Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 22-01-14, 20:40   #1
μετακομιση...
 
Το avatar του χρήστη vasilhs
vasilhs
Senior Member
Εγγραφή: 30-06-2013
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 476

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
vasilhs Ο χρήστης vasilhs δεν είναι συνδεδεμένος 22-01-14, 20:40
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

καλησπερες...υπαρχει ενα ενδεχομενο να μετακομισω το καλοκαιρι σε νεο σπιτι...δεν ξερω τι κανω ομως με το ενυδριο..πως τι επιλογες εχω?ειναι `125 λιτρα με ζοωτοκα κ γαριδουλες ρεντ...τζερι..το νεο σπιτι θανε μιση ωρα το πολυ ποιο μακρια!
__________________
με ενα ενυδριο δεν πλητης ποτεεεε..!
Εμφανίσεις: 3058
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-01-14, 20:47
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Βασίλη με το καλό η μετακόμιση!

Την ερώτηση, όπως δεν κατάλαβα

Εννοεις πως θα κανεις την μετακομιση του ενυδρειου ή εννοείς κάτι άλλο?
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-01-14, 20:51
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Κανενα προβλημα δεν θα εχεις. Ειναι μικρη η αποσταση. Το μονο που χρειαζεται ειναι να εισαι προσεκτικος και γρηγορος.

Απλα θα πρεπει να εχεις ενα δοχειο που θα φιλοξενει τα ψαρια σε νερο απο το ενυδρειο, τα φυτα και το φιλτρο, το οποιο θα ειναι σε λειτουργια. Φυσικα, προσοχη στη θερμοκρασια. Το ενυδρειο το ξεστηνεις και το ξαναστηνεις στο νεο σπιτι, μεταφεροντας οσο περισσοτερο νερο μπορεις απο το παλιο στησιμο. Μολις εισαι ετοιμος, βαζεις φιλτρο, κανεις μετρησεις μετα απο καποια ωρα για σιγουρια και βαζεις τα ψαρακια. Μετα, ξανα μετρησεις.

Μεχρι το καλοκαιρι, εχεις καιρο να διαβασεις πολλες λεπτομερειες στο φορουμ για μετακομιση ενυδρειου
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-01-14, 20:53
Το avatar του χρήστη vasilhs
vasilhs Ο χρήστης vasilhs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-06-2013
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 476
Προεπιλογή

ναι σακη πρεπει να αδειασο νερο να αφησω λιγο νερο κ τα ψαρια μεσα?η να βαλω το ψαρια σε σακουλες?να ξεφυτεψω κ τλπ?
__________________
με ενα ενυδριο δεν πλητης ποτεεεε..!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-01-14, 20:54
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vasilhs Εμφάνιση μηνυμάτων
ναι σακη πρεπει να αδειασο νερο να αφησω λιγο νερο κ τα ψαρια μεσα?η να βαλω το ψαρια σε σακουλες?να ξεφυτεψω κ τλπ?
Απάντησε σε ΟΛΑ ο flash ...εεε ο naz ηθελανα πω!
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 22-01-14, 20:54
Το avatar του χρήστη vasilhs
vasilhs Ο χρήστης vasilhs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-06-2013
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 476
Προεπιλογή

τεο εχω κ δευτερο φιλτρο θα βοηθουσε σε κατι?
__________________
με ενα ενυδριο δεν πλητης ποτεεεε..!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 22-01-14, 21:00
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Παντα βοηθαει να υπαρχει και δευτερο φιλτρο για σιγουρια, αλλα αν το οργανωσεις σωστα απο πριν, δε νομιζω να υπαρχει αναγκη. Η βιολογια δεν παθαινει τιποτα σε τοσο λιγο χρονο. Εδω εχουν κανει πολλες ωρες μετακομιση με επιτυχια.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 22-01-14, 21:03
Το avatar του χρήστη vasilhs
vasilhs Ο χρήστης vasilhs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-06-2013
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 476
Προεπιλογή

