Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Malawi

Malawi Αφιερωμένο στο "Greek Club about Cichlid Lovers from iliovas" απ' το οποίο άρχισαν ολα!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-02-04, 17:43
notios_n Ο χρήστης notios_n δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-08-2003
Περιοχή: ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ ΕΒΡΟΥ
Μηνύματα: 56
Προεπιλογή Αναγνώριση ψαριών (Κιχλίδων)

Μήπως κανείς μπορεί να βοηθήσει;
Στην παρακάτω σελίδα υπάρχουν 5 φωτογραφίες ψαριών μήπως τα αναγνωρίζει κανείς;



Ευχαριστώ

http://users.evr.sch.gr/notios_n/photo.htm
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-02-04, 19:17
Το avatar του χρήστη AFRIKANOFILOS
AFRIKANOFILOS Ο χρήστης AFRIKANOFILOS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-11-2003
Περιοχή: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
Μηνύματα: 370
Προεπιλογή

Φιλαρακο καλα νομιζεις τα ψαρια που εχεις ειναι κυχλιδες και μαλιστα αφρικανικες Πιο συγκεκρημενα ειναι Αυλονακαρες η πρωτη και η δευτερη ειναι σιγουρα θηλυκες.Η τριτη και η τεταρτη ειναι αλπινο μαλιστα η τεταρτη ειναι και εγκιος
__________________
ΣΥΛΛΟΓΗ BETTAS:2 m H.M.,1 m 2 f SPL.,2m 4f C.T.,2 m 3 f DoubleT.,1m SMARAGDINA,1m IMBELIS,1m 1 f PUGNAX,2 m PLAKAT(S.T.),1 m 2 f SUPER DELTA T.LIVE FOODS:ARTEMIA,DAFNIA,WHITE WORMS,GRINDAL WORMS.45L.LAMPROLOGUS MULTIFASIATUS,200L TANGANIKA,1OOL.BETTAS,200L MINI POND CABUSIA AFFINIS(ΚΟΥΝΟΥΠΟΨΑΡΑ),3Χ10L BETTAS 1OOL.BETTAS.
Στο πα μια και δυο και τρεις εγω σπασικλας δεν γινομαι.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-02-04, 02:03
notios_n Ο χρήστης notios_n δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-08-2003
Περιοχή: ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ ΕΒΡΟΥ
Μηνύματα: 56
Προεπιλογή

Το οτι είναι κιχλίδες το ξέρω αν το εννοείς έτσι απλα το έγραψα σαν τίτλο για να προσδιορίσω, μάλλον εσφαλμένα,και να ασχοληθούν μόνο αυτοί που γνωρίζουν απο κιχλίδες.
Μήπως μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένος για τα είδη;
Το οτι είναι έγκυος πως το κατάλαβες;
ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-02-04, 02:18
Το avatar του χρήστη γαυρος
γαυρος Ο χρήστης γαυρος δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αλ - τσαντηρι
Μηνύματα: 1.449
Προεπιλογή

ρε παιδια θα τρελλαθουμε ??? εγγυος ?????????
απο ποτε οι αφρικανες εγγυμονουν???
μπας και εννοεις εχει αυγα στο στομα ? αλλα κιαυτο παλι δεν υφισταται !
εκτος και αν ειναι ανεμογγαστρι !!!

για να προσεχουμε τι λεμε μην πιασω το
__________________

Ψαρια Bonsai υπαρχουν ?

http://e-gavros.blogspot.com/


Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-02-04, 12:18
Το avatar του χρήστη AFRIKANOFILOS
AFRIKANOFILOS Ο χρήστης AFRIKANOFILOS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-11-2003
Περιοχή: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
Μηνύματα: 370
Προεπιλογή

