Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-02-05, 11:51
thediscusman Ο χρήστης thediscusman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή Αιωρούμενα σωματίδια

Έκανα μια αλλαγή στο ενυδρείο μου. Το μετέτρεψα σε βιότοπο Αμαζονίου με δίσκους, corrydoras panda και sterbai, 2 golden nugget (L1, ξύλα, μερικά φυτά Αμαζονίου και χαλαζιακή άμμο για υπόστρωμα.
Το πρόβλημα είναι ότι το νερό του ενυδρείου είναι μονίμως βρώμικο, γεμάτο αιωρούμενα σωματίδια. Πιστεύω οφείλεται στο ότι το υπόστρωμα είναι πολύ ψιλό, όλη η βρωμια μένει στην επιφάνεια του βυθού και τα corrydoras που σκαλίζουν συνέχεια την ανακατεύουν στο νερό. Φαίνεται πολύ άσχημο γιατί το νερό δεν είναι διαυγές όπως παλιά και τα φυτά είναι γεμάτα βρωμιά.
Όσοι έχετε άμμο ψιλή για υπόστρωμα αντιμετωπίζετε το όδιο πρόβλημα;
Έχετε καμιά λύση να προτείνετε;
Να σημειώσω ότι τα corrydoras δε θέλω να τα βγάλω από το ενυδρείο, οπότε η μόνη λύση που βλέπω εγώ είναι να αλλάξω το υπόστρωμα και να βάλω ψιλό χαλίκι. Αλλά είναι μεγάλος μπελάς να κάνω όλη αυτήν την αλλαγή ξανά μέσα σε μερικές μέρες.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-02-05, 11:58
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή

Περιμενε πριν κανεις οτιδήποτε. Αν ειναι αιωρούμενα(και οχι bacteria bloom) θα κατακατσει σιγα σιγα. Βάλε και ενα εσωτερικό φιλτρο με σφουγαρι (με πορους μικρης διατομής) και αστο να δουλεψει για μερικες μερες.

P.S. H άμμος ειναι προτιμοτερη σε ενυδρεια με δισκους παρα το χαλίκι. Υπομονή για λιγες μερες.
__________________
Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-02-05, 12:17
thediscusman Ο χρήστης thediscusman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Έχει ήδη 15 μέρες που έκανα την αλλαγή. Το πρόβλημα ελαττώνεται όταν καθαρίζω το βυθό με την αλλαγή νερου και απορροφώ τις ακαθαρσίες που βρίσκονται στο βυθό,αλλά την επόμενη μέρα τα ίδια πάλι.
Το ξέρω ότι είναι καλύτερα η άμμος αλλά δε μπορώ να βλέπω αυτή τη βρωμιά.
Δεν είναι bacteria bloom. Το νερό δεν είναι θολό, είναι γεμάτο αιωρούμενα σωματίδια, το οποία κάθονται στο βυθό αλλά πάλι ανακατεύονται στο νερό κυριώς εξαιτίας των corrydoras.
Θα βάλω ένα εσωτερικό φίλτρο να δουλέψει όπως λες johnny98130 μήπως και διορθωθεί το πρόβλημα, πριν κάνω δραστικές αλλαγές. Βασικά το είχα σκεφτεί και εγώ αλλά δε θέλω να αυξήσω και τη ροή του νερού επειδή έχω δίσκους.
Πείτε μου και τη γνώμη σας για το νέο setup.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-02-05, 12:33
Το avatar του χρήστη Mariel
Mariel Ο χρήστης Mariel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 1.421
Προεπιλογή

