Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-04-03, 12:45
Yiannis Ο χρήστης Yiannis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-12-2002
Περιοχή: Rhodos
Μηνύματα: 148
Προεπιλογή Philips PL-L Compact Fluorescent Lamps

Γεια χαρα σε ολους!

Μηπως κανεις απο σας χρησιμοποιει 'η εχει εντοπισει απο που μπορει καποιος να αγορασει την PL-L λαμπα της Philips? Με ενδιαφερει συγκεκριμενα στα 18 Watt , 6500 K.
Εχω σκοπο να ξεκινησω ενα καινουργιο ενυδρειο με βυθισμενη Riccia Fluitans και θελω να χρησιμοποιησω τον συγκεκριμενο φωτισμο.

Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-04-03, 22:01
tasos Ο χρήστης tasos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-03-2003
Περιοχή: Ανοιξη Αττικης
Μηνύματα: 605
Προεπιλογή

Φίλε Ροδίτη,στο internet βρήκες αυτή τη λάμπα;Γιατί όταν ρώτησα σε μαγαζί με ηλεκτρ/κά με κοιτούσαν σαν εξωγήινο!
Από που σχεδιάζεις να βρείς riccia;Με ενδιαφέρει και εμένα
Γιατί δεν δοκιμάζεις την TRITON της ιnterpet;Έχει πολύ καλό φάσμα και αμείωτη ένταση καθόλη τη διαρκεια ζωής της!Υπολόγισε επίσης τουλάχιστον 3/4 του watt ανά λίτρο γιατί το φυτό είναι ουσιαστικά επιφανείας απο ότι έχω διαβάσει,και θέλει και CO2 για να αναπτυχθεί καλά.Καλή τύχη
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-04-03, 23:02
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Χρησιμοποιώ τέτοιες λάμπες εδώ και αρκετό καιρό
Θα τις βρεις ποιό εύκολα αν πας στο site της Philips και κάνεις μία εκτυπώση από την φώτο τηε λάμπας.
Το όνομα μπορεί να μην τους λέει κάτι , αλλά η φώτο .........πολλά.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-04-03, 23:24
tasos Ο χρήστης tasos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-03-2003
Περιοχή: Ανοιξη Αττικης
Μηνύματα: 605
Προεπιλογή

Το οποίο site είναι ;
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-04-03, 23:46
Το avatar του χρήστη annivas2000
annivas2000 Ο χρήστης annivas2000 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Μηνύματα: 621
Προεπιλογή

http://www.lighting.philips.com/nam/...t/p3563b.shtml

Ψαχνουμε και λιγο ομως ετσι.....
__________________
50 € το χρονο - ειναι οδηγια απο ΔΝΤ
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 23-04-03, 00:00
kroud Ο χρήστης kroud δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: AΘΗΝΑ(ΖΩΓΡΑΦΟΥ)
Μηνύματα: 292
Προεπιλογή

Tasos τι εννοεις οταν λες 3/4 watt για την riccia?
Συνηθως την riccia δεν την αφηνουμε να επιπλει στην επιφανεια του ενυδρειου.
Ετσι κι αλλιως εκει θα παει καποια στιγμη ειτε απο κλαδεμα ειτε απο κακο δεσιμο.Για εμενα ειναι απο τα πιο ομορφα φυτα για να ντυσεις καποιο ξυλο ή να δημιουργησεις ενα ομορφο χαλι αλλα και απο τα πιο μπελαδιδικα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 23-04-03, 00:39
pavlos Ο χρήστης pavlos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Μηνύματα: 92
Προεπιλογή

Για μένα η riccia ειναι κακός εφιάλτης είναι να μην μπει στο ενυδρείο αν μπεί την έβαψες δεν θα βγει ποτέ. Έχω riccia που έχει κανει revert σε subμersed form είναι πιό σκούρα και δεν ανεβαίνει επάνω. Μου την δίνει αυτό το φυτό. By the way βρήκα reference και στα βιβλία του Amano ότι απλά το submersed form είναι το ίδιο με το emersed απλά γυρνάει σε αυτήν την μορφή αν το κρατήσεις στον βυθό για πολύ καιρό.
__________________
Knowledge is power, but i think that first we should learn HOW to learn
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 23-04-03, 09:54
Yiannis Ο χρήστης Yiannis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-12-2002
Περιοχή: Rhodos
Μηνύματα: 148
Προεπιλογή

Θα προσπαθησω να απαντησω σε ολους!

Τασο, ναι, στo Internet ειδα οτι σχεδον 9 στους 10 που εχουν βυθισμενη Riccia στα ενυδρεια τους χρησιμοποιουν PL-L. Δεν ξερω για τις Triton αλλα οι PL-L συνδυαζουν τα πλεονεκτηματα μιας Metal Halide και μιας φθοριου. Riccia εχω αρκετη -και στις δυο μορφες της.
Γιωργο, βρηκα τελικα μεσω του τοπικου αντιπροσωπου της Philips στην Ροδο, αλλα στα 4000Κ. Μου ειπαν οτι στα 6500Κ δεν εχει εισαχθει καθολου στην Ελλαδα. Εσυ στα ποσα Κ εχεις τις δικες σου?
Υ.Γ. Εχω καμμια 200αρια Guppies περισσευμα, μηπως τα θελεις?
Θα συμφωνησω με τον Κroud οτι η Riccia ειναι απο τα πιο ωραια φυτα -ειδικα οταν ειναι γεματη φυσσαλιδες- και τελικα δεν ειναι απαιτητικη αν εχεις καμποσο διοξειδιο και φως.
Οποτε αναγκαστικα θα διαφωνησω με τον φιλο μου τον Παυλο που του εχει γινει εφιαλτης. Η αληθεια ειναι οτι δεν εχω δει τετοια σκουρα Riccia. Σε μενα 'η σαπιζει οταν την σκιαζουν αλλα φυτα ή παει μια χαρα οταν ειναι κατευθειαν κατω απο το φως!
Ενα μυστικο της ειναι οτι θελει και καλα οξυγονωμενο νερο. Εκει την ειχα πατησει στην αρχη οταν προσπαθουσα να κανω οικονομια στο διοξειδιο μειωνοντας τον παφλασμο του νερου.
Γιαννης
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 23-04-03, 13:05
pavlos Ο χρήστης pavlos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Μηνύματα: 92
Προεπιλογή

