Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Bettas > Αναπαραγωγή

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 16-01-05, 15:36
Το avatar του χρήστη John T
John T Ο χρήστης John T δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-08-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 365
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην John T
Προεπιλογή Αναπαραγωγή Betta.

Γεια σας παιδιά και καλή χρονιά σε όλους.

Ειμαι νέος στο χώρο των Betta και έχω πολλές απορίες σχετικά με την αναπαραγωγή. Έχω διαβάσει ορισμένα σχετικά posts αλλά μου έχουν μείνει αρκετές απορίες άλυτες γιατί τα θέματα αφορούσαν κυρίως σχετικά με το τι γίνεται μετά το ζευγάρωμα.
Εγώ δεν ξέρω πώς γίνεται το ζευγάρωμα.

Προχθές πήγα σε ένα petshop για να πάρω ένα φυτό και είδα σε ένα ενυδρείο θηλυκά εκ των οποίων ορισμένα είχαν ρίγες. Επειδή έχω διαβάσει απαντήσεις σας που έλεγαν ότι για να ζευγαρώσουν τα ψάρια πρέπει να έχουν τα θηλυκά ρίγες και τα αρσενικά να έχουν φτιάξει φωλιά σκέφτηκα ότι αυτό ήταν μια μεγάλη ευκαιρία.
Έτσι λοιπόν αγόρασα ένα ζευγάρι για να μπορέσω να δω μικρά κι εγώ, πράγμα που ήθελα από χρόνια.
Και η ερωτήσεις μου: Ποιά διαδικασία θα πρέπει να ακολουθήσω για την επίτευξη του ζευγαρώματος;
Οι ρίγες στο θηλυκό θα περέπει να είναι κάθετες ή οριζόντιες; Γιατί στο δικό μου είναι οριζόντιες.

Ευχαριστώ!
__________________
Το ενυδρείο είναι σαν την τέχνη (ουσιαστικά τέχνη είναι)
Και η τέχνη θέλει θυσίες…!

Για αυτούς που ασχολούνται με ταχυδρομικά περιστέρια


Τυχαίες συναντήσεις Π.Σ.Φ.Ε. - Κλιμάκιο Πελοποννήσου
Είσαστε όλοι καλεσμένοι. Περιμένουμε να σας δούμε εκεί!!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 16-01-05, 16:52
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Φίλε και συνονόματε John T θα προσπαθήσω να σε βηθήσω με όση πείρα έχω πάνω στο θέμα γιατί εδώ και ένα χρόνο περίπου έχω ασχοληθεί αρκετά.

Καταρχάς, οι ρίγες που υποδηλώνουν ότι η θηλυκιά είναι έτοιμη για αναπαραγωγή είναι κάθετες, αλλά η ύπαρξή τους δεν είναι εντελώς απαραίτητη... Συνήθως οι θηλυκιές έχουν ένα άσπρο σημείο που εκβάλλει από τον ουρογεννητικό πόρο τους, στο ίσω μέρος της κοιλιάς, στην αρχή του εδρικού πτερυγίου. Οι οριζόντιες ρίγες δείχνουν στρές και ορισμένες φορές τις εμφανίζουν και τα αρσενικά. Μην απογοητεύεσαι όμως.

Καλό θα ήταν να προετοιμάσεις το ζευγάρι για αναπαραγωγή με καλό ταϊσμα (αν είναι δυνατο ζωντανές τροφές - νύμφες κουνουπιών, αρτέμια, μικρά σκουλήκια - ή κατεψυγμένες). Μην τα βάλεις μαζί στη αρχή κράτα τα χωριστα (26-28C είναι το βέλτιστο) και αν θες μπορείς να τους επιτρέπεις να βλέπονται για λίγη ώρα κάθε μέρα. Έπειτα θα πρέπει να ετοιμάσεις τοενυδρείο αναπαραγωγής. Το μέγεθός του εξαρτάται από εσένα (δεν πρέπει να είναι πολύ μικρό αλλα δε χρειάζεται να ειναι και πολύ μεγάλο). Η στάθμη του νερού δεν χρειάζεται να είναι ψηλή (γύρω στα 10cm). Θερμοκρασία 28-30 C είναι ιδανική για ζευγάρωμα. Βάλε μέσα μερικά φυτά για να μπορεί να κρύβεται το θηλυκό όταν την "παρακυνηγάει" ο αρσενικός. Επίσης βάλε και ένα κομμένο κατα μήκος ποτηρι από styrofoam (αυτά που χρησιμοποιούμε για να βάζουμε μέσα ζεστα ροφήματα) για να φτιάξεο ο αρσενικός τη φωλιά του απο κάτω.

