Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ποτάμια Αφρικής - Μαδαγασκάρη > Κιχλίδες ποταμών Αφρικής

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 25-02-04, 13:02
griffin_23 Ο χρήστης griffin_23 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-11-2003
Περιοχή: Κυψέλη
Μηνύματα: 101
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην griffin_23
Προεπιλογή γεννητουρια απο κριμπενσις

οπως λεω και παραπανω μου γενισε το κριμπενσις μου.απο την ημερα που γενισε ειχα μεταφερει το αρσενικο και το θηλυκο σε ενα ενυδρειο 37 λιτρων.τα μικρα απο την παρασκευη αρχισαν να βαινουν απο την φωλια τους.απο τα 16 περιπου μικρα μεχρι χτες ειχαν μεινει τα 9.χτες το βραδυ παρατηρησα εντονο καυγα αναμεσα στο αρσενικο και το θηλυκο και μετεφερα το αρσενικο στο μεγαλο ενυδρειο μου.σημερα ομως μου εμειναν 4 μικρα.εκανα λαθος που μετεφερα το αρσενικο.μηπως να τα βαλω σε γεννηστρα.

Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-02-04, 13:31
sot-zoe Ο χρήστης sot-zoe δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 540
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην sot-zoe
Προεπιλογή

Εγω θα σου ελεγα να τα αφησεις οπως ειναι , εφοσον το ενυδρειο εχει φυτα και καποια αλγη , γιατι νομιζω οτι εαν δεν εχει τιποτα αυτο το ενυδρειο και δεν δουλευε πριν μαλλον απο πεινα εχουν χαθει τα μικρα .
Στην επομενη γεννα μην τα βγαλεις απο το μεγαλο , αστα εκει που γεννηθηκαν και οι γονεις θα κανουν παρα πολυ καλα την δουλεια τους .
__________________
Σωτήρης
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-02-04, 16:56
griffin_23 Ο χρήστης griffin_23 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-11-2003
Περιοχή: Κυψέλη
Μηνύματα: 101
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην griffin_23
Προεπιλογή

ποσα μωρα μπορουν να χωρεσουν στο στομα του θηλυκου? μηπως επειδη απομακρυνα το αρσενικο τα κραταει στο στομα της? μολις την ειδα τρωει 2.να ξαναβαλω πισω το αρσενικο?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-02-04, 18:24
sot-zoe Ο χρήστης sot-zoe δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 540
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην sot-zoe
Προεπιλογή

δεν τα μεγαλωνει στο στομα της η θυληκια , αυτο που ειδες ηταν απλως μια μεταφορα σε ενα αλλο πιο ασφαλες σημειο κατα την γνωμη της .
οπως σου ειπα αστα εκει εφοσον εχεις φυτα , εαν οχι προσπαθησε να ριχνεις τροφη για μωρα (εχει η τετρα ) με ενα καλαμακι του φραπε στο μερος που ειναι .
ξαναβαλε πισω τον αρσενικο , αλλα εαν πεφτει αγριο ξυλο βγαλτον , κανονικα τα προσεχουν και οι δυο γονεις .
η θυληκια θα ειναι ετοιμη για το επομενο ζευγαρωμα σε 1 - 1,5 μηνα .
__________________
Σωτήρης
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-02-04, 18:59
HellRazer Ο χρήστης HellRazer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-01-2004
Περιοχή: Πάφος - Κύπρος
Μηνύματα: 176
Προεπιλογή

Τα μικρά kribs είναι πολύ ευαίσθητα ειδικά στη θερμοκρασία. Αν οι συνθήκες του 37λιτρου σου ενυδρείου διέφεραν αρκετά από το μεγάλο ενυδρείο μάλλον γι΄αυτό έχασες τα μωρά. Μόνο 16 μικρά έκαναν Όπως είπε και ο sot-zoe την επόμενη φορά άσε τα στο μεγάλο ενυδρείο και θα είναι μια χαρά.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-02-04, 22:29
griffin_23 Ο χρήστης griffin_23 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-11-2003
Περιοχή: Κυψέλη
Μηνύματα: 101
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην griffin_23
Προεπιλογή

