Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 10-07-12, 19:43
greenjanek Ο χρήστης greenjanek δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-12-2009
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 118
Προεπιλογή Το ενυδρείο μυρίζει ψαρίλα.

Θα μου πείτε ψάρια εχει μέσα πως θες να μυρίζει

Γιατί υπάρχει αυτή η μυρωδιά ; Όταν δουλεύουν και τα ανεμηστηρακια για την ψύξη τότε μυρίζει όλο το δωμάτιο άσχημα. Το ενυδρείο είναι 180 κοινωνικό και φυτεμένο. Επίσης δεν υπάρχει κάποιο ψόφιο ψάρι.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-07-12, 19:50
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

τωρα ξαφνικα εγινε αυτο? ποσο καιρο δουλευει το ενυδρειο? τι αμμο εχεις?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-07-12, 20:21
penny Ο χρήστης penny δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-07-2011
Περιοχή: Σκύδρα
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή

εμενα μυριζε για αρκετους μηνες στο στρωσιμο γιατι ειχα αμμο θαλασσης. αλλα σιγα σιγα εφυγε εντελως η μυρωδια.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-07-12, 20:36
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

μήπως έχεις άλγη ή ακόμα χειρότερα κυανοβακτήριο; Αυτά μυρίζουν άσχημα.
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-07-12, 20:59
greenjanek Ο χρήστης greenjanek δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-12-2009
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 118
Προεπιλογή

Το ενυδρείο τρέχει πάνω από χρόνο και για βυθό έχει χαλίκι. Η μόνη άλγη που έχει είναι η πράσινη. Το φαινόμενο είναι έντονο τώρα το καλοκαίρι και γίνετε αισθητό λόγο της μεγάλης ροής αέρα από τα ανεμιστηρακια.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 10-07-12, 21:56
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Βγάλε αν θέλεις μια φώτο να δούμε πως είναι...
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 10-07-12, 22:25
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από greenjanek Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα μου πείτε ψάρια εχει μέσα πως θες να μυρίζει

Γιατί υπάρχει αυτή η μυρωδιά ; Όταν δουλεύουν και τα ανεμηστηρακια για την ψύξη τότε μυρίζει όλο το δωμάτιο άσχημα. Το ενυδρείο είναι 180 κοινωνικό και φυτεμένο. Επίσης δεν υπάρχει κάποιο ψόφιο ψάρι.
Το οτι θα υπαρχει μια μυρωδια απο την εξατμιση (τωρα που δουλευουν τα ανεμηστηρακια) ,ναι και δε την γλιτωνεις....Προσωπικα αφηνω ανεμηστηρα ανοιχτο και μια μπαλκονοπορτα στην ανακλιση.
Τωρα αν η μυρωδια ειναι πολυ εντονη τοτε φταιει κατι αλλο.Δες κι αυτα που λενε τα παιδια (αν και μαλλον ολοι καταλαβαμε για ποια μυρωδια μιλας....)
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 10-07-12, 23:06
Το avatar του χρήστη mathaios81
mathaios81 Ο χρήστης mathaios81 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-03-2010
Περιοχή: Sun city
Μηνύματα: 274
Προεπιλογή

το υγιες ενυδρειο δεν μυριζει!!!!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 10-07-12, 23:37
Το avatar του χρήστη sailor247
sailor247 Ο χρήστης sailor247 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-03-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 460
Προεπιλογή

Μηπως ειναι υδροθειο αυτο που μυριζει???Αυτο εχω διαβασει οτι σχηματιζεται στον βυθο και οταν βγει στο νερο μυριζει σαν κλουβιο αυγο και ειναι πολυ επικυνδυνο για τα ψαρια
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 11-07-12, 00:05
Manuel Ο χρήστης Manuel δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-07-2011
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 150
Thumbs down

Λοιπόν... Απάντηση στους προλαλήσαντες..

Εγώ λέω να σοβαρευτείτε λίγο... Ένα ενυδρείο, ψάρια έχει μέσα, ψαρίλα θα βρωμάει, τί θέλατε να βρωμάει γουρουνίλα...; Τα ανεμιστηράκια με την εξάτμιση απλά βοηθούν στο να έρθει αυτή η μυρωδιά πιο έυκολα στη μύτη μας και να την αντιληφθούμε. Βάλε και την αυξημένη θερμοκρασία. Όλα αυτά συντελούν.