Κυριε γαυρε με τον ορο εγκυος ενοω εκολαυση στο στομα (Αμεσος να τρελαθητε )Βαιβεα δεν ειμαι σιγουρος γιατι δεν φενεται καλα.το συγουρο ειναι οτι ειναι αυλονακαρες απο την MALAWI νοτιε.Η τελευτεα τωρα που την ξαναιδα νομιζω πως ειναι αρσενικια αυλονακαρα EUREKA που περνει τα χρωματα της(αρσενικες και θηλυκες αυλονακαρες μεχρι μιας ηλικιας εχουν τα ιδια χρωματα δηλαδη της θηλυκιας μετα ο αρσενικος αρχιζει και περνει χρωμα).Αυτα και ελπιζω να βοιθησα
__________________
ΣΥΛΛΟΓΗ BETTAS:2 m H.M.,1 m 2 f SPL.,2m 4f C.T.,2 m 3 f DoubleT.,1m SMARAGDINA,1m IMBELIS,1m 1 f PUGNAX,2 m PLAKAT(S.T.),1 m 2 f SUPER DELTA T.LIVE FOODS:ARTEMIA,DAFNIA,WHITE WORMS,GRINDAL WORMS.45L.LAMPROLOGUS MULTIFASIATUS,200L TANGANIKA,1OOL.BETTAS,200L MINI POND CABUSIA AFFINIS(ΚΟΥΝΟΥΠΟΨΑΡΑ),3Χ10L BETTAS 1OOL.BETTAS.
Στο πα μια και δυο και τρεις εγω σπασικλας δεν γινομαι.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-02-04, 15:50
Το avatar του χρήστη γαυρος
γαυρος Ο χρήστης γαυρος δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αλ - τσαντηρι
Μηνύματα: 1.449
Προεπιλογή

δεν εισαι σιγουρος ,δεν μιλας !! .ετσι μπερδευεται πολυ περισσοτερο καποιος που τωρα ψαχνεται να μπει στο < λουκι > που ονομαζεται malawi ! οι ομοιοτητες σε νεαρη ηλικια καθως και οι πλειστοι υβριδισμοι καταστουν πολλες φορες πολυ δυσκολη την αναγνωριση . Δεν λεμε λοιπον κατι για να πουμε οτι το ειπαμε !
τα νομιζω , υπεθεσα ,ειδα στον υπνο μου και λπ , δεν εχουν υποσταση στο συγκεκριμενο ειδος ψαριων.
__________________

Ψαρια Bonsai υπαρχουν ?

http://e-gavros.blogspot.com/


Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 08-02-04, 16:17
Το avatar του χρήστη AFRIKANOFILOS
AFRIKANOFILOS Ο χρήστης AFRIKANOFILOS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-11-2003
Περιοχή: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
Μηνύματα: 370
Προεπιλογή

Δηλαδη εσυ τι θα ελεγες ως ειδικος Εγω αυτα ειδα αυτα ειπα εσυ τι παραπανω θα ελεγες με βαση τισ φοτογραφιες
__________________
ΣΥΛΛΟΓΗ BETTAS:2 m H.M.,1 m 2 f SPL.,2m 4f C.T.,2 m 3 f DoubleT.,1m SMARAGDINA,1m IMBELIS,1m 1 f PUGNAX,2 m PLAKAT(S.T.),1 m 2 f SUPER DELTA T.LIVE FOODS:ARTEMIA,DAFNIA,WHITE WORMS,GRINDAL WORMS.45L.LAMPROLOGUS MULTIFASIATUS,200L TANGANIKA,1OOL.BETTAS,200L MINI POND CABUSIA AFFINIS(ΚΟΥΝΟΥΠΟΨΑΡΑ),3Χ10L BETTAS 1OOL.BETTAS.
Στο πα μια και δυο και τρεις εγω σπασικλας δεν γινομαι.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 09-02-04, 03:53
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Κανεις δεν εκανε τον "ειδικο". Αν δεν εισαι σιγουρος για κατι, δεν το λες, απλα. Στην αναγνωριση των ειδων, μπορεις να πεις ενα ισως κι ενα μαλλον.
Αlbino δεν ειναι κανενα απο τα ψαρια των φωτογραφιων. (Albino = παντελης ελλειψη μελανοφορων, ματια κοκκινα ).
Στη συγκεκριμενη φωτο (νο4) οι πιθανοτητες να ειναι "μπουκωμενο" (κι οχι εγκυος) το ψαρι ειναι πολυ μικρες, για να πεις οτι "ειναι εγγυος" και να τρεχει ο αλλος να περιμενει μικρα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 09-02-04, 13:31
notios_n Ο χρήστης notios_n δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-08-2003
Περιοχή: ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ ΕΒΡΟΥ
Μηνύματα: 56
Προεπιλογή

Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει καλώς!!!
Δεν θα ήθελα να μπερδευτώ περισσότερο απ' ότι είμαι τώρα.

Ευχαριστώ!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 09-02-04, 22:03
Το avatar του χρήστη γαυρος
γαυρος Ο χρήστης γαυρος δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αλ - τσαντηρι
Μηνύματα: 1.449
Προεπιλογή

τα σεβη μου κυριε προεδρε !!

στα ειπα σε πιεμ ,οτι, κατα την γνωμη μου παιζει, notie_n !

