Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Δίσκοι

Δίσκοι Κατά πολλούς οι βασιλιάδες του ενυδρείου.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 25-02-06, 17:22
Το avatar του χρήστη leonm
leonm Ο χρήστης leonm δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-08-2004
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 814
Προεπιλογή Αρρωστοι δίσκοι;

Πριν από 4-5 μέρες ενας δίσκος μου σταμάτησε ξαφνικά να τρώει. Το μόνο που δοκίμαζε λίγο τις πρώτες 2 μέρες ήταν σκουλίκι και μετά το σταμάτησε και αυτό και από χθες είναι συνεχώς κρυμένος.
Οι συνθήκες στο ενυδρείο δεν έχουν αλάξει όπως και το χρώμα του.(Τον έχω 3-4 μήνες και είναι ο δεύετερος στην ιεραρχία στο ενυδρείο)
Από χθες άλλος ένας έχει παρόμοια συμπεριφορά.
Αυτό που πρόσεξα σ αυτόν πριν λίγες μέρες, είναι ότι τα περιτώματα του ενώ είχαν το κανονικο χρώμα κρεμόντουσαν για αρκετή ώρα από πολύ λεπτή ίνα σαν κλωστή.
Από χθες λοιπόν ούτε αυτός τρώει-τσιμπάει την τροφή αλλά τη φτύνει- και από σήμερα έχει αρχίσει να απομονώνετε.
Ούτε αυτός έχει εξωτερικά κάτι άλλο και τον έχω 7-8 μήνες.
Είναι παράσιτα;Θεραπεία;
Nα συμπληρώσω ότι πριν λίγο που ξανατάισα ο 2ος έφαγε λίγο, όμως τώρα έχει περτώματα 4-5 εκατοστα στο κανονικο χρώμα που δεν αποκολούντε από πάνω του.Ο 1ος είναι συνεχώς κρυμένος.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη leonm : 25-02-06 στις 20:49
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-02-06, 22:51
Το avatar του χρήστη mikele
mikele Ο χρήστης mikele δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2005
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 2.027
Προεπιλογή

ανορεξια δηλαδη και κρυβονται....??? εγραψες στις 25 αρα σημερα κλεινει βδομαδα με τα ψαρια σου ετσι....γραψε συμπεριφορα, αν μεταδωθηκε και σε αλλα ψαρια , χρωμα ψαριων , τροπος που κολυμπουν κτλ....αν δοκιμασες αυξηση θερμοκρασιας κτλ και δεν εγινε κατι ειναι ωρα για φαρμακα...γραψε για να σε πω την αποψη μου..
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-02-06, 17:25
Το avatar του χρήστη leonm
leonm Ο χρήστης leonm δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-08-2004
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 814
Προεπιλογή

Απο την Κυριακή και 3ος άρχισε να μην τρώει.Μου πρότειναν το hexamita της escha αλλά δεν το βρήκα.
Αυτό που βρήκα είναι το metronidazole της seachem kai το ξεκίνησα από χθες (Δευτέρα μεσημέρι)
Μετά από κάποιες ώρες όλα εκτός του 1ου τρώνε κανονικα.
Σήμερα ξανάριξα, 'ομως μου φένετε ότι για τον 1ο δίσκο δεν γίνετε τίποτα-οι άλλοι μια χαρά πάνε.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-02-06, 22:37
Το avatar του χρήστη leonm
leonm Ο χρήστης leonm δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-08-2004
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 814
Προεπιλογή

Τι έγινε;Μια μικρή βοήθεια;
Εχω σκάσει γιατί ο 1ος είναι απ τους αγαπημένους μου
Σήμερα κάποια στιγμή βγήκε και ξυνότανε πολλές φορές σε ένα φύλλο, έκανε και κάτι περίεργες σπαστικές κινήσεις.Το χρώμα του πάντως δεν έχει αλλάξει.Μπορεί να γίνει κάτι;
Nα βάλω και αύριο φάρμακο (νομίζω ότι πρέπει να βάζω μέρα παρα μέρα) και την Πέμπτη να ρίξω αλάτι,να βάλω πριν το αλάτι άνθρακα; ή να πάω αύριο σε αλάτι συν ανάβασμα θερμοκρασίας;(Tώρα είναι στους 2
Ξέρω ότι θα έπρεπε να κάνω πρώτα το τελευταίο αλλά άργησα να καταλάβω ότι κάτι δεν πάει καλά
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 01-03-06, 08:28
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Ανεβασε την θερμοκρασια στους 30 και βαλε και λιγο αλατι.(1γρ/λιτρο) Θα ελεγα να μην βαλεις ανθρακα. Η μετρονινταζολη θελει λιγο χρονο για να δρασει και δεν προκαλει αλλα προβληματα.
Αφου ειδες βελτιωση στους αλλους δισκους, ειναι πιθανον ο πρωτος να εχει περισσοτερα παρασιτα, οποτε να χρειαζεται περισσοτερο χρόνο.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 01-03-06, 13:33
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή

