Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα

Χρυσόψαρα Ποικιλίες, σωστή διατήρηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-03-05, 09:05
Το avatar του χρήστη iziogas
iziogas Ο χρήστης iziogas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-12-2004
Περιοχή: Αθήνα - Αργυρούπολη
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή Πέθανε το χρυσόψαρο

Η ιστορία αυτού του χρυσόψαρου ξεκινά πριν από 2 μήνες, μαζί με την έναρξη της δικής μου ενασχόλησης με το hobby.

Ήταν ένα black oranda με γουρλωτά μάτια και αγοράστηκε μαζί με τον φίλο του, ένα πορτοκαλοκόκκινο oranda.

Πέρασαν πολλά μαζί. Έμειναν σε μια τεράστια γυάλα, επέζησαν το σπάσιμο της γυάλας και την εκδρομή στο χαλί του σπιτιού, μετακόμισαν σε ένα βάζο για λουλούδια, «έβρασαν» με νερό από τον θερμοσίφωνα σε μια αλλαγή και μέχρι χτες έμεναν σε ένα 40litres ενυδρείο με φίλτρο, θερμοστάτη, πλαστικά φυτουλάκια και μια κούπα του καφέ σε ρόλο σπηλιάς.

Από την αρχή οι συμπεριφορές των 2 φίλων ήταν διαφορετικές. Η εκλιπούσα –πιστεύω ότι ήταν θηλυκή- ήταν πιο συνεσταλμένη , λιγότερο κινητική, έτρωγε λιγότερο και χωρίς την φρενήρη λαιμαργία του αρσενικού . Μάλλον δεν έβλεπε και καλά.

Any way, σήμερα το πρωί μας άφησε χρόνους. Τι να γίνει… η ζωή συνεχίζεται και εγώ πρέπει να συμπαρασταθώ στην γυναίκα μου που κατεβάζει τα μαύρα από την ντουλάπα .

Σκέφτομαι να την αντικαταστήσω (όχι την γυναίκα μου) με ένα sambunkin ή calico ή όπως το λένε αυτό με τις κόκκινες και μαύρες πιτσίλες.

Η ερώτηση μου είναι πότε μπορώ να το αντικαταστήσω; Πρέπει να περιμένω 1-2 μέρες να δω αν θα πεθάνει και το άλλο; Η περισσότερο; Να βάλω φάρμακα; Γενικά τι να κάνω για να το αντικαταστήσω;
(Αχ… και έκανα όνειρα να τα διασταυρώσω)
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-03-05, 09:20
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή Re: Πέθανε το χρυσόψαρο

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από iziogas
Τι να γίνει… η ζωή συνεχίζεται και εγώ πρέπει να συμπαρασταθώ στην γυναίκα μου που κατεβάζει τα μαύρα από την ντουλάπα .
Η ερώτηση μου είναι πότε μπορώ να το αντικαταστήσω; Πρέπει να περιμένω 1-2 μέρες να δω αν θα πεθάνει και το άλλο; Η περισσότερο; Να βάλω φάρμακα; Γενικά τι να κάνω για να το αντικαταστήσω;
(Αχ… και έκανα όνειρα να τα διασταυρώσω)
Αφού δεν σου κατέβασε τπτ άλλο η γυναίκα σου πάλι τυχερός είσαι
Σου προτείνω να ξεκινήσεις εντατικό διάβασμα πριν κάνεις οτιδήποτε άλλο
για να γίνεις σωστος χομπιστας και οχι γιατρός και νεκροθάφτης.
Και εμείς εδώ είμαστε
Καλώς όρισες
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-03-05, 17:26
Το avatar του χρήστη koulio
koulio Ο χρήστης koulio δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 602
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην koulio
Προεπιλογή Re: Πέθανε το χρυσόψαρο

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από iziogas
Πέρασαν πολλά μαζί. Έμειναν σε μια τεράστια γυάλα, επέζησαν το σπάσιμο της γυάλας και την εκδρομή στο χαλί του σπιτιού, μετακόμισαν σε ένα βάζο για λουλούδια, «έβρασαν» με νερό από τον θερμοσίφωνα σε μια αλλαγή και μέχρι χτες έμεναν σε ένα 40litres ενυδρείο με φίλτρο, θερμοστάτη, πλαστικά φυτουλάκια και μια κούπα του καφέ σε ρόλο σπηλιάς.
παντως δεν περασαν και λιγα πραγματα βαλε και οτι το 40αλιτρο θα περασε μια περιοδο στρωσιματος ( αν εστρωσε και ποτε δεν ξερω ποσο καιρο τα ειχες μεσα σε αυτο ) με αμμωνια/νιτρωδη κτλ στα κοκκινα .