το θυληκο τα ειχε αρκετες ωρες στο στομα της νομιζω πιθανον να φοβηθηκε και τα εκρυβε απο εμενα.μετεφερα το αρσενικο παλι στο μικρο ενυδρειο.μολις τον εριξα μεσα το θηλυκο εφτυσε τα 4 μικρα απο το στομα και αρχισε να παιζει με το αρσενικο.δεν τα ξαναενοχλω.υπαρχει και περιπτωση να μην επιβιωση κανενα αλλα ελπιζω την επομενη φορα να τα καταφερω καλητερα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 11-03-04, 09:12
manos_kanoni Ο χρήστης manos_kanoni δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-03-2004
Περιοχή: Αθηνα- Κατω Πατησια
Μηνύματα: 3
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην manos_kanoni
Προεπιλογή

Θα ήθελα να κάνω μια επισήμανση σε ό,τι αφορά την αναπαραγωγή των Kribensis.Πρόκειται για πάρα πολύ όμορφα ψαράκια και μάλιστα μου είχαν προκαλέσει το ενδιαφέρον εδώ και πολλά χρόνια.Βλέπετε έχω ενυδρείο εδώ και 20 χρόνια περίπου απο τότε που ήμουν 8 χρονών.
Πρίν απο μερικές μέρες αγόρασα ένα ζευγάρι,το τοποθέτησα σε ένα ενυδρείο 40+ λίτρων και μου γέννησαν μέσα σε 4 -5 μέρες.Όλα πήγαιναν καλά αλλά έκανα το λάθος να σταματήσω την κυκλοφορία του νερού οπότε και μου ψόφησαν πολλά εκκολαπτόμενα ψαράκια.Επαναλειτουργόντας την είδα πως όλα πάνε μια χαρά και τα μικρά χαίρουν άκρας υγείας.
Μια συμβουλή για αυτούς που έχουν ανάλογη εμπειρία είναι να κρατάνε το νερό σε σταθερή θερμοκρασία γύρω στους 28 βαθμούς και να πάρουν τα αυγουλάκια ΧΩΡΙΣ ΟΜΩΣ ΝΑ ΤΑ ΒΓΆΛΟΥΝ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟ ΝΕΡΟ μακριά απο τους γονείς.Είναι πιο ασφαλές και θα έχετε περισσότερα μικρά ζωντανά.Μια ενδεικτική πολύ καλή τροφή για μικρά ψαράκια είναι η υγρής μορφής της WARDLEY Small Fry.
Τα ψαράκια μπορείτε να τα βάλετε σε μια γεννήτρα δίχτυ . Για την συνέχεια της διατροφής τους χρησιμοποιήστε ή Tetra Growth ή μια άλλη πολύ καλή της Wardley η οποία είναι 3 τροφες σε 1 πακέτο και καλύπτει όλο το φάσμα της ανάπτυξης τους ανάλογα με το μέγεθος τους. Για οποιεσδήποτε περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να μους γράψετε εδώ.


Καλή Επιτυχία !!!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 11-03-04, 11:54
alfacom Ο χρήστης alfacom δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-10-2003
Περιοχή: Ν Ερυθραία
Μηνύματα: 75
Προεπιλογή

Πριν απο μερικες μερες πηρα δευτερη γεννα απο τα KRΙB μου .Τωρα ειναι τελειως μονο το ζευγαρι σε 60λιτρα .Μεχρι χτες τα μικρα ηταν καλα και πολλα .Γυρω στα 30-40 νομιζω γιατι ειναι και δυσκολο να τα μετρησεις.Τροφη υπαρχει οπως και αλγη γιατι ειναι φυτεμενο.Σημερα το πρωι νομιζω οτι ηταν αρκετα λιγοτερα.Η θερμοκρασια σταθερη στους 25.Μετρησεις δεν προλαβα να κανω.Αλλαγη εκανα στη βδομαδα 10% με προσοχη.Το απογευμα θα ξαναδω για σιγουρα.Τι μπορει να φταιει και να χαθηκαν σε ενα βραδυ?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 12-03-04, 10:37
manos_kanoni Ο χρήστης manos_kanoni δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-03-2004
Περιοχή: Αθηνα- Κατω Πατησια
Μηνύματα: 3
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην manos_kanoni
Προεπιλογή

Κατ'αρχάς φίλε μου πάρε την τροφή που έχω πει οτι πρέπει να τρώνε τα ψαράκια . Επειτα αν θες να σου ζήσουν ανεβασε την θερμοκρασία στους 28 βαθμους Κελσίου . Έχω πάθει κι εγώ ακριβώς το ίδιο με σένα.Απο τη στιγμή που την ανέβασα και πάλι δεν έχω χάσει ούτε ένα ψαράκι
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 13-03-04, 00:08
Το avatar του χρήστη basilhs
basilhs Ο χρήστης basilhs δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-12-2003
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 40
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην basilhs
Προεπιλογή

