Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-11-10, 01:03
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Unhappy Προβλημα Black Beard Algea

Ρε παιδιά πως θα απαλαγώ απο την Black Beard Algea. ειχα κλαδέψει τα φυτά που ειχαν προσβληθεί αλλα πάλι τίποτα παρατήρησα πάλι σε άλλα φυτά..... Τα φυτά έχουν ανάπτυξη αρκετή μπορώ να πώ ... σήμερα που έκανα τεστ ηταν αμμωνία 0 no3 sto 10 σιδηρος 0 και φωσφορος 0 , p-h 7.8 kh 13 και η αλλαγη που έκανα ηταν την κυριακή και έκανα γυρο στο 60 %!!!! Τι να κάνω ?????? Ν δοκίμάσω χημικά αλγοκτόνα????

Διαστάσεις:100*40*50 (aqua pro 180)
Όγκος:180
Κατηγορία:κοινωνικό
Φυτά: Anubias barteri var. nana ,Hygrophila difformis ,Microsorum pteropus ,egeria densa,ceratophyllum ,cryptocorines ,nymphaea lotus.
Ψάρια / ¶λλα είδη: μικρα apple snails , ramshorn snails , 7 corydoras , 2 angelfish , 1 goyrami και 4 Otocinclus
Διακοσμητικά υλικά:Υπόστρωμα flourite , χαλαζιακό χαλίκι μαύρο 5 εκ.
3 ρίζες
Φόντο: Μαύρο χαρτόνι
Φωτισμός: 1 plant power 30watt και 2 λευκή 30watt
Διάρκεια φωτισμού:10 ώρες
Φιλτράρισμα:2 Χ eheim ecco pro 2236 (750lt/h)
Θερμοστάτης: JAGER 150 Watt
Λίπανση Αναλόγως τι ζητάνε τα φυτά ή τι δείχνουν οι μετρήσεις....
Παροχή CO2:diy co2 και seachem excel
ΤΟ ενυδρείο είναι αυτο http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=43791
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0371.jpg
Εμφανίσεις:  238
Μέγεθος:  42,0 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-11-10, 01:15
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Δοκιμασες υπερδοσολογια excel ? αφου δεν εχεις γαριδες μεσα , δοκιμασε το. Βγαλε μονο το κερατοφυλλο γιατι το εξελ το καιει. Συχνα το εξελ σε υπερδοσολογια την σκιζει την bba.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-11-10, 07:23
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

Εχω το ιδιο προβλημα και μπορω να πω πλεον οτι την κερδιζω την μαχη

α) Εκανα φουλ λιπανση ενω μεχρι τοτε ειχα τα λιπασματα στο 50% των δοσεων
β) Excel σε διπλασια δοση
γ) οξυζενε 10ml την μερα σε 200λ καθαρα τοπικα πανω στην BBA
d) Εισαγωγη Σαλιγκαριων Corona (ειναι τα μονα που γνωριζω οτι τρων ΒΒΑ εαω δεν εχουν κατι αλλο να φανε οποτε μειωσα και τροφη)

μεσα σε 15μερες περιπου η ΒΒΑ εχει πεσει κατα 60 με 70%


σιδηρος και φωσφορος δεν πρεπει να ειναι 0 σε ενυδρειο με φυτα αν και αυτα τα τεστ αστοχουν συχνα

Σιδηρο εαν βαζεις απο seachem ειναι μετρησιμος τις 2 πρωτες ωρες μετα γιοκ
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-11-10, 10:53
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Θα δοκιμάσω υπερδοσολογία excel , αλλα πόση διπλάσια η τριπλάσια? Αν φύγει μετά δεν θα εμφανιστεί πάλι ? Σίδηρο και φωσφορο ποιές είναι ικανοποιητικές τιμές που πρέπει να έχω , με λίγα λόγια τι δοσολογία να ακολουθήσω ? Τα σαλιγκάρια ειναι αυτά ? http://www.planetinverts.com/horned_nerite_snail.html
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 11-11-10, 11:00
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

η ΒΒΑ κανεις δεν ξερει ακριβως απο τι ειναι αλλα απο αυτα που εχω διαβασει ειναι κυριος λογο ασταθειας στο Co2 και τα χαμηλα του επιπεδα θα σου ελεγα εαν μπορεις να βαλεις μπουκαλα γιατι εχεις 0,5w/l-υποστρωμμα-λιπανση αρα με μια ακομα λαμπα και ενα Co2 θα μπορεις να βαλεις οτι θελεις απο φυτα μεσα....

