Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα

Χρυσόψαρα Ποικιλίες, σωστή διατήρηση

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-12-03, 22:55
aris1390 Ο χρήστης aris1390 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-12-2003
Μηνύματα: 25
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην aris1390
Προεπιλογή kenurios hrisopsaras

eyharisto ekton proteron ama mu apantisete
θελω να αγορασω χρυσοψαρα .εαν ειναι 3 ή 4 σε ποσο μεγαλο ενυδρειο πρεπει να είναι?τι φυλο πρεπει να ειναι?αμα ειναι 2 αρσενικα ή δυο θηλυκα υπάρχει προβλημα?μπορω να τους βάλω φυτα?Επισης εχω ακουσει απο ενα φιλο οτι ειχε 2 χρυσοψαρα κε το ενα εφαγε το αλλο λετε να μου γινει τπτ τετοιο κε μενα?Θα πρεπει να βαλω κε φιλτρο?Εξηγηστε μου σας παρακαλω
  #2  
Παλιά 18-12-03, 00:22
Το avatar του χρήστη ahar
ahar Ο χρήστης ahar δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-04-2003
Περιοχή: Αθήνα Ν.Σμυρνη
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

χμμμμμ Αλλος ένας που κολλησε το μικροβιο .....
Λοιπον πρωτα να ξεχωρίσουμε τα γεγονότα απο τον μυθο.
Οχι τα χρυσοψαρα δεν έχουν τάσεις προν τον κανιβαλλισμο. Η μόνη περιπτωση να δείς χρυσοψαρο να τρέφεται απ χρυσοψαρο είνια το 2ο να είναι πεθαμενό όποτε στα ματια του χρυσοψαρου περναει απο την κατηγορια "κάτι πορτοκαλι που κολυμπαει " στην κατηγορία "κάτι πορτοκαλι που τρωγεται. Και μαλιστα το νεκρο θα πρέπει να έχει "σιτεψει" λιγο για να ξεκολάει η σαρκα μια και τα χρυσοψαρα έχουν τις οδοντικές πλάκες στον οισοφάγο τους, οποτε δεν μπορουν να σκισουν σάρκα. Περισότερο ρουφανε την τροφή τους παρα την δαγκώνουν. Μην ξεχνας ότι τα χρυσοψαρα είναι κυπρινοι και ώς γνησιοι κυπρινοι ειναι Α) παμφαγα β) επιτελουν το ρόλο του σκουπιδιάρη στο οικοσύστημα τους.
Τωρα αναφορικα με το μεγεθος....
Αναφερεσαι παντα σε κυπρινοειδη.
Που ζόυν αναλογα με τον είδος απο 10 εώς και 80 έτη και μεγαλόνουν ανάλογα.. Αρα! :
Ναι παρε ενυδρέιο...
Μεγαλο.
200 λιτρα και πάνω.
Αυτο θα δώσει την δυνατότητα στα χρυσοψαρα να μεγαλώσουν και να ανδείξουν τα χρώματα τους.
Επισεις καθοτι αρχαριους θα είναι ποιο δυσκολο να σου παει κατι στραβά με το ενυδρειο απο πλευρας χημείας στο μεγαλο παρα στο μικρο.
Εχε υποψη σου ότι τα κυπρινοειδη παράγουν απιστευτες ποσότητες οργανικων αποβλητων και ουρων , όποτε ένα μεγαλο ενυδρειο με ένα καλο φιλτρο (χμμμμμ τα eheim 2213 εχουν πέσει σαν τιμες στα 70€ περιπου. Πολύ καλα και αξιοπιστα φιλτρα... θα τα ΄χεις όσο και τα ψάρια! εχω ενα με το οποιο ειμαι συνομιλικος και ακομα δουλευει αθορυβα και μια χαρα! ) δεν συνησταται απλως... είναι απαραίτητο!
Το θεμα των φίλών τώρα.... χμμμ Ο μονος τρόπος γιανα τα ξεχωρίσεις σιγουρα είναι να τα δεις όταν γεννανε αν παράγουν αυγα ή σπερμα.. Το προβλημα αυτο λυνεται πολυ ευκολα. Περνεις 6 και τα αφηνεις να το βρουν μόνο τους. Πιστεψε με ο Εθνικος Κήπος ξεκινησε με πολύ λιγοτερα ψαρια απο ότι έχει τώρα... και συνεχεια εχουν γέννες στις λιμνουλες τους..

