Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-12-02, 05:16
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή Κλαδεματα και αλλα

--------------------------------------------------------------------------------
Title: What next??
Post by: bonny+clyde on 03/17/02 at 05:57:20
--------------------------------------------------------------------------------

Για οσους δεν ξερουν πριν απο 10 μερες πηρα κατι φυτα απο το Φωτη στο Μοσχατο. Τα φυτεψα και πανε καλα - το Hygrophila difformis που ηταν λιγο σαν μαραμενο οταν το πηρα εχει γινει μια χαρα και εχουν ψηλωσει αρκετα ηδη. Μεχρι τωρα ολα θαυμασια παει το καινουριο μου setup (81x35x40 συνολο 112l) και κανω παρα πολυ υπομονη ως αφορα τα ψαρακια - εβαλα 4 μικρα guppy απο τα μωρακια μου (2 μηνων) και τη Τριτη εβαλα και 2 μικρα Otocinclus arnoldii (they are sooooo sweet together)(μονο που ο ενας επισκεφθηκε το εσωτερικο του φιλτρου οταν αναψαν τα φωτα!!).
Η ερωτηση μου ειναι (μαλλον ερωτησεις θα ειναι!):
1. Εβαλα κατι που λεγεται Fermange Starter στο πυθμενο πριν εβαλα τα υπολοιπα χαλικι, εχει θρεπτικα μεσα (βασικα ηταν σαν χαλικι με χωμα). Εχω και κατι Floramin της Τετρα. Με τι αλλο πρεπει να κανω λιπανση και ποσο τακτικα;
2. Το Ε.tenellus εχει βγαλει καινουρια φυλλα τα οποια ειναι λιγο πιο κιτρινο απο τα παλια. Ετσι παει κανονικα επειδη ειναι καινουρια; Και αν ψηλωνει μπορει και αυτο να το κουρεψω;
3. Το difformis απλως θα το αποκεφαλισω στο υψος που θελω;;
4. Εχω ηδη 2 Corydoras schwartzii, σκοπευω να παρω 3 η 4 Corydoras, θα βαζω και το αλλο Οττο που εχω και καποιοι Rasbora ακομα (γυρω στα 8 με 9). Μηπως θα βαζω 2 Pearl Gourami τελευταια απο ολα. Αλλα μου αρεσουν πολυ τα Synodontis και Ancistrus. But... ποσο μεγαλα γινονται;; Το Ancistrus θα τρωει και τα φυτα μου; Υπαρχει καποιο μικρο Synodontis που μπορω να βρω εδω περα;; Μου αρεσει που πολλες φορες τριγυρνουν αναποδα! αλλα φοβαμαι πως μεγαλωνουν πολυ.

Cheers folks. Και καλη σαρακοστη!!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: What next??
Post by: Tolis on 03/17/02 at 06:18:35
--------------------------------------------------------------------------------
1. Αν το Fermange Starter ειναι αυτο που νομιζω (το πηρες απ' τον Φωτη?) , αρκει για λιπασμα πυθμενα προς το παρον. Θελει οπωσδηποτε 3-4 cm καθαρο χαλικι απο πανω, και προσοχη οταν φυτευεις ή κανεις rearrange καποια φυτα. Για την λιπανση του νερου, ενα καλο λιπασμα του εμποριου οπως Tetra FloraPride, AquaLine Bushke Floreal, αρκει, just follow the bottle instructions and never overdo it.

2. Ναι, και φυτευεις τις κορυφες αλλού. Θα βγουν και νεα φυτα απο το μερος που εκοψες στην βαση.

3. Εαν δεν εχεις πολυ ευθραυστα (fragile) φυτα, τα Ancistrus ειναι οκ και δεν γινονται μεγαλα, 8-10cm maximum. Δεν τρωνε φυτα, απλως επειδη ειναι πολυ "αδεξιοι", μπορει να χαλασουν ευαισθητα φυτα οπως glossostigma, umbrosum κλπ. Τα Synodontis επισης δεν θα χαλασουν τα φυτα, αλλά γινονται πολυ μεγαλα αν κρινω απο τα τερατα που ειδα στο tank του polleni. Επειδη ομως υπαρχουν πολλα Synodontis species, ισως καποια παραμενουν μικρα, ελπιζω καποια μελη να ξερουν περισσοτερα.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: What next??
Post by: polleni on 03/17/02 at 09:30:28
--------------------------------------------------------------------------------
Σε συνέχεια του μηνύματος του Τόλη, οι Synodontis που συνήθως υπάρχουν στα βαγαζιά (decorus, angelicus, ocellifer) γίνονται όντως πολύ μεγάλοι (20+ εκατοστά) για το ενυδρείο σου. Υπάρχουν βέβαια και είδη Synodontis τα οποία μένουνε μικρά (κάτω από 15 εκατοστά). Με την λογική ότι ο Αncistrus θα κάνει και δουλειά επί της άλγης, πιστεύω ότι είναι προτιμητέος και όχι μόνον για την άλγη.

Ενας άλλος λόγος (και κατά πολύ σημαντικώτερος) είναι ότι σχεδόν όλα τα έιδη Synodontis είναι territorial AND aggressive fishes. In a tank with the dimensions you mentioned they will definitely regard the whole bottom as their territory and I wouldn't guarantee the well being of your Corys !!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: What next??
Post by: bonny+clyde on 03/17/02 at 11:51:55
--------------------------------------------------------------------------------
>
Thanx Polleni - Παει το Synodontis τοτε - I love my Corys far too much!!
Απλως πρεπει να προσεχω και το Ancistrus επειδη ξερω οτι και αυτοι ποικιλoυν στο μεγεθος. Tolis αυτο που λες ισχυει για το difformis ετσι;; η και για το tenellus;;

Καλη Ψαρακοστη!!!



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: What next??
Post by: Tolis on 03/17/02 at 18:45:50
--------------------------------------------------------------------------------
Ooops!! Sorry, αυτο για το κουρεμα ισχυει μονο για το difformis! To Echinodorus tenellus βγαζει μικρα runners τα οποια μπορεις να κοψεις (κοβοντας τον ιστο που τα ενωνει) ολοκληρα - μην "κουρεψεις" τα φυλλα, το μερος που θα μεινει θα σαπισει.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: What next??
Post by: polleni on 03/17/02 at 21:44:04
--------------------------------------------------------------------------------
Και, από όσο θυμάμαι από τον καιρό που το έπαιζα και εγώ μποστανάς, δεν κόβεις τον συνδετικό μίσχο μεταξύ του μητρικού φυτού και του runner πριν το δεύτερο φυτό φτάσει περίπου το 1/3 του μεγέθους του αρχικού. Αυτό δούλευε μιά χαρά τόσο με το Echinodorus tenellus όσο και με τα περισσότερα μέλη του ιδίου γένους (Echinodorus). Ακόμη και οι Αμαζόνες πολλαπλασιάζονται με τον ίδιο τρόπο (αν και τους κάνουμε εμείς τεχνητό "runner").
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:02.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03497 seconds with 12 queries