Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασπόνδυλα γλυκού νερού > Ενυδρεία με ασπόνδυλα

Ενυδρεία με ασπόνδυλα Παρουσιάσεις ενυδρείων με ασπόνδυλα.

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 20-03-11, 01:57
Το avatar του χρήστη kifinas
kifinas Ο χρήστης kifinas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-01-2003
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ - Αγ. Δημήτριος -Μπραχαμι
Μηνύματα: 480
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kifinas
Προεπιλογή Red Cherry haven cube

Υστέρα από αρκετό καιρό να σας παρουσιάσω και εγώ το ενυδρειάκι που έχω μέσα red cherry για αναπαραγωγή.
Το ενυδρείο τρέχει 1,5 χρόνο και λίγο παραπάνω και έχει φιλοξενήσει αρκετές red cherry, έχει καταφέρει να αναθρέψει 15 νεογέννητα cpd μου μεταφερθήκαν από το sump του μεγάλου ενυδρείο αλλά και γέννες από crs με περίπου καμία 50αρια μικρά.

Ενυδρειο: Το ενυδρείο είναι της dennerle ο κύβος των 30lt,

Φίλτρο: έχω αφαιρέσει το φίλτρο που δίνουν παρέα και έχω πάρει ένα φίλτρο καταρράκτη (Niagara 300) το οποίο έχει τα καλά του αλλά και τα κακά του. Έχω βγάλει το σφουγγάρι και έχω προσθέσει στον κουβά μακαρόνι για βιολογία.
Τα καλά είναι ότι προσφέρει μεγαλύτερη οξυγόνωση από τα αλλά φίλτρα το κακό είναι ότι θέλει ξεχαρβαλώματα κάθε δέκα μέρες και καθάρισμα. Δυστυχώς χωρίς να το αντιληφτώ το καλοκαίρι και ενώ δούλευε καινούργιο, μπούκωσε και έχασα το μεγαλύτερο μέρος των γαρίδων μου, από την αύξηση νιτρικών, ευτυχώς δεν σταμάτησε τελείως.

Θερμαντήρας: Αγνώστου μάρκας (δεν θυμάμαι) 30w που ελέγχεται με έναν elliwell για να κρατεί σταθερή την θερμοκρασία από 23,8 – 24,2

Αναπλήρωση: αυτόματη αναπλήρωση με το σύστημα του Στάθη από βαρέλι με αντίστροφη όσμωση.

Ph: controller της aqua light με αλλαγμένο ηλεκτρόδιο για να κρατεί σταθερό το ph στο 6,8, με ηλεκτρομαγνητική βαλβίδα και μανόμετρα της aqua medic, με diffuser της dennerle (nano)

Τάισμα: Αυτόματη ταΐστρα, rondomatic 400 για να ρίχνω συγκεκριμένη ποσότητα κάθε μέρα, και την ώρα που θέλω.

Λάμπες: Της dennerle η 11w για Nano αλλά και επιπλέον 11w της arcadia η νέα η Nano. Σύνολο 22w , φωτοπεριοδος 12 ώρες με χρονοδιακόπτη.

Αλλαγές Νερού: Κάθε εβδομάδα 5 λίτρα καθαρά από αντιστροφή όσμωση, τον τελευταίο μηνά τα 3 λίτρα από όσμωση τα αλλά 2 από βρύση.

Να και μερικές φωτός πριν 1,5 χρόνο


Πριν από 6 μήνες



Σήμερα.



Ελπίζω να σας αρέσει.
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
nano cube gianelos Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 6 01-10-10 21:50
Φως για nano cube 7lt ant-mi Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 4 19-11-09 20:39
nano cube klkwnsta Αρχάριοι γλυκού νερού 0 18-04-09 19:14
Plexi Cube shadow DIY . Φτιάχτο μόνος σου 11 16-12-05 19:37

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:39.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03864 seconds with 14 queries