Απάντηση στον ενδιαφερόμενο..:

Η ψαρίλα είναι υγεία για το ενυδρείο. Ένα υγιές ενυδρείο επιβάλλεται να βρωμάει ψαρίλα και όχι κάτι άλλο. Η ψαρίλα, από την μυρωδιά του ψωφιμιού όμως διαφέρει, εκεί θα είχες πρόβλημα, αν έχεις κάποια ψωλιά/σπηλιά κλπ και σου είχε ψωφίσει ψάρι εδώ και μέρες και μύριζε, όχι τώρα. Απλά έβαλες τους ανεμιστήρες και μυρίζει πιο έντονα λόγω εξάτμισης.

Απάντηση στο υδρόθειο..:

Η αποχλωρίωση του νερού που κάνεις, επιτυγχάνεται με τη προσθήκη διοξειδίου του θείου στο ενυδρείο σου. Δηλαδή το αποχλωριωτικό έχει αυτή τη χημική ουσία που μυρίζει σαν κλούβιο αυγό και αυτή κάνει την αποχλωρίωση. Απλά οι βιομηχανίες το κρύβουν αυτό, βάζοντας και άλλες ουσίες μέσα, για να μη μυρίζει. Κάποια αποχλωριωτικά όμως, μυρίζουν λίγο, ιδίως αν περάσουν μήνες από το άνοιγμα. Είναι πολύ δύσκολο να δημιουργηθεί υδρόθειο στο ενυδρείο, γιατί ακόμα και να βρεθεί στο νερό, αυτό αντιδράει αμέσως με το οξυγόνο και παράγει καθαρό στοιχειακό θείο, το οποίο θολώνει το νερό και τελικά καθιζάνει στο πάτο. Οπότε δε παίζει.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 11-07-12, 00:19
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

good wines.


@greenjanek
Δεν μου λες ?
Μυριζει ψαριλα μονο οταν ειναι ανοιχτα τα ανεμιστηρια και αφου εχεις ταισει?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 11-07-12, 06:00
Το avatar του χρήστη mathaios81
mathaios81 Ο χρήστης mathaios81 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-03-2010
Περιοχή: Sun city
Μηνύματα: 274
Προεπιλογή

θα ξεχασω αυτα που ξερω... !! Delta66 το δικο σου ενυδρειο μυριζει ψαριλα? γιατι το δικο μου δεν μυρισε η μυριζει.... και αρχιζω να ψαχνομαι γιατι..........
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 11-07-12, 06:47
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

[QUOTE=Manuel;679301]Λοιπόν... Απάντηση στους προλαλήσαντες..

Εγώ λέω να σοβαρευτείτε λίγο... Ένα ενυδρείο, ψάρια έχει μέσα, ψαρίλα θα βρωμάει, τί θέλατε να βρωμάει γουρουνίλα...; Τα ανεμιστηράκια με την εξάτμιση απλά βοηθούν στο να έρθει αυτή η μυρωδιά πιο έυκολα στη μύτη μας και να την αντιληφθούμε. Βάλε και την αυξημένη θερμοκρασία. Όλα αυτά συντελούν.Το ενυδρειο αν μυριζει εχει θεμα.Τουλαχιστον τα δικα μου ενυδρεια,δεν μυρισαν ποτε,με εξαιρεση καποια στιγμη που ειχα κυανοβακτηριο,αλλα και παλι οχι εντονα.Τωρα το να σοβαρευτουμε το αφηνω ασχολιαστο.Ειμαι σιγουρος οτι δεν το εννοεις ετσι οπως ακουγεται.

Απάντηση στον ενδιαφερόμενο..:

Η ψαρίλα είναι υγεία για το ενυδρείο. Ένα υγιές ενυδρείο επιβάλλεται να βρωμάει ψαρίλα και όχι κάτι άλλο. Η ψαρίλα, από την μυρωδιά του ψωφιμιού όμως διαφέρει, εκεί θα είχες πρόβλημα, αν έχεις κάποια ψωλιά/σπηλιά κλπ και σου είχε ψωφίσει ψάρι εδώ και μέρες και μύριζε, όχι τώρα. Απλά έβαλες τους ανεμιστήρες και μυρίζει πιο έντονα λόγω εξάτμισης.Εγω πιστευω το αντιθετο.Αν μυριζει το ενυδρειο,υπαρχει καποιο προβλημα το οποιο θελει ψαξιμο.Και φυσικα αν ψοφησει ψαρι μεσα στο ενυδρειο και το αφησεις μεσα,το πολυ πολυ να σηκωσει αμμωνια αλλα και παλι δεν θα μυριζει,εκτος βεβαια αν ψοφησει κανα ψαρι 50 ποντων......

