Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
 
Παλιά 30-09-13, 17:49
agamemnonas Ο χρήστης agamemnonas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-09-2013
Περιοχή: Νίκαια
Μηνύματα: 34
Arrow Λίγη βοήθεια παρακαλώ

Είμαι καινούριος στο χόμπυ και πρίν 2 εβδομάδες πήρα ένα ενυδρείο 54ων λίτρων έκανα όλη τη διαδικασία και τοποθέτησα κάποια ψάρια :
1 ακτινογραφία
1 γλύφτη
1 ξιφοφόρο
3 λέμον τέτρα
3 ροδόστομους
2 γκάπυ

Μήπως δεν έχω κάνει καλό συνδιασμό ψαριών
Μήπως έχετε να μου προτείνετε για να τα συνδυάσω (αν γίνεται να υπάρχουν και εικόνες)
-------------------------


ph 6.0

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 01-10-13 στις 19:32 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #31  
Παλιά 12-10-13, 18:54
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από agamemnonas Εμφάνιση μηνυμάτων
να ρωτήσω κάτι . είναιαλήθεια ότι οι μονομάχοι δεν ταιριάζουν με κανένα άλλο ψάρι;

στα ενυδρεια-κελια που τους βαζουν οσοι το υποστηριζουν αυτο δεν ταιριαζει ουτε ο μονομαχος, σε φυσιολογικα ενυδρεια φυσικα και συγκατοικει με ολα σχεδον τα ειδη που ταιριαζουν με τις συνθηκες που θελει (ελαφρα οξινο, μαλακο, χρωματισμενο νερο, φουλ φυτα, σκιερες περιοχες κτλ).
Ουσιαστικα με τα μονα ψαρια που δεν τα παει καλα ειναι με τα αρσενικα του ειδους του, με αλλα λαβυρινθοψαρα, με ψαρια που του μοιαζουν στην ουρα (πχ γκαπυ, αλλα ετσι κι αλλιως δεν ταιριαζουν και λογο εντελως διαφορετικων συνθηκων) και φυσικα με ψαρια επιθετικα ή με ψαρια που τσιμπανε ουρες αλλων ψαριων (πχ barbs).
Επισεις πιθανο -αναλογα το χαρακτηρα του ψαριου- να μην ταιριαζει με διαφορα ειδη γαριδων (να τις δει σα ζωντανη τροφη ή πιθανοτερο να δει ετσι το γονο τους, οπως ολα σχεδον τα σαρκοφαγα/παμφαγα ψαρια)

Βεβαια σε 55 λιτρα καλυτερα να τον βαλεις μονο του η με ενα μικρο χαρεμι για να τον δεις σε ολο του το μεγαλειο
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 12-10-13, 22:34
agamemnonas Ο χρήστης agamemnonas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-09-2013
Περιοχή: Νίκαια
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

με ποια αλλα ψάρια ταιριάζουν τα λεμον και τα ροδοστομους (αν γίνεται να υπάρχουν φωτογραφίες ή λινκ)
ευχαριστώ εκ των πρωτέρων
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 13-10-13, 00:35
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

λινκ: http://www.seriouslyfish.com/

εκει θα βρεις ολα τα προφιλ των ψαριων που υπαρχουν και πληρεστατες αναφορες, οδηγιες κτλ για καθε ειδος.
Η γνωμη μου ειναι να προσπαθησεις να μην κανεις ενυδρειο μπαχαλο και να βαλεις ΕΝΑ ειδος. (ετσι κι αλλιως και τα λιτρα ειναι απαγορευτικα για πολλα ψαρια, και τα ενυδρεια φτιαγμενα για ενα ειδος η για ειδη απο ιδιο βιοτοπο ειναι πολυ πιο ενδιαφεροντα απο τα κοινωνικα, κατα τη γνωμη μου παντα).
Τωρα αν με τον καιρο βρεις κι αλλα ειδη που ταιριαζουν μπορεις να προσθεσεις καποια.
Ροδοστομοι δε νομιζω να χωρανε εκει μεσα, http://www.seriouslyfish.com/species...s-rhodostomus/ ουτε lemon tetra http://www.seriouslyfish.com/species...pulchripinnis/
Αν βεβαια θες να ξεκινησεις απλα με ενα πολυ μικρο κοπαδι και αργοτερα να πας σε μεγαλο ενυδρειο δε δειχνουν κακες επιλογες, αλλα σε περιορισμενο χωρο δεν προκειται να δεις ουτε κοπαδιασμα ουτε συμπεριφορες
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 13-10-13, 09:09
agamemnonas Ο χρήστης agamemnonas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-09-2013
Περιοχή: Νίκαια
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