ΦΥτα τώρα.... χμμμ....
κυπρινοι....
Σκαβουν....
ΤΡελενονται για σκουλικάκια και τρυφερες ριζουλες....
φυσικα και θα βαλεις πραγματικα αλλα θα βάλεις φυτα όπως Βαλισνερια σπιραλις που έιναι πολύ ανθεκτικα .Επιπλεον θα πρεπει με καποιο τροπο να τα στερεώσεις ωστε να μην μπορούν να τα ξεχώσουν. Επισις καποια ανουμπια μεγαλη θα ήταν καλή .δεμένη πανω σε ένα ξυλο...


Το 1ο πραγμα όμως που θα κάνεις θα είναι να ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ΅!!!!!
έτσι θα μπορέσει να μαθεις συμαντικα πραγματα για την φρονιτδα του ενυδρειου πρι ακομα το αγοράσεις.
Μπορεις να βρεις πληροφοριες εδω όσο και στο site του κου Τσαμη (tsamis.aaquaria.gr) που θα σε βοηθήσουν πολύ.
μετα να κανεις μια βολτα στα μαγαζια και να ψαξεις να δεις το καλύτερο για σενα ενυδρειο. (επισεις θα σου δώσει την ευκερια να ριεις μια ματια πριν αγοράσει στα ψάρια.)
Αλλα πρωτα διαβάσε


Ελπιζω να βοήθησα....
Αλέξανδρος
  #3  
Παλιά 18-12-03, 00:45
aris1390 Ο χρήστης aris1390 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-12-2003
Μηνύματα: 25
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην aris1390
Προεπιλογή

ola ayta kala re to mono pou fovamai ine to an tha ine diskolo na stiso enidrio
mipos mporo apo to magazi na tous po na mu to dosun etimo>?
epishs 3-4 ine kala na paro?
kai giati 200 litra? sto forum vlepo kapioi ehun pio polla apo ayta pou skopevo ego ke ine pio mikra ta dika tous
  #4  
Παλιά 18-12-03, 02:32
tasos Ο χρήστης tasos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-03-2003
Περιοχή: Ανοιξη Αττικης
Μηνύματα: 605
Προεπιλογή