OXI Σωτηρη. Ειπαμε ότι οταν κανουμε θεραπεια με αντιβίωση δεν δουλευουμε και με ομοιπαθητικές μεθόδους. Υπόψην ότι τα αντιβιοτικά σε κάποιες περιπτωσεις αποσυντίθονται σε υψηλες θερμοκρασίες. Συνεχισε μεχρι τέλους την θεραπεία σου διοτι τα στελεχη της αρρώστιας γινονται ανθεκτικά και μπορει να επανελθουν. Πες μας παλι τι γινεται....Καλη τύχη...
__________________
Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 01-03-06, 15:20
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Δεν διαφωνω,
Νομιζω ομως οτι οι 30 βαθμοι ειναι μαλλον φυσιολογικη θερμοκρασια για δισκους. Ψηλη δεν θα ηταν πανω απο 32?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 01-03-06, 19:28
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

παρα πολυ προσοχη στο φιλτρο σου οσο κραταει η θεραπεια..... Καθημερινες μετρησεις για αμμωνια γιατι τα φαρμακα εκτος απο τα παρασιτα μπορουν να καταστρεψουν και την βιολογια του φιλτρου σου και να εχεις αλλα......Δες λιγο επισης τις οδηγιες του φαρμακου σου
1. αν θελει και αερισμο ( τα περισσοτερα φαρμακα προτεινουν επιπλεον αερισμο κατα την εφαρμογη τους)
2. νομιζω οτι το φαρμακο αυτο εχει και ενα ακομα συνοδευτικο σκευασμα για καλυτερα αποτελεσματα

τι χρωμα ειναι ο αρρωστος δισκος;;; Οι πορτοκαλοι και κιτρινοι δισκοι δεν αλλαζουν χρωμα οταν ειναι αρρωστοι.....

Επισης γιατι θεωρεις οτι ο δισκος ειναι αρρωστος;;;; Τα περιττωματα του εχουν κανονικο χρωμα, τα παρασιτα τα καταλαβαινουμε απο τα χαρακτηριστικα λευκα περιττωματα.... Η ανορεξια στους δισκους εχει να κανει και με μη παθολογικες καταστασεις (αλλαγη ιεραρχιας, περιοδος αναπαραγωγης) και το σπαστικο τιναγμα που λες μπορει να σημαινει περιοδο αναπαρωγωγης.... Μην βιαζεσαι με τα φαρμακα....Περισσοτερο κακο κανεις παρα προλαμβανεις.....
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 01-03-06, 21:38
Το avatar του χρήστη leonm
leonm Ο χρήστης leonm δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-08-2004
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 814
Προεπιλογή

Ο δίσκος είναι diamond blue, δεν ξέρω αν αλλάζει χρώμα όταν αρρωσταίνει απλά έχω δει εδώ στα Χανιά να σκουραίνουν και να μαυρίζουν.
Σ αυτόν δεν πρόσεξα τα περιττώματα όταν έτρωγε, τα είδα στους άλλους και όντως αυτό που μου φάνηκε περίεργο είναι ότι δεν είναι άσπρα ήταν όμως ινώδη.
Δεν ξέρω μπορεί να βιάστηκα με τα φάρμακα αλλά πάνω στον πανικό μου -ένας να μην τρώει, μετά και 2ος και 3ος...στην πρώτη πρόταση για φάρμακο που μου έγινε (από έμπειρο) έτρεξα να βρω.
Το metronidazole το πήρα σε μπουκαλάκι χωρις κουτί και γράφει ότι δεν επηρεάζει το φίλτρο, γράφει δοσολογια ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΓΡ¶ΦΕΙ ΚΑΘΕ ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΓΙΑ ΠΟΣΟ;;; Αν κάποιος ξέρει κάτι ας μου πει.
Ακόμη αυτός ο δίσκος ήταν 2ος στην ιεραρχία αν και μικρότερος από όλους ΄και ήταν απο τους 2ους που μπήκαν (εχω βάλει 3 φορές)
Τέλος τώρα σπάνια που βγαίνει, ξύνεται συνεχώς και μετά ξανακρύβεται.
Μου φαίνεται ότι θα έπρεπε από την αρχή να είχα βάλει αλάτι.Προς το παρόν σκέφτομαι και αύριο να ξαναβάλω φάρμακο (Δευτέρα,Τρίτη,Πέμπτη) και το Σάββατο να βάλω αλάτι.
Κάθε γνώμη ευπρόσδεκτη
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 01-03-06, 22:06
Το avatar του χρήστη mikele
mikele Ο χρήστης mikele δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2005
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 2.027
Προεπιλογή

