Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-04-09, 11:35
Lilith
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή Συμβουλή επειγόντως!!

Χρόνια πολλά σε όλους.
Έχω 6 molly (2αρ +4θηλ) σε 120l Ελειψα 5 μέρες για Πάσχα, γυρνόντας βρήκα τις 2 γκαστρούλες γεννημένες με καμια 10αριά μικρά μόνο +όλα σχεδόν τα ψάρια μικρά μεγάλα να κάνουν σαν τρελά! Κοπανιούνται σε ότι βρουν είτε ξύλο είναι αυτό είτε φυτό είτε τζάμι ακόμα και στην επιφάνεια του νερού κοπανιονται! Κάποιες στιγμές ηρεμίας υπάρχουν, δηλαδή θα κάτσουν τελείως ακίνητα για λίγο (τελείως όμως ακίνητα σαν πετρωμένα ούτε λέπι δεν κουνιεται) +μετά ξανά τα ίδια. Μήπως ξέρει κάποιος τι συμβαίνει στα ψάρια μου; Είναι αρρώστια; Είναι κάτι άλλο; Σώζωνται ή θα τα βρω με τα κεφάλια ανοιγμένα απο τα χτυπήματα;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-04-09, 11:36
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Την κατάσταση του νερού την τσέκαρες ? Από αμμωνίες κλπ πως πας?
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-04-09, 11:54
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=31845

σβηνω το αλλο ποστ....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-04-09, 13:45
Το avatar του χρήστη Gojoy
Gojoy Ο χρήστης Gojoy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-03-2009
Περιοχή: Εβρος
Μηνύματα: 182
Send a message via Skype™ to Gojoy
Προεπιλογή

Aναφερεις οτι εληπες 5 μερες!!Τα ψαρακια σου δεν πιστευω να τα ειχες νηστικα!!!Μηπος δεν χτιπηουνται αλλα προσπαθουν να διοξουν κατι απο πανω τους,που τα ενοχλει.(ξινοντε).Ετσι οπως τα λες μου φενετε για ick,τοτε τα ψαρια ξινονται και καθοντε αρκετη ωρα στο βυθο.Δες τα ψαρια σου προσεκτικα μηπος εχουν ασπρες τελητσες πανω τους(στηγματα).....αν πραγματι εχουν πανε σε ενα petshop της γητονιας σου και ζητα φαρμακο για ick ........contraspot.
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-04-09, 16:05
Το avatar του χρήστη Lsourtzo
Lsourtzo Ο χρήστης Lsourtzo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι- Αθήνα
Μηνύματα: 1.337
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Lsourtzo
Προεπιλογή

κάνε μία καλή αλλαγή νερού 50% με θερμοκρασία ίδια με αυτή του ενυδρείου ...
σίγουρα δεν θα βλάψει ...
αν το φενόμαινο συνεχιστεί κάνε ακόμα μία μετά απο 2-3 ώρες ... 70% αυτην την φορά ....
προσπάθησε να μας δώσεις περισότερες λεπτομέριες για το ενυδρείο ...
όπως μετρήσης νερού ... κτλ κτλ ...
αύριο θα κάνεις ακόμα μια 50 % αλλαγή νερού ...
φάρμακα μην ρίξεις για κανέναν λόγο ακόμα ...
ούτε γιατροσόφια που μπορεί να σου δώσει κανένας πετ-σοπάς.

προσπάθησε να δείς αν έχουν εξωτερικά σημάδια και πες μας ...

σε κάθε περίπτωση ...
ΑΜΕΣΗ ΑΛΛΑΓΗ ΝΕΡΟΥ ...50%
πάντα με την κατάλληλη ποσότητα αντιχλωρίου.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Gojoy Εμφάνιση μηνυμάτων
αν πραγματι εχουν πανε σε ενα petshop της γητονιας σου και ζητα φαρμακο για ick ........contraspot.
το ick θεραπεύεται χωρίς φάρμακα ...
υπάρχουν εκατοντάδες σχετικά posts στο φορουμ ...
παρακαλώ πριν να προτείνουμε κάποιο φάρμακο να είμαστε σίγουροι ότι αυτό είναι η μοναδική λύση στο πρόβλημα και καμία άλλη.

εξάλου απέχουμε πάρα πάρα πολύ απο την διάγνωση ακόμα ...
μπορεί να είναι δεκάδες πράγματα ...
και εσύ προτείνεις στον άλλον να πάει να χαλάσει 10 ευρώ ... και πιθανών την ισοροπία στο ενυδρείο του ...

πάντα φιλικά ...
__________________

Το ενυδρείο μου ...