Απο οσα γνωριζω το Po4 θα πρεπει να εινα 1/15Νο3 δηλ εαν εχεις 15ppm Νο3 θα πρεπει να εχεις 1ppm P04

Σιδηρο καλητερα να πας με το ματι και να δεις ποσο αντεχει το συστημα σου ο Σιδηρος θα σου δωσει γερα φυλλα και πολυ ομορφα χρωματα

Στο δικο μου ενυδρειο ριχνω καθε μερα εκτος κυριακης 2,5ml σιδηρο της Seachem αλλα μου εχουν πει οτι ειναι παρα πολυ (εγω δεν εχω προβληματα οποτε το κραταω εκει και εχω ζωντανα χρωματα)
-------------------------
ναι οπως τα βλεπω οπτικα αυτα ειναι

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kingrim : 11-11-10 στις 11:00 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 11-11-10, 11:02
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

Πριν δοκιμάσεις excel που σίγουρα θα κάνει δουλειά αλλά είναι πανάκριβο, αγόρασε ένα μπουκάλι οξυζενέ (υπεροξείδιο) και μια σύριγγα 60ml. Κάνε τοπική αγωγή πάνω στην bba και θα την δεις να κοκκινίζει, να ασπρίζει και να εξαφανίζεται.
Κατά τα άλλα ότι και να σου λέμε για λιπάσματα άμα δεν παίξεις μόνο σου δεν πρόκειται να δεις φως. Το μόνο που μπορείς να πάρεις από εδώ είναι ένας μπούσουλας.
Ένα μεγάλο πρόβλημα είναι το αυτοσχέδιο διοξείδιο. Δεν σου παρέχει σταθερότητα οπότε ακόμα κι αν την παλέψεις τώρα, αργά ή γρήγορα θα έχεις πάλι πρόβλημα.
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 11-11-10, 11:04
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

με 60ml μονοκοπανια δεν θα εχει προβλημα με την βιολογια του φιλτρου?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 11-11-10, 11:12
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

Δεν είπα να τα ρίξει μονοκοπανιά. Εφαρμογή με μεγάλη σύριγγα πάνω στο σημείο που έχει πρόβλημα, για να μην γεμίζει συνέχεια, αυτό εννοώ.
Από την άλλη το υπεροξείδιο μέσα στη στήλη νερού το μόνο που θα προκαλέσει είναι η μείωση του BOD, οπότε και πάλι καλό θα κάνει.
Αυτά που προτείνω δεν είναι θεωρητικά αλλά έχουν εφαρμοστεί από μένα (κι άλλους βέβαια) και δεν υπήρξε κανένα πρόβλημα στη βιολογία ή στους ζωντανούς οργανισμούς εκτός από κάποια φυτά όπως η cuba.
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 11-11-10, 11:16
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chemical mac Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν είπα να τα ρίξει μονοκοπανιά. Εφαρμογή με μεγάλη σύριγγα πάνω στο σημείο που έχει πρόβλημα, για να μην γεμίζει συνέχεια, αυτό εννοώ.
Από την άλλη το υπεροξείδιο μέσα στη στήλη νερού το μόνο που θα προκαλέσει είναι η μείωση του BOD, οπότε και πάλι καλό θα κάνει.
Αυτά που προτείνω δεν είναι θεωρητικά αλλά έχουν εφαρμοστεί από μένα (κι άλλους βέβαια) και δεν υπήρξε κανένα πρόβλημα στη βιολογία ή στους ζωντανούς οργανισμούς εκτός από κάποια φυτά όπως η cuba.
για να μαθουμε και οι νεοι τι ειναι το BOD

δεν λεω οτι προτεινεις κατι λαθος συζητηση κανουμε
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 11-11-10, 11:19
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

http://en.wikipedia.org/wiki/Biochemical_oxygen_demand

Δεν ανακάλυψα τον τροχό, όλα αυτά έχουν δοκιμαστεί και γραφτεί πριν από χρόνια από τον Τσάμη κι άλλους που δεν θυμάμαι για να τους ονομάσω. Μάλιστα σε ένα site για κιχλίδες αναφέρονται με μεγάλες λεπτομέρειες. ίσως ο Τόλης ή ο George μπορούν να μας βοηθήσουν με το Link
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 11-11-10, 12:36
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Σωστό αυτό με το diy co2 αλλα εδώ και να αγοράσω μπουκάλα co2 δεν θα έχω που να την γεμίσω . Οπότε παραμένουμε στο diy . Με το οξυζενέ θα δοκίμασω στα φαρμακεία το πουλάνε σωστα? Ποία είναι η διαδικασια που πρέπει να ακολουθήσω και μεχρι πόσα ml μπορω να χορηγησω ?
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 11-11-10, 12:55
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

