Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-02-07, 16:32
Το avatar του χρήστη jkaram
jkaram Ο χρήστης jkaram δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-02-2007
Περιοχή: νεα φιλαδελφεια
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή ενυδρειο apistogamma..συμβουλες-προτασεις!

καλησπερα σε ολους..

ειμαι νεος στο GAB,παρ'οτι σας διαβαζω εδω και αρκετο καιρο..
αρχικα θα ηθελα να συγχαρω ολα τα μελη,ανεξαρτητως εμπειριας ή παλαιοτητας,για την πολυτιμη βοηθεια που προσφερουν σε ολους μας,αλλα και για την καλη τους διαθεση και το ζηλο με τον οποιο προσπαθουν γαι την αγνη "εξασκηση" αυτου του υπεροχου χομπυ (για πολλους κομματι της ζωης τους..)..
αυτη τη στιγμη εχω ενα 56αρι κοινωνικο,το οποιο ευελπιστω σε 2-3μηνες να αντικατασταθει απο ενα ενυδρειο περιπου 200L (οχι καθαρα),με διαστασεις 80χ44χ62..

λατρευω τα apistogramma,εχω διαβασει αρκετα γι'αυτα,και θα ηθελα το ενυδρειο να γινει βιοτοπικο..κυριως με apistogramma και οτι αλλο ειναι συμβατο με αυτα..

βασικα ενδιαφερομαι για τα ειδη:
1)Agassiz's Apisto (Apistogramma agassizii)
2)Banded Apisto (Apistogramma bitaeniata)
3)Cockatoo Apisto (Apistogramma cacatuoides)
4)Ram Cichlid (Mikrogeophagus ramirezi)

πληροφοριες εχω μεχρι στιγμης απο
1)http://www.tsamisaquarium.gr/periechomena.htm και
2)http://www.aquahobby.com/e_gallery.php


παρακαλω λοιπον τους πιο εμπειρους,ή οσους γνωριζουν,να με βοηθησουν στην ευρεση πληροφοριων σχετικα με τη διακοσμηση που χρειαζονται,τον τροπο διατηρησης τους και οτι αλλο αναφερεται στα συγκεκριμενα ειδη..
επισης,καθε προταση,υποδειξη,ή οτι αλλο εχετε να προσθεσετε θα γινει δεκτο με πολυ χαρα και εκτιμηση..

θα ηθελα να βαλω 2 απο αυτα τα ειδη τουλαχιστον (απο 1 ζευγαρι) στο νεο ενυδρειο..ειναι αυτο εφικτο?χωρις να εχουν συνεχεις διαμαχες μεταξυ τους?σε pet-shop μου ειπαν οτι μπορω να βαλω μεχρι και 5!! ζευγαρια απο διαφορα ειδη!!προφανως αυτο δεν ισχυει..

τι φυτα ειναι καταλληλα για αυτου του τυπου τα ενυδρεια?επειδη δεν εχω εμπειρια απο ζωντανα φυτα,θα ηθελα να ειναι χαμηλων απαιτησεων,και να μην χρειαζεται παροχη CO2..απο πετρες,ξυλά κτλ??

θελω η δουλεια να γινει σωστα και οργανωμενα απο την αρχη,και για αυτο το λογο εχω αρχισει εντατικα το διαβασμα..συγγνωμη που σας κουρασα με το "καλημερα" αλλα θελω ολα να οπως πρεπει..

σας ευχαριστω ολους προκαταβολικα,και περιμενω με αγωνια τις γνωμες σας και τις προτασεις σας..
__________________
--------- ΤΟ ΑΥΡΙΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΤΟ ΣΗΜΕΡΑ, ΓΙΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΦΡΟΝΤΙΣΑΜΕ ΕΧΘΕΣ.. -----------
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-02-07, 10:30
Το avatar του χρήστη Juan
Juan Ο χρήστης Juan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-09-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 964
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες jkaram.

Ωραίο το πλάνο σου και τα ψαράκια που έχεις διαλέξει μου αρέσουν και εμένα πολύ. Τώρα το 'βιοτοπικό' είναι λίγο δύσκολο... γιατί οι πληροφορίες δεν είναι αρκετές και το 'πόσο' βιοτοπικό είναι ένα θέμα που θα σε βασανίσει .

