Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-12-02, 19:06
Το avatar του χρήστη newfish
newfish Ο χρήστης newfish δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Φέρμα Ιεράπετρα Κρήτη
Μηνύματα: 516
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην newfish
Προεπιλογή DIY CO2 accident

Title: ATTENTION !!!!!
Post by: ReBeLoS on 10/22/02 at 09:27:20
--------------------------------------------------------------------------------
Παιδια όπως πολλοί από εσάς γνωρίζετε μέσω του chatroom εχτές ημέρα Δευτέρα 21/10/2002 έπαθα κάτι το οποίο δεν θα θέλατε να πάθετε ποτέ.

Είχα φτιάξει πριν από 5 μέρες καινούρια Co2 για τα 2 από τα 3 ενυδρεία μου. Και αποφάσισα να μπουστάρω το co2 βάζοντας 1 κουταλάκι μαγιά στο μπουκάλι των 1-1/2 lt. Αυτό ήταν και το λάθος μου το οποίο είχε σαν αποτέλεσμα την σχεδόν ολική καταστροφή των 2 ενυδρείων μου. Αυτό που συνέβει σας το περιγράφω:

Ξύπνησα το πρωί και όπως κάθε πρωί στις 8 τάισα τα ψάρια μου και μετά αποχώρισα για την δουλειά μου. Μόλις γύρισα στις 6 το απόγευμα είδα τα ενυδρεία μου τόσο θολά όσο δεν φαντάζεστε. Δεν μπορούσες μέσα να δεις τίποτα παρα μόνο στην επιφάνεια από επάνω τα ψάρια να προσπαθούν να αναπνεύσουν και πολλά από αυτά νεκρά. Αμέσως άλλαξα το 60% του νερού και στα 2 ενυδρεία και έβαλα μέσα αντιχλώριο και δεύτερα φίλτρα εσωτερικά , αεραντλίες μιας και δεν μπορούσαν να αναπνεύσουν τα ψάρια και καινούριο υαλοβάμβακα στα εξωτερικά φίλτρα. Μετά από 4 ώρες άλαξα πάλι το 30% . Σήμερα το πρωί σταμάτησαν οι απώλειες οι οποίες ήταν πολλές . 18 σύνολο σε ψάρια και σχεδόν όλα τα φυτά είχαν διαλυθεί.

Αυτό που μάλον συνέβει και ήμουν άτυχος γιατί συνέβη και στα 2 ενυδρεία την ίδια μέρα ήταν το ότι λόγω του ότι έβαλα παραπάνω μαγιά γέμισε το ενυδρείο co2. Τα μπουκάλια δεν είχαν χάσει καθόλου από το μιγμα και δεν υπήρχε ένδειξη ότι άδειασαν μέσα στα ενυδρεία.

Τέλος τα ενυδρεία αυτήν τη στιγμή πάνε σωστά και απλά αναμένω τον μισθό μου τέλος του μήνα για να τον επενδύσω σε ψάρια και φυτά μιας και έμεινα με το 20% των ψαριών και των φυτών στα ενυδρεία μου.

ΠΡΟΣΟΧΗ ΠΑΙΔΕΣ ΑΠΟ ΔΩ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΗ ΣΤΟ CO2 ΓΙΑΤΙ ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΑΥΤΑΠΑΤΕΣ ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΜΕ ΟΔΗΓΗΣΑΝ ΣΤΗΝ ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ ΤΩΝ ΕΝΥΔΡΕΙΩΝ ΜΟΥ.

