Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 02-04-14, 10:52   #1
ξεκινημα απο το μηδεν θελω τη γνωμη σας
xristos1988
Junior Member
Εγγραφή: 05-03-2011
Περιοχή: νομος πελλας
Μηνύματα: 10

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
xristos1988 Ο χρήστης xristos1988 δεν είναι συνδεδεμένος 02-04-14, 10:52
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπέρα σας επιτέλους πήρα την απόφαση να φτιάξω ενιδρείο αλλά δεν ξέρω τι ψάρια να βάλω μέσα... είμαι τελείως άσχετος απο αυτά και έχω πολλές απορείες....

πρώτα απο όλα θα ήθελα να σας πώ τα είδη που θα ήθελα να βάλω μέσα στο ενυδρείο : σκευτομαι για χρυσόψαρα ώστε να γεννήσουνε μετα απο καιρο (η ενα χρόνο ) πόσο μεγάλο ενυδρειο θα χρειαστω ωστε να βαλω 7 χρυσοψαρα και μετα να γινουνε πολλά? αλλο σχέδιο είναι να βάλω δυο κοι και να κανουνε και αυτα παιδια κανα 10 συνολο να ειναι και να ειμαστε μια ευτιχισμενη οικογενεια.... και το αλλο σχέδιο είναι να βάλω εναν γουλιανό redtailed catfish πόσο μεγάλο ενυδρείο θα θέλω για αυτο το γουλιανο ?

ποιο πολλυ για να πω την αληθεια ψηνομαι για τον γουλιανο η για κοι


επίσης χρειαζομαι οξυγωνοποιητη και λαμπες και για θερμοτητα κατι να ζεστενει το νερο η να το κρυωνει ? τι αλλα πραγματα χρειαζομαι ?

αν το νερο που εχω ειναι με χλωριο απ τη βρυση πειραζει ? ( μπορω να γεμισω και απο πηγες νερο χωρις χλωριο και να τα παω στο σπιτι με κουβαδες χεχεχε )

δεν ειμαι τσιγκουνης απλα αν γινεται θα ηθελα να σας ρωτησω το ενυδρειο μπορω να παραγκειλω τζαμια και να τα κολησω με σιλικονη για να μου βγει καπως στα ιδια λευτα αλλα να εχω μεγαλυτερο ενυδρειο ? επισης ποσο κοστιζει περιπου το οξυγωνο που καιει ρευμα ?
__________________
επειδή μερικές φορές μπορεί να αργήσω να μπώ στο ίντερνετ ( για λίγες ημέρες) μπορείτε να μου πείτε απο το τηλέφωνο αν με χρειάζεστε για κάτι 6978570190
Εμφανίσεις: 3472
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-04-14, 11:06
panos777 Ο χρήστης panos777 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-12-2007
Περιοχή: patissia
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

Φίλε θέλεις πολύ διάβασμα Χρόνο να χεις.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-04-14, 11:07
xristos1988 Ο χρήστης xristos1988 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-03-2011
Περιοχή: νομος πελλας
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

