Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
 
Παλιά 17-12-13, 02:24
GraCE Ο χρήστης GraCE δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2013
Περιοχή: σαλονικα
Μηνύματα: 96
Unhappy Υπερ-σος

Καλησπερα σας! Εκανα χθες τη 1η μου αποπειρα ενυδρειου (55 λιτρα κοντα)
Ειμαι φουλ ασχετος οποτε σας λεω τι εκανα και τι μου ειπαν δηλαδη να κανω και μου λετε τι να κανω απο δω και περα!

Λοιπον...

Αφου εστρωσα χαλικι (πρωτα το ξεπλυνα) γεμισα με νερο το ενυδρειο (βρυσης) ανοιξα τον εξοπλισμο (Φιλτρο και Θερμοστατη) και το νερο ηταν καπου στους 24-25 βαθμους!

Εριξα το αυτο το μπουκαλακι (κοντα μισο καπακι εμεινε εκτος)

Και μετα 2.5 καπακια απο αυτο!

Αφου καπως θολωσε το νερο, μετα απο κανα 3 ωρο εριξα τα ψαρακια (2 συνολο με το γνωστο τροπο προσαρμογης)

Σημερα που πηγα παλι στο καταστημα, μου εδωσαν να ριξω 1 καπακι απο αυτο

Απο τα 2 ψαρακια, το ενα μολις σημερα αφου παρουσιασε κοκκινα βρανχια δεν εζησε και γενικα αυτο με εχει ριξει πολυ ψυχολογικα αλλα και να τα παρατησω!

Τωρα τι κανω? Πως συνεχιζω? Παιρνω αυριο πρωι 1 ιδιο και το αφηνω? Διαβασα υπομνηματα κτλ αλλα λιγα καταλαβα και στα μαγαζια δεν εξηγουν! Φοβαμαι μηπως και το αλλο παθει το ιδιο! Αυτο με την αμμωνια-ph-νιτροδεις δεν τα ξερω καθολου! Να αλλαξω νερο και αν ναι να ριξω κατι απο τα παραπανω υλικα?

ΒΟΗΘΕΙΑ και Συγνωμη απο εναν εντελως αρχαριο!
Απάντηση με παράθεση
  #91  
Παλιά 21-12-13, 01:41
GraCE Ο χρήστης GraCE δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2013
Περιοχή: σαλονικα
Μηνύματα: 96
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα καθαρίσει η θολούρα, είναι φυσιολογική. Για να είσαι σύγουρος πως έχει στρώσε θα πρέπει
Αμμωνια (ΝΗ3/ΝΗ4) = 0
Νιτρώδη (ΝΟ2) = 0
Νιτρικά (ΝΟ3) > 0
OK σε ευχαριστώ! Απλως δεν ξέρω αν εκανα κάτι λάθος στη διαδικασία πχ δεν έβαλα όλο το νερό απο το μπολι στο δοχείο του φίλτρου παρα μονο ελαχιστο η ας πούμε εκανα καλά που κράτησα το μαυρο σφουγγαρι (που ηδη υπήρχε) και όχι το γαλάζιο? (Δεν ξέρω αν έχει διάφορα)... Και τέλος έβαλα κάτω το σφουγγάρι και πάνω το τούλι με τις πέτρες.. Μπορεί να αναρωτιέμαι για χαζομαρες αλλά μετα απο όλα έχω φοβήθει...
Απάντηση με παράθεση
  #92  
Παλιά 21-12-13, 01:46
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GraCE Εμφάνιση μηνυμάτων
OK σε ευχαριστώ! Απλως δεν ξέρω αν εκανα κάτι λάθος στη διαδικασία πχ δεν έβαλα όλο το νερό απο το μπολι στο δοχείο του φίλτρου παρα μονο ελαχιστο η ας πούμε εκανα καλά που κράτησα το μαυρο σφουγγαρι (που ηδη υπήρχε) και όχι το γαλάζιο? (Δεν ξέρω αν έχει διάφορα)... Και τέλος έβαλα κάτω το σφουγγάρι και πάνω το τούλι με τις πέτρες.. Μπορεί να αναρωτιέμαι για χαζομαρες αλλά μετα απο όλα έχω φοβήθει...
μην αγχώνεσαι, αρκεί να έβαλες ολα όσα σου έδωσε ο ανθρωπος, καλύτερα να έβαζες όλο το νερό και ας ήταν βρώμικο αλλά τώρα δεν πειράζει, τα υλικά που έβαλες είναι πιο σημαντικά
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #93  
Παλιά 21-12-13, 01:52
GraCE Ο χρήστης GraCE δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2013
Περιοχή: σαλονικα
Μηνύματα: 96
Προεπιλογή

Δεν άφησα κατι ...εκτός το νεράκι που μπήκε λίγο στο φίλτρο και όχι ολο νομίζω πως τα έβαλα όλα..τώρα οποτε σταματω το prime και συνεχιζω κάθε μέρα 1 καπάκι με βακτήρια..την αλλη εβδομαδα θα κάνω και αλλαγή νερου και θα ρίξω και prime (όπως και σε κάθε αλλαγή)..μάλλον 20% με 30% αλλαγή θα είναι αρα πρεπει να βρω ποσα ml prime θα ρίξω στο νεο νεράκι...ελπίζω απο τη θολούρα και το μπολι να μην πάθει τίποτα το ψαράκι αν και απο οτι λέμε τόσο καιρό είναι ηδη "νεκρό"..