στα 200λιτρα μου ριχνω 10μλ την μερα χωρις να εχω προβλημα (μετραω Νο2 ΝΗ3 ΝΗ4 ειναι 0)

οσο για το Co2 κανε μια ερωτηση στο φορουμ γιατι τα παιδια στην επαρχια εχουν βρει εναν αλλο τροπο κατι με μια μπουκαλα που εχουν οι καβες για την μπυρα. η μπουκαλα εχει μεσα Co2 και νομιζω οτι δινεις την δικια σου και σου δινει μια αλλη με κοστος 10ε κατι τετοιο τελός παντων
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 11-11-10, 13:02
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Θα ρωτήσω αν μπορεσω να κάνω κάτι, για το οξυζενε πρεπει να κάνεις κατευθεια αλλαγή νερου η κανονικά ρίχνεις 10 μλ καθημερινα και αλλάζεις το νερο στην εβδομάδα..
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 11-11-10, 13:12
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

ριχνω καθε μερα 10 μλ
α) κλεινω ολα τα φιλτρα και αντλιες
β) ριχνω τοπικα Οξυζενε 10μλ στα 200λιτρα καθαρα
γ) αφηνω κανα 15
δ) ανοιγω ολα τα φιλτρα αντλιες


Δεν χρειαζετε να κλεινεις και να ανοιγεις τα παντα εγω απλα το κανω για να μην φυγει το οξυζενε απο την κυκλοφορια του νερου να δρασει πιο πολυ ωρα
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 11-11-10, 13:25
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Σωστός , λοιπόν δοκίμασα 5 ml , την spot alge πανω σε μία ρίζα την διαλυει , την μαυρη δεν το βλέπω , εκτος και αν θέλει λιγη ωρα...
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 11-11-10, 13:36
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

δεν θα σπασει σε μια μερα ξανα πες μας σε καμια 15ρια μερες
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 11-11-10, 13:38
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Οκ θα δοκιμασω αυτα που αναφέραμε και ενημερώνω σε 15 μερες , ευχαριστώ!!!
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 15-11-10, 01:13
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Λοιπον μετά απο 4 μέρες έχει διαφορά νομίζω , αυτο που κάνω είναι χορηγω κάθε μέρα οξυζενε 10 μλ στα σημεια που υπάρχει μαυρη αλγη και εχει αρχισει να κοκκινιζει ενω στην spot alge την διαλυει κατευθεια, μετα υπερδοσολογία seachem excel 10ml καθημερινά και τα λιπάσματα αναλογως τι θελουν πχ οταν το σιδηρο ειναι 0 χορηγώ 2ml και μετα απο 2 μερες παλι , απλα έχω παρατηρήσει οτι τα φυτά εχουν τρελη αναπτυξη δηλαδή κατι κλαδέματα απο polysperma νομίζω σε 5μερες αναπτυχθηκαν 30 εκατοστα ... Το μόνο που δεν βλέπω να αναιβένει ειναι τα νιτρικα !!!! Σήμερα έκανα μετρησεις μετα απο μία εβδομαδα αλλαγης και είδα οτι ειναι 0 παρόλο που χορηγώ και νιτρικά της seachem εβαλα 5 μλ αυτη την εβδομάδα ... Εκανα και τεστ αμμωνιας είναι παλι 0 και το no2 παλι 0 και αποφάσισα να το αφησω για άλλη μια εβδομάδα χωρίς αλλαγη για να δώ τα νιτρικά !!! Τοσο πόλυ αποροφάνε τα φυτά ? Μηπως γιαυτο εμφανίστηκε και η άλγη? Και κάτι αλλο σε κάτι προγραματακια της seachem λέει δοσολογία σιδηρο καθημερινα γυρω στα 4μλ και ανα 2 ημέρες φωσφορο δεν πάει πολυ ? Το θεμα ομως είναι οτι με τέτοιες δοσολογίες αρχησε να αυξάνετε το κόστος πολλα λιπάσματα .... και ετσι έχω αρχίσει να ΄ψαχνω για σκόνες υδατοδιαλυτες , εκέι θέλω την βοηθεια σας με τις αναλογιες.....και την προμήθεια ..
ΤΑ τεστ εγιναν με υγρά και με χαρτάκια...
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 15-11-10, 08:22
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nicpapa Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπον μετά απο 4 μέρες έχει διαφορά νομίζω , αυτο που κάνω είναι χορηγω κάθε μέρα οξυζενε 10 μλ στα σημεια που υπάρχει μαυρη αλγη και εχει αρχισει να κοκκινιζει ενω στην spot alge την διαλυει κατευθεια, μετα υπερδοσολογία seachem excel 10ml καθημερινά και τα λιπάσματα αναλογως τι θελουν πχ οταν το σιδηρο ειναι 0 χορηγώ 2ml και μετα απο 2 μερες παλι , απλα έχω παρατηρήσει οτι τα φυτά εχουν τρελη αναπτυξη δηλαδή κατι κλαδέματα απο polysperma νομίζω σε 5μερες αναπτυχθηκαν 30 εκατοστα ... Το μόνο που δεν βλέπω να αναιβένει ειναι τα νιτρικα !!!! Σήμερα έκανα μετρησεις μετα απο μία εβδομαδα αλλαγης και είδα οτι ειναι 0 παρόλο που χορηγώ και νιτρικά της seachem εβαλα 5 μλ αυτη την εβδομάδα ... Εκανα και τεστ αμμωνιας είναι παλι 0 και το no2 παλι 0 και αποφάσισα να το αφησω για άλλη μια εβδομάδα χωρίς αλλαγη για να δώ τα νιτρικά !!! Τοσο πόλυ αποροφάνε τα φυτά ? Μηπως γιαυτο εμφανίστηκε και η άλγη? Και κάτι αλλο σε κάτι προγραματακια της seachem λέει δοσολογία σιδηρο καθημερινα γυρω στα 4μλ και ανα 2 ημέρες φωσφορο δεν πάει πολυ ? Το θεμα ομως είναι οτι με τέτοιες δοσολογίες αρχησε να αυξάνετε το κόστος πολλα λιπάσματα .... και ετσι έχω αρχίσει να ΄ψαχνω για σκόνες υδατοδιαλυτες , εκέι θέλω την βοηθεια σας με τις αναλογιες.....και την προμήθεια ..
ΤΑ τεστ εγιναν με υγρά και με χαρτάκια...
Αν τα νιτρικά είναι 0 πρέπει να προσθέσεις κι άλλα. Χωρίς νιτρικά θα μπορούσε άνετα να φρενάρει η ανάπτυξη των φυτών, και τότε παίρνει μπρος η άλγη.