Σας ευχαριστώ όλους για τον χρόνο που διαθέσατε να διαβάσετε τα προβλήματά μου.΄

Ένα πολύ μεγάλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ σε όλους εσάς που με βοηθήσατε και ιδιαίτερα στην SONIA που μου είπε τι να κάνω την ώρα που πνιγόμουνα.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ATTENTION !!!!!
Post by: sot-zoe on 10/22/02 at 09:45:23
--------------------------------------------------------------------------------
Λυπάμαι πάρα πολύ Νίκο για αυτό που σου συνέβη . :'(
Μπράβο σου όμως που μέσα στην λύπη και την στεναχώρια σου θέλησες να περάσεις το μήνυμα αυτό και έτσι να ειδοποιήσεις όλους εμάς .
Είμαι σίγουρος ότι θα τα ξαναφέρεις στον σωστό δρόμο τα ενυδρεία σου .



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ATTENTION !!!!!
Post by: Giorgos on 10/22/02 at 13:55:55
--------------------------------------------------------------------------------
Τα λάθη τα κάνουμε για να μαθαίνουμε...
Έκανες πολύ σωστές κινήσεις και τα ενυδρεία σου και θα επανέλθουν πολύ γρήγορα.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ATTENTION !!!!!
Post by: ASCCO1 on 10/22/02 at 15:03:55
--------------------------------------------------------------------------------
Α ρε rebele!!!!!!!! > >
σκοτωμα θελεις!! πως σου μπηκε αυτη η ιδεα να αυξησης την δοση???? τουλαχιστον δεν ρωταγες πρωτα :-X
και να πω οτι δεν το εχουμε ξανασυζητησει το θεμα :-/


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ATTENTION !!!!!
Post by: Tolis on 10/22/02 at 15:15:04
--------------------------------------------------------------------------------
Εγω εχω καποιες επιφυλαξεις.
1ον, μετα απο 5 μερες να κανει peak το μιγμα ειναι περιεργο.
2ον, εστω οτι εκανε peak. Υπαρχουν δυο ειδων peaks.
Η θα βγαζει παρα πολυ CO2, αλλά αυτο θα σημαινε μονο μια μικρη παραπανω πτωση στο pH, ειδικα με DIY. Ακομα και με τον καλυτερο διαχυτηρα και με pressurized μπουκαλα, δεν εχω δει ενυδρειο να θολωνει απο υπερβολικο CO2. Ο λογος που δεν θελουμε παραπανω μαγιά στο μιγμα, ειναι και γιατι τρωει γρηγορα τη ζαχαρη και τελειωνει νωρις, και για τον λογο που εξηγω παρακατω - ΔΕΝ ειναι απο φοβο μηπως διαχυθει πολυ διοξειδιο στο νερο, το DIY δεν μπορει να το κανει αυτο..
H θα αφρισει το μιγμα και θα σηκωθει ο αφρος τοσο ψηλα ωστε να περασει στο σωληνακι κι απο εκει στο ενυδρειο μεσα - οποτε σωστη η θολουρα και η ελλειψη οξυγονου (bacterial bloom). Μου φαινεται πολυ περιεργο που τα φυτα χαλασανε τοσο γρηγορα, μπορεις να περιγραψεις τι παθανε ακριβως?

Σιγουρα κανεις στο σπιτι οσο ελειπες, δεν αποφασισε να ταϊσει ξανα τα ψαρια, ή κανενα παιδακι να επαιξε, κλπκλπ?


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ATTENTION !!!!!
Post by: ReBeLoS on 10/22/02 at 15:20:09
--------------------------------------------------------------------------------
Τα ενυδρεια ειναι σε χωρο που κλειδωνει.
Τα φυτα μολις τα επιανες τα ενιωθες πολυ αδυναμα. Ελιωναν στα χερια. Πολλά απο αυτα που ειχαν φυλαρακια ειχαν καραφλιασει και τα φυλαρακια ειχαν διασκορπιστει.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ATTENTION !!!!!
Post by: Tolis on 10/22/02 at 15:21:22
--------------------------------------------------------------------------------
Μηπως σκεφτηκες να μετρησεις pH?


