Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-09-10, 11:55
Το avatar του χρήστη dimitrisemm
dimitrisemm Ο χρήστης dimitrisemm δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-03-2010
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 112
Προεπιλογή Σκεψεις για αλλαγή φωτισμου...

Καλησπέρα σε όλα τα μελη!!Υστερα απο αρκετη σκεψη κατεληξα να αλλαξω τον φωτισμο του ενυδρειου μου( υπαρχον 2x30 watt philips daylight). Σκεφτομαι να βαλω της sylvania μια grolux και μια daylight . Με ενδιαφέρει επίσης οπτικα τα ψαράκια να τονιζεται το χρωμα τους. To ενυδρειο εχει ευκολα και μεσης δυσκολιας φυτα. Θα ηθελα να παραθεσουμε τις εμπειριες μας αλλα και τις διαφορες μεταξυ των ακριβών ενυδρειακων λαμπων (arcadia) και των πιο φτηνων (sylvania,osram). Αξιζει στην τελική η επιλογη των ακριβών φωτιστικων έναντι των φτηνών;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 05-10-10, 10:46
Το avatar του χρήστη LeeHook
LeeHook Ο χρήστης LeeHook δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-09-2006
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 336
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimitrisemm Εμφάνιση μηνυμάτων
m). Αξιζει στην τελική η επιλογη των ακριβών φωτιστικων έναντι των φτηνών;
Αυτό ακριβώς το θέμα απασχολεί κι εμένα φίλε μου. Μάλιστα ήμουν έτοιμος να ανοίξω καινούργιο post γι αυτό έκανα πρώτα μία αναζήτηση και έπεσα πάνω στο θέμα σου.

Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι πως όλες οι "σοβαρές" (και στην τιμή) ενυδρειακές λάμπες που συνιστώνται για ανάπτυξη φυτών τονίζουν τα δύο άκρα του φάσματος δηλ. το κόκκινο και το μπλέ.
Αυτό σημαίνει οτι η περιοχή γύρω στα 6.500 Kelvin δεν πάιζει σημαντικό ρόλο για τα φυτά. Βέβαια τα 6.5000 Klevin είναι αυτό που λέμε daylight, φώς ημέρας και περιέχει όλο το φάσμα.
Αναρωτιέμαι λοιπόν, εάν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε φτηνές λάμπες που εκπέμπουν στα άκρα του φάσματος (π.χ. μία 4000 K & μία 8000 Κ).
Όταν λέω φτηνές λάμπες μιλάω πάντα σε σύγκριση με αυτές των ενυδρειακών εταιρειών που ξεπερνούν τα 10 ευρώ και φτάνουν τα 20-25!
Αυτό που πρέπει να προσέξουμε είναι στα τεχνικά χαρακτηριστικά της λάμπας να υπάρχει ένας τριψήφιος αριθμός που να αρχίζει από 8 (ή ακόμη καλύτερα από 9). Ο αριθμός αυτός δηλώναι την ποιότητα του φωτός.
Για παράδειγμα στο 840 το "8" είναι η ποιότητα και το "40" είναι τα Kelvin (4000) ή στο 880 τα Kelvin είναι 8000, στο 865 είναι 6500Κ κ.ο.κ.

Μέχρι πριν λίγο καιρό είχα στο ενυδρείο μου (100Lt) 2Χ28Watt, T5, OSRAM στα 4000Κ & 3000Κ αντίστοιχα (και αυτό γιατί δεν έβρισκα Τ5 στα 8000Κ).
Πρόσφατα έβγαλα την 3000Κ και την αντικατέστησα με μία (εξίσου οικονομική) SYLVANIA GroLux.
Και στις δύο περιπτώσεις η ανάπτυξη των φυτών είναι καλή. Δεν έχω όμως ιδιαίτερη εμπειρία στα φυτά για να μπορώ να κρίνω εάν αυτό που εγώ λέω "καλή ανάπτυξη" είναι πράγματι έτσι. Όπως επίσης και τα συμπεράσματα δεν μπορεί να είναι απόλυτα ασφαλή καθότι τα περισσότερα φυτά μου δεν είναι ιδιαίτερα υψηλών απαιτήσεων.
Θα ήταν πολύ ενδιαφέρουσα η άποψη των πιό έμπειρων στο παραπάνω θέμα γενικότερα.