Τα προγραμματάκια που λες εγώ θα τα άφηνα, και θα έβρισκα το μπούσουλα με δοκιμές. Π.χ. κάθε μέρα 4ml σίδηρο μου φαίνεται πάρα πολύ. Εγώ σε 180λ με 180w φωτισμού ρίχνω 2-3ml τη μέρα κατά μέσο όρο.
Φώσφορο πόσο ρίχνεις?

Για να σου βφει φτηνότερο ψάξε για σκόνες νιτρικό κάλιο (ΚΝΟ3) και θειικό κάλιο (Κ2SO4) από μαγαζί με χημικά, και υγρό κλύσμα fleet ή cooper enema από φαρμακείο για τα φωσφορικά. Κάνε μια αναζήτηση στο φόρουμ και θα βρεις πολλές λεπτομέρειες.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 15-11-10, 10:48
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Φωσφορικά πάλι το ίδιο 2 ml ριχνω , και την επομενη μέρα μηδενιζει πάλι ... αλλα δεν ξαναριχχνω , ξέρεις κανενα μαγαζί με χημικά το οποίο να στέλνει με courier ?
αυτα που ρίχνω είναι !
δευτέρα 2μλ σιδηρο, 2μλ seachem γενικο
τριτη 2μλ φωσφορο
τεταρτη 3μλ potasium
πεμπτη 2μλ φωσφορο
παρασκευη 2μλ σιδηρο, 2μλ seachem γενικο
σαβάτο 2μλ potasium
και κυριακη αλλαγη νερου , χωρις τιποτα λιπάσματα
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 15-11-10, 10:53
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=39450


αυτο κανο εγω στα κανονικα μλ εκτος απο σιδηρο που βαζω συντηριτικη δοσολογια
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 15-11-10, 11:08
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Παρόμοιο ειχα βρει στο ιντερνετ της seachem γιαυτο ειπα οτι ελεγε σιδηρο 4μλ ,πολύ καλο αυτο που έκανες και θα το φέρω στα μέτρα μου , δεν είχα υπολογίσει ποτε το κόστος των λιπασμάτων και βγαινει ακετα ....
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 15-11-10, 11:21
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