δηλαδή με τα ψάρια που έχω με πια ταιριάζει ο μονομάχος και με πια όχι
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 13-10-13, 09:49
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Κοιτα, οσον αφορα επιθετικοτητες δεν υπαρχει θεμα με κανενα απο αυτα τα ειδη, ομως υπαρχουν αλλα θεματα εξισου σοβαρα.
Με τα πλατυ πχ δεν ταιριαζουν οι συνθηκες, αφου αυτα θελουν σκληρουτσικο νερο, λιγο αλκαλλικο και καλο φωτισμο.
Με τον πλεκο και τους ροδοστομους οι συνθηκες ταιριαζουν αρκετα καλα, ομως το ενυδρειο ειναι πολυ μικρο για να φιλοξενησει τετοια ψαρια...
Κατα τη γνωμη μου σε αυτο το μεγεθος ειτε βαζεις ενα μονομαχο, και τρεις τεσσερις μονομαχινες, ειτε μπορεις να τον συνδυασεις με αρλεκινακια, αλλα σε ενυδρειο κατω απο μετρο μην περιμενεις να δεις κοπαδιασματα και φυσικες συμπεριφορες.
Στην αλλη περιπτωση κρατας τα πλατυ.
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 13-10-13, 13:04
agamemnonas Ο χρήστης agamemnonas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-09-2013
Περιοχή: Νίκαια
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

όπως είπα και παραπάνω δεν εχω πλέκο αλλα Albino Aeneus Cory Cat
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 13-10-13, 13:17
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από agamemnonas Εμφάνιση μηνυμάτων
όπως είπα και παραπάνω δεν εχω πλέκο αλλα Albino Aeneus Cory Cat


οκ, παλι τα ηθελε τα λιτρα του ωστε να ειναι κοπαδακι...
Ενα μονο του ειναι λιγο... χμμμ...
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 13-10-13, 15:34
agamemnonas Ο χρήστης agamemnonas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-09-2013
Περιοχή: Νίκαια
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

όσον αφορά την φυσική διακόσμηση τα κοχήλια επιτρέπονται και αν ναι ποια διαδικασία να ακολουθησω πριν τα τοποετήσω .
-------------------------
και κάτι ακόμα . μπορεί κάποιος να μου γράψει συντοπτικά τη διαδικασία στρωσήματος του ενυδρείου
-------------------------
ευχαριστώ εκ των προτέρων

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη agamemnonas : 13-10-13 στις 15:34 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 13-10-13, 16:34
Το avatar του χρήστη John T
John T Ο χρήστης John T δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-08-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 365
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην John T
Προεπιλογή

Δες εδώ τις οδηγίες στρωσίματος:

ΣΤΡΩΣΙΜΟ ΧΩΡΙΣ ΨΑΡΙΑ (με αμμωνία)

και εδώ θα δεις πώς λειτουργεί αυτός ο κύκλος που κάνει το άζωτο στο μικρό οικοσύστημά μας....

