Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 27-10-10, 14:12   #1
Σχετικά με το μπόλι
agapanthos
Member
Εγγραφή: 19-09-2010
Περιοχή: nea smirni
Μηνύματα: 59

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
agapanthos Ο χρήστης agapanthos δεν είναι συνδεδεμένος 27-10-10, 14:12
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Γειά σας παιδιά μόλις σήμερα κατάφερα να λειτουργήσω το καινούργιο 180 μου ενυδρείο δεν έχω βάλει ακόμα το 1 χρυσόψαρό μου μέσα(το άλλο το έπέστρεψα πίσω στο πετσοπ) απο το 20 λιτρό που έχω ήδηκαι το λειτουργώ για 2 μήνες. θέλω να ρωτήσω σχετικά με το μπόλι το 20 λιτρό μου έχει εσωτερικό φίλτρο το οποίο περιέχει το μηχανικό σφουγγαράκι και ένα αντινιτρικό φίλτρο θέλω να ρωτήσω εάν μπορώ στίβοντας το μηχανικό σφουγγάρι να πάρω αποικίες βακτηρίων για να μπολιάσω το μεγάλο η αυτό δεν είναι δυνατό επειδή δεν έχω βιολογικό φίλτρο μέσα στο εσωτερικό φίλτρο του μικρού μου ενυδρείου. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Εμφανίσεις: 1560
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-10-10, 14:17
Το avatar του χρήστη zipo
zipo Ο χρήστης zipo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη/Καλαμαριά
Μηνύματα: 1.206
Προεπιλογή

Μπορείς να το στίψεις στο μεγάλο φίλτρο.Αν το παλιό σφουγγάρι ήταν στρωμένο,τότε θα γίνει δουλειά.Αν ξεστήνεις γενικά το μικρό,μπορείς να βάλεις όλο το σφουγγαράκι στο μεγάλο μετά το στίψιμο.Στην αρχή,να ρίχνεις με ρέγουλα τροφή.Φυσικά,για να είσαι σίγουρος για το αποτέλεσμα από το μπόλι,να κάνεις μετρήσεις.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-10-10, 14:36
agapanthos Ο χρήστης agapanthos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-09-2010
Περιοχή: nea smirni
Μηνύματα: 59
Προεπιλογή

Με το που το κάνω αυτό μπορώ να βάλω το ψαράκι μέσα κατευθείαν ή θα πρέπει να βάζω τροφή για κάποιες μέρες και μετά να το ρίξω? Σε συνδυασμό πάντα με μετρήσεις.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-10-10, 14:47
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Αμέσως το βάζεις, προσέχεις λίγο στο τάισμα και κάνεις και μετρήσεις, αφού έχεις τα τεστ για να δεις αν όλα πήγαν καλά. Κανονικά οι εστίες ωφέλιμων βακτηρίων, εφόσον κάλυπταν τις ανάγκες του ψαριού πριν, θα τις καλύπτουν και μετά. Οπότε στίβεις όσο μπορείς το σφουγγάρι σου ή και το βάζεις όλο μέσα στο καινούργιο φίλτρο όπως σου είπε και ο μανιώδης καπνιστής από πάνω!

Το ότι δεν έχεις κάποιο από τα συνήθως αποκαλούμενα βιολογικά υλικά στο φίλτρο σου (π.χ. Substrat Pro, Siporax, κλπ) δεν σημαίνει ότι δε θα κάνεις δουλειά. Αν ήταν έτσι και να έβαζες μπόλι δε θα κατάφερνες και πολλά! Το σφουγγάρι δουλεύει και ως βιολογικό υλικό, εφόσον έχει αρκετά μεγάλη επιφάνεια αποίκισης. Όμως, έχει μικρότερη από τα υλικά που σου είπα παραπάνω και η ύπαρξή τους σου δίνει επιπλέον τη δυνατότητα να καθαρίζεις πλήρως το σφουγγάρι και να το έχεις μόνο για μηχανική φίλτρανση. Εξαρτάται βέβαια και πόσο σφουγγάρι έχει μέσα. Το αντινιτρικό ξέρεις τι είναι ακριβώς και αν όντως σου χρειάζεται;
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-10-10, 15:52
agapanthos Ο χρήστης agapanthos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-09-2010
Περιοχή: nea smirni
Μηνύματα: 59
Προεπιλογή

