από filebox Εμφάνιση μηνυμάτων
Για το θέμα του νερού, δεν έχω μετρήσεις γιατί θεωρώ ότι το απλό νερό βρύσης (εννοείται με αντιχλώριο) δεν πρόκειται να είναι εκτός των περιθωρίων που θέλουν τα ψάρια, .
Για ποια ψαρια απ ολα?
Στα μαγαζια εφαρμοζουν αυτη την τακτικη με το νερο βρυσης αλλα με την προυποθεση οτι τα ψαρια θα μεινουν εκει πολυ λιγο χρονικο διαστημα.
Τα serpae tetra στη φυση ζουν σε ph 5-6 τα zebra danio 6-7 και τα γκαπυ σε 7.5
Για τα γκαπακια το νερο βρυση ειναι οκ, τα υπολοιπα ισως δυσφορουν και οπως και να χει βρισκονται σε λαθος συνθηκες.
Απο κει και περα το πιο επικινδυνο που βλεπω ειναι τα υψηλα νιτρικα που ναι μεν μεχρι καποια ορια ειναι ανεκτα αλλα απο 15-20 το πολυ και πανω ειναι καρκινογονα.
Γενικα θα δεις πως πολυς κοσμος που μιλαει για προβληματα με θανατους αυτο προκυπτει απο υψηλα νιτρικα οποτε δεν ειναι κατι να το περναμε στο φλου.
Αν τα κατησεις στο 10 θα εισαι οκ.
Τωρα για βελτιωση συνθηκων ειναι πολυ δυσκολο μια και ειτε θα φτιαξεις σωστες συνθηκες για τα γκαπυ, ειτε για τα υπολοιπα, μεσες λυσεις δεν υπαρχουν...
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 31-08-12, 21:16
filebox Ο χρήστης filebox δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-10-2010
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Για ποια ψαρια απ ολα?
Στα μαγαζια εφαρμοζουν αυτη την τακτικη με το νερο βρυσης αλλα με την προυποθεση οτι τα ψαρια θα μεινουν εκει πολυ λιγο χρονικο διαστημα.
Ο μαγαζάτορας που πήρα τα serpae πέρυσι ενώ του είπα ότι είχα zebra και guppy μου είπε ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα και τον πίστεψα. Να τα βγάλω αγγελία;

Παράθεση:
Γενικα θα δεις πως πολυς κοσμος που μιλαει για προβληματα με θανατους αυτο προκυπτει απο υψηλα νιτρικα οποτε δεν ειναι κατι να το περναμε στο φλου.
Λογικά το πρόβλημα με την ζεμπρίνα δεν οφείλεται σε καρκινο γιατί το έπαθε ξαφνικά σε μία μέρα. Για τα άλλα παίζει αλλά είναι κρίμα εξ' αρχής γιατί θα μπορούσα να τα είχα κάτω από 10 όπως τον πρώτο καιρό...

Παράθεση:
Βγαλε τα apple και δοκιμασε θεραπεια με esha200
Θα αρχίσω να διαβάζω και εύχομαι να τα προλάβω...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 31-08-12, 21:39
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από filebox Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο μαγαζάτορας που πήρα τα serpae πέρυσι ενώ του είπα ότι είχα zebra και guppy μου είπε ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα και τον πίστεψα. Να τα βγάλω αγγελία;
γενικος κανονας : ΜΗΝ εμπιστευεσαι κανενα μαγαζατορα, εκει παμε για να αγορασουμε μονο πραγματα και τιποτε αλλο, ουτε τις αποψεις τους ακουμε ουτε τις προτασεις τους ουτε τις συμβουλες τους, και ολα θα πανε καλυτερα.
Η γνωμη μου ειναι να επιλεξεις αναμεσα σε μαλακο και σκληρο νερο και να φτιαξεις αναλογες συνθηκες με τα αναλογα ψαρια, ωστε και εσυ να μην εχεις προβληματα και αυτα, και φυσικα να διαβαζεις πολυ καλα πριν κανεις οποιαδηποτε επιλογη τις απαιτησεις του καθε ψαριου σε μεγαλες βασεις δεδομενων οπως η fishbase.org ή το seriouslyfish.com που ειναι οτι πιο σοβαρο εχουμε σε πληροφορηση

Παράθεση:

Θα αρχίσω να διαβάζω και εύχομαι να τα προλάβω...

σωστος
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 03-09-12, 00:31
filebox Ο χρήστης filebox δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-10-2010
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Αναφορικά με το θέμα του θηλυκού zebra fish και για μελλοντική αναφορά από συνχομπίστες αν χρειαστεί, έδειξα τις φωτογραφίες σε μια καθηγήτρια βιολόγο, εξπέρ στα συγκεκριμένα ψάρια (θα μου πεις γιατί δεν το έκανα νωρίτερα; γιατί δεν έχω το θάρρος να την ενοχλώ).

Μου απάντησε ότι δυστυχώς αυτά είναι συμφύσεις που προκαλούνται από την αδυναμία (ή την βιολογικά προκαλούμενη "άρνηση") απόθεσης αυγών, η οποία προκαλείται είτε από σημαντική έλλειψη πρωτεϊνών στην τροφή (τουλάχιστον 45%), είτε από σημαντική έλλειψη αρσενικών (προτεινόμενη αναλογία 2f:1m), είτε από έλλειψη triggering με άστατες ή μεγάλες φωτοπεριόδους ή συνεχώς σταθερή θερμοκρασία.

Διορθώνεται (εφόσον τα άλλα είδη του ενυδρείου μπορούν να το αντέξουν) με απότομη μείωση της θερμοκρασίας (2-3 βαθμοί σε 1 ημέρα) και με επάνοδό της μετά από 2-3 ημέρες, η οποία προκαλεί τα θηλυκά να αποθέσουν τα αυγά καθώς σηματοδοτεί την φυσική περίοδο έντονης αναπαραγωγής μετά από βροχές.

Τέλος μια "σκληρή" μέθοδος αλλά αναγκαία για να σωθεί το ψάρι αν όλα τα άλλα αποτύχουν είναι το stripping, δηλαδή πολύ πολύ ελαφριά πίεση κατά μήκος της κοιλιάς, αλλά φυσικά πριν δημιουργηθεί το πρόβλημα και αν οι θηλυκές φαίνονται "σκασμένες" από αυγά για μεγάλο χρονικό διάστημα. Στρεσάρεται το ψάρι αλλά τουλάχιστον επιζεί.

Δυστυχώς στην περίπτωση αυτή ήταν ήδη αργά, το ψάρι είτε αν το άφηνα ελεύθερο θα το τρώγανε τα άλλα μόλις το νιώθανε αδύναμο είτε προστατευμένο θα πέθαινε αργά με πολλούς πόνους, οπότε καταλήξαμε σε ευθανασία με κατάψυξη.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Θάνατοι... macgyver Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 37 16-02-12 00:59
τελευταία ερώτηση, το υπόσχομαι! maria1983 Γλυκό νερό - Γενικά 12 03-01-10 21:37
Θάνατοι.... guppies_2 Αρχάριοι γλυκού νερού 25 03-03-07 18:16
Να' μαι κι εγώ!! Τα τελευταία νέα από το μέτωπο... Efi Γλυκό νερό - Γενικά 39 13-04-04 03:50
HELP! Περίεργοι θάνατοι P. Ramirezi Emmanuela Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 12 20-02-03 16:16

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:44.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07732 seconds with 16 queries