Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων

Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων Συζήτηση για το στήσιμο και την διακόσμηση κοινωνικών ενυδρείων, προτάσεις για "σωστούς" συνδυασμούς ψαριών για τον αρχάριο και όχι μόνο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-02-19, 18:11
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από SweepingFish Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι, ειχα παει στο καταστημα αεροδρομιου την προηγούμενη Δευτερα και μου ειπαν οτι κοβουν ακομα.
Ωραιος. Μεχρι 6mm ειναι αν δεν εχει αλλαξει απο τοτε. Μενει να επιβεβαιωσουμε οτι κοβουν και στην Πειραιως, στο Μαρουσι και στη Βασιλισσης Σοφιας.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-02-19, 18:28
SweepingFish Ο χρήστης SweepingFish δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 02-06-2018
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 368
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stanisalus18 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωραιος. Μεχρι 6mm ειναι αν δεν εχει αλλαξει απο τοτε. Μενει να επιβεβαιωσουμε οτι κοβουν και στην Πειραιως, στο Μαρουσι και στη Βασιλισσης Σοφιας.

Ναι για 6αρια ειχα ρωτησει κιολας. Αν τύχει και περάσω απο εκεινα τα καταστήματα θα σας πω.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-02-19, 00:01
Το avatar του χρήστη Spafish
Spafish Ο χρήστης Spafish δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2018
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή

Καλησπέρα,

σκέφτομαι για διαστάσεις του ενυδρείου 1.20 x 50 x 45 (καθαρά λίτρα περίπου 180-190) , θα ήθελα να είναι χωρίς επάνω κόντρες ή έστω χωρίς την μεσαία. Με 10mm θα έχω ασφάλεια χωρίς καθόλου κόντρα στο επάνω μέρος?

Να πώ ότι θα είναι η πρώτη προσπάθεια, βέβαια ακόμα δεν έχω πάρει κάποια προσφορά για σκέτα τζάμια, ενώ μέσω mail που έχω στείλει μου έχουν πει στα 180ε για έτοιμο κολλημένο που θεωρώ ότι είναι πολλά.

Σε περίπτωση που το κολλήσω εγώ, με αγχώνει μήπως ο τζαμας δεν κάνει κόψιμο ακριβείας, για αυτό μήπως είναι καλύτερα να πάρω προσφορά από κάποιο γνωστό (για μεγαλύτερο ποσοστό επιτυχίας στο κόψιμο) όπως ο Βλαβιανος που αναφέρθηκε? Αλλά φαντάζομαι ότι το κόστος θα είναι παραπάνω.

Επίσης κάπου διάβασα για κάποιον τζαμα στο Αιγάλεω που στο παρελθλον έχει προταθεί ως οικονομικός, από κόψιμο να φανταστώ θα είναι οκ?

Τα link που είδα παραπάνω δεν με κάλυψε κάποιο αλλά όπως και να έχει να 'στε καλά για τις προτάσεις!!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-02-19, 01:05
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

αν δεν εχεις ξανακολησει τζαμια καλυτερα ασε να σου το φτιαξει καποιος που ξερει. αν θες πειραματησου με κανενα μικρο για να μαθεις π.χ. 30-40 λιτρα με εξαρακι γυαλι, που ουτως η αλλως θα σου χρειαστει και ενα τετοιο μικρο.
180 ευρω ακουγονται πολλα, αλλα αυτος σιγουρα θα σου χρεωνει καμμια 80αρια ευρω για το κολημα. νομιζω αν θυμαμαι καλα για δικο μου με διαστασεις 1,30*60*60 με 12αρι γυαλι ροντε μαζι με κοντρες πανω-κατω πληρωσα 120 ευρω και 10 ευρω για δυο σωληναρια σιλικονες που χρειαστηκα.

με τις διαστασεις που δινεις το ενυδρειο βγαινει 270 λιτρα, ετσι να το υπολογιζεις και οχι ποσα λιτρα καθαρο νερο θα το γεμισεις εσυ.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-02-19, 01:33
Το avatar του χρήστη Spafish
Spafish Ο χρήστης Spafish δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2018
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή

Ευχαρίστως να το αφήσω, αλλά άμα είναι τόσο μεγάλη η διαφορά, με κάνει να το σκέφτομαι!

Δηλαδή τι θα πρέπει να προσέξει κάποιος που είναι αρχάριος σε αυτό και δεν εννοώ το να του γλιστρήσει κάποιο τζάμι ή να το βάλει στραβά αλλά αυτά που δεν φαίνονται ή δεν γίνονται αντιληπτά όταν βλέπεις ένα βίντεο, πια είναι τα συνηθισμένα λάθη που μπορεί να κάνει ένας αρχάριος; π.χ λάθος τοποθέτηση σιλικόνης (φουσκάλες, συνοχή γραμμής, μικρή ποσότητα), λάθος τοποθέτηση στις κόντρες, μικρή-μεγάλη πίεση στα τζάμια μετά το κόλημα κτλ....

