Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-04-16, 18:06
puntomad Ο χρήστης puntomad δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-10-2011
Περιοχή: Γαλάτσι
Μηνύματα: 230
Προεπιλογή ψυξη με peltier module

Καλησπερα
το σκεφτομουν να το δοκιμασω περισυ αλλα δεν τα καταφερα.
Εχει δοκιμασει κανεις να χρησιμοπιησει κατι τετοιο για την ψυξη του νερου στο ενυδρειο?

Τι ειναι αυτο για οσους δεν το γνωριζουν, https://en.wikipedia.org/wiki/Thermoelectric_cooling

Εχει πολλες χρησεις, κυριως το βρισκουμε σε ψυκτες με κρυο ζεστο νερο και σε ψυγειακια αυτοκινητου. Απο την μια πλευρα βγαζει ζεστη και απο την αλλη κρυο με ταση 12 βολτ.
Επισης χρησιμοπιειται και για παραγωγη ρευματος, αν το ζεστανεις ή το παγωσεις παραγει ρευμα, ετσι το χρησιμοποιει η bmw στα ηλεκτρικα αυτοκινητα, με την θερμοκρασια απο τον καταλυτη παραγει ρευμα.

Εχω σκεφτει να δοκιμασω να βαλω στην εξω πλευρα του φιλτρου και να παγωνει το νερο παντα σε συνεργασια με τον stc ή καποιο αλλο θερμοστατη.
Το εχετε δει σε καποιο ενυδρειο ? Το εχει δοκιμασει κανεις?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-04-16, 20:54
Το avatar του χρήστη AGGELOSAR
AGGELOSAR Ο χρήστης AGGELOSAR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2016
Περιοχή: Κηφισια
Μηνύματα: 166
Προεπιλογή

Δεν μπορώ να καταλάβω πως σκέφτεσαι να ψύξεις το ενυδρείο σου με μία συσκευή Peltier, εκτός και αν είναι πολύ μικρό. Αλλά και πάλι, τόσο το κόστος αγοράς όσο και λειτουργείας μίας τέτοιας συσκευής, ικανού μεγέθους ώστε να ψύξει αποτελεσματικά ένα ενυδρείο, πρέπει λογικά να είναι είναι μεγαλύτερο από αυτό ενός συμβατικού και δοκιμασμένου στη πράξη, ενυδρειακού chiller! Aκόμη και στό site που παραπέμπεις, ξεκαθαρίζει ακριβώς αυτά τα μειωνεκτήματα αυτής της λύσης!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-04-16, 22:10
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Συμπληρωσε εδω τη λεξη peltier και διαβασε παλιοτερες συζητησεις
http://www.aquatek.gr/vb/search.php
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-04-16, 23:36
puntomad Ο χρήστης puntomad δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-10-2011
Περιοχή: Γαλάτσι
Μηνύματα: 230
Προεπιλογή

Είχα κάνει αναζήτησή αλλά μόνο ένα παλιό θέμα είδα που είχε αρκετή θεωρία αλλά όχι τόσο πράξη.

Δεν θέλω να δοκιμάσω κάτι τόσο ακραίο. Το μικρό μου είναι 30 λίτρα και θέλω να το κρατήσω στους 25 ( μαξ 29 έχω δει με φώτα το καλοκαίρι ) όποτε λέω να κάνω μια δοκιμή και να το βάλω στο κρεμαστό φίλτρο. Κολλημένο έξω από το πλαστικό, όπως είναι και στους ψύκτες νερού.

Αν βρω όρεξη θα παραγγείλω δυο κομμάτια να το δοκιμάσω.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-04-16, 23:48
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αν δεν σου ειναι δυσκολο παραλληλα με το πειραμα σου, παρηγγειλε κι ενα stc-1000 (γιατι αργει να ερθει απο Κινα και θα τρεχεις), ενα ανεμιστηρακι pc, ενα τροφοδοτικο acdc 3-12V 1Α, ενα καλωδιο ρευματος 8αρακι, και μια προεκταση διπολικη.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 14-04-16, 07:34
puntomad Ο χρήστης puntomad δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-10-2011
Περιοχή: Γαλάτσι
Μηνύματα: 230
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν δεν σου ειναι δυσκολο παραλληλα με το πειραμα σου, παρηγγειλε κι ενα stc-1000 (γιατι αργει να ερθει απο Κινα και θα τρεχεις), ενα ανεμιστηρακι pc, ενα τροφοδοτικο acdc 3-12V 1Α, ενα καλωδιο ρευματος 8αρακι, και μια προεκταση διπολικη.

Αυτα τα εχω ηδη και δουλευουν.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 14-04-16, 11:45
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Μια χαρα
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 14-04-16, 12:05
Το avatar του χρήστη golf20
golf20 Ο χρήστης golf20 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-02-2012
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 147
Προεπιλογή

Για να έχεις το επιθυμητό αποτέλεσμα πρέπει να έχεις ψύχτρα από την πλευρά που ζεσταίνεται, αν το κολλήσεις στο φίλτρο που θα την στηρίξεις; Αν δεν βάλεις ψύχτρα δεν δουλεύει.