έχω άπειρο χρόνο άνεργος είμαι χεχεχεχεχε
__________________
επειδή μερικές φορές μπορεί να αργήσω να μπώ στο ίντερνετ ( για λίγες ημέρες) μπορείτε να μου πείτε απο το τηλέφωνο αν με χρειάζεστε για κάτι 6978570190
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 02-04-14, 11:14
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Κατά αρχήν, καλώς ήρθες.
Ξεκινάς πολύ σωστά που πρώτα ρωτάς να μάθεις τι χρειάζεσαι και μετά θα στήσεις ένα ενυδρείο. Δεν κάνεις το λάθος που κάναμε οι περισσότεροι και μετά τρέχαμε σαν παλαβοί να μαζέψουμε τα προβλήματα που προέκυπταν.
Πολύ ωραία ψάρια τα χρυσόψαρα, αλλά όπως και πολλά άλλα ψάρια είναι παρεξηγημένα.
Για να ξεκινήσεις σωστά θα σου πρότεινα να ρίξεις διάβασμα και να μάθεις τι χρειάζεται το κάθε ψάρι και τις συνθήκες που ζει.
Εδώ υπάρχουν κάποια πολύ χρήσιμα άρθρα για τα χρυσόψαρα.
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=74230
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13680
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=4358
Για ΚΟΙ θα έλεγα να μη το σκεφτείς καθόλου, θέλουν λίμνη, για Γουλιανούς δεν έχω υπόψη μου .
Σε ενυδρείο πολύ φοβάμαι πως μόνο χρυσόψαρα θα μπορείς να βάλεις.
Και για να σε προετοιμάσω (θα τα διαβάσεις και στα άρθρα που σου έδειξα) για κάθε χρυσόψαρο COMMET , COMMON & SHUBUNKIN θα χρειαστείς 70 λίτρα νερό για κάθε ψάρι και πάνω από 1,20 μήκος, και για FUNCY, 40 λίτρα νερό για κάθε ψάρι και πάνω από 1 μέτρο μήκος. Δηλαδή για 10 Commet θα χρειαστείς πάνω από 700 λίτρα νερό χωρίς να υπολογίσουμε πως θες και γέννες, πολύ φοβάμαι πως τότε θα χρειαστείς λίμνη.
Για να έχεις υπόψη σου, τα χρυσόψαρα είναι ψάρια που κινούνται συνέχεια και δεν χρειάζεται να βάλεις τόσα πολλά, και 3 Commet θα σου γεμίσουν άνετα ένα 250αρι ενυδρείο. Υπολόγισε πρώτα πόσο χώρο διαθέσιμο έχεις και μέχρι πόσα λίτρα ενυδρείο μπορείς να φτιάξεις και μετά βρίσκουμε πόσα ψάρια μπορείς να βάλεις.
Καλή αρχή και καλό διάβασμα.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 02-04-14, 11:17
panos777 Ο χρήστης panos777 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-12-2007
Περιοχή: patissia
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

Σίγουρα θα σε αναλάβουν και οι πιο έμπειροι απλά μερικά πραγματάκια
για να σκεφτείς: Η αναπαραγωγή χρυσόψαρων είναι αδύνατη για
αρχάριους ακουαρίστες, χρειάζονται μεγάλα ενυδρεία. Τα κοι μόνο σε λίμνη.
Η κατασκευή ενυδρείου συνιστάται μόνο αν πιάνουν τα χερια σου.
Θα χρειαστέις σίγουρα καλό φίλτρο.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 02-04-14, 11:55
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Εριξα μια ματιά για τους Γουλιανούς που είπες,
http://www.seriouslyfish.com/species/silurus-glanis/
αυτοί ούτε σε λίμνη μπαίνουν.
Δεν νομίζω πως μπορεί ένα τέτοιο ψάρι να μπει σε ενυδρείο
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 02-04-14, 13:47
xristos1988 Ο χρήστης xristos1988 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-03-2011
Περιοχή: νομος πελλας
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας...
Τάκη στο βίντεο αυτό πώς έχουνε τον γουλιανό μέσα στο ενυδρείο ?
http://www.youtube.com/watch?v=xhOEcPgDHPA

δεν γίνεται να ζήσει ένα τέτοιο ψάρι μέσα σε μεγάλο ενυδρείο ?
__________________
επειδή μερικές φορές μπορεί να αργήσω να μπώ στο ίντερνετ ( για λίγες ημέρες) μπορείτε να μου πείτε απο το τηλέφωνο αν με χρειάζεστε για κάτι 6978570190
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 02-04-14, 14:40
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xristos1988 Εμφάνιση μηνυμάτων
ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας...
Τάκη στο βίντεο αυτό πώς έχουνε τον γουλιανό μέσα στο ενυδρείο ?
http://www.youtube.com/watch?v=xhOEcPgDHPA