Τέλος, αύριο θα κάνω όπως είπα πάλι τα τεστ αλλά θα αγορασω και τεστ για Νο3...μακάρι να είναι όλα στο 0...
Απάντηση με παράθεση
  #94  
Παλιά 21-12-13, 01:56
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GraCE Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν άφησα κατι ...εκτός το νεράκι που μπήκε λίγο στο φίλτρο και όχι ολο νομίζω πως τα έβαλα όλα..τώρα οποτε σταματω το prime και συνεχιζω κάθε μέρα 1 καπάκι με βακτήρια..την αλλη εβδομαδα θα κάνω και αλλαγή νερου και θα ρίξω και prime (όπως και σε κάθε αλλαγή)..μάλλον 20% με 30% αλλαγή θα είναι αρα πρεπει να βρω ποσα ml prime θα ρίξω στο νεο νεράκι...ελπίζω απο τη θολούρα και το μπολι να μην πάθει τίποτα το ψαράκι αν και απο οτι λέμε τόσο καιρό είναι ηδη "νεκρό"..

Τέλος, αύριο θα κάνω όπως είπα πάλι τα τεστ αλλά θα αγορασω και τεστ για Νο3...μακάρι να είναι όλα στο 0...
δεν χρειάζεται να βάλεις βακτήρια αφου έβαλες μπόλι. Prime στο φρέσκο νερο 1ml ανά 40 λίτρα νερό, 1ml=20 σταγόνες. Τεστ καθημερινά μέχρι τα τεστ να σου δείξουν ότι έστρωσε και μετα εβδομαδιαίες αλλαγές τέτοιες που τα νιτρικά να μη ξεπερνάναι το 20, ξεκινας με 30% και βλέπεις
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #95  
Παλιά 21-12-13, 03:22
Το avatar του χρήστη Αντζι
Αντζι Ο χρήστης Αντζι δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2013
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 552
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GraCE Εμφάνιση μηνυμάτων
Τέλος, αύριο θα κάνω όπως είπα πάλι τα τεστ αλλά θα αγορασω και τεστ για Νο3...μακάρι να είναι όλα στο 0...
οχι ολα στο 0.ΠΡΟΣΟΧΗ.
Δες το καλυτερα αυτο που σου εγραψε πιο πανω ο takis_gt
Νιτρικά (ΝΟ3) > 0

Τα ΝΟ3 πρεπει να ειναι πιο πολλα απο 0.Να ειναι μετρησιμα δηλαδη
Μονο αμμμωνια και ΝΟ2 0
Απάντηση με παράθεση
  #96  
Παλιά 21-12-13, 11:21
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pink corall
οχι ολα στο 0.ΠΡΟΣΟΧΗ.
Δες το καλυτερα αυτο που σου εγραψε πιο πανω ο takis_gt
Νιτρικά (ΝΟ3) > 0

Τα ΝΟ3 πρεπει να ειναι πιο πολλα απο 0.Να ειναι μετρησιμα δηλαδη
Μονο αμμμωνια και ΝΟ2 0
Ακριβως. Τα νιτρικα πρεπει να ειναι μετρησιμα, οχι μηδενικα. Αυτο μπορει να επιτευχθει μονο με πληρη απονιτροποιηση, η οποια ειναι μια αλλη κουβεντα.

Ουσιαστικα αυτη ειναι η ολοκληρωση του κυκλου του αζωτου. Η μετατροπη της αμμωνιας (NH3/NH4) σε νιτρικα αλατα (ΝΟ3).
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #97  
Παλιά 21-12-13, 11:52
GraCE Ο χρήστης GraCE δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2013
Περιοχή: σαλονικα
Μηνύματα: 96
Προεπιλογή

Το νερο εγινε γενικα καθαρο! Επεσε η θολουρα κτλ! Εκανα παλι τεστ αμμωνιας και Ν02 και ηταν παλι κιτρινα (0)

Θα αγορασω και το Ν03 σημερα!
Απάντηση με παράθεση
  #98  
Παλιά 21-12-13, 11:55
Το avatar του χρήστη Αντζι
Αντζι Ο χρήστης Αντζι δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2013
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 552
Προεπιλογή

