Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 22-10-08, 23:08   #1
Νέο Ενυδρείο 30lt
 
Το avatar του χρήστη gap
gap
Member
Εγγραφή: 07-10-2008
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 44

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
gap Ο χρήστης gap δεν είναι συνδεδεμένος 22-10-08, 23:08
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Εδώ και μέρες έψαχνα στο internet, στο forum, σε petshop στην Αθήνα πρίν μέρες που ήμουν. Σκεφτόμουν αρχικά για κάποιο ενυδρείο γύρω στο μέτρο και 120-180lt.

Επειδή οι τιμές τουλάχιστον εδώ δτη Χίο ήταν κοντά στα 400¤ μόνο το ενυδρείο και με εξοπλισμούς, διακόσμηση, ψάρια πήγαινε στα 600¤, φοβόμουν κίολας μήπως λόγω απειρίας κάτι δεν πάει καλά στη νέα αρχή και αρκέστηκα να πάρω χθές ένα ενυδρειάκι 50*25*27=34lt (όλα μαζί 160¤)

Για αρχή από το κατάστημα μου πρότειναν να αρχίσω με 2-3 ψαράκια και πάνω στη βδομάδα που θα στροθεί συνεχίζω και με άλλα.

Έχω 3 τιγράκια το ένα είναι χρυσό με ελαυρώς άσπρες γραμμές.
Οι απορίες μου είναι αρκετές.

Μόλις το πήρα και το γέμισα με νερό έριξα 5ml antychlor και 5 torfin. Μετά από 5λεπτά έβαλα τα ψάρια.

Μου είπαν να τα ταίζω 3 φυλλαράκια από την τροφή που μου έδωσαν μέρα παρά μέρα. Τα ψαράκια είναι ανθεκτικά ώστε να στρωθεί το ενθδρείο με αυτά όπως μου είπαν.
Το ένα τιγράκι παρατήρησα το μεσημέρι είχε λιγότερο κόκκινα πτερύγια από κάτω και πάνω στη ράχη. Τώρα το βράδυ που το ξαναβλέπω είναι έντονο το κόκκινο.

ΜΆαρέσουν να βάλω neon, ξιφοφόρους, ακτινογραφίες guppy και κάτι άλλα που είδα στα ενυδρεία του petshop αλλά δεν ξέρω ονόματα. ¶ και το silver shark μΆαρέσει που είναι κινιτικό αλλά τα 30 μου λίτρα είναι πολύ λίγα. Αν το βάλω τώρα που ήταν 10cm σε πόσο καιρό θα έχει μεγαλώσει για να θέλει άλλο χώρο ?

Αυτοί με διαβεβαίωσαν ότι ταιριάζουν όλα οσα μΆαρεσαν.


Βλέπω και μΆαρέσει. Ακόμα πρώτη μέρα είναι αλλά μιας και μου έφυγε ο φόβος και όλα όσα σκεφτόμουν πριν το αποκτήσω ίσως σύντομα να πάρω μεγαλύτερο.

Το χρυσό τιγράκι κυνηγάει τα άλλα 2 φορές φορές. Παίζουν να φανταστω ?

Ακόμα μία απορία είναι ότι το νερό χθές ήταν αρκετά θολό. Σήμερα είναι καλλίτερο αλλα πολλά σωματίδια αιωρούνται.
Το θερμοστάτη τον σταμάτησα γιατί το θερμόμετρο είναι στους 26-27-28 βαθμούς
Τέλος μέσα από το δύτη νομίζω πως βγαίνουν παραπάνω φουσκάλες απΆ όσο θα έπρεπε, μου φαίνεται αρκετά έντονο.
Ακόμα κάτι, πόσες ώρες πρέπει να ανάβω τη λάμπα και ποιες ? Το σπίτι έχει φως, δεν βλέπει ο ήλιος το ενυδρείο.