δεν γίνεται να ζήσει ένα τέτοιο ψάρι μέσα σε μεγάλο ενυδρείο ?
Φίλε Χρήστο πολλά μπορείς να δεις να έχουνε, το θέμα μας όμως είναι τι είναι σωστό να έχουμε, και σωστό εννοούμε, τις συνθήκες και παραμέτρους που πλησιάζουν όσο πιο πολύ γίνεται με τις συνθήκες που θα ζούσε το ζωντανό στο φυσικό του χώρο. Και γιατί όλα αυτά, γιατί όταν το ψάρι ή οποιοδήποτε άλλο ζώο ζει σε ένα χώρο χωρίς να στρεσάρεται και να μπορεί να κινείται άνετα, θα ζήσει με λιγότερα προβλήματα και μπορεί να φτάσει και στο προσδόκιμο της ζωής του. Και όταν το συγκεκριμένο ψάρι φτάνει συνήθως τα 2,5 μέτρα μήκος (διάβασα πως φτάνει και τα 5 μέτρα και είναι το μεγαλύτερο ψάρι του γλυκού νερού) σε τι ενυδρείο θα πρέπει να το βάλουμε για να ζήσει φυσιολογικά και να φτάσει το μήκος που θα έφτανε στη φύση ; Για αυτό το λόγο το λέμε, άσχετα ότι δεν το καταφέρνουμε πάντα ή δεν μπορούμε να το καταφέρουμε. Και στα λέω όλα αυτά γιατί εσύ ξεκινάς τώρα, αν είχα ρωτήσει και εγώ πριν ξεκινήσω να στήσω το πρώτο μου δεν θα έτρεχα τώρα, γιατί και εγώ προσωπικά έχω κάνει τέτοια λάθη και τώρα για να σώσω τα ψάρια μου μέχρι να φτιάξω μεγαλύτερο ενυδρείο κάνω 70% αλλαγές νερού αν όχι κάθε μέρα , αλλά μέρα παρά μέρα οπωσδήποτε. Πιστεύω και θεωρώ πως φτιάχνουμε ένα ενυδρείο για να ασχολούμαστε με κάτι και να μας ευχαριστεί και να μας ηρεμεί, και όχι για να αγχωνόμαστε. Γιατί αν βάλεις ένα τέτοιο ψάρι σε ενυδρείο, στην αρχή θα είναι όλα καλά, όταν όμως μεγαλώσει το ψάρι και βλέπεις πως είναι νευρικό γιατί δεν χωράει ή κάθεται ακίνητο και κρυμμένο σε μια γωνία, θα σε παραξενεύει αυτή η αντίδραση και θα σε απασχολεί, και όταν θα αρχίσουν τα νιτρικά να ανεβαίνουν και βλέπεις πως πρέπει να κάνεις πιο τακτικά αλλαγές νερού και πιο μεγάλες, θα είσαι όλη μέρα πάνω από το ενυδρείο με ένα κουβά στο χέρι για να αλλάζεις νερά. Και στο τέλος θα αναγκαστείς να αποχωριστείς το ψάρι που το μεγάλωσες εσύ για να το βάλεις πάλι στο φυσικό του χώρο για να μη πεθάνει ή θα είναι συνέχεια άρρωστο ή μπορεί να συμβεί το χειρότερο και να το χάσεις.

Σκέψου τα όλα αυτά
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 02-04-14, 17:08
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Πριν απο ολα πρεπει

1. Να γινουν μετρησεις στο νερο που θα βαζεις στο ενυδρειο, για να ξερεις ποια ψαρια μπορουν να ζησουν σε αυτο, χωρις επεξεργασια νερου.
(εκτος κι αν αποφασισεις απο τωρα οτι δεν σε πειραζει -αν και δεν ειναι ευκολο για αρχαριο να εχει κι αυτο στο νου του- να επεξεργαζεσαι το νερο που θα βαζεις στο ενυδρειο, αν το εχουν αναγκη τα ψαρια που θελεις να βαλεις, αν δεν ζουν σε παραμετρους νερου που εχει η βρυση σου - μπορει δλδ να χρειαστει φιλτρο Αντιστροφης Ωσμωσης, δοχειο προετοιμασιας με φιλτρο για τυρφη ή αλατα κλπ κλπ, αναλογα το ψαρι).
Μετρησεις λοιπον σε pH, GH, KH, NH3/NH4, NO2, NO3.
Οι μετρησεις μπορουν να γινουν ειτε με ενυδρειακα υγρα τεστ (που ετσι κι αλλιως θα χρειαστουν στο ενυδρειο στην πορεια) ή σε χημειο.

