Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-09-06, 14:11
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή Aνορεξία σε οσκαρ

Καλημέρα έχω πάρει δύο όσκαρ εδώ και τρεις μήνες περίπου. Έχουν κόκκινο χρώμα και είναι περίπου 16 εκατοστά. Είναι αγορασμένα από το ίδιο μαγαζί και ήταν και τότε στην ίδια γυάλα. Ήταν και είναι πολύ φιλικά μεταξύ τους το περισσότερο καιρό. Κάποια στιγμή που ξεκίνησαν να μαλώνουν(δεν ξέρω γιατί έγινε αυτό ενώ ήταν πολύ φιλικά, δηλαδή έτρωγαν και κολυμπούσαν μαζί συνεχώς ) τα χώρισα για λίγο και τώρα και μία εβδομάδα περίπου τα έχω βάλει μαζί σε νέο ενυδρείο 300 λίτρων. Αρχικά ήταν σε ένα 200 λίτρων. Νερό βάζω από την βρύση και προσθέτω και λίγο αλάτι της sera. Το ph είναι γύρω στο 7.5. Για την ώρα είναι πάλι φιλαράκια. Δεν ξέρω άμα συνηθίσουν το νέο τους περιβάλλον αν θα ξαναμαλώσουν. Το πρόβλημα της ανορεξίας αρχικά του ενός και τώρα έχει κολλήσει και το άλλο ξεκίνησε πριν 15 μέρες περίπου και ενώ τα είχα ακόμα στο 200αρι. Πάντα ήταν πολύ ορεξάτα και χαρούμενα την ώρα του φαγητού. Τα τάιζα μία φορά το πρωί και κάποιες φορές και απόγευμα με τα μεγάλα στικς της sera για κιχλίδες. Μία μέρα αποφάσισα να τους δώσω και κάτι βιταμίνες σε υγρή μορφή της sera. Έβαλα καμιά 20αριά σταγόνες πάνω στα στικς που θα τους έδινα. Αυτά αρχικά τα φάγανε με μεγάλη λαιμαργία αλλά σε δευτερόλεπτα τα έφτυσαν. Από τότε το ένα και τώρα και το άλλο δεν θέλουν καμιά κατεργασμένη τροφή. Τη βάζουν στο στόμα και μετά την φτύνουν. Δοκίμασα και κατεψυγμένη γαρίδα και σολομό. Τα ίδια. Από χθες ξεκίνησα να τους βάζω υγρό σκόρδο της seachem μπας και τους ανοίξει η όρεξη πάλι. Καμιά άλλη ιδέα έχει κανείς ευχαριστώ.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη netblues : 28-09-06 στις 14:21
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-09-06, 14:26
Το avatar του χρήστη Carebean pirate
Carebean pirate Ο χρήστης Carebean pirate δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2006
Περιοχή: cy
Μηνύματα: 790
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Carebean pirate
Προεπιλογή

Ίσως επειδή έχουν βαρεθεί την ίδια τροφή που τους έδινες τόσο καιρό.....

Μπορεί όμως να μην τους άρεσαν οι βιταμίνες......
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-09-06, 15:30
Το avatar του χρήστη Zorba_The_Freak
Zorba_The_Freak Ο χρήστης Zorba_The_Freak δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-07-2006
Περιοχή: ΧΑΪΔΑΡΙ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 705
Προεπιλογή

Και εμένα φτύνουν την τροφή όταν βάζω βιταμίνες, γιαυτό τα αφήνω νηστικά την προηγούμενη μέρα ώστε να πεινάνε λίγο παραπάνω. Πάντως νομίζω ότι 20 σταγόνες είναι πάρα πολλές.

