Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 08-07-11, 16:46   #1
Λίμνη Πλαστήρα; Μεταφορά βιότοπου;
Manuel
Member
Εγγραφή: 05-07-2011
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 150

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Manuel Ο χρήστης Manuel δεν είναι συνδεδεμένος 08-07-11, 16:46
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπέρα σε όλη τη παρέα κυρίες μου και κύριοι!

Φέτος στις διακοπές μου θα περευρεθώ στο χωριό μου, στη λίμνη Πλατήρα και σκεύτηκα το εξής: Αν δηλαδή θα μπορούσα με τακτές μου επισκέψεις στο βιότοπο της λίμνης να φέρω στας Αθήνας διάφορα υλικά, αλλά και ζωικούς ή/και φυτικούς οργανισμούς.

- Πχ νεκρά κλαδιά και κορμούς δέντρων και πέτρες για διακόσμηση, χώμα απο τη λίμνη για υπόστρωμα ή/και λίπασμα, μιας και θέλω να φυτέψω φυτά αργότερα. Αν ναι, μπορώ να χρησιμοποιήσω τέτοια υλικά τι πρέπει να προσέξω για το χώμα; Τί διάμετρο πρέπει να έχει η κοκκομετρία του και τί σύσταση χημική και χρώμα; Θα μπορούσα να αναμείξω το υπάρχον χαλικάκι με χώμα απο τη λίμνη;

- Επίσης αν θα μπορούσα να αφαιρέσω φυτά από θερμά και ρηχά νερά της λίμνης για να τα χρησιμοποιήσω στο ενυδρείο. Αν όντως γίνεται, τί φυτά θα μπορούσανε να είναι αυτά; Θα μπορούσε κανείς να μου πει την ονομασία τους και να τα βρώ εγώ στο internet ούτως, ώσθε να τα αναγνωρίσω και έγω έξω στο ύπαιθρο;

- Θα ήθελα να ρωτήσω αν θα μπορούσα να φέρω και να τοποθετήσω ασπόνδυλους οργανισμούς λιμνιαίους. Και τί είδη θα μπορούσαν να είναι αυτά;

- Κλείνοντας θα ήθελα να ρωτήσω αν φέρνοντας καραβίδες γλυκού νερού είναι εφικτό να φτιάξω ένα ενυδρείο με μερικές καραβίδες. (Αφθονούν στα ποτάμια εκεί και είναι εύκολο να πιάσεις μερικούς κουβάδες με τεράστειες καραβίδες!)

Αυτά ήταν τα ερωτήματα μου! Ευχαριστώ!

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  plastira_600_66493_33k9P4.jpg
Εμφανίσεις:  157
Μέγεθος:  63,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  limnh1.jpg
Εμφανίσεις:  176
Μέγεθος:  29,1 KB  

Εμφανίσεις: 1916
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-07-11, 17:44
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

γειασου ρε πατριωτη κ**λ**ρδε!μακαρι να πηγαινα κιεγω εκει πανω τωραγια τα φυτα δε μπορω να σου πω γιατι αν και τα ξερω οπτικα δεν γνωριζω τις ονομασιες τους δυστυχως.θα μπορεσεις να βρεις εξαιρετικη αμμο υπαρχουνε σημεια με τετοια και ειναι φοβερη.οπως και ξυλα και πετρες.ολα φυσικα θα τα πλυνεις καλα κι'ας ειναι γλυκου νερου γιατι πεφτουνε και φυτοφαρμακα κλπ.εγω θα τα ζεματαγα κιολας.υπαρχουνε σημεια οπου βγαινει καποιο ειδος φυτου που μοιαζει πολυ με κερατοφυλο.δεν ξερω να σου πω αν ειναι οντως ομως.την επομενη φορα που θα παω θα το ψαξω λιγο το θεμα.για χωμα δε θα στο συνιστουσα, αν και μπορει να σου εκανε για υποστρωμα, αλλα με τοσα φυτοφαρμακα κλπ που πεφτουνε μεσα δεν νομιζω οτι ειναι και πολυ ασφαλες.καλα να περασεις
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-07-11, 17:56
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Το πρόβλημα είναι οτι μπορεί να έρθουν διαφοροι οργανισμοι και παρασιτα, και αμα σκοπευεις να κανεις τροπικο ενυδρείο μπορεί να σου πειράξουν τα ψάρια. Αμα κανεις βιοτοπο λίμνης Πλαστηρα, τότε φυσικά και μπορείς να τα βάλεις.

Για τις καραβίδες θα είναι λίγο δυσκολο. Πρεπει να βγαλεις καμια φωτογραφία, ωστε να αναγνωριστουν και να μαθεις και εσύ για την διατροφή τους κτλπ.