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ATTENTION !!!!!
Post by: ReBeLoS on 10/22/02 at 15:22:22
--------------------------------------------------------------------------------
Ηταν και πριν και μετα στο 7. Και στα 2 ενυδρεια.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ATTENTION !!!!!
Post by: Tolis on 10/22/02 at 15:34:39
--------------------------------------------------------------------------------
Αρα σιγουρα δεν ηταν το "πολυ" διοξειδιο που προκαλεσε την καταστροφη.
Θα ελεγα bacterial bloom λογω μαγιας-ζαχαρης που επεσε μεσα στο νερο. Απορω με τα φυτα ομως....


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ATTENTION !!!!!
Post by: ReBeLoS on 10/22/02 at 15:37:48
--------------------------------------------------------------------------------
Αν επεφτε απο το μπουκαλι δεν θα κατεβαινε η σταθμη ???? Πως το εξηγεις ????


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ATTENTION !!!!!
Post by: Tolis on 10/22/02 at 15:43:22
--------------------------------------------------------------------------------
Αυτο που ειναι σιγουρο, ειναι οτι δεν οφειλεται σε παραπανω διοξειδιο.

Αν αφρισε, δεν θα δεις μεγαλη διαφορά στο level, αντε κανα εκατοστο το πολυ.

Εξακολουθω να μην ειμαι σιγουρος ουτε για την δευτερη εκδοχη παντως - πρωτον γιατι μου φαινεται περιεργο να επαναστατησε το μιγμα στις 5 μερες κι οχι στην πρωτη - δευτερη, (διευκρινησε, την παραπανω μαγια δεν την προσθεσες εκ των υστερων, αλλά οταν εφτιαξες το μιγμα, σωστα?), και δευτερον, δεν εχω δει φυτα να τα φτυνουν σε μιση μερα τοσο πολυ....



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ATTENTION !!!!!
Post by: ReBeLoS on 10/22/02 at 16:23:33
--------------------------------------------------------------------------------
Ακριβώς. Την μαγιά την εριξα διαλυμενη όταν εφτιαξα το μιγμα πριν 5 μερες. Δεν την προσθεσα μετεπειτα. Τι να πω ρε Τολη. 2 ενυδρεια κατεστραμμενα τα λενε όλα.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ATTENTION !!!!!
Post by: kroud on 10/22/02 at 23:21:52
--------------------------------------------------------------------------------
Το σιγουρο ειναι οτι δεν εχει να κανει με την υπερβολικη δοση τοτ διοξειδιου οπως ειπε και ο τολης.Δεν υπαρχει περιπτωση να θολωσει το νερο απο το διοξειδιο.Κατα τη γνωμη μου εχει να κανει με το μιγμα απο το DIY ή να επεσε κατι αλλο που δεν προσεξες.Αυτο το λεω γιατι μου φαινεται αδυνατο μετα απο 5 μερες να αρχιζει να κανει υπερβολικη παραγωγη διοξειδιου. ???Κανονικα αυτο επρεπε να σου ειχε συμβει απο το πρωτο 24ωρα.



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ATTENTION !!!!!
Post by: vsavvas on 10/23/02 at 03:13:59
--------------------------------------------------------------------------------
Είχες τίποτα να ρυθμίζει την ροή (βαλβίδα); Στο δικό μου σύστημα έχω κάνει το εξής:

Βρήκα το τμήμα από νοσοκομειακό ορό που έχει το φιαλίδιο και το χρησιμοποιώ με λίγο νερό για buble counter (κρατάει και τα πιθανά σκουπιδάκια). Ανεπίστρεπτη βαλβίδα και βαλβιδούλα ρύθμισης ροής (απλή). Το όλο σύστημα το ρίχνω μεσα στο εσωτερικό φίλτρο. Όποτε βλέπω ότι βγάζει περισσότερες φυσαλίδες από ότι θα ήθελα κλείνω λίγο την βαλβίδα. Στην χειρότερη περίπτωση (αν ανέβει η πίεση) θα μου σκάσει το μπουκάλι από το καπάκι
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:11.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04232 seconds with 12 queries