Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-12-02, 05:06
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή Ιδέες για 20λιτρο ενυδρείο

--------------------------------------------------------------------------------
Title: New saltwater aquarium
Post by: jimismc on 12/07/02 at 15:30:07
--------------------------------------------------------------------------------
Χαιρετω το board,

Εχω ενα μικρο ενυδρειο 21lt (35x25x24). Θα η8ελα να το διαμορφωσω σε θαλασσινο αλλα πρωτα ειπα ν'ακουσω την γνωμη σας.Καταλαβαινω οτι ειναι μικρο, αλλα προσφατα ειδα ενα 35lt με ανεμονες και λιγα ψαρια, που χρησιμοποιουσε μονο ενα κυκλοφοριτη!!Πολλες αλλαγες νερου επι καθημερινης βασης.Αρκετα ελκηστικο θα ελεγα!Ετσι σκεφτηκα μηπως θα μπορουσα κανω κατι παρομοιο!

Thank you for your opinion!
Jim


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: New saltwater aquarium
Post by: polleni on 12/08/02 at 07:00:34
--------------------------------------------------------------------------------
Δεν είναι απλά "μικρό", είναι απίστευτα μικρό και χρειάζεται τεράστιες γνώσεις, εκπληκτικά μεγάλο χρόνο φροντίδας και αρκετά χρήματα για να γίνει. Το "μεγάλες αλλαγές νερού" δεν ισχύει στα θαλασσινά ειδικά αφού το θες και reef type. Η διατήρηση των παραμέτρων του νερού σχεδόν αναλλοίωτες είναι ουσιαστική προϋπόθεση και αυτο δεν γίνεται με αλλαγές νερού. Εκτός αυτού σε ένα στρωμένο θαλασσινό τύπου reef (σε αντίθεση με το frshwater) κυκλοφορούν διάφοροι μικροοργανισμοί οι οποίοι είναι χρήσιμοι. Επιπλέον προβλήματα όπως η διατήρηση της σταθερής θερμοκρασίας (καλοκαίρι ; το κάνουν πρακτικά ανέφικτο. Το ότι ορισμένοι ιδιοκτήτες petshop πιθανόν να το κάνουνε για να δείξουν ότι το θαλασσινό δεν είναι και τόσο δύσκολο (πράγμα εν μέρει αληθές) έχει να κάνει και με το ότι διαφορετικά του στοιχίζει αυτουνού το αλάτι και διαφορετικά σε σένα (για να μην μιλήσουμε και για τα ψάρια).


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: New saltwater aquarium
Post by: jimismc on 12/08/02 at 09:23:35
--------------------------------------------------------------------------------
Προτεινεις καποια αλλη επιλογη για το πως να αξιοποιησω ενα τοσο μικρο ενυδρειο;Εκτος του reef.Αφρικανες ή τετρα(δεν μ' ενθουσιαζουν).


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: New saltwater aquarium
Post by: ASCCO1 on 12/08/02 at 15:06:37
--------------------------------------------------------------------------------
H μονη επιλογη που εχεις για ενα τετοιο ενυδρειο ειναι ενα ζευγαρακι guppies , και μερικα αληθινα φυτα, για να μην πω ενα BETTA και καποια φυτα


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: New saltwater aquarium
Post by: Giorgos on 12/08/02 at 15:27:04
--------------------------------------------------------------------------------
Για να μην επαναλαμβάνω... συμφωνώ με τους δύο προλαλήσαντες.