Να βοηθήσω και εγώ λίγο .Καταρχήν ελπίζω να είσαι σίγουρος οτι θέλεις να ασχοληθείς με τα χρυσόψαρα και δεν τα παίρνεις μόνο και μόνο γιατί είναι πιο ''εύκολα'' από τα τροπικά(θα σου είπαν κάτι τέτοιο σίγουρα σε petshop!!!).Μόνο εύκολο ψάρι δεν είναι .Αν μετρήσεις το ποσοστό που πεθαίνει στα ενυδρειομάγαζα από τις εισαγωγές που κάνουν με τα χρυσόψαρα,ξεπερνά κατα πολύ αυτό των τροπικών .Και μη μου πείς οτι η φίλη σου έχει ένα χρυσόψαρο σε γυάλα και ζεί για Χ χρονικό διάστημα γιατί στις γυάλες πεθαίνουν όσα γλυτώσουν από τα petshop .Να διευκρινήσω οτι δεν σου τη λέω τώρα,αλλά προσπαθώ να σε βοηθήσω να καταλάβεις κάποια πράγματα μιας και είσαι καινούριος. .
Τα βιβλία (τα οποια δεν πρέπει να αγνοούμε)απαιτούν για κάθε χρυσόψαρο 40-70 λίτρα νερου ανάλογα με το μέγεθος και την ράτσα του(υπάρχουν ανθεκτικές και πιο ευαίσθητες ράτσες),οπότε μη σου φαίνονται πολλά τα 200 λίτρα.Όταν το χρυσόψαρο θα φτάσει σε μεγεθος πορτοκαλιού,θα ψάχνεις για νέο ενυδρείο .Πρίν πάρεις οτιδήποτε λοιπόν αγόρασε ένα βιβλίο για χρυσόψαρα,ή δεν σστο διαδίκτυο σχετικές σελίδες με το πώς πρέπει να είναι οι διάφορες ποικιλίες χρυσόψαρων!Αυτό θα σε βοηθήσει στο να διαλέξεις το καλύτερο΄,όταν θα έρθει η ώρα,ανάμεσα σε εκατοντάδες ψάρια που θα βρείς στα μαγαζιά,καθώς και για να συνδιάσεις σωστά τις διάφορες ράτσες(πχτα στρογγυλά και δυσκίνητα χρυσόψαρα δεν συνδιάζονται με τα πολύ γρήγορα γιατί θα μένουν χωρίς φαγητό στο τέλος) .
Μην αφήσεις να σου στήσουν στο μαγαζί το ενυδρείο.αυτό θα το κάνεις εσύ,καθώςΑ) θα εκφράζει το προσωπικό σου γούστο και Β)θα επιλέξεις εσύ τον εξοπλισμό(και με λίγη βοήθεια από όλους εμάς) για να μην σε πιάσει κορόιδο κανένας επιτήδιος .
Όσο λιγότερο λυπηθείς τα έξοδα στην αρχη και κάνεις μελετημένες κινήσεις,τόσο λιγόττερα προβλήματα θα έχεις στο μέλλον με ασθένειες και χάσιμο χρόνου!
Το χρυσόψαρο δεν είναι καθόλου υποτιμητικό σαν ψάρι-έχει το δικό του στύλ και ιδιαιτερότητες(τόσα χρόνια οι ασιάτες που ασχολούνται με αυτό και έκαναν τόσες όμορφες ράτσες κάτι ξέρουν) -κάποιοι το έχουμε υποτιμήσει λόγω την ικανότητάς του να προσαρμόζεται(έστω και προσωρινά )σε κακές περιβαλλοντικές συνθήκες .Ψάξε το το θέμα καλά .
  #5  
Παλιά 18-12-03, 17:01
aris1390 Ο χρήστης aris1390 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-12-2003
Μηνύματα: 25
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην aris1390
Προεπιλογή

na rotiso ke kati akoma
kati alloi gnostoi den ehoun filtro sto enidrio ala kathe toso alazoun to nero apo ti vrisi ayto kata poso zimia kanei?
ke epishs kana 100litro enidrio posa hrisopsara horai?
ke poses ine oi diastasis tu?
  #6  
Παλιά 19-12-03, 04:27
Το avatar του χρήστη ahar
ahar Ο χρήστης ahar δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-04-2003
Περιοχή: Αθήνα Ν.Σμυρνη
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

οι διαστάσεις μπορουν να είναι τοσες όσοι και οι συνδιασμοι που μας δίνουν 100 λιτρα.


Τώρα το τι θα κάνεις εσυ και το τι κανουν οι γνωστοι σου ειναι κατι το εντελως διαφορετικο.
Μια δεξαμενη χιρίς φιλτρο λιτουργει απλα σαν μια μεγάλη γυάλα...
Ναι μπορεις να κρατήσεις ψάρια εκει αλλα....
Θα χρειαζεσαι συχνες αλλαγες νερου (30% ανα 3ημερο) και φυσικα η χημικη ισοροπια του νερου πολυ πιθανα δεν θα είνια η ιδανικοτερη για τα ψάρια σου .