Μετά λοιπόν από μερικές μέρες προετοιμασίας του ζευγαριού, βάλε τον αρσενικό στο ενυδρείο αναπαραγωγής και άφησέ τον να προσαρμοσθεί και να φτιάξει τη φωλιά του από φυσαλίδες. Αν δεν τη φτιάξει μέχρι την άλλη μέρα δεν πειράζει, μάλλον θα την φτιάξει μόλις αντικρύσει την κυρία...
Ύστερα βάλε μέσα στο ενυδρείο ένα γυάλινο ή πλαστικό κύλινδρο όρθιο (ακόμα και μία διαφανής γεννήστρα κάνει για τη δουλειά) και βάλε τη θηλυκιά μέσα, ώστε να είναι προστατευμένη από τις επιθετικές ορέξεις του αρσενικού, μέχρι να προσαρμοσθεί στίς νέες συνθήκες. Μετά από λίγες ώρες - μάλλον (εξαρτάται από το χρώμα της) - θα εμφανίσει κάθετες γραμμές και δε θα δείχνει να φοβάται τον αρσενικό. Τότε μπορείς να την αφήσεις ελέυθερη στο ενυδρείο για να ζευγαρώσει. Μην τρομάξεις αν δεις τον αρσενικό να της επιτίθεται και να της ρίχνει και μερικές δαγκωνιές, είναι φυσικό... Εγώ συνήθως απελευθερώνω τη θηλυκιά το απόγευμα προς βράδυ και την άλλη μέρα το πρωί τα βρίσκω να ζευγαρώνουν. Αν δείς ότι δεν γίνεται τίποτα ούτε την άλλη μέρα και η θηλυκιά τρώει πολύ ξύλο, τότε βγάλε την και ξαναπροσπάθησε μετά από μερικές μέρες.

Αν όλα πάνε καλά, θα τα βρείς κάτω από τη φωλιά, τη θηλυκιά ανάποδα και τον αρσενικό τυλιγμένο γύρω της . Ο αρσενικός θα πιάνει τα αυγά που πέφτουν και θα τα βάζει τη φωλιά, ενώ η θηλυκιά συνήθως μένει ακίνητη (μερικές φορές βοηθάει, ενώ άλλες φορές τρώει κανένα αυγό). Όταν τελειώσουν το ζευγάρωμα (η παραπάνω διαδικάσία επαναλλαμβάνεται πολλές φορές), μετά από 3-4 ώρες συνήθως (είχα ένα ζευγάρι που συνέχιζε και μετά τις 6 ώρες ), θα πρέπει να βγάλεις τη θηλυκιά για να μην τη σακατέψει ο προστατευτικός πατέρας. Αντίθετα ο πατέρας θα πρέπει να μείνει μέσα να προσέχει τα αυγά (μικρά άσπρα) και τη φωλία (την επισκευάζει). Σε 24 ώρες συνήθως τα αυγά εκκολάπτονται αλλά τα μικρά αρχίζουν να κολυμπού ελέυθερα μετά από 3 μέρες περίπου. Τότε είναι που θα πρέπει να βγάλεις τον πατέρα για να μην τα φάει.

Μετά από μερικές μέρες ακόμα τα μικρά αρχίζουν να τρώνε προτόζωα, γιαυτό θα πρέπει μόλις πάρεις αυγά να ετοιμάσεις μία καλλιέργεια infusoria (βάλε σε ένα δοχείο νερό -αποχλωριωμένο- και φύλλα μαρουλιού και μετά από 1 ή 2 μέρες θα έχουν ήδη αναπτυχθεί). Τάϊζε τα μικρά 3 - 4 φορές τη μέρα με προτόζωα για καμιά εβδομάδα. Έπειτα θα πρέπει να αρχίσεις να τα ταϊζεις με νεοεκκολαφθείσα αρτέμια (μόλις πάρεις αυγά ειδοποίησε και θα σου πω πώς γίνεται). Οι εμπορικές τροφές δεν κάνουν σχεδόν τίποτα...
Το ενυδρείο πρέπει να είναι καλά κλεισμένο από πάνω για να μήν μπαίνει κρύος αέρας διότι τα μικρά είναι πολύ ευαίσθητα . Κάνε συχνές αλλαγές νερού αλλά με προσοχή, και ξεκίνα αφού έχουν μεγαλώσει λίγο τα μικρά (όχι τις πρώτες 5-6μέρες).