Κατανοώντας τον κύκλο του αζώτου
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από agamemnonas Εμφάνιση μηνυμάτων
όσον αφορά την φυσική διακόσμηση τα κοχήλια επιτρέπονται και αν ναι ποια διαδικασία να ακολουθησω πριν τα τοποετήσω
Τα κοχύλια επιτρέπονται (υπο προϋποθέσεις...) αλλά ανεβάζουν τη σκληρότητα του νερού σου, θα πρέπει πρώτα να αποφασίσεις τι ψαράκια θα ζήσουν στο ενυδρείο σου. Υπάρχουν ψαράκια που δεν ανέχονται το σκληρό νερό.
__________________
Το ενυδρείο είναι σαν την τέχνη (ουσιαστικά τέχνη είναι)
Και η τέχνη θέλει θυσίες…!

Για αυτούς που ασχολούνται με ταχυδρομικά περιστέρια


Τυχαίες συναντήσεις Π.Σ.Φ.Ε. - Κλιμάκιο Πελοποννήσου
Είσαστε όλοι καλεσμένοι. Περιμένουμε να σας δούμε εκεί!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη John T : 13-10-13 στις 16:34 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 13-10-13, 16:35
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Αγαμεμνονα πες στον μπαμπά ή στη μαμά να μπουνε στο φόρουμ και να αρχισουν να διαβαζουν τις ενοτητες των αρχαριων και μετα μαζι σου και με τη βοήθεια φιλων απο δω μέσα, να καταφερετε να κάνετε κατι όμορφο

Συνοπτικα γραφεται μονο η περίληψη στο σχολειο. Το θεμα, επειδη εχει να κάνει με ζωντανούς οργανισμούς, ειναι αρκετα σοβαρο και καλώς ή κακώς πρεπει να σε βοηθήσει καποιος μεγαλυτερος μεσα απ τηκ οικογένεια σου
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 13-10-13, 16:46
Το avatar του χρήστη John T
John T Ο χρήστης John T δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-08-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 365
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην John T
Προεπιλογή

Και μία "έξτρα γνώση" για το ψαράκι Ακτινογραφία (Parambassis ranga), αν κατάλαβα καλά από τη φωτογραφία σου, αυτό πρέπει να εννοείς....

Παπαγαλόψαρα και βαμμένα ψάρια
__________________
Το ενυδρείο είναι σαν την τέχνη (ουσιαστικά τέχνη είναι)
Και η τέχνη θέλει θυσίες…!

Για αυτούς που ασχολούνται με ταχυδρομικά περιστέρια


Τυχαίες συναντήσεις Π.Σ.Φ.Ε. - Κλιμάκιο Πελοποννήσου
Είσαστε όλοι καλεσμένοι. Περιμένουμε να σας δούμε εκεί!!!
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 13-10-13, 17:01
agamemnonas Ο χρήστης agamemnonas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-09-2013
Περιοχή: Νίκαια
Μηνύματα: 34
Exclamation

όχι εννοω αυτό
-------------------------
δεν φανταστηκα όταν οτι το κολοράτα που μου έκαναν δώρο είναι τέτοιο είδος ψαριού τι να κάνω τώρα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη agamemnonas : 13-10-13 στις 17:01 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 13-10-13, 17:22
Το avatar του χρήστη John T
John T Ο χρήστης John T δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-08-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 365
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην John T
Προεπιλογή

Αρχικά μην αγχώνεσαι ούτε να στεναχωριέσαι για κάτι. Από το σημείο που είσαι μπορείς να κάνεις κινήσεις για το καλό του ενυδρείου σου και των ψαριών σου.

Αρχικά διαβάζοντας εδώ καταλαβαίνεις με ποια σειρά πρέπει να γίνουν κάποια πράγματα σε ένα καινούριο ενυδρείο. Δυστυχώς η ανυπομονησία ειναι ένας κακός συμβουλος για το χομπυ μας. Αυτό πρεπει να ειναι παντα στο μυαλό σου.

Μπορείς λοιπόν απο αύριο κι ολας να μιλήσεις με κάποιο πετ σοπ και να του ζητήσεις να δεχτεί πίσω τα ψαράκια (ίσως ανταλλάσσοντάς τα με άλλα αργότερα, αν το καταφέρεις)... εξηγόντας του πως δεν έκανες τη σωστή μεθοδική αρχή που θες να κάνεις.