μην βαλεις τιποτα - κανε αλλαγες νερου τουλαχιστον μια φορα την βδομαδα και κατσε να διαβασεις οπως λεει και ο φιλος lasal .

και βλεπουμε στην συνεχεια ισως να θελησεις να βαλεις αλλα ψαρια
και οχι χρυσοψαρα.

αληθεια ποσο εχει την θερμοκρασια στο ενυδρειο??
__________________


There is a fine line between "hobby' and "mental illness".

Κυριακος
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-03-05, 08:19
Το avatar του χρήστη iziogas
iziogas Ο χρήστης iziogas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-12-2004
Περιοχή: Αθήνα - Αργυρούπολη
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή O χήρος ζει ακόμα

Λυπάμαι για το λάθος μου που σας παραπληροφόρησα για το μέγεθος του ενυδρείου. Το μέγεθός του είναι 22 λίτρα. Η διάστασή του είναι 40 cm και μπερδεύτηκα. Η μάρκα του είναι Cayman και το αγόρασα πακέτο με φίλτρο, θερμοστάτη κλπ.

Την θερμοκρασία την έχω μεταξύ 20 και 22 βαθμών.


Λοιπόν, ο μπουλούκος είναι ακόμα καλά.

Αποφάσισα να κάνω τα παρακάτω:

Αγορά test για να ξέρω τι συμβαίνει και να μπορώ να σας λέω ακριβείς πληροφορίες όποτε θα χρειαστώ την βοήθειά σας.

Θα αφήσω τον αρσενικό προς το παρόν μόνο του. Στο κάτω κάτω το ενυδρείο είναι μικρό ακόμα και για ένα χρυσόψαρο. Απλά… τον λυπάμαι ρε παιδιά.
Σκέφτομαι αν πεθάνει να βάλω μέσα ένα μικρό κοπαδάκι από μικρά ψαράκια. Δεν θα μ’ άρεσε να έχω ένα ψάρι μόνο του.
Ακόμα και αν δεν πεθάνει, θα του πάρω μια παρεούλα. Κι ας είναι μικρό το σπίτι του.

«Ξερίζωμα» των πλαστικών φυτών και προσθήκη μιας java moss πανω σε καρύδα και ενός caratophilum να έχει να τρώει. Το πολύ πολύ να πάρω και μια anubia.
Διορθώστε με αν κάνω λάθος αλλά και τα τρία αυτά φυτά τρέφονται από τα φύλλα, σωστά;

Τέλος… διάβασμα. Η αλήθεια είναι ότι χρόνος δεν υπάρχει. Αλλά θα προσπαθήσω.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-03-05, 16:37
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή Re: O χήρος ζει ακόμα

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από iziogas
Τέλος… διάβασμα. Η αλήθεια είναι ότι χρόνος δεν υπάρχει. Αλλά θα προσπαθήσω.
Και μετά φωνάζω στον Μάνθο
Ρε πουλάκι μου αφού δεν έχεις χρόνο για διάβασμα όπως λες και εσύ, άκου τουλάχιστον τι σου λένε οι υπόλοιποι εδώ μέσα.
Μην το βασανίζεις άλλο - γιατί αυτό κάνεις - και αν μπορείς δώστο πίσω στο μαγαζί.
Και μην διανοηθείς να βάλεις και άλλα ψάρια μέσα, θα δεινοπαθήσουν.
Αν θες περισσότερα ψάρια θα πρέπει να πάρεις μεγαλύτερο ενυδρείο.
Τα 22 λίτρα σου είναι μία χαρά για άλλες καταστάσεις.
πχ έναν μονομάχο και μερικά φυτάκια
Καλή τύχη.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 10-03-05, 15:01
Το avatar του χρήστη iziogas
iziogas Ο χρήστης iziogas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-12-2004
Περιοχή: Αθήνα - Αργυρούπολη
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

halvas με ισοπέδωσες!

Δείξε λίγο έλεος. Μακάρι να είχα και το χώρο και τα χρήματα για ένα μεγάλο ενυδρείο. (μετά θα ευχόμουν να έχω και τον χρόνο).

Ελπίζω πάντως. Και ευχαριστώ για τις συμβουλές. Ισως να προλάβω όταν μεγαλώσει να του αλλάξω σπίτι ή να το γυρίσω πίσω.
Πώ πω! Κατάθλιψη έπαθα.