εφοσον ξεκινησες μια θεραπεια και καλα εκανες , γιατι εχεις μεγαλο προβλημα ετσι οπως τα εγραψες , τελειωσε την χωρις αλατια και τα σχετικα.... με θερμοκρασια κοντα στους32.....και αφου γιναν καλα τα υπολοιπα ψαρια συνεχισε μονο το αρρωστο ψαρι...πως?? μεσα σε ενα δοχειο- γυαλα- μικρο ενυδρειο η οτι διαθετεις πολυ καλη διαχυση οξυγονου και θεραπεια τοπικη για 15 λεπτα καθε μερα...δοκιμασε φαρμακα της sera ειναι πολυ καλα...εχεις σιγουρα βακτυριακη μολυνση και εσωτερικα παρασιτα και οπως τα λες και εξωτερικα....υπαρχουν για ολα φαρμακα διαβασε οδηγιες καλα και καλη συνεχεια....(direct mycopour bactopour)....τα εχω περασει και γω....
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 01-03-06, 23:34
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

DIRECTIONS: Use 1–2 measures (each about 100 mg) for every 40 L (10 gallons). Measurer included. Repeat every 2 days until symptoms disappear. Turn off UV, ozone, and chemical filtration. To feed, blend 1 measure with about 1 tablespoon of frozen food paste. To minimize loss during feeding use with Focus™. Food may be refrozen. Active ingriedent: metronidazole (100%)


καλα ειναι δυνατον να βαζεις φαρμακο στα ψαρια χωρις να ξερεις τις δοσολογιες;;;;; Θα σε μαλωσω..... Το οτι το μπουκαλι γραφει οτι δεν επηρρεαζει το φιλτρο πιστεψε με δεν σημαινει τιποτα..... Την εχω παθει και με καλυτερης ποιοτητας φαρμακο και στο λεω.....Λοιπον επειδη σε αφησαμε χαλαρο και θα την κανεις την κουτσουκελα..... Περιεγραψε λιγο τη συνθεση του ενυδρειου και το στησιμο του και πες μας ακριβως τι θεραπεια;;;; εχεις κανει ως τωρα
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 01-03-06, 23:37
Το avatar του χρήστη Fonamstel
Fonamstel Ο χρήστης Fonamstel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-02-2004
Περιοχή: Μεταξύ Σίνδου και Περαίας
Μηνύματα: 513
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Fonamstel
Προεπιλογή

Κόψε αλάτια, φάρμακα κλπ εντελώς.
Κάνε κάθε μέρα 30% αλλαγές νερού για μια βδομάδα.

Ακυρα τα προηγούμενα!!!! sorry

Χαμήλωσε το φωτισμό.
Παρατήρησε τη συμπεριφορά των ψαριών.

Το νερό πως είναι ? (pH, KH, GH θερμοκρασία κλπ)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Fonamstel : 01-03-06 στις 23:46
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 02-03-06, 09:23
Το avatar του χρήστη leonm
leonm Ο χρήστης leonm δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-08-2004
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 814
Προεπιλογή

Δεν είπα ότι δεν ξέρω δοσολογία.
Αυτό Repeat every 2 days until symptoms disappear μου ξέφυγε...αν και από εκεί που το πήρα αυτό μου είπαν.
Μέχρι τώρα εχω βάλει Δευτέρα, Τρίτη και θα ξαναβάλω σήμερα Πέμπτη.
Ολοι οι δίσκοι εκτός του 1ου είναι μια χαρά (και στο φαγητό και στη συμπεριφορά)
Απο τη συμπεριφορά του 1ου μου φαίνετε και για εξωτερικά παράσιτα όπως έγραψε και ο mikele.(ξύνεται συνέχεια)
O φωτισμός προς το παρόν είναι 2χ36.
Περιγραφή και φωτό έχω βάλει πριν 15 μέρες περίπου λίγο ποιο κάτω (ph 6.8, kh 6, gh 11,θερμοκρασία 2
Μια μικρή διόρθωση τώρα που γύρισα σπίτι αυτό Repeat every 2 days until symptoms disappear στο δικό μου δεν το γράφει
Και κάτι άσχετο έχω γράψει θερμοκρασία 28 αυτό το εικονάκι στη θεση του 8 δεν ξέρω πως βρέθηκε, πήγα να το διορθώσω αλλα δεν αλλάζει.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη leonm : 02-03-06 στις 15:54
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 02-03-06, 21:54
Το avatar του χρήστη mikele
mikele Ο χρήστης mikele δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2005
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 2.027
Προεπιλογή