μηπως δεν την καθαρισες καλα πριν τη βαλεις?κι εγω το ιδιο λαθος εκανα και τις πρωτες μερες το ενυδρειο μου ηταν χαλια.τις πρωτες 3 ηταν τελειως ασπρο και δεν εβλεπα τιποτα μεσα!!μετα σιγα-σιγα καθισε η αμμος,αλλα μερικα φυτα με πολυ λεπτα φυλλα δεν καθαρισαν ποτε!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-02-05, 12:46
thediscusman Ο χρήστης thediscusman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Όχι Μαριέλ την καθάρισα πολύ καλά πριν την βάλω στο ενυδρείο. Δεν οφείλεται σε ακαθαρσίες που είχε μέσα η άμμος το πρόβλημα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 13-02-05, 13:36
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Μία λύση για τέτοιες περιπτώσεις είναι η πατέντα του Βασίλη aka "Pocou".
Αλλά προϋποθέτει να έχεις έναν έξτρα κυκλοφορητή και ένα κομμάτι σωλήνα-λάστιχο ποτίσματος.
Κόβεις το άνω μέρος από ένα μπουκάλι αναψυκτικού ή βρίσκεις ένα μακρόστενο δοχείο βάζεις μέσα έναν κυκλοφορητή αφού του κουμπώσεις στην έξοδο τον σωλήνα και μετά βάλεις από επάνω του υαλοβάμβακα.
Τον υαλοβάμβακα να μην το πιέσεις και γίνει πολύ σφιχτός.
Το τοποθετείς στο ενυδρείο και το βάζεις να δουλέψει μέχρι να στο κάνει λαμπίκο.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 13-02-05, 16:05
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Πανο , νομιζω το ειχαμε πει και οταν ειχα ερθει.Τα σωματιδια πρεπει να ειναι απο τα driftwood και αν οτντως αυτο ειναι δεν θα απαλλαγεις ποτε.Αφου, θυμαμαι οτι ειχε ακουμπησει ενα ψαρι σε ενα ξυλο και εκανε μικρα θρυματακια!
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 13-02-05, 16:12
a$wto$ Ο χρήστης a$wto$ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-09-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή

Κατ'αρχην ομορφο το ενυδρειο σου

Αντιμετωπιζα κι εγω το ιδιο προβλημα και καθαρισε γυρω στην 5 εβδομαδα τελειως.Απλα εκανα σκουπα βυθου με καθε αλλαγη νερου και αφαιρουσα την επιφανειακη βρωμια.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 13-02-05, 16:45
thediscusman Ο χρήστης thediscusman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ όσους απάντησαν. Θα βάλω ένα συμπληρωματικό μηχανικό φίλτρο όπως είπε ο halvas και θα κάνω υπομονή ακόμη μερικές μέρες.
Αν έχει κανείς άλλος καμιά ιδέα ευπρόσδεκτη...
Και πάλι ευχαριστώ.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 13-02-05, 18:25
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mikenuke
....τα driftwood και αν οτντως αυτο ειναι δεν θα απαλλαγεις ποτε.Αφου, θυμαμαι οτι ειχε ακουμπησει ενα ψαρι σε ενα ξυλο και εκανε μικρα θρυματακια!
Είχα και εγώ ένα τέτοια ξύλο και σταμάτησε να το κάνει μετά από 2-3 μήνες, αλλά δεν μου θόλωσε το ενυδρείο το φαινόμενο αυτό.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 13-02-05, 18:43
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από halvas69
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mikenuke
....τα driftwood και αν οτντως αυτο ειναι δεν θα απαλλαγεις ποτε.Αφου, θυμαμαι οτι ειχε ακουμπησει ενα ψαρι σε ενα ξυλο και εκανε μικρα θρυματακια!
Είχα και εγώ ένα τέτοια ξύλο και σταμάτησε να το κάνει μετά από 2-3 μήνες, αλλά δεν μου θόλωσε το ενυδρείο το φαινόμενο αυτό.
Ok ξεχνα το "ποτε" και βαλε "θα αργησεις να απαλλαγεις"!
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 17-02-05, 23:59
targas21 Ο χρήστης targas21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2005
Περιοχή: korydallos
Μηνύματα: 53
Προεπιλογή

Φιλε discusman εχω κιεγω να προτεινω κατι αν εξακολουθει το προβλημα. Πατεντα αποδωμεσα.Ενα κομενο μπουκαλι με το στομιο εφαρμοσμενο σε εναν κυκλοφορητη και μεσα στο μεγαλο ανοιγμα βαζεις υαλοβαμβακα.Αν ειναι βρωμια κιοχι κατι αλλο δεν θα αντεξει πολυ μαυτο.Το δοκιμασα στην αρχη και ειχα τελεια αποτελεσματα.
__________________
Η ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΗ,ΜΗ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΡΝΑΒΑΛΙ...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:58.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04692 seconds with 12 queries