Υ.Γ. Όσον αφορά τα δικά μου κριτήρια επιλογής φωτισμού στο συγκεκριμένο θέμα έχουν να κάνουν μόνο με το τι είναι καλό για τα φυτά και όχι πως δείχνει το ενυδρείο πιό όμορφο. Όχι πως το θέμα της αισθητικής δεν με απασχολεί, αλλά προς το παρόν ψάχνομαι με το φωτισμό. Η αλήθεια είναι πως όταν δοκίμασα και έβαλα μόνο Grolux το ενυδρείο έδειχνε κάπως απόκοσμο.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 05-10-10, 11:22
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

ειμαι της φιλοσοφιας οτι μπορω να τα "χωσω" σε κατι απαξ. δηλαδη μια φορα να παρω ενα ενυδρειο ακριβο ή καποιον εξοπλισμο..ή να στησω ενα ριφ. ομως δεν θελω να εχω ακριβη συντηρηση σε ο,τι κανω.
ετσι καταφευγω σε λυσεις "φτηνιαρικες" οπως ειναι οι φθηνες λαμπες.
οταν ειχα το 120αρι φουλ φυτεμενο υψηλων απαιτησεων ειχα καταφερει να διατηρησω σχεδον οποιο φυτο επιθυμησα οσο δυσκολο και να ηταν. η αναπτυξη φυσικα σαν high tech τηαν απιστευτη και οι παλιοτεροι θυμουνται τους κουβαδες και τις λεκανες με τα κλαδεματα. αυτη την τρελη αναπτυξη λοιπον την ειχα με φωτιστικα "παγκου κουζινας" (Τ5) και λαμπες που ειχαν κανα 2 ευρω η μια. προτιμουσα να μπορω να αλλαξω καθε 8μηνο τις λαμπες μου με κοστος κατω απο δεκα ευρω (4χ2=8 ευρω) ωστε να εχω δυνατο φως...παρα να τις αλλαζω πιο αραια και να σκεφτομαι πως να δωσω 50-80 ευρω ρισκαροντας την ποιοτητα του φωτος στα φυτα μου. δεν αμφιβαλλω οτι οι ενυδρειακες λαμπες ισως προσφερουν το κατι παραπανω και
οποιος "τα εχει" καλα κανει αν τις προτιμα και τις αλλαζει τακτικα. αλλα για καποιον που "ζοριζεται" μια χαρα αποτελεσματα μπορει να εχει με τις μη ενυδρειακες πολυ φθηνες λαμπες.
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 05-10-10 στις 15:01
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 05-10-10, 14:58
Το avatar του χρήστη dimitrisemm
dimitrisemm Ο χρήστης dimitrisemm δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-03-2010
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 112
Προεπιλογή