Ένας φίλος έχει 120lt. Θα βοηθούσε να πάρω νερό απ αυτόν και να το προσθέσω στο δικό μου ?
Απλά με φόβησε γιατί μου είπε ότι το έχει κανενα 6μηνο χωρίς καθόλου αλλαγή και ότι το φίλτρο κάνει τη δουλειά του και το καθαρίζει. (καθένας λέει τα δικά του)






Εμφανίσεις: 3318
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 23-10-08, 06:57
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Καλό διάβασμα γιατί έτσι όπως σου τα είπαν δεν βγαίνει.
....το ...καρχαριάκι θέλει πισίνα για να μεγαλώσει κανονικά!

Για ξεκίνα διαβάζοντας και εδώ : www.tsamisaquarium.gr
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 23-10-08, 13:53
Το avatar του χρήστη gap
gap Ο χρήστης gap δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-10-2008
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 44
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PascM Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλό διάβασμα γιατί έτσι όπως σου τα είπαν δεν βγαίνει.
....το ...καρχαριάκι θέλει πισίνα για να μεγαλώσει κανονικά!

Για ξεκίνα διαβάζοντας και εδώ : www.tsamisaquarium.gr
ευχαριστώ για την απάντηση σου.

αποκλύουμε το καρχαριάκι λοιπόν ακόμα και για μεγαλύτερο ενυδρείο.

έχω όμως κάποιες απορίες βασικές.

πόσο να τα ταίζω τη μέρα και πόσο συχνές αλλαγές πρέπει να κάνω στο νερό μπορεί να μου πει κάποιος ?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 23-10-08, 14:30
Guderian Ο χρήστης Guderian δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-10-2008
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 67
Προεπιλογή

περίπου σε 10-15 μέρες αλλάζεις το 30% του νερού.

Ακόμα με ανησυχεί το γεγονός πως έβαλες τα ψάρια τόσο νωρίς... Το πρόβλημα θα σου είναι σε μερικές μέρες όταν ανέβουν τα νιτρικά.
έχεις τέτσ.?

Το να βάλεις νερό απο του φίλου σου το ενυδρείο. μην το κάνεις καλύτερα πάρε το φίλτρο του κ καθαρισέτο μέσα στο ενυδρείο σου. ωστε η βρώμα αυτή να μπεί σε εσένα ... κ να γεμίσεις όλα τα καλά βακτήρια που δεν έχεις τώρα.

Λογικά σε λίγες μέρες το νερό θα θολώσει πρός το άσπρό.

κ άμα δεν περάσουν 2-3 βδομάδες μην βάλεις άλλα ΄ψαρια μέσα. (στο λέω γιατί κ εγώ έτσι έκανα... κ τα πήρα 2 φορές.)

καλό διάβασμα εδώ μέσα...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 23-10-08, 14:49
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Guderian Εμφάνιση μηνυμάτων
περίπου σε 10-15 μέρες αλλάζεις το 30% του νερού.
Σε τόσο μικρό ενυδρείο, θα έπρεπε 30% εβδομαδιαίως.. Και αν είναι και άστρωτο, ακόμα συχνότερα!
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 23-10-08, 15:48
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Λοιπόν θα σου προτείνω κάτι αν θες το ακολουθείς αν δεν θες υπάρχουν και εναλακτικές λύσεις.Λοιπόν τεστ νερού εχεις;Αν οχι πρέπει να πάρεις.
Το ενυδρείο σου είναι άστρωτο και επειδή δεν υπάρχουν βακτήρια να φανε την αμμωνία που παραγουν τα ψάρια,η αμμωνία γίνεται περισσότερη και σε μεγάλες ποσότητες σκοτώνει το ψάρι αλλά μπορεί και σε μικρότερες ποσότητες να γίνει αυτό.Δωσε τα ψάρια καταρχήν(δεν ξέρω που)γιατίσε ενα αστρωτο θα υποφέρουν αλλά και αν στρωθεί παλι δεν θα κάνουν αφού θελουν τουλάχιστον 80εκ. μήκος για μια 8αδα(ειναι κπαδόψαρα).Στρωσε το ενυδρείο σου πρώτα,βάλε αληθινά φυτάκια και μετα ωλεπουμε τι θα βάλεις.Αν δεν θες να στρώσεις με μέθοδο αμμωνίας πάρε απο τον φίλο σου μπόλι(ενα σφουγγαρι ή οτιδήποτε όπως σιποράξ κ.α).Θα στρώσει αμέσως.Αλλα εχεις πρόβλημα με την σύνθεση.Μην βάλεις αλλα ψαρακια μέσα.
__________________
το 120 λιτρό μου
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 23-10-08, 18:01
Το avatar του χρήστη gap
gap Ο χρήστης gap δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-10-2008
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 44
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Guderian Εμφάνιση μηνυμάτων
περίπου σε 10-15 μέρες αλλάζεις το 30% του νερού.