Στη θέση σου δεν θα τα τάιζα τίποτα μέχρι να τα επιστρέψω. Για να μην επιφορτήσω με ρύπους το ενυδρείο. Με δυο τρεις μερες χωρίς τροφή δεν παθαίνουν κάτι.

Μετά μπορείς να ζητήσεις κάποιο μπολι απο παιδιά του forum που μένουν κοντά σου και να κάνεις μια καινούρια αρχή! Με τα σωστά ψαράκια και το σίγουρα στρωμένο ενυδρείο σου αυτή τη φορά.....

Α! και το μπλε χαλίκι με το σκελετό και την αεραντλία δε λέει και πολύ!...
__________________
Το ενυδρείο είναι σαν την τέχνη (ουσιαστικά τέχνη είναι)
Και η τέχνη θέλει θυσίες…!

Για αυτούς που ασχολούνται με ταχυδρομικά περιστέρια


Τυχαίες συναντήσεις Π.Σ.Φ.Ε. - Κλιμάκιο Πελοποννήσου
Είσαστε όλοι καλεσμένοι. Περιμένουμε να σας δούμε εκεί!!!
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 13-10-13, 19:49
agamemnonas Ο χρήστης agamemnonas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-09-2013
Περιοχή: Νίκαια
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

το πρωί όπου καθάρηζα το ενυδρείο βρήκα κάτω από τον σκελετώ κάτι που έμοιαζε με ψάρι . δεν ήξερα τι είναι και το έβαλα μέσα σέ ένα κουτάκι με νερό ενυδρείου . δεν το ανακήνωσα γιατί ήθελα να βεβαιωθώ αλλα αυτή τη στηγμή κολυμπαει σε λίγο θα βάλω και φωτό
-------------------------
το πρωί όπου καθάριζα το ενυδρείο βρήκα κάτω από τον σκελετώ κάτι που έμοιαζε με ψάρι . δεν ήξερα τι είναι και το έβαλα μέσα σέ ένα κουτάκι με νερό ενυδρείου . δεν το ανακήνωσα γιατί ήθελα να βεβαιωθώ αλλα αυτή τη στηγμή κολυμπαει σε λίγο θα βάλω και φωτό

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη agamemnonas : 13-10-13 στις 19:49 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 21-10-13, 18:13
agamemnonas Ο χρήστης agamemnonas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-09-2013
Περιοχή: Νίκαια
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

καλυσπέρα έχω κάποιες απορίες αρχικά οι καρδινάλιοι με τα νέον έχουν διαφορές όσον αφορά την αντοχή (πιο είναι πιο ευθραυστο)?και πήγα σε κάποια πετ σοπ και μου είπαν ότι δεν δέχονται τα ψάρι πίσω για διάφορους λογους (μου μιλούσε για 15 λεπτα και είναι αδύνατον νατο γράψω όλο)
-------------------------
καλυσπέρα έχω κάποιες απορίες αρχικά οι καρδινάλιοι με τα νέον έχουν διαφορές όσον αφορά την αντοχή (πιο είναι πιο ευθραυστο)?και πήγα σε κάποια πετ σοπ και μου είπαν ότι δεν δέχονται τα ψάρι πίσω για διάφορους λογους (μου μιλούσε για 15 λεπτα και είναι αδύνατον να το γράψω όλο)
-------------------------
σχετικά με τα φυτά το χαλικάκι που έχω κάνει και αν ναι σε πια φυτά (επειδή έιμαι αρχαριος τα φυτά να μήν είναι πολύ εύθραυστα)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη agamemnonas : 21-10-13 στις 18:13 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 22-10-13, 20:38
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Δυστυχως "ευθραυστα" ψαρια δεν υπαρχουν. Ολα χρειαζονται το καταλληλο νερο για να ειναι υγιη (πολυ μαλακο τοσο τα neon, οσο και τα cardinal tetra) και καλα στρωμενο φιλτρο.

