Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-04-03, 23:46
pavlos Ο χρήστης pavlos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Μηνύματα: 92
Προεπιλογή Filtration schematic for my 500 lt planted aquarium

Filtration Schematic for my 500 lt aquarium
Pump is Quiet life 2500 lt/h, lifeguard modules, 2 mechanical, 1 thermostat module (will be used for UV if needed). Water is split into 2 before entering DIY biological filter, low flow rate is required there, all can be removed for service purposes, filter will work only with automatic water changes if needed (part before input valves) or without parts of choice (pipe can be connected overcoming missing part). All parts are here now.
4 dosing pumps introduce ferts, one input CO2 before biological filter.
All comments are appreciated
www.bellybean.com/~pave/aquaria/plumbingeng.jpg
For a general view of my DIY 48Height X 30Diameter Biological filter (more info on construction later):
www.bellybean.com/~pave/aquaria/biofilter.jpg
__________________
Knowledge is power, but i think that first we should learn HOW to learn
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-04-03, 00:33
Το avatar του χρήστη annivas2000
annivas2000 Ο χρήστης annivas2000 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Μηνύματα: 621
Προεπιλογή

Παυλε κατ’αρχη να σου πω ότι πολύ μ’αρεσει η κατασκευη αν και μου θυμιζει λεβητοστασιο , θα ηθελα μερικες διευκρινησεις ………..

1) με 2500 lt/h και στην εξοδο λογικα θα εχεις μεγαλο turbulence …εχεις φιαξει κατι ιδιαιτερο στο spraybar (πχ μεγαλο μηκος) για σπασιμο της ροης???
Τελικα η Quiet είναι τοσο αθορυβη οσο εχω διαβασει (υποθετω τη δουλευεις στα 110V – αμερικανικη)

2) Τη ροη μεσα από το βιολογικο φιλτρο την εχεις υπολογισει ποση είναι?? Όπως το βλεπω (εκτος αν εχεις πειραξει τις βανες μετα το διαχωρισμο της γραμμης) πρεπει να εχει πολύ χαμηλη ροη και μου φαινεται ότι και για τετοιο μεγεθος υπολειτουργει (μηπως επειδη μιλαμε και για φυτεμενο ενυδρειο φτανει ένας μικροτερου ογκου καδος ή εξυπηρετει απλως για τη διαχυση του CO2 – οποτε μηπως θα βολευε η εισοδος του CO2 να είναι πριν πχ τα μηχανικα φιλτρα??)

3) Επειδη μιλας για αυτοματη αλλαγη νερου …στην εισοδο πριν την ηλεκτροβαννα εχεις άλλο tank και προετοιμαζεις νερο ή είναι συνδεδεμενη η εισοδος κατ’ευθειαν στο δικτυο νερου??

4) Με τοσα βαννακια και εξαρτηματα κάθε ποτε βλεπεις ότι χρειαζονται καθαρισμο οι σωληνες (λογω πτωσης ροης)??

5) Ποσο ογκο μαζι με φιαλες CO2, δοσομετρικες κλπ σου εχει καταλαβει το συστημα…….
__________________
50 € το χρονο - ειναι οδηγια απο ΔΝΤ
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 05-04-03, 14:11
pavlos Ο χρήστης pavlos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Μηνύματα: 92
Προεπιλογή

Anniva γεια you say:
1) με 2500 lt/h και στην έξοδο λογικά θα έχεις μεγάλο turbulence …έχεις φτιάξει κάτι ιδιαίτερο στο spraybar (π.χ μεγάλο μήκος) για σπάσιμο της ροής???
Τελικά η Quiet είναι τόσο αθόρυβη όσο έχω διαβάσει (υποθέτω τη δουλεύεις στα 110V – αμερικάνικη)

Σιγά να μην έχω μεγάλο turbulence με 2.500 lt., δυο spray bar ένα κοντά στην επιφάνεια και ένα χαμηλότερα θα λύσουν αυτό το πρόβλημα αυτό που θα κάνω είναι να κολλήσω τα πάντα μέχρι την έξοδο που αρχίζουν το spaybars και μετά θα κανονίσω ανάλογα.
Το ενυδρείο θα δουλέψει χωρίς νερό και substrate αρχικά για να δω τι γίνεται
Η αντλία είναι 220 V απο την μανα της και ναι είναι τελείως αθόρυβη.