Ακόμα με ανησυχεί το γεγονός πως έβαλες τα ψάρια τόσο νωρίς... Το πρόβλημα θα σου είναι σε μερικές μέρες όταν ανέβουν τα νιτρικά.
έχεις τέτσ.?

Το να βάλεις νερό απο του φίλου σου το ενυδρείο. μην το κάνεις καλύτερα πάρε το φίλτρο του κ καθαρισέτο μέσα στο ενυδρείο σου. ωστε η βρώμα αυτή να μπεί σε εσένα ... κ να γεμίσεις όλα τα καλά βακτήρια που δεν έχεις τώρα.

Λογικά σε λίγες μέρες το νερό θα θολώσει πρός το άσπρό.

κ άμα δεν περάσουν 2-3 βδομάδες μην βάλεις άλλα ΄ψαρια μέσα. (στο λέω γιατί κ εγώ έτσι έκανα... κ τα πήρα 2 φορές.)

καλό διάβασμα εδώ μέσα...
ευχαριστώ που ασχολείστε..

αυτό που λες westie δε γίνεται. Δυστυχώς το ενυδρείο απ ότι λέτε είναι μικρό ακόμα και γι αυτά.
Θα πάρω να κάνω τεστ και να βάλω ακόμα μερικά τιγράκια μόλις στρώσει. αν δω οτι πάει καλά σκέφτομαι για μεγαλύτερο.

Σχετικά με την τροφή μου είπαν μέρα παρα μέρα μόνο 1 φυλλαράκι για κάθε ψάρι.
Κάπου στο φορουμ διάβασα οχι περισσότερο απο 3 φορές τη μέρα.

τι κάνω ??

γιατί το νερό θα θολώσει προς το άσπρο ?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 23-10-08, 18:16
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

