Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-11-07, 08:31
WILD_RIDER Ο χρήστης WILD_RIDER δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2007
Περιοχή: .
Μηνύματα: 160
Προεπιλογή ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΖΗΣΟΥΜΕ ΧΩΡΙΣ SUMP, SKIMMER,ΚΛΠ ?

Για το ενυδρείο 600L - 700L που θέλω ν' αγορασω διαθέτω ήδη μια προσφατα αγορασμενη Eheim Profesionnel 3 την οποια τωρα εχω στο απο δεκαετιας 200L μου και ειμαι πολυ ικανοποιημενος γιατι εχει ροη 1.850LPH και κάνει για ενυδρεία έως 700L. http://www.thereefshop.com.au/index....78c04a129beffd

Αν λοιπόν βάλω αλλη μια για να εχω δυνατο φιλτραρισμα δεν ησυχαζω?

Μόνο μια συσκευή Αντιστροφης Όσμωσης για χαμηλο Ph θα μου λειπει πιστευω.

Τα σχολια σας?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-11-07, 10:31
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

ναι μια χαρα θα εισαι απο φιλτρο απο χρηματα ομως δεν ξερω
για το ph εξαρταται τι ψαρια θα βαλεις μπορει και να μην χρειαζεται η r.o παντως γινεται μια μαζικη παραγγελια με τρομερα χαμηλη τιμη σε πολυ καλη r.o αν ειναι να παρεις αποφασισε το τωρα
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-11-07, 17:11
WILD_RIDER Ο χρήστης WILD_RIDER δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2007
Περιοχή: .
Μηνύματα: 160
Προεπιλογή

steady

Και βεβαια με ενδιαφερει η συσκευή αντιστροφης οσμωσης αν η τιμη ειναι "τρομερα χαμηλη" οπως ειπες. Επισης, παιζει ρολο και η μαρκα της καθως και η αντιπροσωπεια στην ελλαδα διοτι διαβασα οτι τα ανταλλακτικα της συσκευης αυτης (πχ μεμβρανες κλπ) κοστιζουν οσο περιπου ολοκληρη η συσκευη.

Οσο για τα ψαρια που θα εχει το νεο ενυδρειο ειναι 6 Oscarακια (μικρουλια τωρα) και ενα PLeco (μεγαλος) τα οποία βρισκονται αυτη την στιγμη στο 200λιτρο που εχω.

Μπορεις σε παρακαλω να εξηγησεις τι εννοεις απο φιλτρο θα ειμαι μια χαρα αλλα απο χρηματα δεν ξερεις?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-11-07, 18:54
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από WILD_RIDER Εμφάνιση μηνυμάτων
steady

Και βεβαια με ενδιαφερει η συσκευή αντιστροφης οσμωσης αν η τιμη ειναι "τρομερα χαμηλη" οπως ειπες. Επισης, παιζει ρολο και η μαρκα της καθως και η αντιπροσωπεια στην ελλαδα διοτι διαβασα οτι τα ανταλλακτικα της συσκευης αυτης (πχ μεμβρανες κλπ) κοστιζουν οσο περιπου ολοκληρη η συσκευη.
οκ σε αυτο δεν εχω λογο απλα μια παρατηρηση εκανα μιλα με τα παιδια που οργανωνουν την παραγγελια απλα για να σε βοηθησω το ειπα

Οσο για τα ψαρια που θα εχει το νεο ενυδρειο ειναι 6 Oscarακια (μικρουλια τωρα) και ενα PLeco (μεγαλος) τα οποία βρισκονται αυτη την στιγμη στο 200λιτρο που εχω.
6 οσκαρ θελουν πολλα περισσοτερα λιτρα απο τα 600 που ετοιμαζεσαι να τους δωσεις παντως να ξερεις

Μπορεις σε παρακαλω να εξηγησεις τι εννοεις απο φιλτρο θα ειμαι μια χαρα αλλα απο χρηματα δεν ξερεις?
θελω να πω οτι το εξωτερικο φιλτρο που μου λες κανει περιπου 300€ αν δεν κανω λαθος δηλαδη ειναι μια αρκιβη λυση τα 600€ για φιλτραρισμα ισως πρεπει να μελετησεις πολυ το θεμα sump και να μην βιαστεις καθολου στην αγορα του ενυδρειου εχει πολυ ζουμι το θεμα για ψαξιμο
φιλικα κωστας
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-11-07, 21:08
WILD_RIDER Ο χρήστης WILD_RIDER δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2007
Περιοχή: .
Μηνύματα: 160
Προεπιλογή

steady

Ειλικρινα thanks για την βοηθεια. Έχω ήδη γραψει στο συγκεκριμενο post. Δυστυχως στην εταιρεια δεν υπαρχει μεγαλυτερος χώρος και τα Oscarakia εχω ηδη. Επομενως αυτο ειναι οτι καλυτερο μπορω να κανω. Όσο για το Eheim Professionel 3 το πηρα απο Ελλαδα 400ευρω (μαλλον κακως απ' οτι βλεπω εδω) και το εχω ηδη στο 200λιτρο που ειναι και τα Oscarakia και ο Pleco. Λογω του γεγονοτος οτι το φιλτρο αντεχει εως 700 λίτρα και τα Oscarakia ειναι μικρουλια ακομα θα τη βγαλω για λιγο καιρο με αυτο και μετα θα βαλω αλλο ενα και θα ησυχασω. Όσο για το sump το εχω ηδη μελετησει και στον tsamis και αλλου και δεν το πολυκαταλαβα να σου πω την αμαρτια μου. Ισως να φταιει το οτι εχω πολλα στο κεφαλι μου αυτη την εποχη ............
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 20-11-07, 21:22
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

το οτι εχεις τα οσκαρακια δεν σημαινει κατι ισα ισα ποιο πολυ θα στεναχωρηθεις αν βλεπεις το ενα να σκοτωνει το αλλο οταν μεγαλωσουν και ιδιαιτερα τα αρσενικα και αρχισει να υπαρχει διεκδικηση για τα θυληκα εκτος ανα σκοπευεις να βγαλεις ενα ζευγαρακι και να δωσεις τα αλλα!
το θεμα sump τωρα θελει αρκετη μελετη και κυριως βοηθεια απο καποιον που το εχει κανει...
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 20-11-07, 23:21
WILD_RIDER Ο χρήστης WILD_RIDER δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2007
Περιοχή: .
Μηνύματα: 160
Προεπιλογή

steady

Μια και το εθεσες εχω ξεχωρισει ηδη ενα ζευγαρι Red Oscar και ενα ζευγαρι Tiger Oscar. Στα Red ξερω ποιο ειναι το αρσενικο και ποιο το θηλυκο ενω στα Tiger οχι ακομα. Δύσκολη υπόθεση οομως να διακρινεις τα αρσενικα απο τα θηλυκα Oscar και σιγουρα θα κανω κατι για να μην σκοτωθουν. Ιδωμεν τι μελλει γενεσθαι.........
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
pHμετρο-CO2controller κλπ... Fonamstel DIY . Φτιάχτο μόνος σου 6 18-01-05 20:31
Συνάντηση Πατρινών κλπ κλπ halvas69 Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων του Ενυδρείου 13 18-04-04 23:58
Μπορουμε να βρουμε ενα Hypancistrus zebra?(com. Zebra Pleco) mikenuke Γατόψαρα Ν. Αμερικής 14 25-09-03 23:38
Περιοδικά κλπ Tolis Βιβλιογραφία Γλυκού Νερού 0 11-12-02 03:56

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:20.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04555 seconds with 13 queries