Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Άλλες κιχλίδες Ν. Αμερικής

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-05-07, 19:54
Το avatar του χρήστη nikolas87
nikolas87 Ο χρήστης nikolas87 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-02-2007
Περιοχή: ΝΙΚΑΙΑ
Μηνύματα: 65
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikolas87
Προεπιλογή Γεννα ramirezi

Απο κει που αμφεβαλλα για το αν ταιριαζουν το θηλυκο με το αρσενικο ραμιρεζι σημερα ανακαλυψα αυγα στο ενυδρειο...!!Χαζευζοντας το,παρατηρησα οτι η θηλυκια ηταν αρκετα νευρικη και καθοταν πισω απο μια βαλσινερια.Οταν εφευγε πηγαινε στο ιδιο σημειο ο αρσενικος.Με μεγαλη εκπληξη παρατηρησα οτι φυλαγαν αυγα!!Η θηλυκια ειναι συνεχως σε ενταση και προστατευει τα αυγα.Το πιο απιστευτο εγινε οταν εβαλα το χερι μου για να βαλω ενα τουλι προληπτικα στην εισοδο του φιλτρου και η θηλυκια μαλλον το θεωρησε απειλη και μου τσιμπησε το χερι!!!Αυτο που με προβληματιζει ειναι οι 6 καρδιναλιοι που εχω στο ιδιο ενυδρειο.Λετε να φανε τ αυγα?Αν και κανα δυο φορες που πλησιασαν στο σημειο η θηλυκια τους πηρε στο κυνηγη.Δεν ξερω αν θα γονιμοποιηθουν τ αυγα παντως η χαρα μου ειναι απιστευτη καθως δικαιωνονται ολοι μου οι κοποι που εκανα τοσο καιρο για να διατηρησω οσο πιο καλα μπορω αυτα τα ψαρακια.Εδω να πω ενα ευχαριστω στο παιδια του gab απ τα οποια πηρα πολλες πληροφοριες και επισης ενα ευχαριστω στο Μανωλη το Πασχαλακη απ τον οποιο πηρα τη θηλυκια σε εξαιρετικη κατασταση και πολυ προσεγμενη.
__________________



Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-05-07, 20:19
Το avatar του χρήστη Yiannis59
Yiannis59 Ο χρήστης Yiannis59 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2007
Περιοχή: Καπανδρίτι-Αττικής
Μηνύματα: 1.440
Προεπιλογή

Τα αυγα μπορεί να μην τα φάνε αλλα μολις αρχίσουν να κολυμπούν τα μικρα σιγουρα γιατι οι γονεις δεν θα μπορουν να τα προστατευουν
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-05-07, 20:38
Το avatar του χρήστη nikolas87
nikolas87 Ο χρήστης nikolas87 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-02-2007
Περιοχή: ΝΙΚΑΙΑ
Μηνύματα: 65
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikolas87
Προεπιλογή

Τι μπορω να κανω γι αυτο.Εχω ενα 10λιτρο και ενα 15λιτρο ενυδρειο.Βοηθανε σε κατι?
__________________



Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-05-07, 20:57
Το avatar του χρήστη Yiannis59
Yiannis59 Ο χρήστης Yiannis59 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2007
Περιοχή: Καπανδρίτι-Αττικής
Μηνύματα: 1.440
Προεπιλογή

Βγαζεις τους καρδιναλιους εγώ εβγαλα τα αυγα στο τελος μεγαλωσαν μονο 5 στην δευτερη τα αφησα και τα φαγαν στην τριτι παλι εβγαλα τα αυγα, εκανα βλακια (βρώμισε) το νερο έζησε ενα στην τεταρτη παλι τα φαγαν τωρα έστησα ενα 40 λτρα και τα εβαλα μονα τους παντως καθε 15 μερες περιπου γενναν αν δεν εχουν μικρα
Και μετα απο 4-5 μερες να εχεις αρτεμια ετοιμη
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-05-07, 02:22
Το avatar του χρήστη Rayden
Rayden Ο χρήστης Rayden δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-12-2004
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Αν δεν μπορεις να τα βαλεις σε ενα ξεχωριστο ενυδρειο αφηνε καποιο φως κοντα στο ενυδρειο ανοιχτο. Βοηθαει. Την μερα τα προστατευουνε αρκετα καλα οι γονεις, πολλες φορες αν καποιο παει να απομακρινθει θα δεις οτι θα το "φαει" (το αρσενικο συνηθως) και θα το φτυσει οταν το επαναφερει στο μερος του. Παντως ακομα και ετσι θα εχεις αρκετες απωλειες
__________________
Αν τα λάθη διδάσκουν τότε έχω μια καταπληκτική μόρφωση
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 13-05-07, 05:51
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