Κανε και τα Νο3 και πες μας γιατι αυτη ειναι στην ουσια η βασικη μετρηση
Απάντηση με παράθεση
  #99  
Παλιά 21-12-13, 12:07
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GraCE Εμφάνιση μηνυμάτων
Το νερο εγινε γενικα καθαρο! Επεσε η θολουρα κτλ! Εκανα παλι τεστ αμμωνιας και Ν02 και ηταν παλι κιτρινα (0)

Θα αγορασω και το Ν03 σημερα!
Κίτρινο της Αμμωνίας (ΝΗ3/ΝΗ4) και γαλάζιο των νιτρωδών (ΝΟ2) αν έχεις τα τεστ της API
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #100  
Παλιά 22-12-13, 03:03
GraCE Ο χρήστης GraCE δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2013
Περιοχή: σαλονικα
Μηνύματα: 96
Προεπιλογή

Δεν έχω της ΑΡΙ αλλά και τα δυο έδειχναν στο "χρωματολογιο" πως το κίτρινο=0

Εκανα εκ νέου τεστ αμμωνίας & ΝΟ2 σημερα σαν πρωτη μερα αφου εβαλα το μπολι ήταν παλι στο 0
Απάντηση με παράθεση
  #101  
Παλιά 22-12-13, 08:56
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GraCE Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν έχω της ΑΡΙ αλλά και τα δυο έδειχναν στο "χρωματολογιο" πως το κίτρινο=0

Εκανα εκ νέου τεστ αμμωνίας & ΝΟ2 σημερα σαν πρωτη μερα αφου εβαλα το μπολι ήταν παλι στο 0
Ωραία τότε, να μετρήσεις και Νιτρικα (ΝΟ3) και αν είναι > 0 είσαι έτοιμος, έστρωσε το φίλτρο. Προσεχε όμως, αν τα νιτρικά σου είναι 0 τότε το στρώσιμο δεν έχει καν αρχίσει, για αυτό είναι σημαντικό να ξέρουμε και τα νιτρικά.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #102  
Παλιά 22-12-13, 20:22
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωραία τότε, να μετρήσεις και Νιτρικα (ΝΟ3) και αν είναι > 0 είσαι έτοιμος, έστρωσε το φίλτρο. Προσεχε όμως, αν τα νιτρικά σου είναι 0 τότε το στρώσιμο δεν έχει καν αρχίσει, για αυτό είναι σημαντικό να ξέρουμε και τα νιτρικά.
Μπορει και να εχει τελειωσει το στρωσιμο, και να γινεται πληρης απονιτροποιηση.
....με την προυποθεση οτι γινονται σωστα οι μετρησεις.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #103  
Παλιά 22-12-13, 20:36
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορει και να εχει τελειωσει το στρωσιμο, και να γινεται πληρης απονιτροποιηση.
....με την προυποθεση οτι γινονται σωστα οι μετρησεις.
Συμφωνώ Σπύρο αλλά δεν νομίζεις πως είναι πολύ δύσκολο να συμβεί σε ενυδρείο που στήθηκε και έστρωσε σε 15 ημέρες ?
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #104  
Παλιά 22-12-13, 21:02
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμφωνώ Σπύρο αλλά δεν νομίζεις πως είναι πολύ δύσκολο να συμβεί σε ενυδρείο που στήθηκε και έστρωσε σε 15 ημέρες ?
Οχι, δεν ειναι δυσκολο, αναλογα τι εχει συμβει στις 15 αυτες μερες. Ακομα και στη μια μερα.

Εγραψα ομως περισσοτερο, οχι για τη συγκεκριμενη περιπτωση, αλλά γιατι βλεπω συχνα να γραφεται οτι "οταν οι μετρησεις (ΝΗ3 ΝΟ2 ΝΟ3) ειναι ολες μηδεν, δεν ειναι στρωμενο το ενυδρειο".
Κι αυτο ειναι λαθος, κι αναγκαστικα πρεπει καθε φορα να διευκρινιζω.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #105  
Παλιά 22-12-13, 22:42
GraCE Ο χρήστης GraCE δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2013
Περιοχή: σαλονικα
Μηνύματα: 96
Προεπιλογή

Εκανα μολις για ακομη μια φορα τα 2 τεστ και ηταν στο 0!
Δεν μπορεσα σημερα να παρω το 3ο τεστ αλλα θα το εχω αυριο το απογευμα και θα σας πω τα αποτελεσματα! Ελπιζω να ειναι >0!