2) Τη ροή μέσα από το βιολογικό φίλτρο την έχεις υπολογίσει πόση είναι?? Όπως το βλέπω (έκτος αν έχεις πειράξει τις βάνες μετά το διαχωρισμό της γραμμής) πρέπει να έχει πολύ χαμηλή ροή και μου φαίνεται ότι και για τέτοιο μέγεθος υπολειτουργεί (μήπως επειδή μιλάμε και για φυτεμένο ενυδρείο φτάνει ένας μικρότερου όγκου κάδος ή εξυπηρετεί απλώς για τη διάχυση του CO2 – οπότε μήπως θα βόλευε η είσοδος του CO2 να είναι πριν πχ τα μηχανικά φίλτρα??)

Τι ροή θα την κανονίσω εγώ με τις βάνες αλλά υπολογίζω να στείλω 400 lt μέσα από το φίλτρο (αλλο να με ρωτησεις, πως σκατά θα υπολογίσω τι τρεχει απο που?).
Φυσικά φτάνει ένας μικρότερος κάδος άλλα δεν μου στοίχισε τίποτα ούτε το μέγεθος ούτε τα bioballs τα είχα όλα. Επίσης με αυτό το μέγεθος φίλτρου και τις ελεγχόμενες αλλαγές έχω την δυνατότητα να αυξήσω την ιχθιοφόρτηση όσο γουστάρω και δεν δεσμεύομαι από το μέγεθος του ενυδρεία τόσο πολύ.

Όσο για την διάχυση έχω και δεύτερη εξωτερική αντλία και ξεχωριστό διαχυτήρα για το ενυδρείο απλά νομίζω ότι μπορώ να ρίξω το CO2 μεσα στο φίλτρο χωρίς πρόβλημα (το μονο που φοβάμαι ειναι μήπως δραπετευουν αναμεσα απο αυτό το βουνο τα bionalls οι φυσαλλιδες και φτάνουν επάνω, δυσκολο το βλεπω να γινεται κατι τετοιο) και να λιγοστέψω τα κομμάτια του συστήματος.
Για την θέση της εισόδου του CO2 και εμένα με προβληματίζει.
θα μπορούσε να μπει και πριν τα μηχανικά φίλτρα άλλα σε αυτήν την περίπτωση ότι CO2 ξεφύγει από τα microfilters (20 micron holes,θα ξεφεύγει τίποτα?) υπάρχει πιθανότητα να διαφύγει κατευθείαν στο ενυδρείο επίσης είναι πιθανόν να δημιουργηθούν CO2 pockets μέσα στα μηχανικά παρόλο που φαντάζομαι ότι αυτό δεν θα ήταν πρόβλημα.

3) Επειδή μιλάς για αυτόματη αλλαγή νερού …στην είσοδο πριν την ηλεκτροβάννα έχεις άλλο tank και προετοιμάζεις νερό ή είναι συνδεδεμένη η είσοδος κατ’ευθείαν στο δίκτυο νερού??

Να διευκρινίσω κάτι έχω τα κομμάτια για το σύστημα άλλα όλα είναι αμοντάριστα.

Ναι θα υπάρχει ένα tank 1 τόνου με νερό φτιαγμένο με RO unit 370 lt/day το νερό θα ρυθμίζεται στους 5 DH. Το μονό που με προβληματίζει ακόμα είναι οι εξατμίσεις (θα είναι open top) και δεν ξέρω αν θα πρέπει να ρίχνω και 0 DH Η2Ο από μια δεύτερη δεξαμενή. Αρχικά δεν θα βάλω θα δω πόσο αργά ανεβαίνει η σκληρότητα και θα το αντιμετωπίσω η με αλλαγές ανα τακτά διαστήματα με Ο DH H2O για να κάνω reset την σκληρότητα η με δεξαμενή.

Αν δεν ήθελα να κρατήσω την σκληρότητα χαμηλή ναι θα μπορούσα να το συνδέσω κατευθείαν με το δίκτυο (no chlorine here, pure spring water) και όχι δεν θα βάλω δίσκους.