Καλυτερα να ξεκινησεις με λίγο διαβασμα...
Ενα πολυ ενδιαφέρον site που μπορεις να δείς είναι το http://www.goldfishinfo.com/

Τώρα περνοντας σαν δεδομενο ότι ένα χρυσοψαρος θελει περιπου 50 - 70 λιτρα νερο για να είναι ανετο ..... κανε την διαιρεση και δες...
  #7  
Παλιά 20-12-03, 01:12
aris1390 Ο χρήστης aris1390 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-12-2003
Μηνύματα: 25
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην aris1390
Προεπιλογή

μαλον φενεται πως πρεπει να προτιμησω καποιο αλλο ειδος ψαριου λογω των μικρων διαστασεων που μπορω να διαθεσω
  #8  
Παλιά 20-12-03, 22:14
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή

Παράθεση:
μαλον φενεται πως πρεπει να προτιμησω καποιο αλλο ειδος ψαριου λογω των μικρων διαστασεων που μπορω να διαθεσω
Φιλε aris πολυ σωστα μιλας. Τα παιδια του board μολις σε γλιτωσαν από τζαμπα λεφτα που θα πετουσες για ενα ειδος ψαριου που τελικα δεν σου ταιριαζει. Μην βιαστεις να αποφασισεις για το τι ψαρια θα παρεις. Πρωτα διαβασε σχετικα link και μετα αποφασισε
  #9  
Παλιά 21-12-03, 08:44
aris1390 Ο χρήστης aris1390 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-12-2003
Μηνύματα: 25
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην aris1390
Προεπιλογή

gia na doume tora se mikro enidrio ti mporo na valo
epeidh apo tin parapano diastasi malon mporo na diatheso mikroteri mporeite na mou peite to pio mikro enydreio ke ti psaria pairnei?eyxaristo
  #10  
Παλιά 22-12-03, 12:58
Το avatar του χρήστη ahar
ahar Ο χρήστης ahar δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-04-2003
Περιοχή: Αθήνα Ν.Σμυρνη
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aris1390
a na doume tora se mikro enidrio ti mporo na valo
epeidh apo tin parapano diastasi malon mporo na diatheso mikroteri mporeite na mou peite to pio mikro enydreio ke ti psaria pairnei?eyxaristo
θα επιμείνω στην αποψη μου να ξεκινησεις με ένα ανυδρειο 100+ λιτρων. Τους λόγους τους εξηγησα παραπάνω. Αλλα τώρα αν έχει προβλημα με τον χόρο κλπ τότε ένα juwel Record 70 νομιζω ότι θα σου κανει.

Ειναι κομπλε συστημα (φιλτρα , φωτα κλπ) και μπορει να αναβαθμιστει σε καλυτερο φωτισμο και φιλτραρισμα πολυ ευκολα.

Απο έκει και πέρα... Χμμμμ τα κλασικα ψαρακια για έναν νεο είναι ότι πρεπει (βεβαια το τι είναι κλασσικο είναι θεμα ερμηνειας - ξερω ατόμο που ξεκινησε με δισκους ). Γκαπακια , Ξιφοφοροι , βεττα
και θα σε μάθει τα in και out του ενυδρείου.
Αλλα πανω απο όλα ΔΙΑΒΑΣΜΑ!!!
Εισαι τύχερός ξερεις.....
Πριν απο 18 χρόνια που ξεκιναγα εγω ,δεν είχα όυτε internet , ουτε σύλλογο , παρα μονο ενα παλιο πρασινο βιβλιο (ναι ναι το κλασσικο)
Σκοτωσα πολυ ψαρι μεχρι να μαθω ο φονιας....