1x 250 lt (DIY)- Θάλασσα (REEF)


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lsourtzo : 24-04-09 στις 16:05 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 24-04-09, 19:25
Lilith
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Καλησπέρα +πάλι σε όλους.
Τα ψάρια τα τάιζε η πεθερά μου. Της είχα χωρίσει σε χαρτοπετσέτες την τροφή που θα τους έριχνε κάθε μέρα. JBL flakes NovoVert 2 φορές τη μέρα. Θερμοκρασία 26 C ΡΗ 7,6 ΝΗ4 0. Το ενυδρείο δουλεύει με αυτό το στήσιμο 1,5 μήνα τώρα. Πριν ήταν άδειο για 2-2,5 μήνες +πιο πριν δούλευε για 2,5 χρόνια περίπου. Όταν ψόφησαν τα προηγούμενα το ενυδρείο άδειασε απολυμάνθηκε πλήθηκε έβρασα το χαλίκι του +ξαναστήθηκε από την αρχή. Δούλευε χωρίς ψάρια για 1 μήνα. Τα πρώτα που μπήκαν είναι αυτά +αυριο κλείνουν 15 μέρες. Αλλαγή νερού δεν έχω κάνει ακόμα. Αυριο θα κάνω την πρώτη.
Τα συμπτώματα τά παρατήρησα όταν επέστρεψα. Κάποια άλλα που δεν ξέρω αν είναι σχετικά είναι ότι ο μεγάλος αρσενικός μερικές φορές στέκεται τελείως κάθετος +ακίνητος για λίγη ώρα αλλά μετά επανέρχεται. Οι 2 πορτοκαλί θηλυκιές συχνά "πιάνουν πάτο" ανάμεσα στα φυτά. Η μία άσπρη και ο μεγάλος αρσενικός πάλι μερικές φορές "στραβώνουν" τις ουρές τους προς το κεφάλι τους + ανοίγουν διάπλατα το στόμα τους σα να χασμουριούνται (sorry δε μπορώ να το περιγράψω καλύτερα). Αυτά τα συμπτώματα όμως δεν μπορούν να τους ανοίξουν το κεφάλι, το κοπάνημα που κάνουν όμως μπορεί.
Από το παλιό στήσιμο δεν κράτησα παράμόνο το χαλίκι ένα ξύλο +ένα πιθάρι διακοσμητικό +3 ανούβιες. Όλα τα υπόλοιπα θερμοστάτης αερόπετρα θερμόμετρα σωληνάκια βεντούζες φυτά είναι καινούργια! Μέχρι +το παλιό φίλτρο ξεκόλησα από μέσα +εβαλακαινούργιο εξωτερικό!
Ξέχασα να σας πω ότι τα ψάρια τρελαίνονται να μαδάνε +να φτύνουν το μαλλί που έχει πιάσει πάνω το ξύλο.
Επειδή ε'ιχα στο παρελθόν ψάρι με ich, ξέρω πως είναι και τα περασα ιερά εξέταση. Δεν έχουν ούτε ένα στίγμα πάνω τους.
Παρεπιπτώντως κάποιος γνωστός μου είπε να βγάλω από μέσα τα σακουλάκια +να το αφήσω να δουλέψει μόνο με τα σφουγγάρια. Ισχύει κάτι τέτοιο;
Σας ευχαριστώ προκαταβολικά +συγνωμη για την πολυλογία μου
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 24-04-09, 19:26
Το avatar του χρήστη Gojoy
Gojoy Ο χρήστης Gojoy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-03-2009
Περιοχή: Εβρος
Μηνύματα: 182
Send a message via Skype™ to Gojoy
Προεπιλογή

Σωστα τα λες φιλε μου αλλα εγω οταν τα platy μου επαθαν ick και αλαξα περιπου το 50% του νερου την αλλη μερα ειχαν ειδη ψοφησει 5 απο τα 15...!Για αυτο οταν ενα ψαρι εχει ick το καλυτερο για εμενα ειναι να ριξει φαρμακο η αν επαθαν ick προσφατα (1-2 μερες)απλα να ανεβασει την θερμοκρασια στους 28 βαθμους περιπου.

....παντα φιλικα ετσι?
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 24-04-09, 20:39
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Lilith Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ενυδρείο δουλεύει με αυτό το στήσιμο 1,5 μήνα τώρα.Δούλευε χωρίς ψάρια για 1 μήνα. Τα πρώτα που μπήκαν είναι αυτά +αυριο κλείνουν 15 μέρες. Αλλαγή νερού δεν έχω κάνει ακόμα. Αυριο θα κάνω την πρώτη.
μαλλον αστρωτο ενυδρειο...ενα μηνα δουλευε χωρις ψαρια οκ..αλλα εκανες τιποτα για να στρωσει?? εριχνες αμμωνια η ψαροτροφες??
αν οχι το ενυδρειο σου ειναι αστρωτο....τα ψαρακια αρχικα δεν ειχαν προβλημα μεχρι που η αμμωνια αυξηθηκε και τωρα αρχισαν να χαιρετανε...
κανε αλλαγη νερου τουλαχιστον 50% και οπωαδηποτε μετρησεις....μακαρι να βγω ψευτης...
τα εχεις διαβασει τα υπομνηματα για τον κυκλο του αζωτου και το στρωσιμο??
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 25-04-09, 07:51
Lilith
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