Έχεις βρει πιο peltier πρέπει να πάρεις για να μπορεί να ρίξει την θερμοκρασία στο επίπεδο που χρειάζεσαι; Παίζει μεγάλο ρόλο το πόσο γρήγορα αποβάλει την θερμοκρασία η ψύχτρα. Πρέπει να υπολογίσεις κάποιους παράγοντες για να δεις πιο peltier χρειάζεσαι, όπως τα φώτα, αλλά εγώ δεν θα έπαιρνα κάποιο μικρότερο από το TEC1-12710 και ιδανικά το TEC1-12715 για να μην δουλεύει πολύ ώρα.

Για να παράγει ρεύμα πρέπει από την μία πλευρά να το ζεσταίνεις και από την άλλη να το παγώνεις ταυτόχρονα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 14-04-16, 12:15
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

ααα και ενα μετρητη καταναλωσης
και να μη ξεχασεις να γραψεις τα συμπερασματα σου, να φανουν χρησιμα και σε αλλους
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 14-04-16, 12:41
Το avatar του χρήστη golf20
golf20 Ο χρήστης golf20 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-02-2012
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 147
Προεπιλογή

Από ρεύμα καίει πολύ αλλά είναι μικρό το κόστος κατασκευής σε σχέση με ένα chiller, ειδικά αν έχει κάποιος μια καλή ψύκτρα στην άκρη.
Εγώ είχα φτιάξει ένα περισσότερο για την χαρά της δημιουργίας και κρατούσα 40λιτρο με tiger στους 23-24 βαθμούς, με τα ανεμιστηράκια δεν έπεφτε κάτω από 27-28.
Έχω και ένα teco tr-5, έχουν διαφορά στην κατανάλωση ρεύματος, είναι πιο οικονομικό το chiller. Με την ίδια κατανάλωση το peltier ψύχει 40λιτρο και το chiller 80λιτρο με περισσότερες λάμπες.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 14-04-16, 13:50
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από golf20 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ είχα φτιάξει ένα περισσότερο για την χαρά της δημιουργίας και κρατούσα 40λιτρο με tiger στους 23-24 βαθμούς, με τα ανεμιστηράκια δεν έπεφτε κάτω από 27-28.
Έχω και ένα teco tr-5, έχουν διαφορά στην κατανάλωση ρεύματος, είναι πιο οικονομικό το chiller
Καλα, κατι δεν εγινε σωστα. γιατι σε 500 λιτρα κραταω και κατω απο 25C με ανεμιστηρια (15watt)

Φαντασου. Και το chiller δεν ειναι και οικονομικο. Ιδιως αν χρειαζεται να βαλουμε και αντλια κλπ
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 14-04-16, 14:06
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Σπύρο, όσο και αν σου κάνει εντύπωση έχω καταλάβει πως με ανεμιστηράκια μεγάλο ενυδρείο ψύχεται καλύτερα από μικρό.
Και έχω 2 παραδείγματα που παρατήρησα αυτή τη διαφορά,
όταν είχα το 30αρι γαριδάδικο δίπλα στο φυτεμένο, φυτεμένο 130 λίτρα με 2 80αρια ανεμιστηράκια και το γαριδάδικο ακριβώς δίπλα με 1 80αρι ανεμιστηράκι,
το φυτεμένο δεν ανέβασε ποτέ πάνω απο 27-27,3 βαθμούς και το γαριδάδικο δίπλα να είναι στους 28+.
Στη ταράτσα το ξύλινο (είναι ξύλινο θα μου πεις) με 3 120αρια με το ζόρι να ανέβει στους 25 βαθμούς,
τα συννεφάκια δίπλα (γυάλινο ) με 2 120αρια χτύπαγε άνετα 28αρια και έφτασε και 29 με εξωτερική θερμοκρασία 36 βαθμούς.
Πιστεύω πως η μείωση της θερμοκρασίας εξαρτάται πάρα πολύ από την επιφάνεια του νερού, και τα μεγάλα ενυδρεία έχουν πολύ μεγαλύτερη επιφάνεια και μάλλον ψύχονται ευκολότερα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 14-04-16, 14:15
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Δεν αποκλειεται
Αλλα και στο 150αρι με 2 80αρια μεχρι 25 κατεβαζα μες τον καυσωνα (34C εσωτερικος χωρος)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 14-04-16, 18:18
puntomad Ο χρήστης puntomad δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-10-2011
Περιοχή: Γαλάτσι
Μηνύματα: 230
Προεπιλογή

Στα 100 λίτρα παίζω με δυο 80αρια στους 26. Αλλά είναι ανασηκωμένο το καπάκι και βγαίνει εύκολα ο αέρας.
Σίγουρα παίζουν ρόλο τα λίτρα αλλά και το εμβαδό της επιφάνειας του νερού.