Αμεσως μετα το τεστ θα κανω και αλλαγη νερου! Σκεφτομαι να κανω σαν 1η φορα 50% αλλα φοβαμαι γιατι πολλοι λενε στο φορουμ οτι μετα απο αλλαγες νερου ειχαν απωλιες...Ειτε στο 50% ειτε στο 20/30% θα ριξω στο νεο νερακι 1 καπακι prime! Στις οδηγιες λεει 5ml (1 καπακι) για 200L οποτε εγω που ειμαι στα 53L θα ριξω παλι το ιδιο! (αν δεν κανω λαθος)

Το παραδοξο ειναι πως εκτος του οτι δεν μπορω σε κανενα μαγαζι να δωσω το ψαρακι (εχω γυρισει ολα τα πετ σπος του κεντρου) το ψαρακι τρωει κανονικα και γενικα ειναι ζωηρο! Εγω καθε μερα ξυπναω και μετα απο τις συζητησεις μας νιωθω πως δεν θα ζει...Το βλεπω να κολυμπα ομως και μου κανει εντυπωση.Συνηθιζει βεβαια να "κρυβεται" κατω απο το θερμοστατη/φιλτρο (που ειναι σαν φωλια-σκια) και να καθεται ακινητο στο χαλικι χωρις να κολυμπα! Πολλες φορες "αφηνει" το σωμα του να "αιωρειται" και να ειναι με το κεφαλακι του στο πλαστικο και η ουρα του στο εδαφος! Κανω απολυτη υσηχια μεσα στο σπιτι και δεν το πειραζω, απλα το παρακολουθω απο μακρια!

Δυο ερωτησεις:

1) Aν τελικα και απο ΝΟ3 ειμαι οκ, δεν πρεπει να προσθεσω σιγα σιγα ακομα ενα ψαρακι? (ειναι η 8η μερα αυριο)

2) Στη φαση που ειμαι με το πανγασιους, αν ειμαι οκ απο ΝΟ3 τι να προσθεσω? Αν μου πειτε "τιποτα μεχρι να το δωσεις" ειναι κριμα να μην μπορω απο τη μια να το δωσω, να περνα ο καιρος και απο την αλλη να ζει και να ειναι μονο του...???

3) Λιγο help με τη δοσολογια του prime οταν αλλαξω το νερακι?

Να ειστε καλα παιδια,
Ευχαριστω!
Απάντηση με παράθεση
  #106  
Παλιά 22-12-13, 23:15
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Απο τη στιγμη που δεν εχει αμμωνια νιτρωδη, βαζεις τη δολογια που αναγραφεται μονο για αποχλωριωση.
1 ml για 40 λιτρα.
Το "βαλε μπολικο να εχει" δεν ειναι παντα καλο και ιδιως για χημικα.
Μονο αν χρειαζεται και αυτο για να μη γινει κατι χειροτερο.

Διαβασε καλα τις οδηγιες.
Η δοσολογια ειναι για τα λιτρα της αλλαγης (και οχι για ολο το νερο του ενυδρειου) οταν το νερο προετοιμαζεται (και αυτο πρεπει να γινεται και οχι απευθειας με το λαστιχο μεσα στο ενυδρειο)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #107  
Παλιά 22-12-13, 23:24
GraCE Ο χρήστης GraCE δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2013
Περιοχή: σαλονικα
Μηνύματα: 96
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Απο τη στιγμη που δεν εχει αμμωνια νιτρωδη, βαζεις τη δολογια που αναγραφεται μονο για αποχλωριωση.
1 ml για 40 λιτρα.
Το "βαλε μπολικο να εχει" δεν ειναι παντα καλο και ιδιως για χημικα.
Μονο αν χρειαζεται και αυτο για να μη γινει κατι χειροτερο.

Διαβασε καλα τις οδηγιες.
Η δοσολογια ειναι για τα λιτρα της αλλαγης (και οχι για ολο το νερο του ενυδρειου) οταν το νερο προετοιμαζεται (και αυτο πρεπει να γινεται και οχι απευθειας με το λαστιχο μεσα στο ενυδρειο)
ok! εντομεταξυ ειναι κατω το ψαρακι και απλως αναπνεει συνεχεια!
Απάντηση με παράθεση
  #108  
Παλιά 22-12-13, 23:37
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Σβησε τα φωτα του ενυδρειου και ξαναδες
Κανε καμια αλλαγη νερου (σωστα). Μη περιμενεις το τεστ.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #109  
Παλιά 23-12-13, 14:35
GraCE Ο χρήστης GraCE δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2013
Περιοχή: σαλονικα
Μηνύματα: 96
Προεπιλογή

Αγορασα το πρωι το τεστ για ΝΟ3! Μολις παω σπιτι το απογευμα θα το κανω και θα σας πω αν ειναι μηδενικο ή μετρισιμο! Τα τελευταια αποτελεσματα αμμωνιας και ΝΟ2=0 (χθες βραδυ εκανα παλι για να ειμαι σιγουρος)

Πριν φυγω για τη δουλεια, το ψαρακι ηταν παλι κατω απο το θερμοστατη/φιλτρο (που κανει σαν σκια/κρυψωνα) στο βυθο ακινητο και παιρνει μια "καμπυλωτη σταση" και μερικες φορες αναπνεει με γρηγορους ρυθμους! Βεβαια εφυγα αμεσως το πρωι και δεν το παρατηρησα πολυ! Το prime, λεει οτι 1 καπακι=5ml οποτε αν αλλαξω το 50% του νερου (αρα απο τα 53L συνολο που εχω χονδρικα θα βγαλω 25L) θα προσθεσω μισο καπακι? :S