βγαζω κ της ρεντ τζερι μαζι με τα ψαρια?γινεται να κανω κ καμια γρηγορη αλλαγη στο υποστρομα?κ στο χαλικη?αλλα τι γινεται με της ρεντ που θελουν στρομενο βυθο?
__________________
με ενα ενυδριο δεν πλητης ποτεεεε..!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 22-01-14, 21:11
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Φυσικα και αυτες πηγαινουν στο δοχειο. Μπορεις να μπολιασεις το βυθο σε αυτη την περιπτωση, οι red cherries δεν πιστευω οτι θα εχουν θεμα. Παιρνεις με ενα κουταλακι καποια ποσοτητα (οχι μεγαλη, μερικες κουταλιες) απο την επιφανεια, ομως, του παλιου υποστρωματος και τη διασκορπιζεις στο καινουργιο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 22-01-14, 21:19
Το avatar του χρήστη vasilhs
vasilhs Ο χρήστης vasilhs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-06-2013
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 476
Προεπιλογή

οποτε αλλαζω κ υποστρομα κ χαλικη αφου υπαρχει κ μπολι για το βυθο!εχω σκοπο να κρατησω το 60% περιπου απ το νερο του ενυδριου κ το υπολυπο στο βαρελη μια μιερα πριν κανονικα σαν να κανω αλλαγη!ευχαριστωω παιδιααα!
__________________
με ενα ενυδριο δεν πλητης ποτεεεε..!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 22-01-14, 21:19
Το avatar του χρήστη alexnina065
alexnina065 Ο χρήστης alexnina065 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-01-2011
Περιοχή: Αθηνά τώρα....
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή

Λόγω δουλείας κάνω αρκετές μετακομίσεις, τα τελευταία 3 χρόνια εχω κάνει 3 και φετος πάω για το 4/4, και μιλάω για μετακομίσεις 3-4 ωρών κατά μέσο όρο μόνο στο δρόμο χωρίς να υπολογίζω το στήσιμο. Μη σε αγχώνει απλα υπολόγισε από πρίν τις κινήσεις που θα κάνεις με το ξεστήσιμο-στήσιμο για να μη το σκέφτεσαι τελευταία στιγμή.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 22-01-14, 21:41
Το avatar του χρήστη vasilhs
vasilhs Ο χρήστης vasilhs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-06-2013
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 476
Προεπιλογή

χααχ γιαυτο το σχεδιαζο 4 μηνες πριν ωστε να γινουν λιγοτερα λαθη!!!σας ευχαριστω ολους παιδιααα!
__________________
με ενα ενυδριο δεν πλητης ποτεεεε..!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 22-01-14, 22:05
Το avatar του χρήστη alexnina065
alexnina065 Ο χρήστης alexnina065 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-01-2011
Περιοχή: Αθηνά τώρα....
Μηνύματα: 55
Προεπιλογή

οι συμβουλές μου
1. Αν έχεις 2ο φίλτρο βάλτο να δουλεύει ακόμα και από τώρα για να δημιουργηθεί βιολογία

2. Όταν έρθει η ώρα της μετακόμισης τη πρώτη μέρα της μετακόμισης αν έχεις 2ο ενυδρείο το μεταφέρεις πρώτο στο καινούργιο σπίτι. Μπορείς να πάρεις σε κανα βαρέλι νερό από το τρέχων ενυδρείο (ένα 20% αρκεί) αλλά δεν είναι απαραίτητο. Παίρνεις εννοείται το ένα από τα δύο φίλτρα (είτε γεμάτο με νερό είτε όχι το θέμα είναι να έχει υγρασία άρα τα κλείνεις καλά). Γεμίζεις στο καινούργιο σπίτί το 2ο ενυδρείο με νεράκι ,βάζεις και όσο από το παλιό νερό θέλεις και εννοείται σε λειτουργία το φίλτρο που έχεις πάρει.Όταν έρθει η ώρα να μετακομίσεις το καλό σου ενυδρείο αδείαζεις τα υλικά σου από μέσα πρώτα (όχι το υπόστρωμα γιατι μετα δε θα βλέπεις τπτ...)και αφου το κάνεις ασχολείσαι με τα ζωντανά σου τα οποία βάζεις στα κλασσικά σακουλάκια (των petshop).Στο τέλος αδείαζεις το υπόστρωμα (αν δε το κάνεις παραμένει πολύ το βάρος στο ενυδρείο) (σε βαρέλι ή σε καμία λεκάνη που χρησιμοποιείς γιαυτο το σκοπό μονο).