Αντε και καλη αρχη....
και μην αγχωνεσαι

Εδω ειμαστε...
  #11  
Παλιά 22-12-03, 14:35
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

ahar wrote
Παράθεση:
Πριν απο 18 χρόνια που ξεκιναγα εγω ,δεν είχα όυτε internet , ουτε σύλλογο , παρα μονο ενα παλιο πρασινο βιβλιο (ναι ναι το κλασσικο)
Σκοτωσα πολυ ψαρι μεχρι να μαθω ο φονιας....
Τι ειπες τωρα..... Τραγικες οι εποχες οχι και τοσο μακρυα απο το σημερα, οπου η ενυμερωση ηταν κατι το πολυ trendy που περναμε απο κατι απαραδεκτα βιβλια, προσπεκτους απο τα μαγαζια και τις φανταστικες-τραγικες-ηλιθιες-μα*******νες κουβεντες μας και συμβουλες με τους μαγαζατορες (μηδενως εξαιρουμενου).

Μεχρι να ψιλομαθω ειχα χασει....
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
  #12  
Παλιά 22-12-03, 16:39
aris1390 Ο χρήστης aris1390 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-12-2003
Μηνύματα: 25
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην aris1390
Προεπιλογή

se ena magazi pou piga mu pan na paro ena 18litro enidrio ke mesa na valo 6 hrisopsara
  #13  
Παλιά 22-12-03, 18:00
Το avatar του χρήστη ahar
ahar Ο χρήστης ahar δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-04-2003
Περιοχή: Αθήνα Ν.Σμυρνη
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

να μην ξαναπατησεις εκει.....
ακους εκει 6 κυπρινοι σε 18 λιτρα!!!!!
  #14  
Παλιά 22-12-03, 19:47
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aris1390
se ena magazi pou piga mu pan na paro ena 18litro enidrio ke mesa na valo 6 hrisopsara
Ελα ρε φιλε μη μας κοροιδευεις!
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
  #15  
Παλιά 22-12-03, 20:24
Το avatar του χρήστη Obelix(Reifen)
Obelix(Reifen) Ο χρήστης Obelix(Reifen) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2003
Περιοχή: Lavrio
Μηνύματα: 903
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Obelix(Reifen)
Προεπιλογή

Μήπως σας φαίνεται καλύτερο 8 Κοι σε 100λιτρα με έναν μαύρο γλείφτη
Θα ήθελα να ήξερα το Feng-Shoui θα ωφελήσει τα ψαριά;
__________________
Διονυσης

http://public.fotki.com/reifen/
  #16  
Παλιά 22-12-03, 20:50
Το avatar του χρήστη koulio
koulio Ο χρήστης koulio δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 602
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην koulio
Προεπιλογή

πες του μαγαζατορα αν θα εμενε σε ενα δωματιο 3χ3 με αλλους 6

που ειναι ο μανθος να τον στειλουμε απο εκει ...........
__________________


There is a fine line between "hobby' and "mental illness".

Κυριακος
  #17  
Παλιά 22-12-03, 22:16
aris1390 Ο χρήστης aris1390 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-12-2003
Μηνύματα: 25
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην aris1390
Προεπιλογή

se 18 litra posa vazo?
  #18  
Παλιά 22-12-03, 23:36
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

Κανενα θα σε καλυπτε?
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
  #19  
Παλιά 23-12-03, 00:01
aris1390 Ο χρήστης aris1390 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-12-2003
Μηνύματα: 25
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην aris1390
Προεπιλογή

kala elega ego
de tha paro hrisopsara tha pao stin abbyso tha mu dosun kana ikosaraki enidri ke elpizo na mou protinun 2-3 alou idous psaria na valo
  #20  
Παλιά 23-12-03, 13:49
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

Ρε αγορι μου γιατι τοση επιμονη για τοσο μικρο ενυδρειο?

Παρε ενα τουλαχιστον 100 λιτρακια να μαθεις σαν ανθρωπος τα πρωτα πραγματα και να εχεις και ενα περιθωριο να κανεις και καμια χαζομαρα χωρις ολεθριες και ακαριαιες συνεπειες....