Απάντηση στο υδρόθειο..:

Η αποχλωρίωση του νερού που κάνεις, επιτυγχάνεται με τη προσθήκη διοξειδίου του θείου στο ενυδρείο σου. Δηλαδή το αποχλωριωτικό έχει αυτή τη χημική ουσία που μυρίζει σαν κλούβιο αυγό και αυτή κάνει την αποχλωρίωση. Απλά οι βιομηχανίες το κρύβουν αυτό, βάζοντας και άλλες ουσίες μέσα, για να μη μυρίζει. Κάποια αποχλωριωτικά όμως, μυρίζουν λίγο, ιδίως αν περάσουν μήνες από το άνοιγμα. Είναι πολύ δύσκολο να δημιουργηθεί υδρόθειο στο ενυδρείο, γιατί ακόμα και να βρεθεί στο νερό, αυτό αντιδράει αμέσως με το οξυγόνο και παράγει καθαρό στοιχειακό θείο, το οποίο θολώνει το νερό και τελικά καθιζάνει στο πάτο. Οπότε δε παίζει.
Εδω ο φιλος εννοουσε τα αερια που μπορουν να σχηματιστουν στο υποστρωμα(για αυτο λεμε οτι καλο ειναι να τρυπουμε το υποστρωμα)και βγαινουν με την μορφη φυσαλιδας,η οποια ειναι και επικινδυνη και για τα ψαρια και οχι για την μυρωδια του prime.

[/QUOTE]
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 11-07-12, 11:32
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

ρε παιδια μιπος δε μυριζει ψαριλα και μυριζει καπος σα τη μυρωδια την αλγης ολα τα ενυδρεια νομιζω μυριζουν ετσι ειναι λογικο και τα φυτεμενα ενα παραπανω απλα με τα ανεμηστηρακια αμα ειναι και μικρο το δωματιο βγενει η υγρασια στην ατμοσφερα και μυριζει περισοτερο
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 11-07-12, 11:33
Manuel Ο χρήστης Manuel δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-07-2011
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 150
Προεπιλογή

Όλα τα έμβυα όντα έχουνε μυρωδιά στο φυσικό τους περιβάλλον. Το να θες το ενυδρείο να μή μυρίζει ψαρίλα, είναι σα να θες ο σκύλος σου να μυρίζει σαμπουάν και όχι σκυλίλα, δηλαδή μία εκφυλισμένη στάση και αντίληψη για τα ζώα. Προχθές ήμουνα για canyoning και ακόμη και σε μέρη με τρελή ροή ο ποταμός μύριζε ψαρίλα. Και φυσικά το ενυδρείο του παιδιού δεν νομίζω να έχει κάτι, μυρίζει ψαρίλα από την εξάτμιση. Ας κάνει προληπτικά μια αλλαγή νερού, να μας πει αν μειώθηκε αυτή η μυρωδιά.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 11-07-12, 11:36
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Manuel Εμφάνιση μηνυμάτων
Όλα τα έμβυα όντα έχουνε μυρωδιά στο φυσικό τους περιβάλλον. Το να θες το ενυδρείο να μή μυρίζει ψαρίλα, είναι σα να θες ο σκύλος σου να μυρίζει σαμπουάν και όχι σκυλίλα, δηλαδή μία εκφυλισμένη στάση και αντίληψη για τα ζώα. Προχθές ήμουνα για canyoning και ακόμη και σε μέρη με τρελή ροή ο ποταμός μύριζε ψαρίλα. Και φυσικά το ενυδρείο του παιδιού δεν νομίζω να έχει κάτι, μυρίζει ψαρίλα από την εξάτμιση. Ας κάνει προληπτικά μια αλλαγή νερού, να μας πει αν μειώθηκε αυτή η μυρωδιά.
ε μη τα παρα λες και εσυ εχω ψαρια 30+ εκ και δε μυριζει τιποτα σα ψαριλα
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 11-07-12, 11:56
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Παρακαλώ όποιος εκφράζει την αποψή του να σέβεται και τις άλλες απόψεις, χωρίς χαρακτηρισμούς κλπ... Manuel μπορεί κι εσύ να έχεις διαφορετική αντίληψη σπό τους άλλους για το τι εστί ψαρίλα...
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 11-07-12, 12:01
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή .......

