Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Άλλες κιχλίδες Ν. Αμερικής

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-02-07, 16:46
akisk Ο χρήστης akisk δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-01-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 64
Προεπιλογή Γέννα Apistogramma agassizii - Συμβουλές

Ιστορία:
Εδώ και μια βδομάδα το θηλυκό από το ζεύγος των Apistogramma agassizii που έχω άρχισε να προστατεύει την περιοχή πίσω από μια ρίζα. Έπαιρνε το κλασικό κίτρινο χρώμα και δεν άφηνε κανέναν να πλησιάσει. Ο αρσενικός παρότι παλαιότερα της έκανε τα κόλπα του δεν φαινόταν να την κυνηγάει πια. Το αντίθετο μάλλον γινόταν και πήγαινε εκείνη και του κουνιόταν.
Αυτό συνεχιζόταν όλη τη βδομάδα που πέρασε και έτσι άρχισα να έχω τις αμφιβολίες μου για το αν θα γινόταν κάτι τελικά.
Όμως, όπως αποδείχτηκε χθες, αυτή είχε αποφασίσει να κάνει την πρώτη της γέννα και ο σκληρός άρρεν να ενδώσει . Το αποτέλεσμα χθες εκεί που την παρατηρούσα να εξέρχεται από την (κρυμμένη στα αδιάκριτα μάτια) φωλιά της την ακολουθούσαν 4 –5 τόσο μικροσκοπικά ψαράκια που ίσα ίσα τα παρατήρησα.
Περιττό να πω για τα συναισθήματα που νιώθεις όταν βλέπεις το θαύμα της ζωής και της προσπάθειας για προστασία και φροντίδα που κάνει το ζεύγος, ώστε να μεγαλώσει τα μικρά του (σαν σχετικά πρόσφατος πατέρας έχω έναν συναισθηματισμό για το θέμα).
Βέβαια ακόμη και τώρα που γράφω δεν ξέρω αν ζουν ή όχι τα μικρά αλλά πιστεύω ότι κάποια θα τα έχουν καταφέρει.
Για αυτά λοιπόν αγαπητοί συνχομπίστες τι κάνουμε; Έχω διαβάσει ότι καλό είναι τα μικρά να μείνουν με τους γονείς τις πρώτες βδομάδες. Αρτέμια μετά την πρώτη βδομάδα; Να τα χωρίσω ή να τα αφήσω μαζί και βλέπουμε;

Περιληπτικά είναι σε ενυδρείο 230lt με αρκετά φυτά, ρίζες και λίγες πέτρες.
Φίλτρανση πολύ καλή, ph 7,2 – Gh 7 – Kh 4 (TDS 185).

Συγκάτοικοι: 3 SAE, 4 corry panda & βέβαια το ευτυχές ζεύγος.

Κάθε πληροφορία ή βοήθεια καλοδεχούμενη.
Ευχαριστώ (και sorryγια το μεγάλο ποστ).
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-02-07, 19:59
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Συγχαρητήρια!
Αυτή τη στιγμή το σημαντικότερο είναι η διατροφή των μικρών. Μια πολύ καλή και εύκολη λύση είναι οι καλλιέργεια ζωντανής αρτέμιας. Μπορείς να ταΐζεις τα μικρά για τουλάχιστον τον πρώτο μήνα της ζωής τους (θα φροντίσει επίσης και η μητέρα να τους βρίσκει τροφή). Στα συγκεκριμένα ψάρια αναλαμβάνει την φροντίδα των νεογνών αποκλειστικά η μητέρα (στις 99,9% των περιπτώσεων). Για να εξασφαλίσεις μεγαλύτερο ποσοστό επιτυχίας, μπορείς να μεταφέρεις την μητέρα και τα μωρά της σε κάποιο μικρότερο ενυδρείο (φοβάμαι μην γίνουν μεζέδες για τα SAE).
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-02-07, 12:47
akisk Ο χρήστης akisk δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-01-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 64
Προεπιλογή Update:


Η εξέλιξη για την ιστορία έχει ως εξής:
υπάρχουν μάλλον 3 μικρά (είχα δει έως 8-9) τα οποία εδώ και δύο μέρες ταΐζω με artemia. Έχουν βγει από το ενυδρείο τα corry (εδώ και τρεις μέρες) και έχουν στριμωχθεί σε ένα 12lt που είχα spare. Τα μικρά φαίνετε να πηγαίνουν καλά, παρόλο που η μαμά τρώει τις περισσότερες artemia.
Τώρα όμως υπάρχει ένα πρόβλημα με το πώς θα τρέφονται το 3ήμερο της ΚΔ γιατί θα απουσιάζω. Έχω σκεφτεί να βάλω τα μικρά σε μια γεννήστρα (από αυτές που επιπλέουν στην επιφάνεια και έχουν κάτι πολύ μικρές τρυπούλες) και πάνω στο ενυδρείο να βάλω το δοχείο με τις artemia. Από το δοχείο αυτό με ένα σωληνάκι από ορό και το ρυθμιστικό του να το προσαρμόσω έτσι ώστε να πέφτουν κάποιες σταγόνες ανά ώρα στη γεννήστρα συνπαρασύροντας μαζί και κάποιες artemia. Είναι καλή ιδέα ή λόγω της αλμυρότητας του νερού θα έχω πρόβλημα με τα μικρά;
Μήπως κάποιος έχει δοκιμάσει (επιτυχώς) κάτι αντίστοιχο για μια τέτοια περίπτωση;
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Συμβουλές Aris50 Θαλασσινό νερό - Γενικά 29 28-05-07 07:32
Γέννα Apistogramma Macmasteri... caverman Άλλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 22 30-01-07 14:38
apistogramma Mariel Άλλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 6 23-02-05 01:57
Γέννα Apistogramma Cacatuoides Juan Άλλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 6 31-12-04 02:25
Συμβουλές... soulmate Γλυκό νερό - Γενικά 6 21-05-03 17:22

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:02.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04011 seconds with 13 queries