20 λιτρα δεν θεωρουνται βασικα ενυδρειο ετσι? Εκτος και ενα οποιοδηπωτε μεγεθος και σχημα κουτιου απο γυαλι εχει νερο μεσα του ειναι ενυδρειο. Τοτε και ενα ποτηρι ειναι θεωρητικα ενυδρειο. 20 λιτρα ειναι απλα μια γυαλα και τιποτα παραπανω...

Και οσο για το τι μπορεις να βαλεις μεσα ειναι για τους μαγαζατωρες η χαρα τους. Το τι ψαρι θα αγορασεις (αφου σε συντομο πλην τιμιο χρονικο διαστημα θα αποδημουν εις κυριον....) μεχρι να καταλαβεις οτι δεν κανει θα σε εχει κανει VIP πελατη - Ξερεις τωρα...κοκκινα χαλια, ουισκακι ετοιμο, η χαριτωμενη μικρη να σου κανει αερα κτλ κτλ κτλ.....

Τωρα εαν η μικρη ειναι αξιολογη μπορει και να μπω στον πειρασμο αλλιως, τραβα στα σιγουρα και φτιαξε κατι βιωσιμο.

Και κατι τελευταιο...διαβασε , διαβασε , διαβασε
δεν προκειται να χασεις.
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
  #21  
Παλιά 23-12-03, 13:58
aris1390 Ο χρήστης aris1390 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-12-2003
Μηνύματα: 25
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην aris1390
Προεπιλογή

re gamoto den mporo na paro pio megalo
ala sto 20ari olo ke kati de horai?
  #22  
Παλιά 23-12-03, 14:51
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Στο 20αρι μπορεις να φιλοξενησεις εναν ευτυχισμενο μονομαχο!

Ομως θα ειναι σαν γυαλα, το καλοκαιρι θα πρεπει να κανεις αλλαγες νερου καθε 3 μερες γιατι θα εξατμιζεται το νερο!

Ακομη και τα 40λιτρα που ειχα ηταν σαν γυαλα με πολυ εξατμιση και ανεβοκατεβασμα στη θερμοκρασια.

Θα επρεπε να ξεκινησεις τουλαχιστον απο 60 λιτρα αλλα να ξερεις εγω που ξεκινησα απο 40 και ειδα τι σημαινει..αν ξαναξεκινουσα θα αρχιζα απο 100λιτρα.
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
  #23  
Παλιά 23-12-03, 15:13
aris1390 Ο χρήστης aris1390 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-12-2003
Μηνύματα: 25
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην aris1390
Προεπιλογή

to 40ari ti diastaseis ehi peripou
  #24  
Παλιά 23-12-03, 15:40
Το avatar του χρήστη ahar
ahar Ο χρήστης ahar δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-04-2003
Περιοχή: Αθήνα Ν.Σμυρνη
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aris1390
to 40ari ti diastaseis ehi peripou
Δεν μου αρεσει να επαναλαμβάνομαι
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ahar
οι διαστάσεις μπορουν να είναι τοσες όσοι και οι συνδιασμοι που μας δίνουν 100 λιτρα.
Οριστε...
50 εκ μηκος Χ 30 πλατος Χ34 εκ υψος (το νερο θα είναι μεχρι τους 30ποντους)
Αυτο μας δίνει περιπου 45 λιτρα και ειναι το ενυδρειάκι που ετοιμαζω γιατο γραφειο μου...
Αλλα εγω έχω την εμπειρια για να διαχειριστω τοσο λιγο νερο....

αντε θα με βάλεις να σκαναρω και τα σχέδια....
τσκ τσκ τσκ...

Μα γιατι δεν πας σε μια ετοιμη λύση. Πανω κατω ιδια λεφτα θα σου έρθει και θα είναι και κομπλε απο φιλτρα και φώτα...
  #25  
Παλιά 23-12-03, 15:45
aris1390 Ο χρήστης aris1390 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-12-2003
Μηνύματα: 25
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην aris1390
Προεπιλογή

signomi ama se prizo ala nomizo oti ke c otan protoarhizes ihes polles apories telos panton de ksanarotao tha do ti tha kano
  #26  
Παλιά 23-12-03, 16:16
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

Aris πρωτα απο ολα σε αυτο το χομπι πρεπει να κανεις υπομονη και εσυ - λογο ηλικιας φανταζομαι - δεν εχεις καθολου.