Θα μπορουσες να βάλεις και κανενα ψαράκι μεσα, αν και μαλλον θα χρειαζεσαι λίτρα.
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-07-11, 18:11
Το avatar του χρήστη mikrosaquaristas
mikrosaquaristas Ο χρήστης mikrosaquaristas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2009
Περιοχή: euboea
Μηνύματα: 859
Προεπιλογή

ενδιαφέρον εγχείρημα αναμφίβολα
καλή τύχη
βέβαια μου ακούγεται σαν "βουτιά απο ψηλά σε μολυβένια θάλασσα"
ή έστω βουτιά με αλεξίπτωτο χωρίς να έχει διαβάσει πρίν οδηγίες χρήσεως....

το καλό είναι ότι πολύ πολύ να χρειαστεί να πεθάνουν μερικές καραβίδες....

λοιπόν
χωρίς να έχω τα απαραίτητα γνωστικά εργαλεία-τα οποία μάλλον λίγοι διαθέτουν έτσι κι αλλιώς
προτείνω
μετρήσεις του νερού επιτόπου στην λίμνη
όσο περισσότερα στοιχεία τόσο καλύτερα
και διατήρηση των παραμέτρων στο ενυδρείο σου πλέον

στην θέση σου θα μετέφερα τα πάντα όπως είναι-αλλά δεν θα έφερνα καραβίδες ή ότι άλλο ζωντανό ακόμα

σημασία έχει να δείς αν ο βιότοπος που θές να "μεταφέρεις" μπορεί να συνεχίσει να ζεί και σε κλειστό κύκλωμα....

εννοείται πως θέλοντας και μη θα μεταφέρεις και κάποια ζωντανά είδη-αόρατα ως επι το πλείστον
αν πεθάνουν μαζικά θα το καταλάβεις μάλλον με άνοδο αμμωνίας

χώμα-ότι χώμα έχει εκεί που θα μαζέψεις τα φυτά-τα οποία ίσως και το ιδανικό να είναι να τα μαζέψεις με μπάλα χώματος

φυτά-πάρε ότι έχει

όταν δείς ότι μπορείς να διατηρήσεις τις παραμέτρους σταθερές -φέρε και καραβίδες-αλλά ... τι θα τρώνε?-γιαυτό πρέπει να αναγνωριστούν πρώτα

ψαράκια-έχει άραγε ψαράκια εκεί?ή είχε ποτέ?

γενικά πολύ καλή η ιδέα σου - αλλά σίγουρα απαιτητικό το εγχείρημα

καλή τύχη και βέβαια να μας κρατάς ενήμερους
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-07-11, 01:34
Manuel Ο χρήστης Manuel δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-07-2011
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 150
Προεπιλογή

Βρήκα κάπου στο αρχείο μου παλιές φώτος. Ορίστε δύο. Φέτος που θα πάω θα βγάλω πιο κοντινές για να αναγνωριστούν πιο εύκολα. Μήπως πρέπει να τις βάλω και στο section "αναγνωρήσεις ειδών"
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  SSA50358.jpg
Εμφανίσεις:  175
Μέγεθος:  29,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  SSA50357.jpg
Εμφανίσεις:  164
Μέγεθος:  68,6 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 15-07-11, 13:24
xploder Ο χρήστης xploder δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-05-2011
Περιοχή: Ροδος
Μηνύματα: 91
Προεπιλογή

Στον ελληνικό χώρο απαντώνται δύο είδη στα γλυκά νερά, που διαφέρουν μεταξύ τους. Ένα είδος είναι η καραβίδα με τα λευκά πόδια (Astacus pallipes) με λαβίδες που έχουν σχήμα σπείρας και στο κάτω μέρος των ποδιών τους έχουν χρώμα λευκό. Το είδος αυτό είναι ανοικτόχρωμο και απαντάται στα καθαρά νερά, κοντά σε πηγές. Το άλλο είδος είναι ο Αστακός ο ποτάμιος, που είναι επίσης γνωστή ως καραβίδα με τα κόκκινα πόδια. Το ζώο αυτό έχει χρώμα λαδί ή πράσινο και ζει σε στάσιμα και θολά νερά, σε αντίθεση με το προηγούμενο είδος. Κάτω από τα πόδια το χρώμα του είναι κόκκινο. Το είδος αυτό γευστικά είναι πολύ κατώτερο από το πρώτο και τρώγεται βραστό. Οι ουρές καθαρίζονται από το όστρακο και κονσερβοποιούνται σε δοχεία με άλμη, ώστε να εξαχθούν στις χώρες του εξωτερικού. Η αλίευση του συγκεκριμένου είδους απαγορεύεται, όταν έχουν μήκος κάτω από 8 εκατοστά


Απο εδω το αποσπασμα
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Βιότοπος Xiphophorus variatus Thrillos Ζωοτόκα 7 10-09-10 11:22
Βιότοπος Betta Dis Bettas 12 20-01-04 16:23

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:39.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,12789 seconds with 16 queries