Ευκολα σχετικα φυτα, θα βρεις σε αυτο το αρθρο.

Η συμβουλη που θα σου εδινα, θα ηταν να αρχισεις διαβασμα για να καταλαβεις καποια πραγματα. Αλλιως, σσκολα θα μπορεσεις να χαρεις αυτο το χομπι. Ολες οι αποριες σου λυνονται σε πολλα θεματα και πολλες συζητησεις, τις οποιες μπορεις ευκολα να βρεις με το κουμπακι "αναζητηση". Για οτι αλλη απορια εχεις, ρωτας. Αλλα πρωτα διαβασμα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 23-10-13, 14:45
agamemnonas Ο χρήστης agamemnonas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-09-2013
Περιοχή: Νίκαια
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

τώρα τελευταία τα πρόσωπα των ροδόστομων είναι υπερβολικά κόκκινα τι σημαίνει αυτό, είναι καλό ή να ανυσηχω
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 23-10-13, 14:50
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Τα προσωπα ή τα βραγχια?
Μετρησεις κανεις καθολου?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 23-10-13, 14:59
agamemnonas Ο χρήστης agamemnonas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-09-2013
Περιοχή: Νίκαια
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

τα πρώσοπα
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 23-10-13, 15:34
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Το οτι ειναι κοκκινα τα προσωπα τους ειναι καλο, αν ξεθωριασει να ανησυχησεις. Αλλα χωρις μετρησεις και πολυ μαλακο νερο, δεν ξερω κατα ποσο θα ειναι τελικα καλο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 23-10-13, 15:43
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από agamemnonas Εμφάνιση μηνυμάτων
καλυσπέρα έχω κάποιες απορίες αρχικά οι καρδινάλιοι με τα νέον έχουν διαφορές όσον αφορά την αντοχή (πιο είναι πιο ευθραυστο)?και πήγα σε κάποια πετ σοπ και μου είπαν ότι δεν δέχονται τα ψάρι πίσω για διάφορους λογους (μου μιλούσε για 15 λεπτα και είναι αδύνατον νατο γράψω όλο)

Αγαμεμνωνα, για δωσε ονομα του πετ σοπ, αν εχεις και στοιχεια του (διευθηνση, περιοχη, τηλεφωνα κτλ) και μερικες πληροφοριες σχετικα με το πως αγορασες τα ψαρια σου, αν σου δωσαν τιποτα συμβουλες κτλ... και πεσ μας αναλυτικοτερα τι ελεγε σε αυτα τα 15 λεπτα?
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 23-10-13, 15:49
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αγαμεμνωνα, για δωσε ονομα του πετ σοπ, αν εχεις και στοιχεια του (διευθηνση, περιοχη, τηλεφωνα κτλ) και μερικες πληροφοριες σχετικα με το πως αγορασες τα ψαρια σου, αν σου δωσαν τιποτα συμβουλες κτλ... και πεσ μας αναλυτικοτερα τι ελεγε σε αυτα τα 15 λεπτα?
Δώσε επίσης ΑΦΜ του καταστήματος, πόσους υπαλλήλους έχει, τα φύλα τους, ύψος και βάρος

Ρε συ Νίκο ...!!!

Το ονομα του μαγαζιου και η περιοχή, νομίζω ότι φτάνουν
15' λαλακίες θα του έλεγε...τι άλλο περιμένεις?

