Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 01-03-09, 16:05   #1
Βοηθεια με τις μετρησεις
 
Το avatar του χρήστη thgparas
thgparas
Member
Εγγραφή: 16-10-2008
Περιοχή: Μηλάκι-Εύβοια
Μηνύματα: 206

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
thgparas Ο χρήστης thgparas δεν είναι συνδεδεμένος 01-03-09, 16:05
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπερα και καλο μηνα,
Παιδια εχω ενα προβλημα εκανα σημερα μετρησεις και ειναι οι εξης:
ΡΗ=6,4
ΝΗ3/ΝΗ4=0
ΝΟ2=0
ΝΟ3=5
GH=5
ΚΗ=5
Το προβλημα ειναι πως με τον πινακα ΡΗ/ΚΗ/CO2 μου βγαζει πως εχω μεγαλη ποσοτητα απο το κανονικο.
Στο ενα φιλτρο εχω supstat pro της eheim,μακαρονι prefilter της Fluval και wool.
Εχω ακομα ενα φιλτρο που εχει μεσα μονο τυρφη,επειδη ειχα ενα προβλημα οταν εστηνα το ενυδρειο με τις σκληροτητες .Σημερα θα κανω αλλαγη στο νερο του ενυδρειου και μαζι ειναι καιρος να αλλαξω και την τυρφη επειδη εχουν περασει 30 μερες απο την τελευταια αλλαγη της.
Αλλαγες κανω καθε κυριακη με 48 λιτρα απιονισμενο και 12 απο την βρυση.
Απλα φοβαμαι πως αν κανω καποια αλλαγη στην τυρφη μηπως πεσει και αλλο η σκηροτητα και εχω καποιο ποιο σοβαρο προβλημαμε το διοξειδιο,μια μου σκεψη ειναι να μην συνεχισω με τυρφη και να βαλω και στο δευτερο φιλτρο μακαρονι.
Ποια η γνωμη σας με αυτες τισ μετρησεις?
Να βαλω φρεσκια τυρφη?να μειωσω το CO2(αν και το εχω βάλει στις 70 φυσσαλιδες/λεπτο)?Να κανω αυτο που σκεφτομαι μιας και οι αλλαγες μου ειναι με απιονισμενο?
Σας ευχαριστω.
Υ.Γ:Sorry Μακρηγορια....
Εμφανίσεις: 1711
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 01-03-09, 17:10
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Καλησπερα. Μην βασιζεσαι στον πινακα απολυτα, αφου δεν μπορεις να εισαι απολυτα σιγουρος οτι οι μετρησεις σε ΡΗ ΚΗ ειναι ακριβεις. Γι αυτο το λογο ειναι επικινδυνο να παιζεις με υψηλη διαχυση CO2 και τυρφη, και απιονισμενο.
Κατανοω οτι εχεις πολυ υψηλες σκληροτητες και πρεπει με καποιο τροπο να τις ριξεις. αλλα προσοχη με το διοξειδιο ! Αν το ΚΗ πεσει ξαφνικα κατω απο το 3 το ΡΗ γινεται ασταθες και μπορει να κατακρημνιστει.
Εξαλλου απ οτι ειδα στην παρουσιαση του ενυδρειου σου τα φυτα που εχεις ειναι λιγα και με χαμηλες απαιτησεις σε CO2.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 01-03-09, 17:55
Το avatar του χρήστη thgparas
thgparas Ο χρήστης thgparas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-10-2008
Περιοχή: Μηλάκι-Εύβοια
Μηνύματα: 206
Προεπιλογή