αλλαζεις αμεσα μαγαζι !! μαλλον θα ειναι εισαγωγεας τροπικων << μαιμουδων >> ο εν λογω !!
__________________

Ψαρια Bonsai υπαρχουν ?

http://e-gavros.blogspot.com/


Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 10-02-04, 18:29
stefanos.f Ο χρήστης stefanos.f δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλος
Μηνύματα: 507
Προεπιλογή

Νοτιε ο γαυρος και ο Τολης σου τα ειπαν μια χαρα! Και θα ηθελα να προσθεσω οτι δεν αγοραζουμε ποτε μια Aulonocara αν αυτος που μας την πουλαει δεν ξερει ποιο ακριβως ειδος μας δινει, ακομη και αν η τιμη φαινεται καλη Το να βγαλεις συμπερασμα απο μονος σου για το ποιο ειδος ειναι μπορει να παρει και δυο χρονια (αναλογος ειδους) μεχρι το αρσενικο να βγαλει τα ΠΛΗΡΕΣ χρωματα του και να πεις με σιγουρια και χωρις ισως, μαλλον και μπορει Ειδικα στα Aulonocara κυκλοφορουν αφθονα υβριδια Αν αυτα που αγορασες ειναι υβριδια, τι κανεις Τα πας πισω οταν το ανακαλυψεις Για αυτο προσοχη! Στις φωτογραφιες σου βλεπω σιγουρα 3 αρσενικα και ενα θηλυκο... για το πανω πανω δεν παιρνω ορκο! Και ουτε καμια μπουκωμενη βλεπω πουθενα! Και οσο για τον φιλο AFRIKANOFILO (κατα κοσμον Γιαννη) ο μονος που τσακιστηκε να κανει τον ειδικο εισαι εσυ, λιγη προσοχη σε αυτα που λεμε γιατι στο περελθον εχουν μπερδευτει ατομα που ζητησαν λιγη βοηθεια και τελικα απογοητευτηκαν εντελως! Αυτο πηγε να προλαβει ο γαυρος και οχι να το παιξει ειδικος! Ξερεις ποσα ειδη Aulonocara μπορω να σου αναφερω που θα εχουν σαν βαση τους το κιτρινο στα πρωτα τους σταδια οταν και ξεκινανε να βγαζουν χρωμα... Για αυτο... καλο ειναι να θελουμε να βοηθησουμε αλλα παντα με προσοχη και γνωση των οσων λεμε!
__________________
Η υπερηφάνεια προηγείται της συντριβής και το υπεροπτικό πνεύμα της πτώσης.

Αγία Γραφή Παροιμίες 16:18
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 10-02-04, 22:55
Το avatar του χρήστη AFRIKANOFILOS
AFRIKANOFILOS Ο χρήστης AFRIKANOFILOS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-11-2003
Περιοχή: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
Μηνύματα: 370
Προεπιλογή

ok παιδια συγνωμη για τη λαθος εκτημιση (για το μπουκομα).Για τα αλλα δεν ειμαι πολυ σιγουρος
__________________
ΣΥΛΛΟΓΗ BETTAS:2 m H.M.,1 m 2 f SPL.,2m 4f C.T.,2 m 3 f DoubleT.,1m SMARAGDINA,1m IMBELIS,1m 1 f PUGNAX,2 m PLAKAT(S.T.),1 m 2 f SUPER DELTA T.LIVE FOODS:ARTEMIA,DAFNIA,WHITE WORMS,GRINDAL WORMS.45L.LAMPROLOGUS MULTIFASIATUS,200L TANGANIKA,1OOL.BETTAS,200L MINI POND CABUSIA AFFINIS(ΚΟΥΝΟΥΠΟΨΑΡΑ),3Χ10L BETTAS 1OOL.BETTAS.
Στο πα μια και δυο και τρεις εγω σπασικλας δεν γινομαι.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 09-03-04, 12:38
notios_n Ο χρήστης notios_n δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-08-2003
Περιοχή: ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ ΕΒΡΟΥ
Μηνύματα: 56
Προεπιλογή

Και όμως ήταν μπουκωμένη μόλις χθές είδα κάτω απο μια πέτρα 2 μικρά (2-3 cm ) που μοιάζουν με τη μάνα τους. Δεν ξέρω αν θα ζήσουν πάντος νομίζω οτι ο afrikanofilos είχε δίκιο!!
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 09-03-04, 14:08
Το avatar του χρήστη AFRIKANOFILOS
AFRIKANOFILOS Ο χρήστης AFRIKANOFILOS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-11-2003
Περιοχή: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
Μηνύματα: 370
Προεπιλογή