Αν (ξαναλεω) ολα ειναι οκ, τι να κανω με τα ψαρια? Να βαλω αλλο/αλλα? Το καημενο ελπιζω να ζησει βεβαια, ειναι μονο του και περασε τοσα και τοσα δεν μπορω να το κραταω μονο αφου δεν το δεχονται ουτε μαγαζια ουτε βρισκω ιδιωτες...99,9% ηταν να μην ζει μεχρι σημερα και 0,1% να ζησει λιγο αλλα κοντευω τις 10 μερες! Μια βοηθεια με ειδους και ποσοτητα ψαριων που θα μπορουσαν να μπουν θα ηταν χρησιμη!

Υ.Γ Το φιλτρο απο χθες βραδυ κανει ενα πιο "θορυβωδες" ηχο σαν να φυσαει αερα ή σαν να "πεταει πετραδακια" (μεταφορικα μιλαω για να το εξηγησω) γενικα το υψος του νερου ειναι λιγο πιο κατω και το φιλτρο ειναι σαν καταρρακτης και ριχνει νερο προς τα κατω!

Ευχαριστω!
Απάντηση με παράθεση
  #110  
Παλιά 23-12-13, 15:11
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GraCE Εμφάνιση μηνυμάτων
Το prime, λεει οτι 1 καπακι=5ml οποτε αν αλλαξω το 50% του νερου (αρα απο τα 53L συνολο που εχω χονδρικα θα βγαλω 25L) θα προσθεσω μισο καπακι? :S
To prime έχει αναλογία 1ml / 40 λίτρα ή 5 ml / 200 λίτρα.
1 ml = 20 σταγόνες
εσυ θες για 25 λίτρα , δηλαδη 20*25/40=12,5 σταγόνες
βάλε 13 σταγόνες και είσαι οκ.
Για να ξέρεις , θες 5 σταγόνες για κάθε 10 λίτρα νερό
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GraCE Εμφάνιση μηνυμάτων
Υ.Γ Το φιλτρο απο χθες βραδυ κανει ενα πιο "θορυβωδες" ηχο σαν να φυσαει αερα ή σαν να "πεταει πετραδακια" (μεταφορικα μιλαω για να το εξηγησω) γενικα το υψος του νερου ειναι λιγο πιο κατω και το φιλτρο ειναι σαν καταρρακτης και ριχνει νερο προς τα κατω!
η αντλία τραβάει και αέρα μαζί, μάλλον έπεσε η στάθμη του νερού και ξενερίζει, πρόσθεσε νερό και δες αν θα σταματήσει ο θόρυβος, αλλιώς άνοιξε την αντλία και δες αν έπαθε κάποια ζημιά, αν έσπασε η φτερωτή ή το αξονάκι ή τίποτα άλλο
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GraCE Εμφάνιση μηνυμάτων

Πριν φυγω για τη δουλεια, το ψαρακι ηταν παλι κατω απο το θερμοστατη/φιλτρο (που κανει σαν σκια/κρυψωνα) στο βυθο ακινητο και παιρνει μια "καμπυλωτη σταση" και μερικες φορες αναπνεει με γρηγορους ρυθμους! Βεβαια εφυγα αμεσως το πρωι και δεν το παρατηρησα πολυ! Το prime, λεει οτι 1 καπακι=5ml οποτε αν αλλαξω το 50% του νερου (αρα απο τα 53L συνολο που εχω χονδρικα θα βγαλω 25L) θα προσθεσω μισο καπακι? :S

Αν (ξαναλεω) ολα ειναι οκ, τι να κανω με τα ψαρια? Να βαλω αλλο/αλλα? Το καημενο ελπιζω να ζησει βεβαια, ειναι μονο του και περασε τοσα και τοσα δεν μπορω να το κραταω μονο αφου δεν το δεχονται ουτε μαγαζια ουτε βρισκω ιδιωτες...99,9% ηταν να μην ζει μεχρι σημερα και 0,1% να ζησει λιγο αλλα κοντευω τις 10 μερες!
Το να βάλεις και άλλο ένα τέτοιο ψάρι τότε θα δημιουργήσεις πρόβλημα σε ακόμα ένα ψάρι, θα σου πρότεινα να μη κάνεις τίποτα ακόμα με ψάρι ή ψάρια αν δεν σιγουρευτούμε πως το φίλτρο σου έστρωσε. Αλλά και να έστρωσε δώστου λίγες ημέρες ακόμα να αποκτήσει πιο ισχυρή βιολογία, αν φορτώσεις το ενυδρείο σου πιθανών θα ανεβάσει πάλι αμμωνία, θέλει σιγά σιγά, υπομονή λοιπόν
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 23-12-13 στις 15:11 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #111  
Παλιά 23-12-13, 16:07
GraCE Ο χρήστης GraCE δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2013
Περιοχή: σαλονικα
Μηνύματα: 96
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
To prime έχει αναλογία 1ml / 40 λίτρα ή 5 ml / 200 λίτρα.
1 ml = 20 σταγόνες
εσυ θες για 25 λίτρα , δηλαδη 20*25/40=12,5 σταγόνες
βάλε 13 σταγόνες και είσαι οκ.
Για να ξέρεις , θες 5 σταγόνες για κάθε 10 λίτρα νερό
-------------------------