3. Μεταφέρεις ψάρια( τα οποία μπαινουν στο 2ο σου ενυδρείο), το βασικό ενυδρείο κτλ το στήνεις όπως θέλεις από αρχιτεκτονική (έχεις βάλει και το 2 φιλτρο να δουλεύει εννοείται στο 2ο) και όταν αποφασίσεις κανεις τη μεταφορά των ζωντανων από το 2ο στο βασικό σου ενυδρείο αφόυ το έχεις γεμίσει μετα νερά σου κτλ κτλ.

4. Εγω πάντα καθαρίζω το υπόστρωμα ελαφρά τουλάχιστον βάζω ένα 20 % νερό από το ενυδρείο που τρέχει ήδη στο καινούργιο σπίτι το υπόλοιπο φρέσκο νερό, κάνω το στήσιμο που θέλω,εξοπλισμός και τελευταία μπαίνουν ζωντανα φυτα κτλ.

5. ΣΟΣ σε όλη αυτή τη διάρκεια θα έχεις τη γυναίκα σου να σου λέει ότι μπλέκεις στα πόδια της (εννοείται ότι έχεις μεταφέρει ολο το σπίτι ήδη μόνος σου και σου έχει βγεί η μέση κτλ) και σε ενδιαφέρουν μόνο τα ενυδρεία σου κτλ κτλ αααα και το σκύλο να νομίζει ότι τώρα είναι ώρα παιχνιδίου
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 22-01-14, 22:27
Το avatar του χρήστη vasilhs
vasilhs Ο χρήστης vasilhs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-06-2013
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 476
Προεπιλογή

χααχαχαχ ευχαριστωωωω κ το κ η το ετερον ιμιση αλλα κ η μαμα ευτιχως σκυλο ακομα δεν εχω αλλα το καινουριο σπιτι εχει μεγαλο χορο απ εξω οποτε θα παρω κ απ αυτο!
__________________
με ενα ενυδριο δεν πλητης ποτεεεε..!
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 22-01-14, 23:30
PETROS_AFRICANOS Ο χρήστης PETROS_AFRICANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-09-2013
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑ
Μηνύματα: 351
Προεπιλογή ΜΕΤΑΚΟΜΙΣΗ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

Βασίλη καλησπέρα,επειδή αυτό που θέλεις το έκανα τελευταία θα σου πω το εξής.Οργάνωσε τις κινήσεις σου στο μυαλό σου και μην αγχώνεσαι είναι σημαντικό.Όλα είναι απλά όπως σου είπαν κι άλλοι.Εγώ μετέφερα Rio400 χωρίς να τα βάλω μέσα όλα μαζί,για εσένα είναι ευκολότερα.Αν δεν έχεις δύο μεγάλα δοχεία πάρε από JUMBO ή LEROY MERLIN (δεν κάνω διαφήμιση) ανθεκτικό πλαστικό δοχείο με καπάκι (τάπερ) 61 λίτρων/15¤.Βάλε νερό ενυδρείου και μοίρασε ψάρια,γαρίδες,φυτά,μια αεραντλία η΄κυκλοφορητή φίλτρου αν έχεις για να οξυγονώνεις το νερό στα ψάρια & ένα θερμοστάτη δεμένο σε κομμάτι dow ή στηριγμένο κάπως για να μην σου κάψει το δοχείο.Το καπάκι θα το βάλεις στη μεταφορά μόνο για να μην τρέχουν τα νερά.Έχει χερούλια και πιάνεται άνετα με ένα άτομο βοήθεια.Για ότι με χρειαστείς μην ντραπείς να μου στείλεις π.μ. ή να μου τηλεφωνήσεις στο 6932-662586.ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ!!!
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 22-01-14, 23:57
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

