Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-03-13, 12:16
Το avatar του χρήστη dinnos
dinnos Ο χρήστης dinnos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-12-2012
Περιοχή: Βούλα
Μηνύματα: 80
Προεπιλογή υπόστρωμε με άμμος (αναεροβιες περιοχες)

σε ενυδρείο που πρόσφατα έστησα 30 λίτρων (το ενυδρείο είναι σε φάση στρωσίματος χωρίς ψάρια), έχω τα εξής:

έχει υπόστρωμα της sera και ψιλή χαλαζιακή άμμος. έχουν μπει και 2 εύκολα φυτά.

μετά το γέμισμα του νερού, υπάρχουν 1-2 αναεροβιες περιοχες. τι πρεπει να κάνω για αυτές να τις αφήσω η να κοιτάξω να το διορθωσω?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-03-13, 13:43
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Οταν λες προσφατα; Παντωσ με προσοχη με κατι μακρυ πλαστικο βυθισε το λιγο να φυγουν οι πολλες φυσαλιδες. Και εισαι οκ.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-03-13, 16:06
Το avatar του χρήστη dinnos
dinnos Ο χρήστης dinnos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-12-2012
Περιοχή: Βούλα
Μηνύματα: 80
Προεπιλογή

εχτές το βράδυ το έστησα,

βασικά σαν αρχάριος έκανα το λάθος που μου πρότεινε πετσοπας, μου λεέι να μην την πλύνω την άμμο, και ότι μαζευτει πάνω πανω με μια αποχη να το μαζεψω,

το θέμα είναι ότι υπάρχει κενό γύρο στα 4εκ η άμμος απο το υπόστρωμα και δεν ξέρω αν τα φυτά η ρίζα θα φτάσει κάτω κατω - μεχρι το υπόστρωμα δηλαδη

επειδή είναι ακόμα στην αρχή δεν ξέρω κατά πόσο θα ήταν σωστό να βγάλω λίγο αμμο για να είναι πιο εύκολο το φύτευμα, αλλα φοβάμαι μην ανακατευτει με το υπόστρωμα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-03-13, 17:21
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Επειδη ειναι αρχη, αερια δεν εχουν μαζευτει ακομα, βγαλε φυσαλιδες ανετα, στο φυτεμα φροντισε να στεριωσει η ριζα, θα απλωθει και στο υποστρωμα μην ανυσηχεις. οταν λες κενο 4 δαχτυλα τι εννοεις?? Το υποστρωμα τι παχος εχει και η αμμος τι παχος?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-03-13, 17:56
Το avatar του χρήστη dinnos
dinnos Ο χρήστης dinnos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-12-2012
Περιοχή: Βούλα
Μηνύματα: 80
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδη ειναι αρχη, αερια δεν εχουν μαζευτει ακομα, βγαλε φυσαλιδες ανετα, στο φυτεμα φροντισε να στεριωσει η ριζα, θα απλωθει και στο υποστρωμα μην ανυσηχεις. οταν λες κενο 4 δαχτυλα τι εννοεις?? Το υποστρωμα τι παχος εχει και η αμμος τι παχος?
Το υποστρωμα παχος 3.5 εχει και η αμμος παχος 3.5-4
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-03-13, 18:07
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Φυτεψε και δες αναλογα. μπορει να χρειαστει να βγαλεις λιγη αμμο. Και το υποστρωμα που εβαλες ισως ειναι πολυ προσοχη μην γεμισεις αλγες.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-03-13, 21:02
Το avatar του χρήστη dinnos
dinnos Ο χρήστης dinnos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-12-2012
Περιοχή: Βούλα
Μηνύματα: 80
Προεπιλογή

το υποστρώμα συνολικά ήταν 2.4 κιλά, άμμο έβγαλα λίγο ακόμα σήμερα.

μετά το στρώσιμο μπορώ να βάλω κάποιο αλγοφάγο ψάρι η σαλιγκάρι που να μην πειράζει τα φυτα?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-03-13, 21:43
rtolis Ο χρήστης rtolis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Λαμία
Μηνύματα: 411
Προεπιλογή

Παράθεση:
Το υποστρωμα παχος 3.5 εχει και η αμμος παχος 3.5-4
Για 30 λίτρα 7-8 εκατοστά ύψος βυθού είναι πάρα πολύ... Αγόραζες λίγο ακόμη υπόστρωμα και ήσουν μια χαρά. Μη σου πω ότι και με 3,5-4 εκατοστά υπόστρωμα που έχεις, με εύκολα φυτά πάλι μια χαρά θα ήσουν. Τι φοβάσαι να ανακατευτεί με το υπόστρωμα η άμμος? Στο τέλος, συν το χρόνω αυτό θα γίνει.
Θα ήθελα να σε ρωτήσω ακόμη τι φυτά έχεις φυτέψει και τι φωτισμό έχει το ενυδρείο. Κι ότι άλλο πεις είναι χρήσιμο. (φίλτρανση, τι σκέφτεσαι να έχεις μέσα κλπ)

Αναερόβιες περιοχές δε δημιουργούνται τόσο σύντομα, μην ανησυχείς. Φυσαλίδες αέρος είναι. Αν ανησυχείς για αυτό το θέμα αυτό που κάνω εγώ είναι να χρησιμοποιώ μια "χτένα - πηρούνα":

κάτι τέτοιο, και να τη χώνω με μια ελαφριά γωνία στο βυθό, χωρίς να τον ανακατεύω, με κάθε αλλαγή νερού.