η αντλία τραβάει και αέρα μαζί, μάλλον έπεσε η στάθμη του νερού και ξενερίζει, πρόσθεσε νερό και δες αν θα σταματήσει ο θόρυβος, αλλιώς άνοιξε την αντλία και δες αν έπαθε κάποια ζημιά, αν έσπασε η φτερωτή ή το αξονάκι ή τίποτα άλλο
-------------------------


Το να βάλεις και άλλο ένα τέτοιο ψάρι τότε θα δημιουργήσεις πρόβλημα σε ακόμα ένα ψάρι, θα σου πρότεινα να μη κάνεις τίποτα ακόμα με ψάρι ή ψάρια αν δεν σιγουρευτούμε πως το φίλτρο σου έστρωσε. Αλλά και να έστρωσε δώστου λίγες ημέρες ακόμα να αποκτήσει πιο ισχυρή βιολογία, αν φορτώσεις το ενυδρείο σου πιθανών θα ανεβάσει πάλι αμμωνία, θέλει σιγά σιγά, υπομονή λοιπόν
Mαλιστα! Απλως αυτο το prime δεν ειναι σαν μπουκαλι με σταγονομετρο απο επανω και δεν μπορω να υπολογισω ετσι τις σταγονες! Μονο ριχνεις στο καπακι το οποιο καπακι λεει οτι ειναι 5ml αρα 100 σταγονες! αν εγω θελω 13 σταγονες για να ειμαι οκ αντε να βρω ποσο να γεμισω το καπακι :P

Θα βαλω νερο αν ειναι! Καλο θα ειναι να σκεπαζει το νερο το φιλτρο ετσι? Οταν πιεζω το καπακι προς τα κατω παντως σταματαει και ερχεται παλι ο ηχος λιγο αργοτερα!

Ναι εννοειται οτι και στα ΝΟ3 να ειμαι οκ παλι δεν θα κανω κινηση θα αφησω καποιες μερες! Απλα οοοοταν θα περασουν οι μερες δεν θα ξερω ουτε αν πρεπει να βαλω ενα ιδιο ή καποιο/α διαφορετικο ειδος/ειδη ψαριου αλλα και ποσα πρεπει! Στο πετ σοπ μου ελεγαν "αυτο δεν ζει μονο του κτλ αλλα δεν ζει και με αλλα ψαρια" Αντε βγαλε ακρη! Τελος, αυτη η ολη σταση του ψαριου πρεπει να ειναι ανησυχητικη μαλλον!
Απάντηση με παράθεση
  #112  
Παλιά 23-12-13, 16:17
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GraCE Εμφάνιση μηνυμάτων
Mαλιστα! Απλως αυτο το prime δεν ειναι σαν μπουκαλι με σταγονομετρο απο επανω και δεν μπορω να υπολογισω ετσι τις σταγονες! Μονο ριχνεις στο καπακι το οποιο καπακι λεει οτι ειναι 5ml αρα 100 σταγονες! αν εγω θελω 13 σταγονες για να ειμαι οκ αντε να βρω ποσο να γεμισω το καπακι :P

Θα βαλω νερο αν ειναι! Καλο θα ειναι να σκεπαζει το νερο το φιλτρο ετσι? Οταν πιεζω το καπακι προς τα κατω παντως σταματαει και ερχεται παλι ο ηχος λιγο αργοτερα!