By the way, παραθέτω δύο φωτογραφίες από το ενυδρειάκι όπως είναι μέχρις στιγμής.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 10-03-05, 21:44
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Δεν είχα πρόθεση να σε σοκάρω, αλλά να σου πω τα πράγματα πως έχουν.
Αν μπορείς τουλάχιστον να πάρεις ένα τεστ NO3 και ανάλογα τις μετρήσεις σου, να κάνεις και τις αλλαγές νερού που πρέπει.
Γιατί οι μπουλούκοι είναι λίγο βρωμιάρηδες και ανεβάζουν τα νιτρικά εύκολα
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 07-04-05, 18:30
ΚΑΡΠΙΔΑ ΤΖΙΝΙΑ Ο χρήστης ΚΑΡΠΙΔΑ ΤΖΙΝΙΑ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-03-2005
Περιοχή: Mοσχάτο - Αθήνα
Μηνύματα: 131
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην ΚΑΡΠΙΔΑ ΤΖΙΝΙΑ
Προεπιλογή

Mια χαρά είναι ό τύπος. Γιατί του έχεις βάλει τέτοιο υπόστρωμα; μπορεί να χτυπήσει εγώ στα δικά μου που είχα στην αρχή κάτι αντίστοιχο είχε κάνει το ένα οranda τη μούρη του κόκκινη γιατί όλα τα χρυσόψαρα έχουν τη συνήθεια και ψάχνουν για τροφή.Τώρα την άλλαξα και έω βάλει άμμο που πήρα απο το ΡΕΤ και έβαλα και κάποια πετράκια από λάβα αν δεν κάνω λάθος και όλα είναι μια χαρά και έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Ελπίζω να είναι οκ ο μπουλούκος σου. Έχε υπόψιν πως ζούνε 15 - 20 χρόνια!!! Τζίνια
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 07-04-05, 20:49
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Αν ειναι να βαλεις αμμο για να μην τραυματιζεται δεν θα την ανακατωσεις με λαβα που ειναι χειροτερη απο τα βοτσαλακια που εχει ηδη.
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 12-04-05, 17:24
ΚΑΡΠΙΔΑ ΤΖΙΝΙΑ Ο χρήστης ΚΑΡΠΙΔΑ ΤΖΙΝΙΑ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-03-2005
Περιοχή: Mοσχάτο - Αθήνα
Μηνύματα: 131
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην ΚΑΡΠΙΔΑ ΤΖΙΝΙΑ
Προεπιλογή

θα πρέπει να βάλει και κάποια στρογγυλα πετραδάκια όχι πολλά απλώς για να έχει να ασχολείτε εγώ έχω βάλει καμια 15αρια το πολύ για να τα σκαλίζει αλλά προσοχή να μην είναι εχμυρά γιατί θα έχει πρόβλημα. Εγώ τα δικά μου τα έχω με ψιλή άμμο και αυτά τα πετραδάκια εδώ και 6 μήνες και όλα είναι μια χαρά. Είπα πως δεν ξέρω ακριβώς τι είδος είναι τα πετραδάκια ΝΟΜΙΖΩ λάβα ταν έχω πάρει απο ΡΕΤ ότι απο την ΠΑΡΑΛΙΑ άρα είναι κάτι που κάνει για ενυδρεία...
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 13-04-05, 07:21
Το avatar του χρήστη iziogas
iziogas Ο χρήστης iziogas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-12-2004
Περιοχή: Αθήνα - Αργυρούπολη
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

Νέα από τον μπουλούκο. (Bouloukos News)

Ο τύπος είναι μια χαρά. Κινητικότατος, (ειδικά κάθε πρωϊ που συνήθως τον ταϊζω παθαίνει αμόκ μέχρι να φάει. Με το που θα βάλει στο στόμα του τα πρώτα μπιλάκια τροφής μπαίνει στην νιρβάνα) και όμορφος.

Οσον αφορά τα πετραδάκια, δεν φαίνεται να έχει κάποιο πρόβλημα. Συνεχώς τα βάζει στο στόμα του και τα ξαναφτύνει και δεν βλέπω να έχει πληγωθεί. Αν ήταν μεγαλύτερα μάλλον δεν θα μπορούσε να το κάνει λόγο μεγέθους. Απο την άλλη, κι αν είχα άμμο με λίγα πετραδάκια, σαν αυτά που έχω, μια χαρά θα ήταν. Ισως να ήταν και πιό εύκολο τα καθάρισμα γιατί τώρα οι βρωμίτσες χώνονται βαθιά.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 14-04-05, 16:42
ΚΑΡΠΙΔΑ ΤΖΙΝΙΑ Ο χρήστης ΚΑΡΠΙΔΑ ΤΖΙΝΙΑ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-03-2005
Περιοχή: Mοσχάτο - Αθήνα
Μηνύματα: 131
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην ΚΑΡΠΙΔΑ ΤΖΙΝΙΑ
Προεπιλογή

το ότι τα βάζει στο στόμα είναι κάτι φυσιολογικό, απλά εγώ στο λέω για να μην έχεις πρόβλημα και με το καθάρισμα και με τραυματισμό γιατί μια φορά την παθαίνεις...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:12.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05206 seconds with 14 queries