αφου τα υπολοιπα ψαρια σου ειναι ενταξει εστιασε την προσοχη σου σε αυτο που ειναι αρρωστο....εκτος τις αποτομες κινησεις (σαν βελος) και τα ξυσηματα τι αλλα συμπτωματα εχεις???? διατηρησε την θερμοκρασια υψηλα τελειωσε την θεραπεια που κανεις ,κανε πολλες μικρες αλλαγες νερου και χωρηγησε φαρμακο μονο στο αρρωστο ψαρι με καλα αεριζομενα λουτρα 15λεπτων...συνεχισε με τα φαρμακα που γιατρεψες τα υπολοιπα...γραψε για αλλα συμπτωματα του ψαριου..
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 02-03-06, 23:39
Το avatar του χρήστη filoxenos
filoxenos Ο χρήστης filoxenos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-07-2005
Περιοχή: Αθήνα - Βύρωνας
Μηνύματα: 646
Arrow

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leonm
...Και κάτι άσχετο έχω γράψει θερμοκρασία 28 αυτό το εικονάκι στη θεση του 8 δεν ξέρω πως βρέθηκε, πήγα να το διορθώσω αλλα δεν αλλάζει.
Σύντεκνε, καλησπέρα. Θα σου λύσω την απορία μόνο...
Οταν το τελευταίο στοιχείο μιας παρένθεσης είναι το 8 (πχ. 28 ), πρέπει να βάζεις κενό και μετά να κλείνεις την παρένθεση, γιατί το διαβολομηχάνημα αυτό, το εκλαμβάνει σαν το "εικονάκι" αυτό, που αποτελείται από τον αριθμό 8 και το "κλείσιμο" της παρένθεσης.
Πχ: (28 ) και (2 .....

__________________
-ΒΓΑΛΤΕ τους Μονομάχους από τα βάζα! Δεν είναι ελιές..!
-Προσπαθώ να μαθαίνω για να γίνομαι καλύτερος...
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 03-03-06, 21:39
Το avatar του χρήστη mikele
mikele Ο χρήστης mikele δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2005
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 2.027
Προεπιλογή

πως παει το ψαρακι????
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 03-03-06, 22:03
Το avatar του χρήστη leonm
leonm Ο χρήστης leonm δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-08-2004
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 814
Προεπιλογή

Τα ίδια, όταν θα έχω νεότερα καλά ή κακά θα το γράψω.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 04-03-06, 18:38
Το avatar του χρήστη mikele
mikele Ο χρήστης mikele δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2005
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 2.027
Προεπιλογή

αν δεν βελτιωθει αλλαξε φαρμακα (φιρμα) στο αρρωστο ψαρι και δοκιμασε θεραπεια μονο σε αυτο (αφου τα αλλα επανηλθαν) μη ταλαιπωρεις αλλο το ενυδρειο....
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 30-03-06, 21:41
Το avatar του χρήστη leonm
leonm Ο χρήστης leonm δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-08-2004
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 814
Talking

Ελπίζω να μην βιάστηκα να το γράψω αλλά...
Προχθές βρήκα το hexamita της esha και ξεκίνησα θεραπεία.
Χθες (2η μέρα θεραπείας) είδα σημαντική αλλαγή στη συμπεριφορά του- να είναι πολύ ώρα έξω και να ψιλοτσιμπάει τροφή από κάτω αν και φαινόταν πολύ εξαντλημένο.
Σήμερα (3η μέρα) το βράδυ δεν κρύβετε καθόλου και τρώει κανονικά.
Εδώ να πω ότι μετά το metronidazole έβαλα και αλάτι και δεν έγινε τίποτα και μετά από αυτό δεν περίμενα ότι θα γινόταν κάτι και τα παράτησα...
Ο λόγος βέβαια που δεν έψαξα πιο νωρίς για το hexamita είναι ότι μου είχαν πει ότι έχει την ίδια δραστική με το metronidazole.
Eνα μήνα και κάτι πάντως δεν είχε αλλάξει τίποτα στη συμπεριφορά του οπότε πιστεύω να είμαι δικαιολογημένα αισιόδοξος...
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 30-03-06, 22:22
Το avatar του χρήστη mikele
mikele Ο χρήστης mikele δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2005
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 2.027
Προεπιλογή