Σήμερα γέννησε το 2ο ζευγάρι kribensis το οποίο είναι στο 150λιτρο κοινωνικό(το άλλο ζευγάρι είναι μόνο του σε 50 λίτρα).
Αρχικά αγνόησαν την καρύδα κ την σπηλιά κ πήγαν κα γέννησαν … στη γωνία του ενυδρείου!!!
Το άσχημο όμως είναι ότι η θηλυκιά γεννούσε μία παρτίδα αυγά, και στο καπάκι πήγαινε ο αρσενικός και … τα έτρωγε με λαιμαργία.
Δε λέω, είναι η πρώτη τους γέννα αλλά ας το παλεύανε τουλάχιστον …
Η θηλυκιά συνεχίζει μέχρι τώρα. Να δούμε αν θα …. Χορτάσει ο *^&$*$ ο αρσενικός.
Θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει πετύχει κάποιος αρσενικό ο οποίος να τρώει τα αυγά πάντα (κ όχι μόνο στην πρώτη γεννά)

ΥΓ την ίδια στιγμή ο betta ζουλούσε τη γυναίκα του στο νυφικό τους ενυδρείο.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 13-03-04, 11:39
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Προς alfacom:
Μήπως τα μικρά υπάρχουν όλα και απλώς δεν τα βλέπεις. Όταν είναι νεογέννητα η μητέρα σκάβει λακούβες στο χαλίκι και τα κρύβει εκεί κάνοντας το δύσκολο να τα δεις.

Προς basilis:
Είναι συχνό φαινόμενο οι γονείς ή ένας από αυτούς να τρώνε τα αβγά τους όταν εκτελούν το "οικογενειακό καθήκον" για πρώτη φορά. Μάλιστα δεν είναι παράξενο να συμβεί ακόμα και στις επόμενες 2-3 γέννες. Δώστους λίγο χρόνο και όλα θα πάνε όπως πρέπει.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 13-03-04, 14:22
alfacom Ο χρήστης alfacom δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-10-2003
Περιοχή: Ν Ερυθραία
Μηνύματα: 75
Προεπιλογή

Δεν αποκλειεται να ειναι ετσι γιατι το απογευμα ηταν λιγο περισοτερα απο το πρωι.Παντως ειναι σιγουρα λιγοτερα απο τις πρωτες μερες.Και παρατηρισα οτι η μανα ειναι πολυ επιθετικη απεναντι στον αρσενικο.Τον διωχνει πολυ αγρια μολις παει να πλησιασει το κοπαδι και αυτη που ειναι απο πανω.Μηπως τελικα τα αρσενικα μπαινουν στο πειρασμο να δοκιμασουν μεζε?
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 14-03-04, 00:44
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Αυτό που έχω προσέξει στα kribensis είναι ότι τα θηλυκά είναι καλύτεροι γονείς απ'ότι τα αρσενικά. Οι αρσενικοί είναι καλοί στο να απομακρύνουν τους εισβολείς.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 14-03-04, 12:29
sot-zoe Ο χρήστης sot-zoe δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 540
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην sot-zoe
Προεπιλογή

Πολλες φορες γινεται και το εξης :
οι γονεις και ειδικοτερα η μανα μεταφερουν τα αβγα με το στομα σε καποιο αλλο σημειο εαν εκει που τα ειχαν νιωθουν ανασφαλεια και αυτο συμβαινει συχνα .
Δωστους χρονο .
__________________
Σωτήρης
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 26-03-04, 12:50
alfacom Ο χρήστης alfacom δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-10-2003
Περιοχή: Ν Ερυθραία
Μηνύματα: 75
Προεπιλογή