Αλγοφάγο ψαράκι σε 30 λίτρα δε γίνεται...
Σαλιγκάρια οι πιο απλές λύσεις και πιο εύκολα να βρεθούν είναι τα apple και τα zebra. Προσωπικό μου γούστο είναι τα zebra. Θα διαβάσεις τις γνώμες μέσα στο forum για αυτά.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 12-03-13, 22:15
Το avatar του χρήστη dinnos
dinnos Ο χρήστης dinnos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-12-2012
Περιοχή: Βούλα
Μηνύματα: 80
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rtolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Για 30 λίτρα 7-8 εκατοστά ύψος βυθού είναι πάρα πολύ... Αγόραζες λίγο ακόμη υπόστρωμα και ήσουν μια χαρά. Μη σου πω ότι και με 3,5-4 εκατοστά υπόστρωμα που έχεις, με εύκολα φυτά πάλι μια χαρά θα ήσουν. Τι φοβάσαι να ανακατευτεί με το υπόστρωμα η άμμος? Στο τέλος, συν το χρόνω αυτό θα γίνει.
Θα ήθελα να σε ρωτήσω ακόμη τι φυτά έχεις φυτέψει και τι φωτισμό έχει το ενυδρείο. Κι ότι άλλο πεις είναι χρήσιμο. (φίλτρανση, τι σκέφτεσαι να έχεις μέσα κλπ)

Αναερόβιες περιοχές δε δημιουργούνται τόσο σύντομα, μην ανησυχείς. Φυσαλίδες αέρος είναι. Αν ανησυχείς για αυτό το θέμα αυτό που κάνω εγώ είναι να χρησιμοποιώ μια "χτένα - πηρούνα":

κάτι τέτοιο, και να τη χώνω με μια ελαφριά γωνία στο βυθό, χωρίς να τον ανακατεύω, με κάθε αλλαγή νερού.

Αλγοφάγο ψαράκι σε 30 λίτρα δε γίνεται...
Σαλιγκάρια οι πιο απλές λύσεις και πιο εύκολα να βρεθούν είναι τα apple και τα zebra. Προσωπικό μου γούστο είναι τα zebra. Θα διαβάσεις τις γνώμες μέσα στο forum για αυτά.
οπότε τώρα για να μην ξεστηνω να στρωσω την αμμο με την παραπανω χτενα-πηρουνα, η να βγάλω λίγη ακόμα αμμο και να έχω πιο εύκολα φυτευμα?

προς το παρον απο φυτα έχω βάλει stargrass, porma & ludwigia repens rubin, κλαδέματα απο ενα αλλο ενυδρείο μεγαλύτερο γιατι είχα αυτα προς το παρον και αργοτερα θα προσθεσω και πιο δυσκολα,

φιλτρανη εχω ενα φιλτρο εσωτερικο της fluval hagen για 30λιτραπου αυτό που δίνουν συνηθως με τον κύβο της fluval ebi nano cube

απο φωτισμό είναι δυνατος λευκός, αύριο θα δω τα βαττ της λάμπας για να πω ακριβώς
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 12-03-13, 23:04
rtolis Ο χρήστης rtolis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Λαμία
Μηνύματα: 411
Προεπιλογή

Δεν στρώνεις το βυθό με την πιρούνα. Τη βυθίζεις εδώ κι εκεί κατά διαστήματα για να αποφύγεις αναερόβιες περιοχές. ΔΕΝ ανακατεύεις το βυθό, δεν είπα να τον χτενίσεις!!!
Πως τρυπάς το κρέας να δεις αν ψήθηκε? Κάτι τέτοιο φαντάσου.
Ξεκίνησες με φυτά που γίνονται μεγάλα σε ύψος και θέλουν και το κλάδεμά τους. Είναι σχετικά εύκολα, αλλά δεν είναι και τα πιο εύκολα για αρχάριο. Μείνε με αυτά προς το παρόν, θα δεις ότι κι αυτά έχουν προβλήματα, μη σκέφτεσαι κάτι δυσκολότερο αυτή τη στιγμή.
Αν θες ρίξε μια ματιά στις δημοσιεύσεις, υπάρχουν πολλά φυτά ακόμη πιο εύκολα που θα τα χαρείς.
Το porma φυτό δεν το ξέρω. Επίσης η περιγραφή της φίλτρανσης είναι λίγο μπερδεμένη. Κοίταξε και τα watt όπως είπες της λάμπας και για πόσο χρόνο είναι ανοιχτή.
Προτείνω να γυρίσεις το forum, όποτε έχεις λίγο χρόνο και να πατάς όποιο θέμα σου δημιουργεί ενδιαφέρον. Θα καταλάβεις γιατί το λέω.
Τέλος το ενυδρείο σου είναι 30 λίτρα, δε μπορείς να έχεις μεγάλες απαιτήσεις...
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 13-03-13, 00:16
Το avatar του χρήστη dinnos
dinnos Ο χρήστης dinnos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-12-2012
Περιοχή: Βούλα
Μηνύματα: 80
Προεπιλογή

έκανα λάθος και εγραψα proma ενω είναι polysperma. το 30λίτρο μου το δωσαν και το πηρα γιατι θα κατεληγει στα αζητητα και σκοπος είναι να γίνει φυτεμενο και ελεγα αργοτερο μηπως μπει κανενα σαλιγκαρι η κανα μονομαχος.

την λαμπα σκεφτομαι να την έχω 5-7 ώρες ανοιχτη.

η φιλτρανση για αυτο το ενυδρειο μαλλον ειναι μικρη και σκεφτομαι αργοτερα μηπως κανω αλλαγη. προς το παρον δουλευω με αυτα που μου δωσαν.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
PH ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΤΗΣ ΑΘΗΝΑΣ ilias Γλυκό νερό - Γενικά 7 14-04-07 09:26

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:28.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04846 seconds with 13 queries