1. Αγόρασε ένα βαρελάκι 20-30 λίτρων (σαν αυτά που έχουμε για την προετοιμασία νερού... ΑΝ έχεις ήδη ακόμα καλύτερα) όπου θα βάλεις τα ζωντανά σου.
Σε ένα 2ο βαρελάκι... βάζεις άλλα 20-30 λίτρα νερό ενυδρείου.
2. Βγάζεις σε έναν κουβά ή λεκάνη το βυθό σου.
3. Μεταφέρεις τα πράγματα στο νέο σπίτι... τοποθετείς το ενυδρείο στην θέση του και ρίχνεις μέσα το βυθό σου.
Προσθέτεις το νερό από το 2ο βαρελάκι στο ενυδρείο... τοποθετείς διακόσμηση, θερμαντήρα, θερμόμετρο, φίλτρα και βάζεις και το μισό νερό από το βαρελάκι με τα ζωντανά. Εφ' όσον είναι ήδη κάτω από την επιφάνεια του νερού... ενεργοποιείς τα φίλτρα... και ρίχνεις το υπόλοιπο νερό και μετά τα ζωντανά σου.
Προσθέτεις 50-60% νερό (αν μετέφερες πχ. 60... 30-40 λίτρα) ακόμα (ρίχνοντας στο ενυδρείο το απαραίτητο αντιχλώριο)... σε μια ώρα το νερό σου, θα είναι κρύσταλλο.
Την επόμενη μέρα... συμπληρώνεις και το υπόλοιπο νερό.
Ο χρόνος που θα χρειαστείς ΔΕΝ ενέχει κίνδυνο... ειδικά το καλοκαίρι.-
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PETROS_AFRICANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Βασίλη καλησπέρα,επειδή αυτό που θέλεις το έκανα τελευταία θα σου πω το εξής.Οργάνωσε τις κινήσεις σου στο μυαλό σου και μην αγχώνεσαι είναι σημαντικό.Όλα είναι απλά όπως σου είπαν κι άλλοι.Εγώ μετέφερα Rio400 χωρίς να τα βάλω μέσα όλα μαζί,για εσένα είναι ευκολότερα.Αν δεν έχεις δύο μεγάλα δοχεία πάρε από JUMBO ή LEROY MERLIN (δεν κάνω διαφήμιση) ανθεκτικό πλαστικό δοχείο με καπάκι (τάπερ) 61 λίτρων/15¤.Βάλε νερό ενυδρείου και μοίρασε ψάρια,γαρίδες,φυτά,μια αεραντλία η΄κυκλοφορητή φίλτρου αν έχεις για να οξυγονώνεις το νερό στα ψάρια & ένα θερμοστάτη δεμένο σε κομμάτι dow ή στηριγμένο κάπως για να μην σου κάψει το δοχείο.Το καπάκι θα το βάλεις στη μεταφορά μόνο για να μην τρέχουν τα νερά.Έχει χερούλια και πιάνεται άνετα με ένα άτομο βοήθεια.Για ότι με χρειαστείς μην ντραπείς να μου στείλεις π.μ. ή να μου τηλεφωνήσεις στο 6932-662586.ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ!!!
1. Μαζί γράφαμε... αλλά εγώ γράφω πολύ αργά!!!!!
2. Αυτό το έχω δει γραμμένο πάρα πολλές φορές... υπάρχει κάποιος που έχει καταφέρει με θερμαντήρα (εκτός ΙΣΩΣ τιτανίου 600 watt) να τρυπήσει βαρέλι;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Diskus fan : 22-01-14 στις 23:57 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 23-01-14, 00:24
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
2. Αυτό το έχω δει γραμμένο πάρα πολλές φορές... υπάρχει κάποιος που έχει καταφέρει με θερμαντήρα (εκτός ΙΣΩΣ τιτανίου 600 watt) να τρυπήσει βαρέλι;
Δεν καιγετα.