Συμφωνω με τον Πανο.Οπως ελεγα και πιο πανω,τελικα αλλαξα την μια λαμπα μου με μια sylvania grolux...Οσον αφορα την αναπτηξη των φυτων δεν μπορω να εκφερω αποψη καθως δεν εχω εμπειρια με την συγκεκριμμενη λαμπα.Οσον αφορα ομως το αισθητικο αποτελεσμα ειναι πολυ ωραιο.Ειδικα οι ροδοστομοι φαινονται λες και βγαζουν φωτιες απο το κεφαλι τους!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 05-10-10, 16:41
Το avatar του χρήστη johnsin
johnsin Ο χρήστης johnsin δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2007
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 207
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
ειμαι της φιλοσοφιας οτι μπορω να τα "χωσω" σε κατι απαξ. δηλαδη μια φορα να παρω ενα ενυδρειο ακριβο ή καποιον εξοπλισμο..ή να στησω ενα ριφ. ομως δεν θελω να εχω ακριβη συντηρηση σε ο,τι κανω.
ετσι καταφευγω σε λυσεις "φτηνιαρικες" οπως ειναι οι φθηνες λαμπες.
οταν ειχα το 120αρι φουλ φυτεμενο υψηλων απαιτησεων ειχα καταφερει να διατηρησω σχεδον οποιο φυτο επιθυμησα οσο δυσκολο και να ηταν. η αναπτυξη φυσικα σαν high tech τηαν απιστευτη και οι παλιοτεροι θυμουνται τους κουβαδες και τις λεκανες με τα κλαδεματα. αυτη την τρελη αναπτυξη λοιπον την ειχα με φωτιστικα "παγκου κουζινας" (Τ5) και λαμπες που ειχαν κανα 2 ευρω η μια. προτιμουσα να μπορω να αλλαξω καθε 8μηνο τις λαμπες μου με κοστος κατω απο δεκα ευρω (4χ2=8 ευρω) ωστε να εχω δυνατο φως...παρα να τις αλλαζω πιο αραια και να σκεφτομαι πως να δωσω 50-80 ευρω ρισκαροντας την ποιοτητα του φωτος στα φυτα μου. δεν αμφιβαλλω οτι οι ενυδρειακες λαμπες ισως προσφερουν το κατι παραπανω και
οποιος "τα εχει" καλα κανει αν τις προτιμα και τις αλλαζει τακτικα. αλλα για καποιον που "ζοριζεται" μια χαρα αποτελεσματα μπορει να εχει με τις μη ενυδρειακες πολυ φθηνες λαμπες.

+++1000
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 05-10-10, 23:17
giannisaek Ο χρήστης giannisaek δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 15-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 834
Προεπιλογή

Πάνο αναφέρεσαι σε λάμπες κοινές daylight;
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 06-10-10, 00:00
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

οχι μονο. χρησιμοποιουσα στο φυτεμενο 2 cool white και 2 warm white.
τωρα στο ριφ εχω και daylight και ακτινικες (μπλε)...μπορεις να βρεις μεγαλη ποικιλια...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 06-10-10, 00:16
giannisaek Ο χρήστης giannisaek δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 15-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 834
Προεπιλογή

Ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 06-10-10, 07:10
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Κι εγώ συμφωνώ με τον Πάνο κι αποφεύγω τις ακριβές "ενυδρειακές" λάμπες, μια χαρά πηγαίνουν τα φυτά μου με τις απλές των 2 ευρώ, άντε
και καμμιά grolux των 5 ευρώ. Ποτέ δεν κατάλαβα γιατί πέφτουμε θύματα των εταιριών, τα φυτά θέλουν μπόλικο φως, όχι "ειδικό" φως.

Να το πω κι αλλιώς: Καλύτερα για τα φυτά 1 watt/λίτρο με φτηνιάρες λάμπες, παρά 0,7 watt/λίτρο με "ενυδρειακές".
Το κόστος παραμένει ίδιο, γιατί την διαφορά στην τιμή αγοράς των λαμπτήρων, την δίνεις στην ΔΕΗ, αλλά στα φυτά θα δεις βελτίωση.

