Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 22-09-10, 10:48
vasiliki Ο χρήστης vasiliki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2009
Περιοχή: ΛΑΜΙΑ
Μηνύματα: 38
Question Τελικές αποφάσεις για 450

ΟΚ, η απόφαση ελήφθη: θα πάρω το Juwel vision 450 και συμπληρωματικά το EHEIM 2217, όπως πολύ σωστά με συμβουλεύσατε την προηγούμενη φορά. Τα τελευταία που πρέπει να σκεφτώ, είναι:

1. Εντάξει, να βάλω λίγα εύκολα φυτά. Χρειάζομαι ειδικό υπόστρωμα; Σκέφτομαι να βάλω χαλίκι (αν βρω φθηνό χαλαζιακό αλλιώς κάτι άλλο ουδέτερο και σκούρο) περίπου 3mm σε πάχος από 4 έως 6-8 cm στο πίσω μέρος.

2. Το ενυδρείο θα μπει στο σαλόνι και έχει προβλεφθεί παροχή νερού και αποχέτευση πίσω από το ενυδρείο. λίγο πάνω από το δάπεδο. Πώς να τα αξιοποιήσω; Χρειάζομαι αντλία για την αλλαγή νερού; Πώς να τα συνδέσω; Τα έχω χαμένα με αυτά τα "μηχανολογικά"!!!
Επιπλέον, το νερό που θα μπαίνει στο ενυδρείο θα είναι κρύο. Διάβασα ότι θα βάζω από πριν το αντιχλώριο για όλο τον όγκο νερού του ενυδρείου σιγά σιγά για να μην αλλάζει απότομα η θερμοκρασία και να προλαβαίνουν οι θερμοστάτες να το ζεστάνουν. Σωστό αυτό;

3. Τι υλικά να βάλω στο φίλτρο; Μπλέ σφουγγάρια, siporax, αυτά; Στο παλιο μου φίλτρο EHEIM 2215 είχα και ένα σακουλάκι με zeolite, μου είχαν πει ότι βοηθάει με την αμμωνία. Να βάλω πάλι;

Sorry, αν σας σκότισα αλλά το μυαλό μου έχει γίνει κουδούνι από το ψάξιμο και θέλω να το αρχίσω σωστά! Το μεγάλο μου ενυδρείο σε λίγο θα είναι αληθινό!
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Τελικός Champions League Liolios Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων του Ενυδρείου 23 18-05-06 18:12
Ώρα για σοβαρές αποφάσεις…(Νο1) Simpethera Γλυκό νερό - Γενικά 16 17-12-03 13:00
Ώρα για σοβαρές αποφάσεις…(Νο 2) Simpethera Γλυκό νερό - Γενικά 11 20-10-03 21:14

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:49.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07656 seconds with 13 queries