Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-06-10, 02:24
Το avatar του χρήστη endymion
endymion Ο χρήστης endymion δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-03-2010
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 135
Προεπιλογή Μικρό ενυδρείο 20 λίτρων και εσωτερικό φίλτρο

Λοιπόν πήρα σήμερα ένα 20λιτρο για γεννήστρα να μεγαλώνω τα μικρά. Το φίλτρο που είχε μαζί είναι το hailea hl-bt 200. Το φίλτρο είχε μέσα ένα μαύρο σφουγγαράκι, ένα δοχειάκι με κάτι μαύρα κομματάκια( πρέπει να είναι άνθρακας). Εγώ εβγαλα τον άνθρακα και έβαλα μερικά μακαρόνια από το μεγάλο εξωτερικό φίλτρο που έχω και έκοψα κι ένα κομματάκι μπλε σφουγγάρι και το έβαλα. Μήπως να βγάλω το μακαρόνι και να αφήσω μόνο τα σφουγγάρια? Αν βάλω μεγαλύτερο κομματι μπλε και βγάλω το μαύρο θα είναι σαν το φίλτρο αμβούργου?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-06-10, 02:40
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Νομίζω ότι καλύτερα είναι να βγάλεις ούτως ή άλλος το μαύρο σφουγγάρι γιατί και αυτό έχει άνθρακα, εκτός αν τον χρειάζεσαι για την πρώτη χρήση του ενυδρείου. Επίσης, αυτό που θα χρειαστείς για τα μικρά είναι πολύ καλή ποιότητα νερού και να μην έχεις καθόλου αμμωνία, οπότε αυτό που σε νοιάζει πιο πολύ είναι το βιολογικό φιλτράρισμα και για αυτό να έχεις όσο πιο πολύ στρωμένο μακαρόνι μπορείς.

Αλήθεια γιατί δεν τα αφήνεις στο κυρίως ενυδρείο; Δεν έχεις καθόλου κρυψώνες και θες να τα σώσεις όλα; Πρόσεχε με τα λίγα λίτρα μη σου ξεφύγει τίποτα πάντως.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-06-10, 02:41
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

¶σε τον άνθρακα μέσα, μαζί με το μαύρο σφουγγαράκι για καμια εβδομάδα για να μαζέψει τυχόν χημικά, αφού είναι καινούριο το ενυδρείο.
Μετά τον πετάς και στη θέση του βάζεις μακαρόνι (αν βάλεις μίνι σιποράξ θα είναι πολύ καλύτερα, αλλιώς σπάσε το μεγάλο σε κομματάκια).
Το μπλε σφουγγάρι δεν χρειάζεται, το μαύρο που έχει το συγκεκριμένο φιλτράκι κάνει την ίδια δουλειά με το μπλε, οπότε άστο μέσα.
Έτσι με σφουγγάρι και σιποράξ, είσαι έτοιμος να μπολιάσεις και αφού πάρεις καλές μετρήσεις, να βάλεις τα πρώτα ψαράκια.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-06-10, 02:44
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Το μπλε σφουγγάρι δεν χρειάζεται, το μαύρο που έχει το συγκεκριμένο φιλτράκι κάνει την ίδια δουλειά με το μπλε

Κύριε Κώστα είναι σίγουρο ότι δεν είναι κανένα περίεργο σφουγγάρι άνθρακα που μπορεί να του κάνει κάποια ζημιά μακροπρόθεσμα;
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-06-10, 02:47
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Κύριε Κώστα είναι σίγουρο ότι δεν είναι κανένα περίεργο σφουγγάρι άνθρακα που μπορεί να του κάνει κάποια ζημιά μακροπρόθεσμα;
Ναι, συνήθως το μαύρο είναι σφουγγάρι άνθρακα και το βγάζουμε (καλά του είπες), αλλά στο συγκεκριμένο, επειδή το έχω,
είναι απλό σφουγγαράκι που είναι μαύρο αντί για μπλε που συνήθως είναι τα απλά.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-06-10, 02:49
Το avatar του χρήστη endymion
endymion Ο χρήστης endymion δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-03-2010
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 135
Προεπιλογή

Το έχω ήδη γεμίσει με νερό από το μεγάλο ενυδρείο και έβαλα μέσα τα 2 μωρά guppy που είδα στην επιφάνεια του μεγάλου. Τα κυνηγάνε συνέχεια. Και κάτι άλλο. Οι 3 γκαπίνες είναι στο ενυδρείο από τις 23 Απριλίου και ήταν ήδη έγκυες. Τα μικρά που είδα δεν ξέρω ποιας είναι πάντως οι δυο είναι πολύ φουσκωμένες εδω και καιρό. Η τρίτη έχει κάπως "καμπουριάσει" θα έλεγα σε σύγκριση με τις άλλες. Μήπως να βάλω μια μια τις γκαπίνες στο μικρό να γεννήσουν? Και πως υπολογίζω το πότε?Εδώ έχει περάσει πάνω από μήνας.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 09-06-10, 02:50
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι, συνήθως το μαύρο είναι σφουγγάρι άνθρακα και το βγάζουμε (καλά του είπες), αλλά στο συγκεκριμένο, επειδή το έχω,
είναι απλό σφουγγαράκι που είναι μαύρο αντί για μπλε που συνήθως είναι τα απλά.