Το ενυδρειο που εχω κανει παρουσιαση ειναι το 1ο και μεσα εχω ζωοτοκα οποτε δεν εχω μπει σε διαδικασια να χαμηλωσω σκληρότητες.
Το προβλημα μου ειναι στο δευτερο που στηνω,οπου μεσα εχω σκλαρια,καρδιες και θελω να βρω και 1-2 ancistrus. Αλλα και στο δευτερο τα φυτα δεν ειναι δυσκολα.ολα ειναι εχινοδοροι,βαλισνεριες και κρυπτοκορυνες,εκτος απο 2-3 κοκκινα(δεν θυμαμαι ονοματα),οπου μετα απο ενα μηνα που τα φυτεψα το ενα επιασε,τα αλλα εχουν μεινει μονο τα κλοναρια τους.
-------------------------
πηρα και ενα drop checker της sera αλλα αυτο μου δειχνει χαμηλη περιεκτικοτητα σε CO2,δεν ξερω ποιο να εμπιστευτω,τον πινακα η την sera.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη thgparas : 01-03-09 στις 17:55 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 01-03-09, 20:11
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thgparas Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ενυδρειο που εχω κανει παρουσιαση ειναι το 1ο και μεσα εχω ζωοτοκα οποτε δεν εχω μπει σε διαδικασια να χαμηλωσω σκληρότητες.
Το προβλημα μου ειναι στο δευτερο που στηνω,οπου μεσα εχω σκλαρια,καρδιες και θελω να βρω και 1-2 ancistrus. Αλλα και στο δευτερο τα φυτα δεν ειναι δυσκολα.ολα ειναι εχινοδοροι,βαλισνεριες και κρυπτοκορυνες,εκτος απο 2-3 κοκκινα(δεν θυμαμαι ονοματα),οπου μετα απο ενα μηνα που τα φυτεψα το ενα επιασε,τα αλλα εχουν μεινει μονο τα κλοναρια τους.
-------------------------
πηρα και ενα drop checker της sera αλλα αυτο μου δειχνει χαμηλη περιεκτικοτητα σε CO2,δεν ξερω ποιο να εμπιστευτω,τον πινακα η την sera.
Τα φυτα που εχεις δεν χρειαζονται διοξειδιο, τα πανε μια χαρα και χωρις.
Θα επιμεινω παντως οτι CO2 + τυρφη ειναι συνδυασμος που θελει μεγαλη προσοχη μιας και η νεα τυρφη που θα προσθεσεις θα ριξει το ΚΗ αποτομα, και αν τωρα εχεις 5 που θα παει;
Ο drop checker γενικα ειναι πιο εμπιστη μετρηση,αλλα και παλι δινει εναν μπουσουλα (με καθυστερηση 3-4ωρων) και αν του αλλαξεις θεση μεσα στο ενυδρειο θα δινει καθε φορα αλλη αποχρωση μιας και οι συγκεντρωσεις σε CO2 δεν ειναι ιδιες σε καθε σημειο του ενυδρειου λογω ρευματων.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 01-03-09, 21:35
Το avatar του χρήστη thgparas
thgparas Ο χρήστης thgparas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-10-2008
Περιοχή: Μηλάκι-Εύβοια
Μηνύματα: 206
Προεπιλογή

Τελικα δεν εκανα αλλαγη σημερα,Θα κανω αυριο και θα αφησω το φιλτρο με την τυρφη εκτος μεχρι το βραδυ.Θα κανω μια μετρηση την Τριτη και αν η σκληροτητες ειναι οκ με το απιονισμενο,εστω και αν ανεβουν λιγο μεχρι 6-7 θα χρησιμοποιησω και το δευτερο φιλτρο με μακαρονι.
Σκεφτομουν αν γινει αυτο να μεταφερω το εξωτερικο φιλτρο στο 1ο μου ενυδρειο γιατι δουλευει μονο με το εσωτερικο της Juwel,αλλα φοβαμαι πως θα χασω πολλα μικρα απο τις γεννες.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
μετρησεις??? naupaktos84 Γλυκό νερό - Γενικά 7 28-01-08 18:42
μετρησεις Alexandra Αρχάριοι γλυκού νερού 17 03-03-07 09:19
μετρησεις naupaktos84 Γλυκό νερό - Γενικά 4 22-02-07 22:47
μετρησεις popay72 Αρχάριοι γλυκού νερού 10 04-02-07 21:56
μετρησεις stefapat Ζωοτόκα 4 02-01-07 17:29

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:12.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03764 seconds with 15 queries