Ή αυτά ή μπορείς να επιλέξεις 2-3 corydoras,3-4 tetras και μερικά φυτά, τίποτε παραπάνω.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: New saltwater aquarium
Post by: odoiporos on 12/08/02 at 16:15:19
--------------------------------------------------------------------------------
το μονο που θα μπορουσα να προτεινω ειναι να φτιαξεις ενα μικρο freshwater. εγω εχω παρει παρα πολλες ιδεες απο τα βιβλια του Takashi Amano και απο διαφορες ιστοσελιδες. καλη ιδεα ειναι το μικρο. εκτος απο το μεγαλο μου :P ενυδρειο (50 λιτρα) εχω και ενα μικρο (3λιτρα). στα 3 λιτρα εχω ενα Betta Plakat Thai, και μερικα φυτα. και ολα καλα ενυδρειο μινιατουρα.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: New saltwater aquarium
Post by: polleni on 12/09/02 at 06:27:09
--------------------------------------------------------------------------------
Πιστεύω ότι η ιδέα του odoiporos είναι η καλύτερη δυνατή λύση και - παρ΄όλο το μικρό όγκο - μπορούν να γίνουνε θαύματα. Κάτι σαν φυτεμένο με μικρά πολύ ήσυχα ψάρια ας πούμε. Δεν είμαστε όλοι Amano να κάνουμε θαύματα σε 1 λίτρο νερού, αλλά οπωσδήποτε σε 21 λίτρα μπορείς να κάνεις αρκετά, και υπάρχουνε και έμπειροι μποστανάδες για να σε καθοδηγήσουνε !!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: New saltwater aquarium
Post by: vsavvas on 12/09/02 at 06:34:30
--------------------------------------------------------------------------------
Ρίξε μια ματιά και εδώ

http://photos.yahoo.com/vsavvas


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: New saltwater aquarium
Post by: Tolis on 12/09/02 at 06:36:11
--------------------------------------------------------------------------------
Στρωστο ολο με java moss , ριξε 2-3 anubias nana σε μια πλευρα, και βαλε ενα τοιχο απο hornwort πισω (να σου τραβαει και τα θρεπτικα) και εισαι κουκλος.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: New saltwater aquarium
Post by: annivas2000 on 12/09/02 at 13:23:13
--------------------------------------------------------------------------------
Κουκλισκος... ;D ;D


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: New saltwater aquarium
Post by: ASCCO1 on 12/09/02 at 14:13:52
--------------------------------------------------------------------------------
να μια καλη ιδεα
τι μπορει να κανει καποιος με 20 λιτρα, ωραιο vsavvas.!!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: New saltwater aquarium
Post by: newfish on 12/09/02 at 17:24:39
--------------------------------------------------------------------------------
Να τι έκανα εγώ με το 15λιτρό μου.

http://www.geocities.com/softnm/newfish/Pic1.htm

Ψάρια:
1 Siamese Fighting Fish
4 Hemigrammus bleheri
2 Otocinclus affinis
Φυτά:
3 Anubias barteri var. nana
1 Aponogeton Crispus
6-8 Ceratophyllum Demersum
4-5 Hydrocotyle leucocephala
Vesicularia Bogywwod

Οι φωτογραφίες βέβαια είναι αρκετά παλιές. Τώρα είναι πολύ πιο όμορφο.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: New saltwater aquarium
Post by: jimismc on 12/10/02 at 09:31:23
--------------------------------------------------------------------------------
Τολη πολυ καλη η ιδεα σου,μου αρεσει!Το ειχα σκετει κι εγω να βαλω driftwood+javamoss πανω!Οταν εννοεις τοιχο απο hornwort τι εννοεις.Δεν εχω δει ποτε. εριξα μια συντομη ματια σε μερικα site σχετικα,αλλα ειναι new to me!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: New saltwater aquarium
Post by: Giorgos on 12/10/02 at 16:34:15
--------------------------------------------------------------------------------
hornwort = Ceratophyllum demersum.
Μπορείς να πας στο www.tropica.com για να δεις ποιο φυτό είναι.

Ο Τolis με το τοίχος εννοεί να βάλεις μερικά "κλαδέματα" μαζί ώστε να σχηματίζουν ομάδες στο πίσω μέρος του ενυδρείου. Είναι πολύ όμορφο φυτό (ιδιαίτερα σε ομάδες) και βοηθάει πάρα πολύ στο ενυδρείο.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: New saltwater aquarium
Post by: jimismc on 12/11/02 at 09:55:19
--------------------------------------------------------------------------------
θα ειναι πολυ ομορφο θεαμα.....cool....θα το δοκιμασω!thanx
;D
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:51.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03875 seconds with 12 queries