έριξα στην αρχή μέσα δυο μπουκαλάκια με βακτηρίδια +μετά δύο ταμπλέτες την ημέρα (μέρα παρά μέρα). είχε +2 γαριδούλες μέσα που ακόμα υπάρχουν. Όταν έβαλα τα φυτά, έβαλα +λίπασμα σε μπάλες JBL Proflora. Τι άλλο έπρεπε να κάνω;
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 25-04-09, 10:55
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Lilith Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι άλλο έπρεπε να κάνω;
επρεπε να ειχες διαβασει τα υπομνηματα...να κατανοουσες τον κυκλο του αζωτου...και να μην εμπιστευοσουν μπουκαλια και ζουμακια.....
αν δεν κατανοησεις το στρωσιμο...δε μπορεις και να το επιτυχεις...
επισης ακομη δεν εχεις κανει μετρησεις...
καλο διαβασμα!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 25-04-09, 11:04
Το avatar του χρήστη Yannis_K
Yannis_K Ο χρήστης Yannis_K δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-12-2008
Περιοχή: Ανθούσα
Μηνύματα: 137
Προεπιλογή

Σωστά τα λέει ο Πάνος. Πήγαινε σήμερα να πάρεις υγρά τεστ για ΝΗ4, ΝΟ2, ΝΟ3 (της API είναι αξιόπιστα και οικονομικά) να ξέρεις τι γίνεται. Αν έχεις ΝΗ4,ΝΟ2 >0 τότε συχνές αλλαγές νερού και ελάχιστο τάισμα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 25-04-09, 14:59
Το avatar του χρήστη Lsourtzo
Lsourtzo Ο χρήστης Lsourtzo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι- Αθήνα
Μηνύματα: 1.337
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Lsourtzo
Προεπιλογή

αλλαγές έκανες ???
__________________

Το ενυδρείο μου ...

1x 250 lt (DIY)- Θάλασσα (REEF)

Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 26-04-09, 18:55
iliastsi Ο χρήστης iliastsi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-03-2009
Περιοχή: naousa
Μηνύματα: 48
Προεπιλογή

τελικα τι εγινε με τα ψαρακια σου???
δεν μας ειπες!!!
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 29-04-09, 08:20
Lilith
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

καλημέρα +sorry για την καθυστέρηση. Ημουν κρεββατωμένη σε μαυρο χάλι. Αλλαγή νερού έκανα περίπου το μισό. Έριξα αντιχλώριο +τα λοιπά σχετικά. Μετρήσεις: KH 5, Cl 0, PH 7.5, NO3 περίπου 0, ΝΟ2 0, ΝΗ4 - ΝΗ3 0. (Απείρως καλύτερες από τα άλλα μου τα ενυδρεία με τα υγιή ψάρια που δεν ξέρω γιατί είναι υγιή μετά από αυτό)

Τα ψάρια φαίνονται καλύτερα, τρώνε +κολυμπάνε καλύτερα, χτυπιούνται λίγο οχι ομως στο χάλι που ήταν. Εξωτερικά εκτός από 1-2 άσπρα στιγματάκια που δεν είχα δει αν υπηρχαν μέχρι τώρα γιατί τα μισά ψαρια είναι άσπρα, δεν υπάρχουν αλλα χτες παρατήρησα οτι ο μικρός αρσενικός που μέχρι τώρα ήταν ο καλύτερος από όλους κάθεται κολλημένος στο θερμοστάτη εντελώς κάθετος με το κεφάλι κάτω +την ουρά πάνω. Όταν λέω κολλημένος εννοώ αυτοκόλλητος. Το θερμοστάτη τον έβαλα στους 28 C. Επίσης παρατήρησα ότι πάνω στο κεφάλι του υπάρχουν κάτι "μπιλάκια" (τριχωτά νομίζω αν παρατήρησα καλά) μικρά σαν το κεφάλι της καρφίτσας +το σαγόνι του είναι σαν να έχει ξεφλουδίσει σε ένα σημείο. Τρώει όμως κανονικά. Όταν ρίξω φαγητό φεύγει από το θερμοστάτη, πάει τρώει +ξανακολλάει μετά. Επίσης όταν σβήσω το φως πάλι ξεκολλάει για λίγο αλλά μετά τα ίδια. Τα μωράκια από καμιά 10αριά που ήταν, βρίσκω μόνο 4-5.
-------------------------
Ξέχασα να πω ότι test δε βρήκα της ΑΡΙ +πήρα όλη τη σειρά υγρά τεστ της sera. Τα φυτά επίσης δεν αναπτύσονται +τόσο. Εχουν μείνει λίγο στάσιμα παρόλο το λίπασμα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lilith : 29-04-09 στις 08:20 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Συμβουλή για εξοπλισμό alcol Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 3 11-03-08 14:56
Συμβουλή.... dessert Δίσκοι 27 16-11-07 00:13
Συμβουλή.... Νο3, Ρο4 TaitO Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 12 04-03-07 21:20

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:12.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06251 seconds with 13 queries