Ρωτας πραγματα που ειναι αυτονοητα για τον οποιοδηποτε χομπιστα αλλα οχι για ενα αρχαριο οπως εισαι εσυ. Βλεπεις ομως πως υπαρχουν πολλα topics με παρομιες αποριες με εσενα που μαλλον δεν τα ειδες και τα ρωτας εδω. Για αυτο το λογο σου εγραψα πως πρεπει να διαβαζεις. Και φυσικα οταν λεω διαβασμα δεν λεω τα Νεα ή την Απογευματινη. Αναφερωμαι εδω στο Board και σε διαφορα αλλα sites οπως:
http://www.malawicichlidhomepage.com/
http://tsamis.aaquaria.com/

Διαβασε με υπομονη τα αποπανω και μαθε 5-10 πραγματα που ειναι ΑΝΑΓΚΑΙΑ για να προχωρησεις σε ΑΞΙΟΠΡΕΠΗ διατηριση καποιου ειδους σε αιχμαλωσια. Πρεπει να μαθεις για το οτι καθε ψαρι θελει διαφορετικες συνθηκες νερου. Τον κυκλο του αζωτου - αμμωνια κτλ. - . Πρεπει να δεις για το μηχανικο , βιολογικο και χημκο φιλτραρισμα. Ολα ειναι εδω.

Μην μας κανεις και τα λεμε ξανα και ξανα σε ολα τα topics. Υπαρχουν τα παλια και καλυπτουν τις αποριες σου πολυ καλα. Αν σε καθε ενα λεμε τα ιδια και τα ιδια τοτε χανουμε το νοημα.

Η λυση του να μην ξαναρωτησεις δεν ειναι σωστη, απλα διαβασε και ρωτα κατι που οντως δεν καταλαβες και οχι τα απλα πραγματα που ειναι σε διαφορα αλλα posts και απλα πρεπει να μελετησεις λιγο.

Για παραδειγμα ενα ενυδρειο 40 λιτρων 45*30*30cm δεν ειναι και πολυ διαφορετικο απο ενα 60 λιτρων 50*30*40cm, ή ακομα απο ενα 95 λιτρων 60*35*45cm. Βλεπεις τις τρελες διαφορες? Εγω οχι παντως. Νομιζω οτι ενα 100 περιπου λιτρων θα σε καλυψη αψογα για τα πρωτα σου βηματα. Εαν δεν σου κανει τι να πω.Τοσο λιγο χωρο εχεις ποια?

Διαβασε και οταν καταλαβεις τι οντως και τι οντως μπορεις να παρεις εμεις εδω εμαστε, αλλα μην μας κανεις και επαναλαμβανομαστε. Αυτο θα βοηθησει ειδικα εσενα που θα καταλαβεις πολυ καλυτερα ετσι τι εστι ενυδρειο.

Και μην νιωθεις χωλομενος με τον ahar, o Αλεξανδρος προσφερθηκε και σου ειπε πολλα, και διατεθηκε να σου δωσει ακομα και τα σχεδια. Δεν ηταν υποχρεωμενος να το κανει. Εκτιμησε το και καταλαβε οτι το κανει γιατι θελει να βοηθησει.