Σπύρο για την κατανάλωση η διαφορά είναι μικρή. Γιατί με 2 Αμπερ τροφοδοτικο είμαι τώρα για να είμαι πιο safe στα ανεμιστηράκια. Σε αυτές τις περιπτώσεις παίζει ρόλο ο μετασχηματιστής που χρησιμοποιείς. Μπορεί να έχεις 2 φανακια με κατανάλωση 10βατ μπορεί να έχεις τροφοδοτικό με κατανάλωση 20βατ μπορεί να έχεις και από Η/Υ και να καίει 80βατ.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 14-04-16, 21:12
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από puntomad Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορεί να έχεις 2 φανακια με κατανάλωση 10βατ μπορεί να έχεις τροφοδοτικό με κατανάλωση 20βατ μπορεί να έχεις και από Η/Υ και να καίει 80βατ.
Δεν παιζει αυτο, απο 10W να φτασει 80W
-------------------------
Διαβασε εδω
https://www.pcsteps.gr/1465-%CE%B1%C...aomegasigmaeta
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 14-04-16 στις 21:12 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 14-04-16, 22:17
puntomad Ο χρήστης puntomad δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-10-2011
Περιοχή: Γαλάτσι
Μηνύματα: 230
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν παιζει αυτο, απο 10W να φτασει 80W
-------------------------
Διαβασε εδω
https://www.pcsteps.gr/1465-%CE%B1%C...aomegasigmaeta

Πολυ ευκολα φτανει.
Διαβασα και το αθρο αν και δεν ασχολειται ιδιαιτερα με την πραγματικη καταναλωση (ρολοι ΔΕΗ)
Σε ελαχιστα και ακριβα τροδοφοτικα ισχυει το 80plus που γραφει, επισης δεν αναφερει πουθενα τις ελαχιστες καταναλωσεις.
Χρησιμοποιω στον παγκο μου ενα τροφοδοτικο απο Η/Υ για να εχω 12 βολτ για δοκιμες, μετρημενο με τον μετρητη καταναλωσης εκαιγε σχεδον 20 βατ ενω ηταν κλειστο (οχι απο διακοπτη πισω, απο τον μπροστα πρασινο - μαυρο καλωδιο).

Πολυ κανουν το λαθος στους μετασχηματιστες-τροφοδοτικα και υπολογιζουν την καταναλωση βαση την εξοδο τους, αυτο ειναι λαθος.
Μπορει να εχεις ενα φθηνο πακ 12v 1a σε δυο ανεμιστηρακια, αρα η εξοδος ειναι 12βατ, το πακ αυτο (ιδιως αν ζεσταινεται υπερβολικα λογο οριακου φορτιου) να εχει καταναλωση στα 220 βολτ (ρολοι της ΔΕΗ) 20+ βατ.

Εχω δει πολλα κουλα με το πολυμετρο για αυτο αγορασα μετρητη καταναλωσης, επαθα πλακα, ιδιως με την μια τηλεοραση και τις λαμπες φθοριου με τα κλασικα μπαλαστ, αλλου για αλλου η καταναλωση.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 14-04-16, 22:56
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν αποκλειεται
Αλλα και στο 150αρι με 2 80αρια μεχρι 25 κατεβαζα μες τον καυσωνα (34C εσωτερικος χωρος)
Φερε το 150 λιτρο στην Ροδο, και αν καταφερεις να κατεβασεις στον καυσωνα κατω απο 28 , να μου το πεις...
Οσο εχει υγρασια στην ατμοσφαιρα , τα ανεμιστηρια δεν κανουν τιποτα...
Γιατι πολυ απλα δεν εξατμιζεται νερο.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 14-04-16, 23:31
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Α τοσο πολυ υγρασια εκει?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 15-04-16, 08:49
Το avatar του χρήστη golf20
golf20 Ο χρήστης golf20 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-02-2012
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 147
Προεπιλογή

Η Ρόδος είναι το μόνο μέρος που έχω δει να στάζουν νερό οι στέγες σαν να βρέχει από την υγρασία..
Λογικό να μην κάνουν και πολλά τα ανεμιστηράκια.
Σε τέτοιες περιπτώσεις φαντάζομαι πως θα βοηθούσε ένας μικρός αφυγραντήρας στο fishroom.

Παίζει ρόλο και πόσο βλέπει το δωμάτιο ο ήλιος, στο προηγούμενο σπίτι μου το χτύπαγε πολύ,
σίγουρα θα συνέβαλε και αυτό, τώρα έχω βάλει τα ενυδρεία στο βόρειο μέρος του σπιτιού, πιστεύω να βοηθήσει.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 26-04-16, 22:34
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.200
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή

Πραγματι με την υγρασια υπαρχει προβλημα.... Και εγω εδω έχω τα προβληματα της Ροδου.....
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
water clima με peltier Batman Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 4 12-01-13 09:18
ψυξη xploder Αρχάριοι γλυκού νερού 20 09-06-11 01:16
συστημα ψυξης με peltier eimaste aR21rwstoi DIY . Φτιάχτο μόνος σου 4 09-05-11 12:17
ψυξη VLASIS DIY . Φτιάχτο μόνος σου 30 21-04-10 22:23

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:54.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06581 seconds with 13 queries