2. Βλεπεις τις διαστασεις του χωρου που μπορεις να διαθεσεις για να στηθει ενυδρειο. Οσο μεγαλυτερο, τοσο περισσοτερες επιλογες.

3. Αναλογα τις επιλογες που εκανες στο 1 και 2, αρχιζεις τη μελετη των ψαριων (μαζι με τη βοηθεια του φορουμ) που μπορουν να φιλοξενηθουν στο ενυδρειο.

4. Κανεις την αγορα του ενυδρειου και της βασης του (εμπoριου ή diy), και του εξοπλισμου του (φιλτρα, θερμανση, ψυξη, οξυγονωση, θερμομετρο, εξοπλισμος αλλαγης νερου, τεστ νερου κλπ, αναλογα τις αναγκες των ψαριων).

5. Προετοιμαζεις (μαζι με τη βοηθεια του φορουμ και των αρθρων του) το ενυδρειο, για να ειναι ετοιμο (να "στρωσει" που λεμε) να υποδεχτει τα πρωτα ψαρια.


Καλη συνεχεια.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 04-04-14, 15:18
xristos1988 Ο χρήστης xristos1988 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-03-2011
Περιοχή: νομος πελλας
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

[QUOTE=delta66;830927]Πριν απο ολα πρεπει

1. Να γινουν μετρησεις στο νερο που θα βαζεις στο ενυδρειο, για να ξερεις ποια ψαρια μπορουν να ζησουν σε αυτο, χωρις επεξεργασια νερου.
(εκτος κι αν αποφασισεις απο τωρα οτι δεν σε πειραζει -αν και δεν ειναι ευκολο για αρχαριο να εχει κι αυτο στο νου του- να επεξεργαζεσαι το νερο που θα βαζεις στο ενυδρειο, αν το εχουν αναγκη τα ψαρια που θελεις να βαλεις, αν δεν ζουν σε παραμετρους νερου που εχει η βρυση σου - μπορει δλδ να χρειαστει φιλτρο Αντιστροφης Ωσμωσης, δοχειο προετοιμασιας με φιλτρο για τυρφη ή αλατα κλπ κλπ, αναλογα το ψαρι).
Μετρησεις λοιπον σε pH, GH, KH, NH3/NH4, NO2, NO3.
Οι μετρησεις μπορουν να γινουν ειτε με ενυδρειακα υγρα τεστ (που ετσι κι αλλιως θα χρειαστουν στο ενυδρειο στην πορεια) ή σε χημειο.

Καλησπέρα πήρε ένα τεστ απο ενα πετ σοπ και είπα να κάνω τις μετρήσεις έκανα τις μετρήσεις και έβγαλαν τα αποτελέσματα όπως στην φωτογραφία που έχω κυκλώσει τα αποτελέσματα...

Ph=7,6 (και λίγο μικρότερο πρέπει να ήτανε )
ΚΗ=ανάμεσα στο 15 και στο 20 άρα υπολογίζω γύρω στο 17,5
ΝΟ2=0
ΝΟ3=0
CI2=0 (το χλώριο νομίζω είναι αυτό, νερό της βρύσης έβαλα αλλά το χρώμα ήτανε κίτρινο πρέπει να είχε πολύ λίγο χλώριο δηλαδή κάτω απο 0,8
CH=TH=DT >21