Προσωπικη μου αποψη παντως ειναι πως δεν πρεπει να το κανεις καθοτι εισαι πολυ απειρος ακομα και οπως ειπε και o ahar, διαθετει την εμπειρια να το κρατησει σωστο. Και μιλαμε για χρονια στο κουρμπετι και εχει εμπειρια και απο το ποιο δυσκολο ειδος ενυδρειου, το τροπικο θαλλασινου υφαλου. Μιλαμε για πολυ ζορι...Οποτε πιστευω να εχεις παρει μια ιδεα για το τι κανεις να προχωρησεις σωστα και οχι αρπα κολα που εισαι καταδικασμενος μετα και απλα ειναι θεμα χρονου να συμβει το μοιραιο .
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
  #27  
Παλιά 23-12-03, 16:20
Το avatar του χρήστη ahar
ahar Ο χρήστης ahar δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-04-2003
Περιοχή: Αθήνα Ν.Σμυρνη
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

χμμ οριστε και τα σχέδια .


Αν κανετε κλικ

εδω στην εικονα θα κατεβασετε το σχέδιο σε καλη ποιοτητα δηλαδη 584 Κ μεγεθος.
Στο σχέδιο φυσικα δεν συμπεριλαμβανεται το ηλεκτρολογικο σχεδιο για το καπακι και το φίλτρο/θερμοστάτη. Επίσης δεν φαίνεται το γεγονος ότι το καπακι ανοιγει απο δυο πλευρες . Α) όλο το πάνω μέρος (μεντεσεδες στην πισω γωνια ) και Β) Ολη η μπροστινη φάτσα για άνετη προσβαση (με απλετο φώς) στο ενυδρειο με μεντεσεδες μπροστα.
Δεν φαινεται και η τρύπα για τα καλώδια όπως και οι σχισμες για το φανερακι που βγαζει τον αερα έξω.

Επισις δεν φαινεται το "Συρταρωτο" στα γυαλινα σκεπασματα του ενυδρειου πανω στις πλαινες τρέσες.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ahar : 16-09-05 στις 12:32
  #28  
Παλιά 23-12-03, 17:25
aris1390 Ο χρήστης aris1390 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-12-2003
Μηνύματα: 25
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην aris1390
Προεπιλογή

lolorz thanx
malon mporo na to paro to 40ari
  #29  
Παλιά 23-12-03, 19:39
Το avatar του χρήστη ahar
ahar Ο χρήστης ahar δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-04-2003
Περιοχή: Αθήνα Ν.Σμυρνη
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aris1390
lolorz thanx
malon mporo na to paro to 40ari
το 45 που σου έδειξα είναι κατι που θα γίνει ιδιοκατασκευη.
Επιμενω....
Παρε κατι μεγαλυτερο....
Η μαλλον χμμμ ξεκηναω με την λαθος δήλωση.. μια ερωτηση... τι χώρο (σε διαστασεις) έχεις ελευθερο;
Και μην ξεχνας ότι παιζει και η πιθανότητα τοποθετησης πανω σε καποιο τραπεζακι - παγκο- επιπλο - ντουλαπι- δικο του ντουλαπι...

Το κοστος είναι ασχετο στην περιπτωση αυτη... πρωτα δες τι έχεις διαθεσιμο απο χώρο...


Υ.Γ.
Λυπησου μας.....
Με alt + Shift μπορεις καλιστα να γράφεις στα ελληνικα....
Τοσα χρόνια εχω βαρεθει να διαβαζω γκριγκλις!
  #30  
Παλιά 23-12-03, 20:34
aris1390 Ο χρήστης aris1390 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-12-2003
Μηνύματα: 25
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην aris1390
Προεπιλογή

οκ εχω κατι σαν συνθετο το οποιο εχει βεβαια μεγαλη επιφανεια αλα δε θα θελα να ναι και το ενυδρειο τοσο.Ενταξει θα παρω ενα σαν το δικο σου περιπου που ειδα στο σχεδιο ευχαριστω πολυ
και επειδη σκοπευω να το παρω απο την ΑΒΒΥΣΟ στην Λεωφορο υπαρχει καποιος να μου πει αν ειναι καλο το μαγαζι?
Ευχαριστω
Κλειστό Θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:54.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09126 seconds with 12 queries