Σε ενα μεγαλο βαρελι νερο φυτα και ψαρια και αν γινεται ο βυθος να μεινει μεσα στο ενυδρειο και να μεταφερθει προσεκτικα.
http://i225.photobucket.com/albums/d...005_resize.jpg
http://i225.photobucket.com/albums/d...004_resize.jpg
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 23-01-14, 06:54
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Η μεταφορα ενυδρειου με το υποστρωμα μεσα ειναι πολυ επικινδυνη και καλα ειναι είτε να μη γινετε ,είτε οταν γινετε να υπαρχει απο κατω ξυλινη ταβλα με το ενυδρειο σε πληρη επαφη (να καθετε πανω πληρως)
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 23-01-14, 11:54
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ναι ειναι και πολλοι που βαζουν ενα τονο υποστρωμα.
Ξεχασα να πω οτι αυτα που εχω μετακομισει εχουν πλαισιο απο κατω. (εργαοστασιακα)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 23-01-14, 14:26
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maikl Εμφάνιση μηνυμάτων
Η μεταφορα ενυδρειου με το υποστρωμα μεσα ειναι πολυ επικινδυνη και καλα ειναι είτε να μη γινετε ,είτε οταν γινετε να υπαρχει απο κατω ξυλινη ταβλα με το ενυδρειο σε πληρη επαφη (να καθετε πανω πληρως)
Αν και το έγραψε ο Σπύρος (εγώ πρότεινα να βγει)... εν προκειμένω μιλάμε για ενυδρείο 125 λίτρων... κατά την άποψη μου ο κίνδυνος που αναφέρεις, υπό φυσιολογικές συνθήκες... είναι αρκετά μειωμένος.-
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν καιγετα.

Σε ενα μεγαλο βαρελι νερο φυτα και ψαρια και αν γινεται ο βυθος να μεινει μεσα στο ενυδρειο και να μεταφερθει προσεκτικα.
http://i225.photobucket.com/albums/d...005_resize.jpg
http://i225.photobucket.com/albums/d...004_resize.jpg
Σπύρο... εγώ το ξέρω (όπως γνωρίζεις)... αυτό που ΔΕΝ έχω καταλάβει (γι' αυτό και το ερώτημα) είναι γιατί διαιωνίζεται... μια ακόμα "καραμέλα".-

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Diskus fan : 23-01-14 στις 14:26 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 23-01-14, 15:48
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
Σπύρο... εγώ το ξέρω (όπως γνωρίζεις)... αυτό που ΔΕΝ έχω καταλάβει (γι' αυτό και το ερώτημα) είναι γιατί διαιωνίζεται... μια ακόμα "καραμέλα".-
Ε ενταξει, δεν κανει κακο τουλαχιστον αυτη η καραμελα.
Μια επιπλεον αχρειαστη προφυλαξη ειναι.
Και εγω το ιδιο νομιζα καποτε, μεχρι που δοκιμασα και δεν καηκε.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΜΕΤΑΚΟΜΙΣΗ SOS pallaviaris Αρχάριοι γλυκού νερού 19 23-06-13 21:23
ΜΕΤΑΚΟΜΙΣΗ floridis Θαλασσινό νερό - Γενικά 10 04-09-08 08:06
μετακομιση dinos99 Γλυκό νερό - Γενικά 18 30-06-08 01:25
Μετακομιση netblues Greek Aquarist's Boards 7 12-02-08 14:02

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:50.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07959 seconds with 15 queries