Δεν ξέρω αν συμβαίνει τίποτα άλλο.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-09-06, 15:36
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Δοκιμασε λιγη ζωντανη τροφη.
Βεβαια στο μεγεθος αυτο, μαλλον θα πρεπει να ψαξεις σε κηπο για γαιοσκωληκες...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-09-06, 15:36
deMetrIs Ο χρήστης deMetrIs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-09-2005
Περιοχή: Cyprus (Nicosia)
Μηνύματα: 745
Προεπιλογή

χριστοφορε μα αφου λεει Δοκίμασα και κατεψυγμένη γαρίδα και σολομό. Τα ίδια. Από χθες ξεκίνησα να τους βάζω υγρό σκόρδο της seachem μπας και τους ανοίξει η όρεξη πάλι.

για τη ανωρεξια δυστηχως δεν μπορω να σε βοηθησω ...
αλλα νομιζω οτι τα ασκαρς επιλεγουν το ταιρι τους κανοντας καυγαδες μεταξυ τους για να δουν ποση δυναμη,αντοχη κτλ εχει το αλλο για να κριθουν απο το αλλο οτι ειναι ικανα να γινου το ταιρι του επισης να πω οτι αυτα ψαρια ειναι μονογαμικα

εχε υποψην σου επισης οτι τα λιτρα σου ειναι λιγα
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-09-06, 19:12
Το avatar του χρήστη Tkagem
Tkagem Ο χρήστης Tkagem δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-06-2006
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 583
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Tkagem
Προεπιλογή

Προσωρινά τα 2 όσκαρ 16 εκατοστών σε 300άρι είναι καλά για την ώρα,αργότερα άν σου μεγαλώσουν θα θές μεγαλύτερο.Για την ανορεξία κάτι τα ενοχλεί και δέ τρώνε,δέ νομίζω να φταίνε ακόμα οι βιταμίνες,εφόσον επιχείρησες να τους δώσεις μία φορά.Κάνε αυτό που σου είπε ο φίλος <Zorba the Freak>,άστα 1-2 μέρες χωρίς φαγητό και ταϊσέ τα την τρίτη μέρα.Άν και τότε δέ φάνε προχώρα σε εύρεση ασθένειας.Μπορεί και να φταίει η αλλαγή του ενυδρείου που τους έκανες,ίσως να μήν έχουν προσαρμοστεί ακόμα.Σίγουρα δέ μπορεί κανείς να σου πεί....βλέποντας και κάνοντας.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-09-06, 19:53
pet Ο χρήστης pet δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-05-2006
Περιοχή: ιλίσια
Μηνύματα: 196
Προεπιλογή

το καινούργιο φίλτρο που χρησιμοποιήσες είχε στρωμένα υλικά μέσα?

Μήπως στο καινούργιο ενυδρείο έβαλες κάποιο διακοσμητικό? (ας πούμε κάτι πλαστικό βαμμένο με έντονα χρώματα?)
Μετρήσεις αμμωνίας μηδενικές? Μήπως χρησιμοποίησες κάποιο χαλίκι που να είναι ασβεστολιθικό, ή μήπως δεν το είχες ξεπλύνει καλά?

Και το πιο σημαντικό, έκανες προσαρμογή, δεν τα πέταξες μπλουμ και μέσα...
Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο. Κάνε συχνές αλλαγές νερού. Γενικά πάντα βοηθάει, βοηθάει περισσότερο όταν υποψιάζεσαι αρρώστια. Τα oscar είναι ευπρόσβλητα από το hole in the head. Παρατήρησε αν έχουν τίποτα λακουβίτσες στο κεφάλι τους. Αλλά και πάλι, μπορεί να είναι οτιδήποτε...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 29-09-06, 21:50
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Δεν είναι καθόλου περίεργο αυτά τα ψάρια να αργούν να προσαρμοστούν σε νέο περιβάλλον. Η υπόλοιπη συμπεριφορά τους είναι κανονική;

Κάνε μερικές επανωτές αλλαγές νερού... καλού κακού. Μέρα παρά μέρα ένα 30% για μια εβδομάδα θα είναι καλά.