4) Με τόσα βαννακια και εξαρτήματα κάθε ποτέ βλέπεις ότι χρειάζονται καθαρισμό οι σωλήνες (λόγω πτώσης ροής)??

Όχι συχνά, άλλα αν χρειάζονται δεν είναι τόσο δύσκολο να καθαριστούν (θα φτιάξω ένα ρηχό ανοξείδωτο ταψάκι με ελαφριά κλήση σε όλο το μήκος της βάσης του ενυδρείου με ένα σωληνάκι ούτως ώστε να φεύγουν τα νερά που θα χύνονται έξω κατα τις διαφορες επεμβάσεις μου στο σύστημα μέσα από την αποχέτευση.

5) Ποσό όγκο Μάζι με φιάλες CO2, δοσιμετρικές κλπ σου έχει καταλάβει το σύστημα

Η φιάλη είναι μια για όλα τα ενυδρεία του σπιτιού και όλα τα ενυδρεία θα τροφοδοτούνται με διακλαδωτήρες οπότε δεν θα βρίσκεται κάτω από το ενυδρείο. Όσο για τα υπόλοιπα θα στεγάζονται στην βάση του ενυδρείου( κούκλα την έχω φτιάξει στο ξυλουργείο πριν πολλά χρόνια) που έχει διαστάσεις 165Χ85 ύψος Χ60 χωρίς πρόβλημα. θα υπάρχουν δυο σειρές σούκο μπρίζες μαζί με τις δοσομετρικές (4 στον αριθμό) και το σύστημα αυτόματων αλλαγών νερού και ίσως αργότερα η δεξαμενή απεσταγμένου νερού.

P.S Αποτελειώνω και τις διευκρινίσεις στο ηλεκτρολογικό σχεδιάγραμμα του συστήματος αλλαγής νερού και θα το βάλω και αυτό online.
__________________
Knowledge is power, but i think that first we should learn HOW to learn
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-04-03, 23:39
pavlos Ο χρήστης pavlos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Μηνύματα: 92
Προεπιλογή

Ok this is the electronic diagram of automatic water changes it is a 2 stage description start from the top photo, this is on the stage when timer switches on for a predetermined time to remove the amount of water needed to be changed next one is the aquarium on the the stage with the water on the lower level when fresh water is introduced. There are 2 floater for security reason this floaters will turn on only after the water has lowered enough and will not in case of evaporation.
Bear in mind that when the tank refills again floater will switch off and input will stop
I hope you understand the diagram all comments are welcome
http://www.bellybean.com/~pave/aquar...es_diagram.jpg
__________________
Knowledge is power, but i think that first we should learn HOW to learn
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-04-03, 13:20
pavlos Ο χρήστης pavlos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Μηνύματα: 92
Προεπιλογή Latest developments

Ok the diagram was updated now the pump is first in the line as it should be, CO2 is in the front part aswell.
This are the photos of a step closer, lights are here also will install tommorow.
http://www.bellybean.com/~pave/aquar...m_aquarium.jpg
http://www.bellybean.com/~pave/aquar...low_arrows.jpg
__________________
Knowledge is power, but i think that first we should learn HOW to learn
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 24-04-03, 20:00
Το avatar του χρήστη ASCCO1
ASCCO1 Ο χρήστης ASCCO1 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 667
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ASCCO1
Προεπιλογή

Αψογο φαινεται, για να δουμε και σε πληρη λειτουργια, πως θα δουλεψει Παυλο.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 04-06-03, 00:17
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Ο Server ειναι down. Μηπως ειναι ευκολο να τα βαλουμε τα σχεδιαγραμματα πουθενα αλλου να μπορουμε να τα δουμε γιατι βλεπω οτι εχουν ειπωθει καλες γνωμες ομως χωρις σχεδιαγραμματα ειναι τζαμπα λογια.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 05-06-03, 12:17
pavlos Ο χρήστης pavlos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Μηνύματα: 92
Προεπιλογή

O server ειναι οκ check the diagrams out
__________________
Knowledge is power, but i think that first we should learn HOW to learn
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:52.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04812 seconds with 12 queries