Αντιμετωπιζω μεγαλο προβλημα με την συνβιοση του ζευγαριου μου μετα την γεννα.
Ειναι η δευτερη μαζι τους και ενω μεχρι τωρα ηταν ολα πολυ αρμονικα,δηλαδη ζουν μονοι σε 60 λιτρα χωρις κανενα αλλο ψαρι μεσα και δεν ειχαν προβληματα μεταξυ τους (2 γεννες) ξαφνικα πριν 2 μερες το αρσενικο ειχε αποτραβηχτει πισω απο το εσωτ.φιλτρο και κρυβοταν.Κουνισα λιγο το φιλτρο για να φυγει και μολις κατεβηκε κατω ,τοθυληκο του επιτεθηκε δυνατα και το χτυπουσε με μανια.Με αποτελεσμα την αλλη μερα το αρσενικο να ειναι σε κακα χαλια.Θολο ματι ακαμψια στην ουρα και σχεδον ακινητο πισω απο το φιλτρο.Τωρα το εβγαλα σε αλλο ενυδρειο τελειως μονο του αλλα δεν το βλεπω και πολυ καλα.Τι να φταιει ?Να ριξω κανενα φαρμακο στο αρσενικο μπας και συνελθει?
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 26-03-04, 17:12
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alfacom
μολις κατεβηκε κατω ,τοθυληκο του επιτεθηκε δυνατα και το χτυπουσε με μανια.Με αποτελεσμα την αλλη μερα το αρσενικο να ειναι σε κακα χαλια.Θολο ματι ακαμψια στην ουρα και σχεδον ακινητο πισω απο το φιλτρο.Τωρα το εβγαλα σε αλλο ενυδρειο τελειως μονο του αλλα δεν το βλεπω και πολυ καλα.Τι να φταιει ?
Τι φταίει ?
Το ξυλοφόρτωμα βέβαια
Στα σοβαρά τώρα, στριμώχτηκαν φίλε μου και η μαμά αποφάσισε να κάνει χώρο.
Έχει και πληγές ?
Έπρεπε μόλις έπεσαν οι πρώτες φάπες να τον βγάλεις αμέσως από το ενυδρείο, αν είναι ήρεμος στο νέο ενυδρείο θα επανέλθει.

Εκτός αν έχει φάει το ξύλο της αρκούδας και την αρκούδα μαζί !
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 27-03-04, 11:59
alfacom Ο χρήστης alfacom δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-10-2003
Περιοχή: Ν Ερυθραία
Μηνύματα: 75
Προεπιλογή

Δεν μπορεις να φανταστεις πως τον εχει κανει.
Λαθος μου που δεν τον απομακρυνα αμεσως αλλα δεν φανταστικα οτι υπηρχε τοσο προβλημα γιατι δεν ειχα διαβασει για τετοιο περιστατικο ξανα παρα μονο για εχθρικη συμπεριφορα με διαφορετικα ψαρια.Παντως δεν τον βλεπω να επανερχεται αν και προσπαθει.Το δεξι ματι του παραμενει θολο και η ουρα του μιαζει μαζεμενη και πιο μικρη.Πληγες δεν παρατηρησα αλλα δεν κινητε με ζωηραδα.Και σκεψου οτι ειναι το διπλο της μεγεθος.Μεχρι και η γυναικα μου στενοχωρηθηκε απο το συμβαν.Λες και στο σπιτι εχουμε ασθενη στο κρεβατι ειμαστε.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 28-03-04, 00:31
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Για την ώρα, κατά την γνώμη μου, μην βάζεις φάρμακο. Δεν υπάρχει καλύτερο φάρμακο από τις συχνές αλλαγές νερού... κάνουν θαύματα! Το μόνο που έχεις να κάνεις είναι αλλαγή νερού ~25% μέρα παρά μέρα. Αυτό θα τον βοηθήσει πάρα πολύ για να αναρώσει.
Και όταν με το καλό επανέλθει, ξαναβάλτον στο ενυδρείο με τη θηλυκιά (θα καταλάβεις πότε θα είναι η κατάλληλη στιγμή) για να πάνε για την τρίτη τους γέννα.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 10-04-04, 03:55
griffin_23 Ο χρήστης griffin_23 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-11-2003
Περιοχή: Κυψέλη
Μηνύματα: 101
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην griffin_23
Προεπιλογή

εγω παλι εχω το ακριβως αντιθετο!

εχω 12 μικρα να γυρνοβολανε στο ενυδρειο χωρις ελενχο και η μανα να καθετε στην γωνια.ο αρσενικος ο οποιος εχει γινει τερας κιριολεκτικα σε χρονο μηδεν την κυνηγαει και παρατηρω ψιλοσκισμενα πτερυγια.επισης τον εχει πιασει μια μανια και δαγκωνει τα φυτα και τα σκιζει.δυστηχως εχω ενα αρωστο γκαπυ στο ενυδρειο "νοσοκομειο" και δεν μπορω να μεταφερω αλλο ψαρι.θα περιμενω μπας και ηρεμησουν τα πραγματα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:39.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06427 seconds with 12 queries