Ναι εννοειται οτι και στα ΝΟ3 να ειμαι οκ παλι δεν θα κανω κινηση θα αφησω καποιες μερες! Απλα οοοοταν θα περασουν οι μερες δεν θα ξερω ουτε αν πρεπει να βαλω ενα ιδιο ή καποιο/α διαφορετικο ειδος/ειδη ψαριου αλλα και ποσα πρεπει! Στο πετ σοπ μου ελεγαν "αυτο δεν ζει μονο του κτλ αλλα δεν ζει και με αλλα ψαρια" Αντε βγαλε ακρη! Τελος, αυτη η ολη σταση του ψαριου πρεπει να ειναι ανησυχητικη μαλλον!
σε τόσα λίτρα πάλι δεν θα ζήσει ούτε αυτό ουτε και η παρέα του.
Για να μετράς σωστά πάρε μια σύριγγα από το φαρμακείο του 1ml (αυτη για τους διαβητικούς).
Δες εδώ και μια πατέντα για εύκολη δοσολογία
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....t=injection/#9
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #113  
Παλιά 23-12-13, 16:24
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Ακόμα ασχολείσαι με το ΤΙ σου έλεγαν στο πετ-σοπ (που σου πήραν τα χρήματα και σου κάνουν και τον "μάγκα"); ΑΝ αγοράζεις κι' όλας από τους ίδιους... έχεις κάνει ρούμπο!!!!
ΜΗΝ σκέφτεσαι να βάλεις κανένα άλλο ψάρι... και απλά προσπάθησε να διαβάσεις όσα περισσότερα μπορείς από αυτά που σου έχουν δωθεί (σε link) από την αρχή που ξεκίνησες το θέμα... για να καταλάβεις τον λόγο που... στο επαναλαμβάνω κι' εγώ (έχει γραφτεί τόσες φορές κι' ακόμα ΔΕΝ το έχεις "χωνέψει").
Αυτό που χρειάζεσαι είναι... να βελτιώσεις σταδιακά το υπάρχον ενυδρείο (για να ζήσει το ψάρι που "φορτώθηκες")... και αφού μάθεις μερικά βασικά πράγματα... θα οδηγηθείς με μαθηματική ακρίβεια στην αντικατάσταση του... με άλλο πολύ μεγαλύτερο όπου θα μπορείς να σκέφτεσαι για να βάλεις, περισσότερα ψάρια.-
Απάντηση με παράθεση
  #114  
Παλιά 23-12-13, 18:24
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GraCE Εμφάνιση μηνυμάτων
Mαλιστα! Απλως αυτο το prime δεν ειναι σαν μπουκαλι με σταγονομετρο απο επανω και δεν μπορω να υπολογισω ετσι τις σταγονες! Μονο ριχνεις στο καπακι το οποιο καπακι λεει οτι ειναι 5ml αρα 100 σταγονες! αν εγω θελω 13 σταγονες για να ειμαι οκ αντε να βρω ποσο να γεμισω το καπακι :P
διαβαζουμε τις οδηγιες.

http://www.seachem.com/Products/prod...ges/Prime.html

Use 1 capful (5 mL) for each 200 L (50 gallons*) of new water. This removes approximately 1 mg/L ammonia, 4 mg/L chloramine, or 5 mg/L chlorine. For smaller doses, please note each cap thread is approx. 1 mL.

αυτα τα γραφει και στο μπουκαλι.δεν θα συμβει τιποτα αν πεσουνε κανα δυο ml παραπανω.

για τα υπολοιπα περι ψαριου κλπ,στα εχουνε πει ηδη.
Απάντηση με παράθεση
  #115  
Παλιά 23-12-13, 23:17
GraCE Ο χρήστης GraCE δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2013
Περιοχή: σαλονικα
Μηνύματα: 96
Προεπιλογή

Λοιπον, εκανα και το τεστ για ΝΟ3 και για ακομα μια φορα ηταν κιτρινο! Συμφωνα με τις οδηγιες κιτρινο=0 Συνεπως:

Αμμωνια=0
ΝΟ2=0
ΝΟ3=0

(Εγιναν και παλι σημερα τα 2 προηγουμενα)

Φυσικα ακολουθησα τα βηματα κατα γραμμα! Τα 3 τεστ ειναι της Sera!
Αμεσως μετα, αλλαξα περιπου το 50% του νερου! Το εβαλα σιγα σιγα αφου πρωτα μετρησα τη θερμοκρασια του στους 25 κοντα βαθμους (οσο και του ενυδρειου δηλαδη) αν και δεν αργησε πολυ να παει στους 25 ηταν κρυο προς το χλιαρο! Φυσικα εριξα prime+βακτηρια πριν το βαλω! Prime εριξα λίγο παραπανω αφου "επιτρεπετε"! Επλυνα και τα 2 συνολικα "πραγματα" που εχω για ομορφια! Το νερο φαινεται πολυ καθαρο τωρα (ενω στην αρχη ηταν γεματα "σκουπιδακια" απο το χαλικι που λιγο αναστατωθηκε) Φυσικα εκανα και χρηση της "σκουπας" που υπαρχει στα πετ σοπς! Το ψαρακι ειναι κρυμμενο και καθισμενο στο μερος του! Οταν ομως εκανα μια δοκιμη να του δωσω μια λιχουδια δεν εκανε παραπανω απο 1 λεπτο να κολυμπησει και να τη φαει :P
Ο ηχος απο το φιλτρο εφυγε μολις το νερο εφτασε ψηλα!