Καλή επιτυχία, ενημέρωνέ μας για την πρόοδό σου...
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-01-05, 20:25
Το avatar του χρήστη John T
John T Ο χρήστης John T δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-08-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 365
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην John T
Προεπιλογή

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. Ήσουν πραγματικά πολύ κατατοπιστικός και μου φάνικε ενδιαφέρον το ότι μπορώ να φτιάξω "μόνος μου" μία ζωντανή τροφή, πράγμα που δεν ήξερα. Για το άσπρο σημείο, στο θηλυκό, που ανέφερες, παρατήρησα το θηλυκό αλλά δεν.
Πριν γράψω το μήνυμα τα είχα μαζί γιατί είμουν πεπισμένος ότι ήταν έτοιμο ζευγάρι. Τώρα τα έχω ξεχωριστά αλλά στο ίδιο ενυδρείο. Το αρσενικό σε μία αναπαραγωγική παγίδα (που την έχει γεμίσει φυσαλίδες) και το θηλυκό σουλατσάρει στο υπόλοιπο ενυδρείο. Το ενυδρείο αυτό θα είναι και το "ενυδρείο αναπαραγωγής" και γι' αυτό τα έχω μαζί για να προσαρμοστούν στις συνθήκες.

Τώρα θα περιμένω να δημιουργηθούν οι κανονικές ρίγες στο θηλυκό για να απελευθερώσω τον αρσενικό.

ΥΓ.: Αν θεωρείς ότι κάνω κάτι λανθασμένα να μου το αναφέρεις.

Ευχαριστώ!
__________________
Το ενυδρείο είναι σαν την τέχνη (ουσιαστικά τέχνη είναι)
Και η τέχνη θέλει θυσίες…!

Για αυτούς που ασχολούνται με ταχυδρομικά περιστέρια


Τυχαίες συναντήσεις Π.Σ.Φ.Ε. - Κλιμάκιο Πελοποννήσου
Είσαστε όλοι καλεσμένοι. Περιμένουμε να σας δούμε εκεί!!!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-01-05, 01:15
Το avatar του χρήστη Mariel
Mariel Ο χρήστης Mariel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 1.421
Προεπιλογή

ασε τον αρσενικό ελεύθερο στο ενυδρείο και βάλε τη θηλυκιά στη γεννήστρα.αν για μία ολόκληρη μέρα βλέπονται,το βράδυ το θηλυκό πρέπει να'χει εμφανίσει ρίγες
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-01-05, 01:43
Το avatar του χρήστη John T
John T Ο χρήστης John T δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-08-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 365
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην John T
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΜΑΝΙΔΗ ΜΑΡΙΕΛ
αν για μία ολόκληρη μέρα βλέπονται,το βράδυ το θηλυκό πρέπει να'χει εμφανίσει ρίγες
Είναι σχεδόν 3 μέρες μέσα τα ψάρια μαζί και οι μόνες ρίγες που έχει είναι αυτές που δηλώνουν ότι είναι στρεσαρισμένη!
__________________
Το ενυδρείο είναι σαν την τέχνη (ουσιαστικά τέχνη είναι)
Και η τέχνη θέλει θυσίες…!

Για αυτούς που ασχολούνται με ταχυδρομικά περιστέρια


Τυχαίες συναντήσεις Π.Σ.Φ.Ε. - Κλιμάκιο Πελοποννήσου
Είσαστε όλοι καλεσμένοι. Περιμένουμε να σας δούμε εκεί!!!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-01-05, 12:15
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Tote, an mporeis, vale th 8hlykia monh ths se ena mikro enydreiaki me mia antistash stous 28 C kai perimene merikes meres mexri na fygoyn oi riges stressarismatos. Synexise to kalo taisma...