Παλι βγηκα σωστος (χι,χι)αμεσως να μου τη πητε (μπαμ εκανε ).
__________________
ΣΥΛΛΟΓΗ BETTAS:2 m H.M.,1 m 2 f SPL.,2m 4f C.T.,2 m 3 f DoubleT.,1m SMARAGDINA,1m IMBELIS,1m 1 f PUGNAX,2 m PLAKAT(S.T.),1 m 2 f SUPER DELTA T.LIVE FOODS:ARTEMIA,DAFNIA,WHITE WORMS,GRINDAL WORMS.45L.LAMPROLOGUS MULTIFASIATUS,200L TANGANIKA,1OOL.BETTAS,200L MINI POND CABUSIA AFFINIS(ΚΟΥΝΟΥΠΟΨΑΡΑ),3Χ10L BETTAS 1OOL.BETTAS.
Στο πα μια και δυο και τρεις εγω σπασικλας δεν γινομαι.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 10-03-04, 19:59
stefanos.f Ο χρήστης stefanos.f δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλος
Μηνύματα: 507
Προεπιλογή

Εαν ειναι ετσι ζητω συγνωμη για την λαθος εκτιμηση μου Και ουτε καμια μπουκωμενη βλεπω πουθενα! Δηλωση που εκανα σε προηγουμενο post και ειναι λαθος! Και συγχαρητηρια στον Γιαννη Γιαννη μην ξεσαλωσεις τωρα και γραφεις οτι θες... ενταξει

Υ.Γ Ξανακοιταξα της φωτογραφιες πιο προσεκτικα και φαινεται καθαρα το μπουκωμα στην τεταρτη φωτο... μαλλον βιαστηκα να κρινω την πρωτη φορα
__________________
Η υπερηφάνεια προηγείται της συντριβής και το υπεροπτικό πνεύμα της πτώσης.

Αγία Γραφή Παροιμίες 16:18
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 11-03-04, 12:17
Το avatar του χρήστη AFRIKANOFILOS
AFRIKANOFILOS Ο χρήστης AFRIKANOFILOS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-11-2003
Περιοχή: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
Μηνύματα: 370
Προεπιλογή

Thanks Στεφανε,δεν ξεσαλωνω να μηνεις υσηχος .
__________________
ΣΥΛΛΟΓΗ BETTAS:2 m H.M.,1 m 2 f SPL.,2m 4f C.T.,2 m 3 f DoubleT.,1m SMARAGDINA,1m IMBELIS,1m 1 f PUGNAX,2 m PLAKAT(S.T.),1 m 2 f SUPER DELTA T.LIVE FOODS:ARTEMIA,DAFNIA,WHITE WORMS,GRINDAL WORMS.45L.LAMPROLOGUS MULTIFASIATUS,200L TANGANIKA,1OOL.BETTAS,200L MINI POND CABUSIA AFFINIS(ΚΟΥΝΟΥΠΟΨΑΡΑ),3Χ10L BETTAS 1OOL.BETTAS.
Στο πα μια και δυο και τρεις εγω σπασικλας δεν γινομαι.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 01-05-04, 01:44
MAKHS
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

ΦΙΛΑΡΑΚΙ ΕΙΜΑΙ ΝΕΟΣ ΜΕ ΤΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΞΕΡΕΙΣ
ΑΝ ΗΞΕΡΑ ΟΤΙ ΘΑ ΣΕ ΔΙΣΚΟΛΕΥΑΝ ΤΟΣΟ ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΔΩΣΑ
ΔΕΝ ΘΑ ΣΟΥ ΤΑ ΕΦΕΡΝΑ ΕΜΕΝΑ ΑΠΛΩΣ ΜΟΥ ΑΡΕΣΑΝ ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ΟΤΙ ΘΕΛΟΥΝ ΤΟΣΟ ΨΑΞΙΜΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ.ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΜΑΘΩ ΚΑΙ ΣΕ ΥΠΕΡΕΥΧΑΠΙΣΤΩ ΠΟΥ ΜΟΥ ΣΥΣΤΗΣΕΣ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ :P ΜΗΝ ΜΕ ΚΡΑΞΕΤΕ ΟΙ ΠΑΛΙΟΙ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟΣ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΠΟΛΛΟΙ ΑΛΛΟΙ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ.........
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 01-05-04, 12:26
tasos Ο χρήστης tasos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-03-2003
Περιοχή: Ανοιξη Αττικης
Μηνύματα: 605
Προεπιλογή

Δεν θα σε κράξουμε,αλλά μην γράφεις και στα κεφαλαία γιατί θα μας βγούν τα μάτια .
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:24.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05804 seconds with 14 queries