Όσο για τα kelvin και τα φάσματα, καλές οι θεωρίες, αλλά στην πράξη δεν μπορείς να είσαι σίγουρος ότι ισχύουν, γιατί καθημερινά μεταβάλλονται
πολλές άλλες συνθήκες στο ενυδρείο (φυτόμαζα, λίπανση κλπ) για να πεις ότι η τάδε λάμπα ωφέλησε τα φυτά περισσότερο από την άλλη.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 06-10-10, 07:56
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Θα συμφωνησω με τους προλαλησαντες....αλλαααα.....
βαλτε ρε παιδια και τον συνδυασμο Arcadia Freshwater με Arcadia Original Tropical και τα ξαναλεμε...
Υ.γ ...υπ'οψιν το παραπαμω αποτελει προσωπικη αποψη και ειναι αποροια μετα απο πολλους συνδυασμους διαφορων(εως ολων...)λαμπων που κυκλοφορουν...
Το ματι μου "γλυκαινει" στον παραπανω συνδυασμο λαμπων αφου ολα-ψαρια και φυτα- δειχνουν τα χρωματα τους....Ουτε με τις daylidht(θολα ασπρα),warmlight(κιτρινιαρικα),Sylv...gro-lux("αγριευει" το ροζ)Phil...aquarelle("αποκοσμο" χρωμα),Osram fluora...κ.λ.π....
Σιγουρα με το φθηνο μπορεις να κανεις "δουλεια" αλλα πιστευω οτι για αλλη μια φορα η ρηση "οτι πληρωνεις παιρνεις" ισχυει....
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 06-10-10, 16:46
Το avatar του χρήστη johnsin
johnsin Ο χρήστης johnsin δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2007
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 207
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maikl Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα συμφωνησω με τους προλαλησαντες....αλλαααα.....
βαλτε ρε παιδια και τον συνδυασμο Arcadia Freshwater με Arcadia Original Tropical και τα ξαναλεμε...
Υ.γ ...υπ'οψιν το παραπαμω αποτελει προσωπικη αποψη και ειναι αποροια μετα απο πολλους συνδυασμους διαφορων(εως ολων...)λαμπων που κυκλοφορουν...
Το ματι μου "γλυκαινει" στον παραπανω συνδυασμο λαμπων αφου ολα-ψαρια και φυτα- δειχνουν τα χρωματα τους....Ουτε με τις daylidht(θολα ασπρα),warmlight(κιτρινιαρικα),Sylv...gro-lux("αγριευει" το ροζ)Phil...aquarelle("αποκοσμο" χρωμα),Osram fluora...κ.λ.π....
Σιγουρα με το φθηνο μπορεις να κανεις "δουλεια" αλλα πιστευω οτι για αλλη μια φορα η ρηση "οτι πληρωνεις παιρνεις" ισχυει....
Τις συγκεκριμένες τις χρησιμοποιώ χρόνια και παράλληλα έχω χρησιμοποιήσει φτηνές ενυδρειακές και στις δυο περιπτώσεις η ανάπτυξη των φυτών μου ήταν καλή, γιατί αν έχω την δυνατότητα να βάλω grolux με 10 ευρώ περίπου γιατί να βάλω τις arcadia με 25 ευρώ;;;;;;;
Και πίστεψέ με τα αποτελέσματα είναι καταπληκτικά.....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 06-10-10, 17:06
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnsin Εμφάνιση μηνυμάτων
.... γιατί αν έχω την δυνατότητα να βάλω grolux με 10 ευρώ περίπου γιατί να βάλω τις arcadia με 25 ευρώ;;;;;;;
Και πίστεψέ με τα αποτελέσματα είναι καταπληκτικά.....
...σε πιστευω γιατι και εγω τις εχω χρησιμοποιησει ολες τις παραπανω (+ αλλες).....θα τις εβαζα μονο για οικονομικους λογους αλλωστε οπως προειπα ομορφαινει αλλιως το ενυδρειο(περα απο τη φωτοσυνθεση αυτο δεν το συζηταω καν)....
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Σκεψεις για 300 φυτεμενο... ραφαηλ10 Αρχάριοι γλυκού νερού 10 21-08-10 12:16
σκεψεις για γαριδαδικο Δημητρης89 Γλυκό νερό - Γενικά 13 05-02-10 18:10
Σκεψεις για 260 λιτρα kokos125 Αρχάριοι γλυκού νερού 23 27-01-10 23:39
σκεψεις για Tanganyika steady Tanganyika 47 24-01-09 13:16
Σκεψεις για δισκους..... imichal Δίσκοι 8 05-05-08 10:57

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:42.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05654 seconds with 15 queries