Εγώ πάντως στο δικό μου ενυδρείο, τρέχει 4+ μηνες...δεν μυρίζω τπτ
Ουτε ψαρίλα, ουτε φυτιλα, ουτε τροφιλα (συγγραφική αδεία για τις λέξεις)

Και επειδή είναι μικρο σε ογκο, αν υπήρχε θέμα οσμών, θα το είχα ήδη καταλάβει
Επομένως είμαι και γω της άποψης, πως το υγιές ενυδρείο...δεν μυριζει
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 11-07-12, 12:08
Το avatar του χρήστη Ektorakos
Ektorakos Ο χρήστης Ektorakos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-06-2011
Περιοχή: Γλυκα Νερα
Μηνύματα: 452
Προεπιλογή

παιδια και το δικο μου (400ρι) δεν μυριζει εκτος και αν το εχω συνηθισει.

Μονο πολυ λιγο μου μυριζει οταν κανω αλλαγες και καθομαι απο πανω αλλα σε καμια περιπτωση δεν μυριζει ψαριλα.

μαλλον λιμνιλα θα το αποκαλουσα
-------------------------
θελω να πω οτι και σκετο μονο του να ετρεχε το ενυδρειο για 6 μηνες χωρις ψαρια παλι την ιδια μυρωδια θα ειχε

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ektorakos : 11-07-12 στις 12:08 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 11-07-12, 12:40
greenjanek Ο χρήστης greenjanek δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-12-2009
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 118
Προεπιλογή

Έχω την εντύπωση ότι μυρίζει λίγο μετά αφού ταΐσω τα ψαριά.
Θα έπρεπε ;
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 11-07-12, 13:43
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Μήπως τότε μυρίζει η τροφή και όχι το ενυδρείο;Αν αυτό που σου μυρίζει είναι ίδιο με την μυρωδιά της τροφής τότε μυρίζει η τροφή.
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 11-07-12, 14:04
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από DISCUS81 Εμφάνιση μηνυμάτων
θα ξεχασω αυτα που ξερω... !! Delta66 το δικο σου ενυδρειο μυριζει ψαριλα? γιατι το δικο μου δεν μυρισε η μυριζει.... και αρχιζω να ψαχνομαι γιατι..........
Ανεμιστηρακια εχεις και με κλειστο (οχι φυσικα ερμητικα) το καπακι??
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 11-07-12, 14:10
Το avatar του χρήστη mathaios81
mathaios81 Ο χρήστης mathaios81 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-03-2010
Περιοχή: Sun city
Μηνύματα: 274
Προεπιλογή

ποτε δεν εχω βαλει ανε μιστηρακια... εμενα σε 350 λιτρα και κατψυγμενς τροφες ποτε δεν μυρισε....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 11-07-12, 14:15
Το avatar του χρήστη nikolakis94
nikolakis94 Ο χρήστης nikolakis94 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης Μ5 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μήπως τότε μυρίζει η τροφή και όχι το ενυδρείο;Αν αυτό που σου μυρίζει είναι ίδιο με την μυρωδιά της τροφής τότε μυρίζει η τροφή.

μαλλον κατι τετοιο.μηπως ο φιλος ταιζει μια πυχτη τροφη σαν παστα,εχω και εγω τετοια.ειναι σε μικρα σακουλακια σαν αυτα απο τα χαρτομαντυλα του hondos center εκεινο ειναι αληθεια οτι μυριζει παρα πολυ.μετα η μυρωδια δεν φευγει και απο τα χερια.

