Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Θαλασσινό νερό - Γενικά

Θαλασσινό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-01-11, 09:25
Το avatar του χρήστη λατσε τζενη
λατσε τζενη Ο χρήστης λατσε τζενη δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2009
Περιοχή: δαφνη
Μηνύματα: 255
Προεπιλογή Παιδια τι γνωνη σας ζητω

Καλημερα σε ολοι τι παρεα
ηθελα να ρωτησω τι ειναι το καλητερο να αγορσω ενα red sea ενυδρειο(θαλασσινο) η να κανω το 180αρι μου θαλασσινο.στο γνωστο καταστημα waterinn μου λενε πως το ιδιο θα κοστησει δεν γλιντονο τιποτα απο φρανγα,αλλα αφτο που δεν ρωτησα ειναι πως αμα παθει κατι το red sea θα μπορεσω να βρω ανταλακτικ η το πεταω οπος ειναι.οποιος εχει καποι εμπιρια ας μου πει .

ευχαριστω πολυ
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-01-11, 19:06
Jargon
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

To Read Sea είναι ένα πολύ νοικοκυρεμένο πακέτο που τα έχει όλα μέσα. Από το 250D και πάνω (σύντομα θα βγάλει μεγαλύτερο) νομίζω ότι αξίζει αρκεί να σου αρέσει κι εμφανισιακά.

Έχει τα πάντα μέσα, παίρνει ψυκτικό κι έχει επαρκή φωτισμό για κοράλια εκτός από extreme ζωντανά. Επίσης έχει και ψύξη με ανεμιστήρες το 250.

Sump δεν έχει αλλά η πλάτη του λειτουργεί ως ξεχωριστός χώρος φίλτρου.

Αν το πάρεις από Water Inn και ισχύει το 50% δωροεπιταγή νομίζω ότι συμφέρει γιατί με τα υπόλοιπα το γεμίζεις και βράχο.

Κάνε μια λίστα με ΟΛΑ όσα χρειάζεται ένα πακέτο ξεχωριστά και βγάλε το λογαριασμό και μετά συγκρινε.

Δηλαδή:

-Γυάλα (εδώ θα πάρεις 50% δωροεπιταγή αλλά φθάνει μόνο για τη βάση της γυάλας συνήθως)

-Φωτισμό (Τα απλά ενυδρεία δεν έχουν επαρκή φωτισμό για κοράλια)
-Skimmer
-Κυκλοφορητές (ίσως εδώ θες έξτρα και στο Red Sea)
-Χρονοδιακόπτες (φθηνό βέβαια αυτό)
-Αραγωνίτη
-Βράχο


Αν σου αρέσει το Red Sea Max 250 εξωτερικά να ξέρεις ότι θα τα έχεις όλα νοικοκυρεμένα μέσα στη βάση του ενώ με τα άλλα θα πρέπει να μπλέκεις με καλώδια, χρονοδιακόπτες και πολύμπριζα.


Προσωπικά να σου πω ότι ξεκίνησα για κάτι απλό (60Λ) σε γλυκό και τελικά πήγα σε θάλασσα για το ΝΕΜΟ που ήθελε ο γιος μου και μου έχει φτασει ένα Juwel 125L σχεδόν 1000 Ευρώ για τα βασικά (Γυαλα, skimmer, κυκλοφορητές, βράχος, αραγωνίτης, πολύμπριζα κτλ) κι αν βάλεις και τα άλλα πάνω από 2,000 Ευρώ.

Εκεί θα δώσεις π.χ. 1,200 κι αν ισχύει η προσφορά με δωροεπιταγή θα πάρεις άλλα 600 για αγορές:

Βράχο θες 25 κιλά (μιν) = 350 ευρώ
Αραγωνίτη γύρω στα 100 Ευρώ

Και με τα υπόλοιπα αγοράζεις τεστ, βαρέλι ετοιμασίας νερού, κυκλοφορητή, αναλωσιμα κτλ.


Και όπως και να το κάνουμε δεν έχει σχέση η κατασκευή του Red Sea με το Juwel ούτε σε εμφάνιση ούτε σε στιβαρότητα και είναι και ΔΙΠΛΑ λίτρα!

Εγώ με κλειστά τα μάτια θα πήγαινα στο Red Sea αν γύρνούσε ο χρόνος πίσω 3 μήνες και το επόμενο ενυδρείο μου θα είναι το Red Sea το 500 λίτρα που θα βγεί.
-------------------------
Βασικά δεν ξέρω τις απαιτήσεις σου αλλά ας πω και κάποια κατά και συγνώμη αν σε μπερδεύω αλλά μίλησα βάση των δικών μου αναγκών που ήταν κάτι απλό για τον μικρό μου (3 χρονών)


- Δεν ξέρω αν το skimmer του καλύπτει απόλυτα αν το γεμίσεις με πολύ live stock

- To πόσο ενεργοβόρο είναι κι αν οι κυκλοφορητές του επαρκούν.

Πάντως από πλευράς φωτισμού είναι καλό με 6 χ39Watt T5 κάτι που θα σου κοστίσει μερικές εκατοντάδες ευρώ αν θελήσεις έξτρα σε άλλο ενυδρείο.

Σκέψου, ψάξε κι αποφάσισε.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Jargon : 24-01-11 στις 19:06 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-01-11, 22:28
Το avatar του χρήστη λατσε τζενη
λατσε τζενη Ο χρήστης λατσε τζενη δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2009
Περιοχή: δαφνη
Μηνύματα: 255
Προεπιλογή

Ευχαριστω πολυ για τη πληροφορια.εμενα με νιαζει να βρω ανταλακτικα σε περιπτοση που παθει κατι,μαλον δεν υσχη το 50% κι μου ειπε πως μονο 15% γινετε στο σηγεκριμενο.θα το ψαχω και αλλο βεβεα παντος ευχαριστω πολυ
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ζητω s-vitzi ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 6 04-04-07 17:34
ζητω συμβουλη.... prodigy Malawi 27 11-09-06 23:52
ΖΗΤΩ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ GEORGE ARGOS Χρυσόψαρα 3 11-05-05 19:13

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:54.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03338 seconds with 13 queries