Αρχικά πρέπει να υπολογίσεις τις βασικές συνθήκες που ταιριάζουν στο είδος που θα διατηρήσεις. (pH-KH-GH)
Τις περισσότερεες φορές το νερό του δικτύου δεν είναι κατάλληλο και χρειάζεται να επέμβουμε. Έτσι για να χαμηλώσεις το pH θα χρειαστείς co2 και για να μαλακώσεις το νερό ίσως τύρφη (ή αντίστροφη όσμοση)
Μετά υπολογίζεις την αναλογία ανάμεσα σε αρσενικά/θηλυκα (εξαρτάται από το είδος), από τα λίτρα του ενυδρείου, την διαμόρφωσή του (κρυψώνες-'σπηλιές') και τους συγκάτοικους τους.
Καλό να χρησιμοποιήσεις ξύλα και όχι πέτρες γιατί έχουν ιδιότητες που βοηθούν στον τύπο ενυδρείου που θέλεις να φτιάξεις.
http://www.cichlid-forum.com/article...world_list.php
http://www.apistogramma.com/cms/menu...tpage&Itemid=1
http://www.cichlidae.com/
http://fish.mongabay.com/apistogramma.htm

Για στρώσιμο κτλ. δεν αναφέρω αφού λες ότι έχεις διαβάει τα βασικά ούτε για φυτά γιατί ένα βιοτοπικό δεν είναι και πολύ 'πράσινο'.

Τώρα για να καταλάβω τα apistorgamma πρόκειται να μπουν στο 56αρι ή στο 200 λίτρων ;
__________________
"The answers to all questions are to be found in nature."
Takashi Amano

Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-02-07, 10:51
Το avatar του χρήστη jkaram
jkaram Ο χρήστης jkaram δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-02-2007
Περιοχή: νεα φιλαδελφεια
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

καλημερα juan,
και σε ευχαριστω για την αμεση απαντηση..ολες οι ερωτησεις μου,αφορουν το 200αρι..το 56αρι θα δωθει..
οσον αφορα τα φυτα,δεν θελω να γινει πυκνοφυτεμενο,απλως απο οτι εχω διαβασει τα συγκεκριμενα ειδη θελουν και καποια φυτα..απλως θα ηθελα να μου υποδειξει καποιος πιο εμπειρος μερικα που θα ταιριαζαν με το ενυδρειο που εχω σκοπο να στησω..
για να πετυχω το νερο που χρειαζονται,ειναι απαρατητη η χρηση co2??ειναι το μονο που θα ηθελα αν γινεται να αποφυγω (μαζι με μηχανημα Α/Ο) λογω ελλειψης χωρου..
τελος,το aquascape θα περιεχει κρυψωνες,πετρες κτλ..με βαση αυτο,εκανα την ερωτηση για καποια προτεινομενη αναλογια απο ειδη..

και κατι τελευταιο..στο 56αρι εχω ενα φιλτρο 400L/h 2232 της eheim.θα πρεπει να αντικατασταθει για το καινουργιο ενυδρειο..σωστα?εχετε καποια καλη προταση?ποσα περιπου L/h χρειζονται για το 200αρι?
ευχαριστω προκαταβολικα..


φιλικα,Γιαννης

__________________
--------- ΤΟ ΑΥΡΙΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΤΟ ΣΗΜΕΡΑ, ΓΙΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΦΡΟΝΤΙΣΑΜΕ ΕΧΘΕΣ.. -----------

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη jkaram : 27-02-07 στις 11:09
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
συμβουλες??? prodigy Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 58 07-11-06 01:27
Ick.χρειαζομαι συμβουλες Θεοδωρος Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 10 14-06-06 18:48
συμβουλες σε αρχαριο-α Giwrgos23 Bettas 2 03-04-06 15:52
Προτασεις Για Νεο Ενυδρειο george Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 29 19-10-05 12:16
ΖΗΤΩ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ GEORGE ARGOS Χρυσόψαρα 3 11-05-05 19:13

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:56.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03929 seconds with 13 queries