10 λιτρα και 15 λιτρα ειναι ακαταλληλα για αναπαραγωγες γιατι λογω μικρου ογκου δεν παρεχουν σταθερες συνθηκες, και ανεβαζουν με το παραμικρο αμμωνια. Επισης οι αλλαγες νερου ειναι πολυ δυσκολο να γινονται αργά σε τοσο μικρα ενυδρεια... Η επιτυχης αναπαραγωγη των περισσοτερων ειδων θελει ενυδρειο αφιερωμενο σε αυτό το σκοπο, ΧΩΡΙΣ αλλα ψαρια μεσα..
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 13-05-07, 13:08
Το avatar του χρήστη nikolas87
nikolas87 Ο χρήστης nikolas87 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-02-2007
Περιοχή: ΝΙΚΑΙΑ
Μηνύματα: 65
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikolas87
Προεπιλογή

Αρα αν σκοπευω σε αναπαραγωγη στο συγκεκριμενο ενυδρειο η απομακρυνση των καρδιναλιων ειναι μονοδρομος...
__________________



Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 13-05-07, 13:49
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Θα σου έλεγα ότι για την αναπαραγωγή ραμιρέζι σε ενυδρείο με άλλα ψάρια θα χρειάζεσαι τα εξής:

1) Καλλιέργεια ζωντανής αρτέμιας (ναύπλιους) - δοκίμασε να ξεκινήσεις μια από τώρα για να μην πιαστείς στον ύπνο.
2) Ένα ενυδρείο 40 (τουλάχιστον) λίτρων για να μεταφέρεις εκεί και να μεγαλώσεις τα μικρά. Το ενυδρείο αυτό θα πρέπει να είναι διαμορφωμένο σύμφωνα με τις ανάγκες των μικρών ψαριών (πχ. προστασία/σίτα στο φίλτρο, κλπ).
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 13-05-07, 14:30
Το avatar του χρήστη nikolas87
nikolas87 Ο χρήστης nikolas87 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-02-2007
Περιοχή: ΝΙΚΑΙΑ
Μηνύματα: 65
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikolas87
Προεπιλογή

Πανω στη αρτεμια ηθελα να κανω μια ερωτηση.Εχω διαβασει περι καλλιεργιας της.Εχτες επισκευτηκα ενα πετ σοπ και βρηκα κατι σακουλακια της σερα που ειναι αυγα για καλλιεργια αρτεμια.Ειναι καλα?Να τα αγορασω η να παρω απο αλλου το πρωτο γονο αρτεμιας?
Φιλε Γιωργο μια ερωτηση:αυτα που μου ειπες τα χρειαζομαι σε ενυδρειο που υπαρχουν και αλλα ψαρια(στη δικη μου περιπτωση καρδιναλιοι) σωστα?
Αν τελικα απομακρυνω τους καρδιναλιους απ το ενυδρειο δεν θα χρειστει να μεταφερω το γονο που θα προκυπτει απ τη γεννα ετσι δεν ειναι?
Και μια τελευταια ερωτηση, σε περιπτωση που απ αυτη τη γεννα προκυψουν μικρα(πραγμα απιθανο αφου ημουν απροετοιμαστος) μηπως να τον μεταφερω στο 15 λιτρο?Μιλαω παντα μονο γι αυτη τη περιπτωση.
__________________



Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 13-05-07, 16:22
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

- Τα έτοιμα σακουλάκια (αυγά αρτέμια + αλάτι) ΙΜΟ δεν είναι η καλύτερη λύση. Καλύτερα να αγοράσεις σκέται αυγά κι ας είναι λίγο ακριβότερα.

- Ακριβώς.

- Αν τελικά απομακρύνεις τους καρδινάλιους, πάλι κάποια στιγμή θα χρεθαστείς ένα μικρότερο ενυδρείο για να μετακινήσεις τα μικρά αφού οι γονείς δεν πρόκειται να ασχοληθούν παραπάνω από 3-4 εβδομάδες. Από κει και πέρα τα μικρά δεν θα έχουν την υποστήριξή τους πια.

- Τα 15 λίτρα είναι πολύ λίγα. Καλύτερα να τα αφήσεις όπως είναι κι ας τα χάσεις. Οι γονείς θα ξαναδοκιμάσουν οπότε μην ανησυχείς.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
χλωμο ramirezi s-vitzi Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 9 03-03-07 22:10
μπλε ramirezi popay72 Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 3 13-02-07 10:58
RAMIREZI ΒΑΣΙΛΗΣ ΚΑΤΣΙΩΠΗΣ Άλλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 1 12-02-05 21:17
γεννα ramirezi dim Άλλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 8 28-12-04 18:49
RAMIREZI ΙΧΘΥΣ Άλλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 5 11-03-04 01:14

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:18.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04453 seconds with 13 queries