αυτο εδω:http://www.google.gr/imgres?q=tetra+...2wOWFBw&zoom=1

εγω το πηρα απο διαφημιστικο φυλλλαδιο της tetra με τροφες.μεσα σε καθε φυλλαδιο ειχε ενα τετοιο σακουλακι.μυριζει πολυ εντονα.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 11-07-12, 14:34
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από DISCUS81 Εμφάνιση μηνυμάτων
ποτε δεν εχω βαλει ανε μιστηρακια... εμενα σε 350 λιτρα και κατψυγμενς τροφες ποτε δεν μυρισε....
Αν βαλεις ανεμιστηρια και κλεισεις και το καπακι, οταν λειτουργουν τα ανεμιστηρια μυρισε απο την τρυπα που βγαινει ο αερας πριν ταισεις και μετα ταισε ξηρα (με προσοχη, να μη γεμισει χαρτοπολεμο το δωματιο) και ξαναμυρισε να δεις τη διαφορα.

Κανονικα, απο μονο του το νερο, δεν πρεπει να μυριζει τιποτα.
Ουτε αυγουλιλα ουτε ψαριλα.
Σαν ποταμι πρεπει να μυριζει. Ελαφρα υγρασια, ξυλιλα (αν εχουμε), χωματιλα (αν εχουμε τυρφη) και φυτα (αν εχουμε)
Ψαριλα μυριζουν τα χαλασμενα ψαρια στην αγορα (τα φρεσκα μυριζουν θαλασσα)
Και αυγουλιλα το υδροθειο
-------------------------
Απο εκει και μετα, μπορουμε να κανουμε ελεγχο στην καθαριοτητα του φιλτρου και του βυθου και μετρηση νιτρικων φωσφορικων
Οταν υπαρχει ενεργος ανθρακας απορροφα και τις μυρουδιες απο το νερο
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 11-07-12 στις 14:34 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 11-07-12, 14:44
Το avatar του χρήστη mathaios81
mathaios81 Ο χρήστης mathaios81 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-03-2010
Περιοχή: Sun city
Μηνύματα: 274
Προεπιλογή

συμφωνουμε απολυτα
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 11-07-12, 18:54
So60 Ο χρήστης So60 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-02-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 90
Προεπιλογή

Όπως τα λέει ο delta66 είναι. Το ενυδρείο δεν πρέπει να μυρίζει ψαρίλα. Αν δεν φταίει η τροφή που δίνεις, τότε το βιολογικό φορτίο (πληθυσμός και μέγεθος ψαριών) που διατηρείς είναι αντιστρόφως ανάλογο της ικανότητας των φίλτρων που το υποστηρίζουν.
Χρειάζεται μείωση του φορτίου ή λιγότερο τάϊσμα, ή συχνότερες αλλαγές νερού και καλό καθάρισμα του βυθού, φίλτρων κ.λ.π.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 11-07-12, 19:07
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maikl Εμφάνιση μηνυμάτων
Το οτι θα υπαρχει μια μυρωδια απο την εξατμιση (τωρα που δουλευουν τα ανεμηστηρακια) ,ναι και δε την γλιτωνεις....Προσωπικα αφηνω ανεμηστηρα ανοιχτο και μια μπαλκονοπορτα στην ανακλιση.
Τωρα αν η μυρωδια ειναι πολυ εντονη τοτε φταιει κατι αλλο.Δες κι αυτα που λενε τα παιδια (αν και μαλλον ολοι(αντε οι μισοι....) καταλαβαμε για ποια μυρωδια μιλας....)
...αυτα
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 11-07-12, 23:52
Το avatar του χρήστη vaspiou
vaspiou Ο χρήστης vaspiou δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Πεδιον Αρεως - Γκυζη!
Μηνύματα: 847
Προεπιλογή

λοιπον,
οταν ταιζω brine shrimb σε flakes της OSI μετα ανεμηστηρια ανοικτα μυριζε ΟΛΟ το δωματιο θαλασσα. Με το φαγητο αρχιζει να βγαινει αερας εξω και μυριζει. ΩΡΑΙΑ ειναι, σαν να ειμαι σε ψαροταβερνα διπλα στο κυμα ειναι....
__________________


" I don't know the key to success, but the key to failure is trying to please everybody "


Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 12-07-12, 00:37
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ριξε και ουζακι
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ενυδρείο μέσα σε ενυδρείο, θα δουλέψει; Manuel Bettas 4 06-07-11 00:35
Γιατί μυρίζει το νερό το βράδυ; catfish Γλυκό νερό - Γενικά 4 22-11-05 21:40

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:55.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08557 seconds with 15 queries