Sorry gia ta greeklish, alla o ypologisths ta epaikse me ta ellhnika....
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 21-01-05, 01:48
Το avatar του χρήστη John T
John T Ο χρήστης John T δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-08-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 365
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην John T
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Maverick
γιαυτό θα πρέπει μόλις πάρεις αυγά να ετοιμάσεις μία καλλιέργεια infusoria (βάλε σε ένα δοχείο νερό -αποχλωριωμένο- και φύλλα μαρουλιού και μετά από 1 ή 2 μέρες θα έχουν ήδη αναπτυχθεί).
Το έκανα αυτό την ίδια μέρα που το έγραψες αλλά ακόμα, μετά από 4 μέρες, δεν βλεπω τίποτα στο δοχείο με τα μαρούλια
__________________
Το ενυδρείο είναι σαν την τέχνη (ουσιαστικά τέχνη είναι)
Και η τέχνη θέλει θυσίες…!

Για αυτούς που ασχολούνται με ταχυδρομικά περιστέρια


Τυχαίες συναντήσεις Π.Σ.Φ.Ε. - Κλιμάκιο Πελοποννήσου
Είσαστε όλοι καλεσμένοι. Περιμένουμε να σας δούμε εκεί!!!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 21-01-05, 13:18
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Μην περιμένεις να δεις και πολλά πράγματα... Η καλλιέργεια αυτή περιέχει προτόζωα (παραμήκια κ.α.) τα οποία είναι σχεδόν αόρατα με γυμνό μάτι. Μπορείς να τα δείς μόνο αν κοιτάξεις πολύ προσεκτικά και χρησιμοποιώντας πολύ έντονο φως (μικρές άσπρες κουκκίδες που κολυμπάνε γρήγορα). Παρολαυτά μπορείς να καταλάβεις οτι υπάρχουν μέσα στο δοχείο με τα μαρούλια από το χρώμα του νερού. Αν είναι λίγο θολό σημαίνει ότι γίνεται δουλειά. Αν είναι σχεδόν διαφανές, δεν έχουν αρχίσει να αναπτύσσονται ακόμα (καλό θα ήταν να βάλεις και λίγο νερό από κάποιο στρωμένο ενυδρείο αν έχεις). Μετά από καμίά εβδομάδα, η καλλιέργειες αυτές συνήθως χαλάνε (αρχίζουν να μυρίζουν πολύ άσχημα) και τα προτόζωα πεθαίνουν, γιαυτό να φτιάχνεις και εφεδρικές (με διαφορά 3-4 ημερών) χρησιμοιποιώντας λίγο από το νερό της πρώτης σε ένα νέο δοχείο με μαρούλια.
Γιαυτό σου είπα να την ξεκινήσεις όταν δεις αυγά από το ζευγάρι σού.
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 28-01-05, 16:29
Το avatar του χρήστη John T
John T Ο χρήστης John T δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-08-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 365
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην John T
Προεπιλογή

Καλησπέρα σας,

σήμερα ενώ διάβαζα διάφορα ποστς συνάντησα ένα σύνδεσμο τον οποίο και πάτησα. Ήταν αυτός και τον συνάντησα στο "Eνώ υπάρχει φλερτ δεν υπάρχει φωλιά!" και βλέποντας τις φωτο είδα και μία που είναι ίδια η θηλυκιά μονομάχος μου και απο κάτω έγραφε:The picture on the left is her baby picture, the picture on the right is how she looks today!

Μπορείτε να δείτε τη φωτο και να μου πείτε τι συμβαίνει με το θηλυκό μου? Είναι ακριβώς τα ίδια!!!

Ευχαριστώ πολύ!
__________________
Το ενυδρείο είναι σαν την τέχνη (ουσιαστικά τέχνη είναι)
Και η τέχνη θέλει θυσίες…!