Ψαρια ελάχιστοι παίρνουν πίσω, ειδικά οι γνωστές αλυσίδες, ούτε που θέλουν να το ακούνε
Ως ένα βαθμό έχουν δίκιο. Οφείλει ο καταναλωτής να πηγαίνει ξέροντας τι θέλει να αγοράσει.
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 23-10-13, 17:11
agamemnonas Ο χρήστης agamemnonas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-09-2013
Περιοχή: Νίκαια
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

ξέρει κάποιος την ''ιδανική'' διακόσμηση για το ενυδρείο μου

-------------------------
ή για να 'ημαστε πιο λογική μπορείται να με βοηθήσετε

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη agamemnonas : 23-10-13 στις 17:11 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 23-10-13, 17:23
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Ψαρια ελάχιστοι παίρνουν πίσω, ειδικά οι γνωστές αλυσίδες, ούτε που θέλουν να το ακούνε
Ως ένα βαθμό έχουν δίκιο. Οφείλει ο καταναλωτής να πηγαίνει ξέροντας τι θέλει να αγοράσει.
Σάκη θα συμφωνήσω μαζί σου, όταν πας και ζητήσεις αυτό, θα πάρεις αυτό και δεν θα το πάρει πίσω εκτός και αν είναι προβληματικό, αν σου προτείνει το άλλο όμως που δεν ταιριάζει ή δεν σε ρωτάει τι άλλα έχεις μέσα και προσπαθεί να σε φορτώσει για να πουλήσει αυτός δεν θα πρέπει να το πάρει πίσω ? Την έχω πατήσει και εγώ και έφτιαξα μια ωραιότατη ψαρόσουπα γιατί έλεγα πως «ξέρει αυτός», σιγά μη ξέρει.
Παιδιά τα petshop είναι μαγαζιά και θέλουν να πουλήσουν και θα κάνουν τα πάντα για να πουλήσουν. Για σκεφτείτε να πήγαινε κάποιος να πάρει ενυδρείο και να του έλεγαν «πάρτο αλλά έλα σε 1 μήνα που θα έχει στρώσει να πάρεις και ψάρια». Δεν θα πούλαγε τίποτα γιατί ο αδαής σιγά μη περιμένει 1 μήνα για να βάλει ψάρια μέσα, πιστεύω πως όλοι στην αρχή κάτι τέτοιο κάναμε (εγώ πάντως το έκανα), για αυτό είσαστε εσείς εδώ και μου ανοίξατε λίγο τα γκαβά μου και τα ανοίγεται καθημερινά σε πολλούς όλους και μετά εμείς με τη σειρά μας να βοηθήσουμε κάποιους άλλους. Πρέπει πρώτα εμείς να μάθουμε τι πρέπει , μη περιμένουμε από τους εμπόρους να μας πούνε, όχι ότι δεν υπάρχουν και σωστοί, υπάρχουν αλλά είναι λίγοι.
Και ο φίλος agamemnonas θα πρέπει να μάθει, και αν δεν πάθεις δεν θα μάθεις (γιατί καμιά φορά παρόλο που σου λένε εσύ κάνεις αυτό που θες, και την πατάς(και αυτό το έχω κάνει)) .
Είμαι της άποψης πως όταν πας σε petshop πρέπει να ξέρεις τι θες, αλλιώς θα πάρεις όλο το μαγαζί , μη σου πω πως θα πας γα ψάρια και θα φύγεις και με κανά κουτάβι μαζί.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από agamemnonas Εμφάνιση μηνυμάτων
ξέρει κάποιος την ''ιδανική'' διακόσμηση για το ενυδρείο μου

-------------------------
ή για να 'ημαστε πιο λογική μπορείται να με βοηθήσετε
Φίλε agamemnona, οτιδήποτε είναι φυσικό που υπάρχει στη περιοχή που ζει το ψάρι είναι ιδανικό, από εκεί και πέρα είναι θέμα γούστου τι θες εσύ να βάλεις, ξεκινάς από κάποια ξύλα ή ρίζες, κάποιες πέτρες αν σου αρέσουν και αν φυσικά κάνουν στη συγκεκριμένη ιχθυοσύνθεση που έχεις και τελευταίο κάποια φυτά. Εσύ τι θες και μέχρι που είσαι διατεθειμένος να το φτάσεις

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 23-10-13 στις 17:23 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 23-10-13, 19:04
agamemnonas Ο χρήστης agamemnonas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-09-2013
Περιοχή: Νίκαια
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

