Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Άλλες κιχλίδες Ν. Αμερικής

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 10-04-17, 17:07
Το avatar του χρήστη aquaristas
aquaristas Ο χρήστης aquaristas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Περιοχή: Αθήνα & Amazon river
Μηνύματα: 95
Προεπιλογή Απορίες για Pterophyllum peru altum

Ξέρουμε ότι υπάρχουν πολλά υβρίδια pterophyllum πχ κοι, ζεβρα κ.α (δυστυχώς για μένα) και έχει χαθεί λίγο η μπάλα με τα πραγματικά pterophyllum. Την απορία την έχω για τα pterophyllum peru altum. Απ' ότι έχω καταλάβει τα peru altum που βλέπω ως ονομασία σε μαγαζιά συναντάται ως είδος στη φύση, σωστά? Δεν επρόκειτο για επιλεκτική αναπαραγωγή σε πιο φυσικά και άγρια χρώματα και μορφή. Ετσι? Συνήθως το συγκεκριμένο είδος το βρίσκουμε ως εκτροφής. Δεν μιλάω για άγρια ψάρια ούτε για τα πραγματικά Altum που είναι άλλο είδος.
Tα peru altum που βρίσκονται όμως γεωγραφικά? Απλά στο Περού? Γιατί δεν αναγράφεται και η περιοχή προέλευση τους όπως πχ στα Pterophyllum rio nanay που υπάρχουν επίσης και εκτροφής. Μηπως χάθηκε κάπου στις αναπαραγωγές?
Μιας και έχω αρχίσει να μου μπαίνει το μικρόβιο για τα "σκαλάρια" δεν θα θελα να βάλω μελλοντικά κάτι που ουσιαστικά δεν υπάρχει στη φύση αλλά αποτελεί ανθρώπινο κατασκεύασμα.
Αν μπορεί κάποιος να μου ξεδιαλύνει το τί παίζει με το συγκεκριμένο είδος θα τον ευχαριστούσα.
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Pterophyllum altum ή scalare maxmike Άλλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 17 18-03-12 19:24
Αναπαραγωγη Pterophyllum ALTUM netblues Άλλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 62 10-09-07 14:27

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:04.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04281 seconds with 14 queries