Πάντως, αν μπορείς να βρεις 1-2 γαιοσκώλικες θα ήταν καλό να δοκιμάσεις να τα ταΐσεις (χωρίς τις βιταμίνες εννοείται).
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 30-09-06, 01:39
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή

Καλημέρα σε όλους , ήθελα να ευχαριστήσω αυτούς που απάντησαν και να γράψω δυο λόγια ακόμα για τα αγαπημένα μου όσκαρ. Λοιπόν χθες το μεσημέρι έριξα στο ενυδρείο 80 γραμμάρια περίπου εκτοπούρ της sera και σήμερα το πρωί ξεκίνησα θεραπεία με κοσταπούρ γιατί παρατήρησα στα πλαϊνά πτερύγια να υπάρχουν κάτι σαν λευκό χνούδι. Δεν ξέρω τι μπορεί να είναι δεν μου μοιάζει με ich αλλά ότι και να είναι πρέπει να ναι στην αρχή του. Τώρα σχετικά με τις συνθήκες διαβίωσης τους έχω να πω ότι είναι μόνα τους μαζί με ένα πλακώστομο. Το ενυδρείο έχει ένα εσωτερικό φίλτρο άστρωτο αλλά υποστηρίζεται από ένα εξωτερικό της eheim το professional 2 στρωμένο ένα μήνα περίπου. Για υπόστρωμα έχω λεπτή άμμο από παραλία πολύ καλά πλυμένη ,υπάρχουν 2 ρίζες η μία mopani η άλλη έχει και μια σύνθεση με ανούμπια, 2-3 λείες στρογγυλές πέτρες και μία πλακέ από παραλία, μία βαλισνέρια γιγάντα και άλλο ένα φυτό που μοιάζει με ανούμπια αλλά έχει ποιο οβάλ φύλα. Η ρίζα mopani είναι το μοναδικό αντικείμενο που κράτησα από το 200αρι που τα είχα πρώτα και το εξωτερικό φίλτρο φυσικά. Όλα τα άλλα είναι new. Δεν έχω μέσα κάποια άλλα διακοσμητικά που θα μπορούσε να είναι τοξικά. Ακόμα κατά την προσαρμογή ήμουν σχολαστικός με πάνω από 40 λεπτά βάζοντας και βγάζοντας ποτήρια νερό από τις σακούλες που τα είχα πριν τα ελευθερώσω. Τώρα η σχέση λύτρων και ψαριών νομίζω ότι είναι καλή και τώρα και αργότερα και το λέω αυτό επικαλούμενος το άρθρο που είχε γράψει ο Γιώργος σχετικά με τα όσκαρ σε ένα τεύχος του περιοδικού ενυδρείο. Παρέλειψα να πω ότι ενώ την επεξεργασμένη τροφή δεν την δοκιμάζουν η τρώνε λίγο και μετά τη ,φτύνουν κάποια ψαράκια(περίπου 10) που τους πέταξα μέσα πριν 2 μέρες φοβούμενος μην πεθάνουν από την πείνα αλλά και για να δω τι μπορεί να τους ανοίξει την όρεξη ..τα τσακίσανε μέχρι να πεις κύμινο. Αυτό το έκανα σαν έσχατη λύση και δεν είμαι υπερήφανος για αυτή μου την πράξη.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 30-09-06, 10:40
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Δεν ήταν η καλύτερη των λύσεων αφού εκτός από απάνθρωπο, είναι και επικίνδυνο να μεταφερθούν ασθένειες στα oscar σου!
Είδες λοιπόν ότι προφανώς έχουν βαρεθεί (ή απλά δεν τους αρέσει πια) η συνηθισμένη τροφή που τους δίνεις. Προσπάθησε να τους αλλάξεις τροφή και να επιμείνεις σε αυτό... ακόμα κι αν κάνουν μέρες να φάνε (και μην ξαναδοκιμάσεις να τους δώσεις ζωντανά ψάρια)!
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ανορεξία nigeron Δίσκοι 13 27-09-05 10:05

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:38.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07968 seconds with 15 queries