σχετικά με τα ξύλα μπορώ να βάλω και ξύλο κανονικό ή πρέπει να το αγοράσω και τι διαδικασία να κάνω
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 23-10-13, 19:35
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από agamemnonas Εμφάνιση μηνυμάτων
σχετικά με τα ξύλα μπορώ να βάλω και ξύλο κανονικό ή πρέπει να το αγοράσω και τι διαδικασία να κάνω
Οχι φίλε μου δεν κάνουν όλα τα ξύλα, εγώ αγόρασα αλλα έχω διαβάσει εδώ για ρίζες από πλάτανο. Αν δεν θες να αγοράσεις περίμενε να σου απαντήσει κάποιος πιο έμπειρος ή ψάξε εδώ για παλιότερα αρθρα. Αυτο που έκανα όταν τα αγόρασα, τα άφησα 1 εβδομάδα στο νερό και μετα το έβρασα. Μοπάνι είχα αγοράσει. Αν δεν αγορασεις πρόσεχε τι ξύλο θα βάλεις
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 23-10-13, 20:01
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Σάκη θα συμφωνήσω μαζί σου, όταν πας και ζητήσεις αυτό, θα πάρεις αυτό και δεν θα το πάρει πίσω εκτός και αν είναι προβληματικό, αν σου προτείνει το άλλο όμως που δεν ταιριάζει ή δεν σε ρωτάει τι άλλα έχεις μέσα και προσπαθεί να σε φορτώσει για να πουλήσει αυτός δεν θα πρέπει να το πάρει πίσω ?


Είμαι της άποψης πως όταν πας σε petshop πρέπει να ξέρεις τι θες, αλλιώς θα πάρεις όλο το μαγαζί , μη σου πω πως θα πας γα ψάρια και θα φύγεις και με κανά κουτάβι μαζί.
Συμφωνώ με το 2ο
Αν δεν εχει αυτά για τα οποία πας, πολύ απλά δεν αγοράζεις
Το ψαχνεις σε φόρουμ ή site και πας την ιδια ή την επόμενη μερα
Στην εποχή του ιντερνετ (αθανατη αυτή η ατάκα!!!) δεν δικαιολογείται το "δεν ήξερα"!
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 24-10-13, 13:33
agamemnonas Ο χρήστης agamemnonas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-09-2013
Περιοχή: Νίκαια
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

όμως υπάρχου και και κάποια ξύλα που επιτρέπονται .(διάβασα τη διαδικασία στο φόρουμ )
-------------------------
μήπως ξέρεται πια ξύλα είναι αυτά;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη agamemnonas : 24-10-13 στις 13:33 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 24-10-13, 14:03
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Με το κουμπακι "αναζητηση", μπορεις να μαθεις τα παντα αν εχεις ορεξη.

Ενα απο τα σχετικα θεματα που βρηκα, χωρις να ψαξω.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 24-10-13, 22:43
agamemnonas Ο χρήστης agamemnonas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-09-2013
Περιοχή: Νίκαια
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

έχω ένα τεράστιο κέλυφος αχιβάδας το οποίο αγόρασα και έχω και ένα αλλο το οποιο βρήκα πιο απο τα δυο να βάλω και τί επεξεργασία να κάνω (το αγορασμένο δεν έχει υποστει επεξεργασία π.χ λούστρο)
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Λίγη βοήθεια παρακαλώ..! ClownAnemonefish Θαλασσινό νερό - Γενικά 23 23-03-11 13:13
Βιοτοπικό - Λίγη βοήθεια παρακαλώ LeeHook Γλυκό νερό - Γενικά 4 22-02-10 18:13
Λίγη Βοήθεια! kostvl18 Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 3 22-03-09 00:05
Λίγη βοήθεια.....! yiota Αρχάριοι γλυκού νερού 5 29-04-08 15:20
φυτεμένο ενυδρείο-λίγη βοήθεια παρακαλώ yannis Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 15 07-10-05 12:04

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:21.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08978 seconds with 16 queries