Ωραία γιατί ανησύχησα μην πέταξα καμία πατάτα, απλά στη σελίδα της η εταιρεία το λέει βιοχημικό, για αυτό συμπέρανα ότι είναι σφουγγάρι άνθρακα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 09-06-10, 02:54
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Αφού το λειτουργείς ήδη, άστο έτσι, καλά είναι. Με τα γκάπυ ποτέ δεν μπορείς να μαντέψεις την ακριβή ημέρα της γέννας, αλλά και να
χάσεις μερικά μωρά μη σκας, γεννάνε σαν κουνέλια και σύντομα δεν θα χωράνε στο ενυδρείο σου.
Αν τις βάλεις να γεννήσουν στο μικρό, είναι πιο πιθανό να τα φάνε οι ίδιες εκεί μέσα, μόλις τα βγάλουν.

Καλύτερα βάλε πολλά φυτά και κερατόφυλλο στο μεγάλο, άσε εκεί τις έγκυες και μόλις γεννήσουν, πάρε όσα προλάβεις και
βάλτα στο μικρό, για να γλυτώσουν, μετά από 2-3 εβδομάδες μπορείς να τα επιστρέψεις στο μεγάλο.
Για την άρρωστη, δύσκολα τα πράγματα αν καμπούριασε, κάνε καμιά αλλαγή και πρόσεχε την θερμοκρασία.

Exelix έχεις δίκιο, έτσι λέει ή εταιρία και δεν αποκλείεται να κάνω εγώ λάθος, αλλά δε μπορώ να φανταστώ ότι σε ένα τόσο
μικρό φιλτράκι έβαλαν και ενεργό άνθρακα και σφουγγάρι άνθρακα, είναι παλαβοί οι Κινέζοι - όχι άλλο κάρβουνο.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 09-06-10, 03:09
Το avatar του χρήστη endymion
endymion Ο χρήστης endymion δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-03-2010
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 135
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλύτερα βάλε πολλά φυτά και κερατόφυλλο στο μεγάλο, άσε εκεί τις έγκυες και μόλις γεννήσουν, πάρε όσα προλάβεις και
βάλτα στο μικρό, για να γλυτώσουν, μετά από 2-3 εβδομάδες μπορείς να τα επιστρέψεις στο μεγάλο.
Για την άρρωστη, δύσκολα τα πράγματα αν καμπούριασε, κάνε καμιά αλλαγή και πρόσεχε την θερμοκρασία.
Κάπως έτσι το σκέφτηκα κι εγώ γι αυτό πήρα το μικρό. Όταν λέω καμπούριασε εννοώ ότι η πλάτη της είναι πιο λυγισμένη κυρτή από τις άλλες δυο λόγω κοιλιάς. Δεν μου φαίνεται άρρωστη. Είναι πολύ ενεργητική και μάλιστα αυτή είναι που κυνηγά τα μικρά.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 09-06-10, 03:15
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Α, τότε εγώ βιάστηκα να ανησυχήσω, γιατί έχασα πρόσφατα μια γκαπίνα που είχε καμπουριάσει πολύ, αλλά άν είναι ορεξάτη και κινητική, ΟΚ.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 09-06-10, 03:29
Το avatar του χρήστη endymion
endymion Ο χρήστης endymion δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-03-2010
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 135
Προεπιλογή

Αυτό το κουτάκι ανθρακα το ξεπλένουμε? Γιατί το έβαλα και μόλις λειτόυργησε έβγαλε μια μαυρίλα. Ευτυχώς τα μικρά τα έβαλα σένα μικρότερο από αυτά τα πλαστικά.
-------------------------
Και κάτι άλλο... μα καλά τόσο μικρό φίλτρο και κάνει τόσο πολύ θόρυβο!!!

Το άλλο της ΕHEIM που έχω στο μεγάλο, εξωτερικό ίσα που ακούγεται κι είναι και μεγαλο!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη endymion : 09-06-10 στις 03:29 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 09-06-10, 03:38
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Kάρβουνο είναι, μαυρίλα βγάζει, καλύτερα να το ξέπλενες λίγο στην αρχή, αλλά δεν πειράζει, θα την καθαρίσει το ίδιο.

Από θόρυβο, ναι, κάνει αρκετό, ε μη το συγκρίνεις με τα ΕHEIM, δεν έχουν και συγκρίσιμες τιμές, ούτε την ίδια ποιότητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
εσωτερικό φίλτρο pipis Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 5 11-07-08 10:57
Ποιο φίλτρο για ενυδρείο 180 λίτρων? cutter Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 9 28-05-06 18:11
Εσωτερικό φίλτρο vs εξωτερικό Fanis Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 7 27-09-05 15:40
CO2 και εσωτερικό φίλτρο Tolis Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 0 15-12-02 04:55

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:53.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04899 seconds with 13 queries