τωρα μας μπερδεψες βελτιωθηκε η οχι τρωει η οχι????
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 30-03-06, 22:26
Το avatar του χρήστη leonm
leonm Ο χρήστης leonm δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-08-2004
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 814
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mikele
τωρα μας μπερδεψες βελτιωθηκε η οχι τρωει η οχι????
Μα το έγραψα.. σήμερα δεν κρύβεται καθόλου και τρώει κανονικά.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 30-03-06, 22:31
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

προσεξε το πολυ αυτο το φαρμακο.... Εμενα μου κατεστρεψε την βιολογια του φιλτρου και ετρεχα πανικοβλητος..... Μετρα καθημερινα αμμωνια και οταν τελειωσει η θεραπεια μεγαλη αλλαγη νερου και ανθρακα για να το ξεπλυνεις καλα......
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 30-03-06, 22:52
Το avatar του χρήστη leonm
leonm Ο χρήστης leonm δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-08-2004
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 814
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pritanis
προσεξε το πολυ αυτο το φαρμακο.... Εμενα μου κατεστρεψε την βιολογια του φιλτρου και ετρεχα πανικοβλητος..... Μετρα καθημερινα αμμωνια και οταν τελειωσει η θεραπεια μεγαλη αλλαγη νερου και ανθρακα για να το ξεπλυνεις καλα......
Τώρα μου χάλασες τη χαρά...(καλά έκανες) γιατί από ότι ήξερα επηρεάζει ελάχιστα τη βιολογία...
Αυριο θα έμπενε ο άνθρακας-αυτό δεν αλλάζει-όμως θα πρέπει να ψάψω και για τεστ αμωνιας-έχω να κάνω από....-και βλέπουμε.
Το μόνο καλό πάντως είναι ότι έχω και ένα μικρό ενυδρείο οπότε αν κατι πάει στραβά με ξεπλύματα των φιλτρων και μεγάλες αλαγές πιστεύω να πάνε όλα καλά.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 31-03-06, 21:00
Το avatar του χρήστη leonm
leonm Ο χρήστης leonm δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-08-2004
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 814
Προεπιλογή

Τα σημερινά νέα
1.Τεστ αμωνίας δείχνει 0 οπότε τα φίλτρα είναι οκ (θα ξανακάνω βάβαια και αύριο για κάθε ενδεχόμενο)
2.Η θεραπεία ολοκληρώθηκε, μπήκε ο άνθρακας,από αύριο οι αλλαγες κλπ
3.Το δισκάκι (όπως και χθες) είναι μια χαρά.
Ακόμη σύντομα απ ότι βλέπω θα έχω και τα πρώτα αυγουλάκια, αν και προς το παρόν τουλάχιστον δεν με ενδιαφέρει αναπαραγωγή.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 01-04-06, 19:51
Το avatar του χρήστη leonm
leonm Ο χρήστης leonm δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-08-2004
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 814
Προεπιλογή

Τα τελευταία νέα για να κλείσει και το post
Ελειπα όλη τη μέρα και το απόγευμα που γύρισα και ετοιμαζόμουν για την αλλαγή, το ζευγάρι άρχισε τη γνωστή διαδικασία.Κράτησε αρκετή ώρα και είχε ενδιαφέρον, τώρα φυλάει τα αυγά.Το κακό είναι ότι τα έκαναν αρκετά ψηλά και τώρα δεν μπορώ να κάνω αλλαγή πάνω από 15-20% οπότε θα ταλαιπωρηθώ λίγο με πιο συχνές.
Νεο τεστ αμμωνίας ξαναδείχνει 0
Ο πρωην ετοιμοθάνατος δίσκος βρήκε πάλι τον παλιό κακό εαυτό του, ξαναέγινε πολύ επιθετικός αν και μισός σχεδόν από άλλους και ειδικά απέναντι σε έναν που τον αντιπαθούσε από παλιά.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Άγριοι Δίσκοι.....χωρίς σχόλια Husky_Jim Δίσκοι 10 28-02-05 18:46
Δίσκοι σε 120 Λ GC Δίσκοι 6 27-05-04 20:08
SAE και δίσκοι; tasos Δίσκοι 5 14-05-03 16:13
δίσκοι newfish Δίσκοι 0 14-12-02 13:20

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:01.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08040 seconds with 13 queries