Το μπολι (σαν ασπρα πετραδια) ειναι στο φιλτρο μεσα στο σακουλακι του (τουλι) οπως ξερετε! Να ξανακανω τεστ τωρα με το νεο νερο και για τα 3?
Οτι ειναι και το ΝΟ3=0 ειναι μαλλον κακο ε?
Απάντηση με παράθεση
  #116  
Παλιά 23-12-13, 23:26
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ξανακανε. Καθε μερα, ολα τα τεστ.
Ταιζε το (οχι φουλ, 2 φορες την ημερα απο λιγο).
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #117  
Παλιά 06-01-14, 20:39
GraCE Ο χρήστης GraCE δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2013
Περιοχή: σαλονικα
Μηνύματα: 96
Προεπιλογή

Καλησπερα παιδια και χρονια πολλα! Γυρισα χθες βραδυ και ανοιξα και ξεχωριστο θεμα με κατι μικρα σκουλικακια που εμφανιστηκαν! Μαλλον ειναι επειδη ελειπα 7 μερες και του ειχα αφησει κατι ταμπλετες (μιση μεσα αλλα ηταν καπως λιωμενη οταν μπηκα σπιτι) και δεν ειχα χρηματα για αυτοματη ταιστρα!

Θεωρουσα οτι δεν θα ζουσε το κακομοιρο αλλα ζουσε κανονικα! Οταν ανοιξα το φως εκανε σαν θεοτρελο βεβαια! Αφαιρεσα οτι ειχε μεινει απο ταμπλετα και αλλαξα νερο (40%-50%) με πριμε + βακτηρια! Ειχα επισης και αμμωνια 0.1 (πριν την αλλαγη) αλλα εχω κανει 2 μετρησεις σημερα και ολα ειναι στο 0 (NH3 No2 No3)

Το ψαρακι τωρα ειναι οπως το αφησα δλδ οχι τοσο δραστηριο, κρυβεται στο πατο ακινητο κτλ! Οταν του βαλω τροφη δραστηριοπειται! Δεν μπορω ομως ακομα να βρω ουτε να το δωσω σε μαγαζι ουτε σε ιδιωτη! Θελω να προσθεσω ακομα κατι μεσα αλλα δεν θελω να παω σε πετ σοπ και να μου λενε οτι ναναι παλι! Τι λετε? Ελπιζω και αυτη η εμφανιση μικροοργανισμων να μην ειναι κακη εντελως ή αν χρειαζεται φαρμακο! Ειναι σαν αυτα
Απάντηση με παράθεση
  #118  
Παλιά 06-01-14, 21:20
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GraCE Εμφάνιση μηνυμάτων
Ειχα επισης και αμμωνια 0.1 (πριν την αλλαγη) αλλα εχω κανει 2 μετρησεις σημερα και ολα ειναι στο 0 (NH3 No2 No3)
Το ΝΗ3 και το ΝΟ2 είναι καλά που είναι 0, το ΝΟ3 όμως δεν θα έπρεπε κανονικά να είναι 0, μηπως δεν μετρας σωστά ? εκτός και το φίλτρο σου κάνει και απονιτροποίηση που δεν είναι και τόσο εύκολο.
Προσωπικά θα το έψαχνα λίγο, μήπως θα έπρεπε να κάνεις ένα καθαρισμό του φίλτρου σου ? ένα απαλό ξέπλυμα στα σφουγκάρια με νερό ενυδρείου και αλλαγή το filter wool αν έχεις.
Για τα σκουληκάκια δεν ξέρω να σου απαντήσω, μπορεί να είναι από έντομα αφου είπες πως έλειπες ημέρες.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #119  
Παλιά 06-01-14, 21:20
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Βαλε ενα χρονοδιακοπτη για αρχη στα φωτα, ωστε να ανοιγουν και να κλεινουν συγκεκριμενες ωρες και μονα τους. Και ολα καλα να ηταν στο ενυδρειο, αν αφησεις ενα ψαρι μεσα στα μαυρα σκοταδια, λογικο ειναι να μην ειναι καλα.

Για το αλλο θεμα, απαντησεις πηρες εκει. Σκουπα βυθου, αλλαγες νερου και λιγοτερο ταϊσμα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #120  
Παλιά 06-01-14, 22:04
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

ΔΕΝ έχεις πρόβλημα με τα σκουλίκια... πρέπει όμως να ξεκινήσεις το διάβασμα, να μάθεις κάποια βασικά και να βελτιώσεις την κατάσταση.-
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
diy υπερχειλιση orck DIY . Φτιάχτο μόνος σου 65 31-01-14 13:33
υπερχείλιση giorgos344 Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 7 05-05-11 18:40
diy υπερχειλιση!!! thanasis76 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 26 15-12-08 21:01
Υπερχεiληση KOKOBAS DIY . Φτιάχτο μόνος σου 11 25-02-08 13:27
Υπερχείληση ANEMOS DIY . Φτιάχτο μόνος σου 14 26-07-06 13:46

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:11.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11310 seconds with 14 queries