Για αυτούς που ασχολούνται με ταχυδρομικά περιστέρια


Τυχαίες συναντήσεις Π.Σ.Φ.Ε. - Κλιμάκιο Πελοποννήσου
Είσαστε όλοι καλεσμένοι. Περιμένουμε να σας δούμε εκεί!!!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 28-01-05, 17:14
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Αν είναι συνέχεια έτσι, σημαίνει ότι είναι πολύ στεσσαρισμένη (ή στρεσσάρεται κάθε φορά που σε βλέπει ή όταν περνάς από δίπλα). Μπορεί να φταίει η ποιότητα του νερού, ο υπερβολικός φωτισμός, συνεχής παρουσία του αρσενικού, πολύ χαμηλή ή πολύ υψηλή θερμοκρασία. Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο. Μπορεί βέβαια να είναι και άρρωστη... αλλά αφού δεν αναφέρεις κάποια συμπτώματα (φαγωμένα πτερύγια, εξογκώματα, θολά μάτια, να κάθεται στον πυθμένα να μην κινείται σχεδόν καθόλου και να μην τρώει τίποτα κ.α.) δε νομίζω να είναι αυτό.
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 28-01-05, 17:29
Το avatar του χρήστη John T
John T Ο χρήστης John T δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-08-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 365
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην John T
Προεπιλογή

Μάγος είσαι???

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Maverick
να κάθεται στον πυθμένα να μην κινείται σχεδόν καθόλου και να μην τρώει τίποτα κ.α.
Δεν πίστευα ότι πρέπει να το αναφέρω...
Τώρα που την έχω σε γυάλα κάθεται την περισσότερη ώρα στον πυθμένα ενώ όταν την είχα στο ενυδρείο όλα μια χαρά αλλά από τη στιγμή που την πήρα δεν τρώει. Ρίχνω τροφή, την αισθάνεται, πάει κοντά αλλά δεν τρώει!
__________________
Το ενυδρείο είναι σαν την τέχνη (ουσιαστικά τέχνη είναι)
Και η τέχνη θέλει θυσίες…!

Για αυτούς που ασχολούνται με ταχυδρομικά περιστέρια


Τυχαίες συναντήσεις Π.Σ.Φ.Ε. - Κλιμάκιο Πελοποννήσου
Είσαστε όλοι καλεσμένοι. Περιμένουμε να σας δούμε εκεί!!!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 28-01-05, 17:57
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Και αυτό από μόνο του μπορεί να είναι σημάδι έντονου στρες, η θερμοκρασία στη γυάλα είναι καλή (26-28 C)? Αν όχι τότε ανέβασέ τη σε αυτό το επίπεδο, άν είναι άρρωστη θα βηθήσει τον οργανισμό της να αναρρώσει, αν είναι στρεσσαρισμένη, θα αισθανθεί καλύτερα. Τα πτερύγιά της είναι γενικά κλειστα και κολλημένα στο σώμα?
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 28-01-05, 22:52
Το avatar του χρήστη John T
John T Ο χρήστης John T δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-08-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 365
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην John T
Προεπιλογή

Καλησπέρα,
γενικά τα πτερύγιά της δεν είναι κλειστά. Τη θερμοκρασία την έχω ρυθμισμένη σους 28 αφού έτσι μου είπες για το ζευγάρωμα.
Τι άλλο μπορώ να κάνω?
__________________
Το ενυδρείο είναι σαν την τέχνη (ουσιαστικά τέχνη είναι)
Και η τέχνη θέλει θυσίες…!

Για αυτούς που ασχολούνται με ταχυδρομικά περιστέρια


Τυχαίες συναντήσεις Π.Σ.Φ.Ε. - Κλιμάκιο Πελοποννήσου
Είσαστε όλοι καλεσμένοι. Περιμένουμε να σας δούμε εκεί!!!
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 31-01-05, 13:24
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Δώσε της λίγο χρόνο ακόμα να προσαρμοστει στις νέες συνθήκες. Μάλλον δεν είναι άρρωστη, απλά είναι ακόμα στρεσσαρισμένη. Σιγά σιγά θα ξεθαρρέψει...
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 31-01-05, 22:51
Το avatar του χρήστη John T
John T Ο χρήστης John T δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-08-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 365
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην John T
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον!
Θα περιμένω και θα πράξω αναλόγως.
__________________
Το ενυδρείο είναι σαν την τέχνη (ουσιαστικά τέχνη είναι)
Και η τέχνη θέλει θυσίες…!

Για αυτούς που ασχολούνται με ταχυδρομικά περιστέρια


Τυχαίες συναντήσεις Π.Σ.Φ.Ε. - Κλιμάκιο Πελοποννήσου
Είσαστε όλοι καλεσμένοι. Περιμένουμε να σας δούμε εκεί!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:30.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06112 seconds with 12 queries