κατ' αρχην να χ**** ω τα μαγιαζια και τους μαγαζιατορες!!!
εκτος οτι το ενυδρειο το πηρες πολυ ακριβα, σου ειπε να βαλεις ψαρια απο την πρωτη μερα και μετα απο 2-3 μερες που θα ειναι φουλ στην αμμωνια να βαλεις κι αλλα...
ζητησε του εγγυηση...
μην βαλεις αλλα ψαρια γιατι δεν θα την βγαλουν, και ελπιζω οχι και αυτα που εχεις....
παρε τεστ και μετρα το νερο...
μολις βλεπεις να ανεβενει η αμμωνια θα κανεις αλλαγη 30% του νερου...
και παρε οσο πιο γρηγορα μπορεις βρομα απο το φιλτρο του φιλου σου και ριξε την στο δικο σου!!!!
ψαρια να ξερεις οτι δεν μπορεις να βαλεις πολλα...
30 λιτρα νερο δεν μπορει να φιλοξενησει πολλα ψαρια....
και τελος να ξερεις οτι αν ειχες παρει το μεγαλο ενυδρειο θα ηταν πολυ πιο ευκολα για εσενα που εισαι αρχαριος!!!
εγω επιδη διαβασα πριν αγορασω το ενυδρειο, αν και δεν ηξερα τιποτα απο ενυδρεια πηρα 360 λιτρα!!!!
και αφου διαβασα καλα ξεκινησα το στησιμο!!!
καλο διαβασμα και καλη συνεχεια!!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 23-10-08, 19:25
Το avatar του χρήστη Λιβέρης Σταύρος
Λιβέρης Σταύρος Ο χρήστης Λιβέρης Σταύρος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-12-2007
Περιοχή: Ζάκυνθος
Μηνύματα: 616
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες και καλή επιτυχία. Για το στρώσιμο σου τα είπαν οι φίλοι πιο πάνω, το ενυδρείο δέν θα έπρεπε να έχει ψάρια μέσα αυτή τη στιγμή που μιλάμε. Το κεφάλι του βατραχάνθρωπου πιάνει χώρο που στην περίπτωσή σου είναι πολύτιμος και αεραντλία αχρείαστη να είναι, αρκεί να γίνεται ανατάραξη της επιφάνειας. Αν είδα καλά έχεις λίγο κόκκινο χαλίκι? Αυτό είναι βαμμένο με χρώμα και δέν είναι ότι το καλύτερο να το έχεις μέσα στο ενυδρείο σου. Το συγκεκριμένο φιλτράκι Dolphin είναι πολύ μικρό και με πάρα πολύ μικρό χώρο ακόμα για το σφουγγάρι.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 23-10-08, 19:54
Το avatar του χρήστη gap
gap Ο χρήστης gap δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-10-2008
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 44
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Λιβέρης Σταύρος Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλώς ήρθες και καλή επιτυχία. Για το στρώσιμο σου τα είπαν οι φίλοι πιο πάνω, το ενυδρείο δέν θα έπρεπε να έχει ψάρια μέσα αυτή τη στιγμή που μιλάμε. Το κεφάλι του βατραχάνθρωπου πιάνει χώρο που στην περίπτωσή σου είναι πολύτιμος και αεραντλία αχρείαστη να είναι, αρκεί να γίνεται ανατάραξη της επιφάνειας. Αν είδα καλά έχεις λίγο κόκκινο χαλίκι? Αυτό είναι βαμμένο με χρώμα και δέν είναι ότι το καλύτερο να το έχεις μέσα στο ενυδρείο σου. Το συγκεκριμένο φιλτράκι Dolphin είναι πολύ μικρό και με πάρα πολύ μικρό χώρο ακόμα για το σφουγγάρι.
μπορώ να πάω πίσω το κεφάλι του βατραχάνθρωπου και να πάρω κάτι πιο μικρό αν είναι. Το φιλτράκι γράφει Dolphin 5.8W IPX8 H/MAX(M) 0,8m Q/MAX (lt/hr) 400lt/hr. ήταν το πιο ακριβό απ' αυτά που μου πρότεινε 14¤ γιατί έχει και καρβουνάκι.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 23-10-08, 21:00
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

To ενυδρείο σου είναι πολύ μικρό για να φιλοξενήσει τιγράκια
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 23-10-08, 21:20
Το avatar του χρήστη kill_bill
kill_bill Ο χρήστης kill_bill δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-01-2008
Περιοχή: Aθήνα
Μηνύματα: 493
Προεπιλογή

Αν δεν κανω λαθος μονο σε μονομαχο μπορεις να στραφεις και (πιο επιφυλακτικα) σε γαριδες.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Σε 30lt τι βαζω? kill_bill Αρχάριοι γλυκού νερού 27 01-03-08 18:28
Ενυδρείο 30lt - Κόντρες; alexispi DIY . Φτιάχτο μόνος σου 3 14-07-07 23:15
Ενυδρείο "ξενοδοχείο" 30Lt jstiva Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 0 16-04-07 14:38

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:42.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,18764 seconds with 15 queries