αμα βαλεις πανω τα καθαρα σου λιτρα και enter θα δεις ολα τα νουμερα να αλλαζουν στα λιτρα σου
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 15-11-10, 11:30
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Ναι το έκανα , πολυ καλο πάντος... είναι περιπου οι δοσολογίες που χρησιμοποιω και απο τι βλέπω μου βγαίνει το χρονο 130 ευρο περιπου με την διαφορα στο σίδηρο οπως είπες στην συντηριτικη δοδολογια
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 19-11-10, 23:39
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Λοιπόν μετά απο 8 μερες έχω αρχίσει να βλεπω διαφορά , υπάρχει ακόμη λίγη black beard alge αλλα η περισσότερη εχει αρχίζει και κοκινίζει , με την λίπανση απο το excel του kingrim έχω δεί τρελη διαφορα , κατι κλαδέματα απο το Hygrophila polyspermα σε μια εβδομάδα εχουν ανέβει 40 cm όπως και τα άλλα φυτα πάνε πολυ καλα !!! Αλλα και πάλι το άφησα πάνω απο μία εβδομάδα (συγκεριμενα είναι η 12 μέρα ) και τα νιτρικά δεν λένε να ανεβουν πάνω απο 10 , και με χρήση nitrogen της seachem !!!!Δέν έχω και λίγα ψαρια είναι 7 corydoras , 2 angel fish , 2 gourami, 5 otos και σαλιγκαρια. Λίγα είναι τα ψάρια ?
Δες τε και στην φωτογραφία τα δεξία
Hygrophila polyspermα είναι μιας εβδομάδας κλαδέματα !!!!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0376.jpg
Εμφανίσεις:  188
Μέγεθος:  73,7 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 19-11-10, 23:42
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

με τετοια αναπτηξη ειναι λογικο να μην εχεις νιτρικα
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 19-11-10, 23:56
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Τί να κάνω να αλλάξω το νερό η να το αφήσω ακόμα λίγο ? Καθε μέρα βάζω κ 2 ml σίδηρο και την επόμενη μετράω 0 , οπως και τα φωσφορικά !!! Τα αποροφάνε σαν τρελα!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 19-11-10, 23:58
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

κανε αλλαγη αλλα βαλε πιο πολυ Νιτρικα και ξανα μετρα

απλα να εισαι σιγουρος οτι μετρας σωστα
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 20-11-10, 00:01
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Το μέτρημα σωστό είναι , μετράω και με υγρά και με στικς...οκ θα κάνω αλλαγη αυριο 30 %
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 20-11-10, 00:04
Το avatar του χρήστη Αber
Αber Ο χρήστης Αber δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-03-2008
Περιοχή: Aθηνα
Μηνύματα: 251
Προεπιλογή

να ενημερωσω κι εγω για την μπουκαλα απο καβα. εχει 49,50 ¤ τιμη φιξ εγγυοδοσιας,δηλαδη η ζυθοποιεια τις δινει στα μαγαζια μονο και μονο για να μεταφερει το co2 και περνει ενα ποσο ως εγγυηση για τις φιαλες. μην την παιρνετε για παραπανω χρηματα. και το co2 μεσα το πολυ 6¤. οτι σας πουν παραπανω ειναι ληστεια κανονικη. επισης στις φιαλες δεν μπορουν να κοψουν αποδειξη γιατι δεν ειναι πωληση εμπορευματος και το ποσο δεν εχει ποσοστο φπα. οποτε αν σας πουν οτι κανει παραπανω πειτε τους να σας κοψουν αποδειξη, θα αναγκαστουν να σας πουν οτι δεν γινεται κτλ. οποτε αποδεικνυουν τη ληστεια. η ακομα καλυτερα πειτε τους οτι εχετε πεντε και θελετε να τις γυρισετε πισω, χαχαχα το καλυτερο ειναι αυτο. ελπιζω να βοηθησα. επισης οποιος χρειαζεται ας στειλει πμ να περασει απο το μαγαζι να παρει
__________________
every dog has his day
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Green spot algea??? stelios_ant Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 2 04-06-10 23:33
Προβλημα με black moore andreasp Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 13 30-12-08 12:03
The Black Malawi GeFior Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 45 10-07-07 21:19
blue-green algea ειναι προβλημα? nick tsel Ασθένειες - Θεραπείες θαλασσινού νερού 10 01-12-04 20:52
Siamese Algea Eater newfish Γλυκό νερό - Γενικά 2 24-04-03 19:37

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:23.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08636 seconds with 14 queries