Στα 12mm τζάμια έχεις παρατηρήσει κάποια παραμόρφωση? Μήπως είχες ρωτήσει και για 10mm ώστε να πάρω μία ιδέα για την διαφορά τιμής μεταξύ τους?

Ναι 270 είναι σαν γυάλα απλά έγραψα τα καθαρά λίτρα για να μην παρεξηγηθεί από θέμα φίλτρανσης, (το υπόστρωμα θα είναι 5-6 cm και λογικα άλλα τόσα κενό από πάνω).

Ευχαριστώ!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-02-19, 01:54
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

οσα βιντεο και να δεις στο τιουμπ σιγουρα θα κανεις καποιο λαθος αφου δεν εχεις ξανακολησει. ειναι παρα πολυ ευκολο να μεινει καποια μικρη φυσαλιδα, που εσυ ισως να μην την προσεξεις καθολου, και μετα απο λιγο καιρο να αρχισει το ενυδρειο να χανει νερα, να πρεπει να το ξεστησεις και μετα ξεκολημα - καθαρισμα και κολημα ξανα.
με το 12αρι σε αυτες τις διαστασεις (στο δικο μου) δεν ειχα το παραμικρο, και με 10αρι μπορουσα να το φτιαξω, αλλα διαλεξα 12αρι για να ειμαι πιο σιγουρος αλλα και δεν ηταν μεγαλη η διαφορα στην τιμη.
παντα να υπολογιζεις τα λιτρα σου ετσι οπως ειναι ακριβως και οχι να <<κλεβεις>> απο το βυθο και απο τη σταθμη.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-02-19, 03:08
Το avatar του χρήστη Spafish
Spafish Ο χρήστης Spafish δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2018
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή

Λογικό είναι να έχεις τις περισσότερες πιθανότητες για λάθος αν δεις μόνο video ( μπορεί η πιθανότητα να είναι 100%) , για αυτό ρωτάω, γιατί όποιος έχει κολλήσει ενυδρείο, έχει περάσει από το στάδιο του να αναγνωρίσει τα λάθη και τις δυσκολίες (όπως πχ λόγω βάρους τζαμιών να υπάρχει δυσκολία στο χειρισμό τους).

Ας πούμε αυτό που αναφέρεις με τη φυσαλίδα, έχει να κάνει με το τρόπο που τοποθετείς τι σιλικόνη, δηλαδή υπάρχουν κάποια "κλασικά" παράδειγμα για το πως μπορεί να δημιουργηθεί φυσαλίδα? Αν το αφήσεις κάποιες μέρες γεμάτο, δεν θα φανεί η αστοχία?

Έτσι όπως το φαντάζομαι πέρνω κανά ρετάλι και κολάω 2-3 γυάλες-βάζα και μετά από θέμα σιλικόνης θα έχω κάποια εμπειρία, αν είναι αυτό το πρόβλημα, βέβαια καταλαβαίνω ότι δεν θα είναι μόνο αυτό, γιαυτό όποιος έχει χρόνο και θέλει να πει μερικά tip's και επιπλέον σημεία που θέλουν προσοχή, θα είμουν ευγνώμων!!

Όπως Χρήστο ευχαριστώ και εσένα, καταλαβαίνω γιατί ουσιαστικά με προτρέπεις να κάνει κάποιος άλλος τη δουλειά, γιατί πέρα από ταλαιπωρία υπάρχει και το θέμα της ασφάλειας, αλλά θα ήθελα να το προσπαθήσω ή έστω να γνωρίζω την δυσκολία, για να αποφασίσω αν θα το κάνω ή αν δεν θα το υλοποιήσω ,απλά μόνο από το φόβο ή λόγο δυσκολίας.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νέος σε Malawi 180lt pako13 Malawi 33 13-09-15 17:58
Αγορά νέου ενυδρείου-Απορίες vrillgr Αρχάριοι γλυκού νερού 15 29-09-10 22:01
Νέος - αγορά ενυδρείου mpampis Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 12 04-04-09 14:44
Αγορά νέου ενυδρείου panagiotis265 Γλυκό νερό - Γενικά 2 24-03-08 14:00
Αγορά νέου ενυδρείου // τιμες, διαστάσεις maria_nik Γλυκό νερό - Γενικά 2 25-11-04 22:54

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:39.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04712 seconds with 15 queries