Μωρέ εμένα βγαινει παντού και στα σκιερά και στα φωτεινα πάει σαν τρελλή. το πρόβλημα μου είναι να την ξεφορτωθώ
__________________
Knowledge is power, but i think that first we should learn HOW to learn
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 23-04-03, 16:29
tasos Ο χρήστης tasos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-03-2003
Περιοχή: Ανοιξη Αττικης
Μηνύματα: 605
Προεπιλογή

Δώστε και σε μένα που την ψάχνω σαν τρελός 3/4 εννοώ 0,75 watt!Η αλλιώς 3 watt στο γαλόνι.Σαν φυτό επιφανείας η riccia,δέχεται πολύ φώς και έχει άμεση πρόσβαση στον αέρα(και στο CO2) Αυτό με τον αερισμό σε συνδιασμό με το CO2 πρέπει να το ψάξουμε:εγώ έβαλα στην είσοδο του εξωτ.φίλτρου ένα σωληνάκι που επικοινωνεί με τον αέρα για να αυξήσω το Ο2 χωρίς να αναταράξω την επιφάνεια του νερου και είδα αυξηση του ρυθμού ανάπτυξης των φυτών Το φίλτρο τώρα βγάζει μικροφυσαλλίδες αέρα αλλά κάνει και λίγο θόρυβο!Θα το μελετήσω παραπάνω και με προσθήκη co2 για να δώ άν το διώχνει από το ενυδρείο.Αnnivas,ευχαριστώ για το site.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 24-04-03, 00:27
pavlos Ο χρήστης pavlos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Μηνύματα: 92
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αυτό με τον αερισμό σε συνδιασμό με το CO2 πρέπει να το ψάξουμε
Tι να ψάξουμε αφού με την σωστή παροχή CO2 - λιπάσματα το ενυδρείο είναι συνεχώς υπερκεκορεσμένο σε Ο2.
__________________
Knowledge is power, but i think that first we should learn HOW to learn
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 24-04-03, 05:20
kroud Ο χρήστης kroud δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: AΘΗΝΑ(ΖΩΓΡΑΦΟΥ)
Μηνύματα: 292
Προεπιλογή

Μαλλον τασο θες να πεις 1watt/l (και πανω) για να εισαι μεσα.
Yiannis την εχει καιρο την riccia μεσα στο ενυδρειο?
Εαν την εχεις σιγουρα καποια στιγμη σε μερικα σημεια θα την δεις σκουρα.
Ωραιο φυτο ρε γαμωτο αλλα μεγαλος μπελας.
Οσο για το Ο2 taso συμφωνω με τον pavlo δεν υπαρχει λογος να μπεις σε τετοια ταλαιπωρια.
Παντως riccia μπορεις να βρεις εαν εχει ακομα ο φωτης στο μοσχατο(περισσοτερα στο topic μαγαζια).Διαφορετικα θα περιμενεις την επομενη συναντηση του υπο ιδρυση συλλογου,μηπως σου φερει κανενας.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 24-04-03, 09:04
tasos Ο χρήστης tasos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-03-2003
Περιοχή: Ανοιξη Αττικης
Μηνύματα: 605
Προεπιλογή

Δεν του είπα 1 watt για να μην τον τρομάξω!!χα,χα!Όσο για το Ο2 μπορεί να είναι μικρή ταλαιπωρία αλλά αξίζει τον κόπο να ερευνηθεί αν και εφόσον δεν διώχνει το CO2,ειδίκά για όποιον δεν θέλει να προσθέσει επιπλέον διοξείδιο σε low-tech ενυδρεία.
Την επόμενη συνάντηση του συλλόγου την περιμένω εναγωνίως γιατί θέλω να σας γνωρίσω από κοντά και να τα πούμε .Αν τότε έχει και κάποιος μαζί του riccia,ακόμα καλύτερα!
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 24-04-03, 09:30
Yiannis Ο χρήστης Yiannis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-12-2002
Περιοχή: Rhodos
Μηνύματα: 148
Προεπιλογή

Κι'εγω ειμαι της γνωμης οτι καποια ελαφρια αναταραξη της επιφανειας του νερου ειναι αρκετη για την οξυγονωση του νερου αλλα και επειδη αυτη η αναταραξη λειτουργει σαν skimmer.
Τάσο, δοκιμασε να βρεις Riccia απο τον Φωτη στο Μοσχατο -απο'κει πηρα κι'εγω το πρωτο κομματι πριν μερικους μηνες που ηρθα στην Αθηνα- και αν δεν εχει τοτε να σου στειλω εγω. Κανενα προβλημα.
Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:02.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04960 seconds with 14 queries