Μου το πάσαραν απο το πετσοπ επειδή τους είπα ότι δεν έχω φυτά αληθινά μέσα στο 20άρι ενυδρείο μου και μου το έδωσαν έτσι ώστε να μπορώ να ελένξω τα νιτρικά παρόλο που όλο αυτό το διάστημα έκανα αλλαγές στο νερό μέρα παρά μέρα. Και κάτι άλλο στο 180 μου τώρα το έχω φυτέψει με 2 ανούμπιες και 2 egeries densa και θέλω να ξέρω ποιές θεωρούνται επιτρεπτές τιμές για τα νιτρικά έτσι ώστε να βάλω το ψαράκι μέσα με ασφάλεια.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-10-10, 16:08
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Λίγη προσοχή μόνο γιατί μπόλι από 20-λιτρο ενυδρείο πιθανόν να μη μπορεί να "υποστηρίξει" 180-λιτρο αμέσως (ακόμη και όλα τα υλικά από το φίλτρο του 20-λιτρου να έβαζες). Γι'άυτό όπως έιπαν και παραπάνω τα παιδιά, κάνε τακτικά μετρήσεις στην αρχή, και ξεκίνα με λίγα ψάρια (αν έχεις σκοπό να προσθέσεις....)
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 27-10-10, 16:10
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από agapanthos Εμφάνιση μηνυμάτων
Μου το πάσαραν απο το πετσοπ επειδή τους είπα ότι δεν έχω φυτά αληθινά μέσα στο 20άρι ενυδρείο μου και μου το έδωσαν έτσι ώστε να μπορώ να ελένξω τα νιτρικά παρόλο που όλο αυτό το διάστημα έκανα αλλαγές στο νερό μέρα παρά μέρα. Και κάτι άλλο στο 180 μου τώρα το έχω φυτέψει με 2 ανούμπιες και 2 egeries densa και θέλω να ξέρω ποιές θεωρούνται επιτρεπτές τιμές για τα νιτρικά έτσι ώστε να βάλω το ψαράκι μέσα με ασφάλεια.

Έχοντας διαβάσει διάφορα αρνητικά για αυτά τα συστήματα (χωρίς να γνωρίζω κάτι συγκεκριμένα για αυτό που έχεις) όπως ότι δεν κάνουν τίποτα ή δεσμεύουν και κάποια θρεπτικά εκτός των νιτρικών ή επηρεάζουν κάποιες παραμέτρους του νερού και άλλα τέτοια δε θα ήθελα να χρησιμοποιήσω χωρίς να είμαι σίγουρος και να υπάρχει σοβαρός λόγος. Μιλάμε για κάτι πολύ απλό που διορθώνεται με μια αλλαγή νερού.

Τα νιτρικά σε μεγάλες συγκεντρώσεις κάνουν ότι και τα νιτρώδη, δηλαδή δεσμεύουν το οξυγόνο στο αίμα των ψαριών. Να προσπαθείς να τα κρατάς κάτω από 20. Υπάρχουν και ζωντανά που χρειάζονται πολύ χαμηλές τιμές, κάποιες γαρίδες για παράδειγμα που πρέπει να έχεις κάτω από 10 ή και 5 για να είσαι πιο σίγουρος. Σε γενικές γραμμές όμως κάτω από 20 είναι καλά.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Μπόλι GIAN_NIKOLA Αρχάριοι γλυκού νερού 1 24-01-10 18:42
μπόλι yannakis Αρχάριοι γλυκού νερού 3 02-11-09 10:17
Μπόλι για νέο ενυδρείο sofianos7 Γλυκό νερό - Γενικά 3 22-03-08 18:14
Ζητείται μπόλι. ATHRAS Αρχάριοι γλυκού νερού 4 14-02-08 21:59

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:51.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03993 seconds with 15 queries