σε αυτές τις μετρήσεις τι ψάρια μπορούνε να ζήσουνε ?
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20140404_154403542.jpg
Εμφανίσεις:  195
Μέγεθος:  28,5 KB  
__________________
επειδή μερικές φορές μπορεί να αργήσω να μπώ στο ίντερνετ ( για λίγες ημέρες) μπορείτε να μου πείτε απο το τηλέφωνο αν με χρειάζεστε για κάτι 6978570190
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 04-04-14, 15:39
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xristos1988 Εμφάνιση μηνυμάτων

Καλησπέρα πήρε ένα τεστ απο ενα πετ σοπ και είπα να κάνω τις μετρήσεις έκανα τις μετρήσεις και έβγαλαν τα αποτελέσματα όπως στην φωτογραφία που έχω κυκλώσει τα αποτελέσματα...

Ph=7,6 (και λίγο μικρότερο πρέπει να ήτανε )
ΚΗ=ανάμεσα στο 15 και στο 20 άρα υπολογίζω γύρω στο 17,5
ΝΟ2=0
ΝΟ3=0
CI2=0 (το χλώριο νομίζω είναι αυτό, νερό της βρύσης έβαλα αλλά το χρώμα ήτανε κίτρινο πρέπει να είχε πολύ λίγο χλώριο δηλαδή κάτω απο 0,8
CH=TH=DT >21

σε αυτές τις μετρήσεις τι ψάρια μπορούνε να ζήσουνε ?
Μάλλον είναι λίγο σκληρό το νερό της περιοχής σου,
δεν εμπιστεύομαι τα χαρτάκια αλλά μάλλον για αφρικάνικα ψάρια θα ήσουν τέλεια (από όσο ξέρω) για χρυσόψαρα είσαι λίγο παραπάνω από το κανονικό αλλά δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα.
Εξηγησέ μου όμως κάτι, έχεις κάνει σε κύκλο και τα 3 ροζ/μωβ στη σκληρότητα, κάθετα τα διαβάζουμε αυτά τα 3. ή όλα πράσινα ή 1 μωβ 2 πράσινα ή 2 μώβ 1 πράσινο ή 3 μωβ, τι έδειξε το τεστ σου ? ΓΙα να λες > 21 ήταν και τα 3 μωβ ?
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 04-04-14, 16:26
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Πολυ σκληρο το νερο, αλλα δεν πιστευω οτι θα εχουν προβληματα χρυσοψαρα.
Για τις διαστασεις του ενυδρειου και τα λιτρα για 7 χρυσοψαρα αναλογα το ειδος τους δες το θεμα http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=74230
Πολυ καλα φιλτρα θα χρειαστεις επισης
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 04-04-14, 17:58
xristos1988 Ο χρήστης xristos1988 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-03-2011
Περιοχή: νομος πελλας
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

Τάκη τα τρία μωβ που ήτανε στην σκληρότητα πάνε τριάδα και είναι κάθετα δηλαδή θα είναι η σκληρότητα αν η τριάβα βγεί πράσσινα <6 !!! μετά αν το πρώτο είναι μωβ και τα δύο είναι πράσσινα η σκληρότητα είναι μεγαλύτερη του 7 !!! μετά αν τα δύο είναι μώβ και το ένα πράσσινο τότε είναι μεγαλύτερη του 14 και όλα είναι μώβ τότε είναι >21 τα διαβάζουμε και τα τρία ταυτόχρονα και κάθετα

τι ψάρια δεν μπορούνε να αντέξουνε την σκληρότητα του νερού μου ?

κανένα είδος γατόψαρου που γίνεται μικρό μπορώ να φιλοξενήσω με το νερό που διαθέτω ?

επίσεις είναι χαζομάρα να φτιάξω ενυδρείο μονο και μονο για εναν μονομάχο ? αν κάνω ενυδρείο 20-30 λίτρων για μονομάχο με απλες αλλαγές νερού κάθε μέρα δεν θα χρειάζεται να βάλω οξυγονοποιητη?


γενικά χώρος υπάρχει για το μέγεθος του ενυδρείου και σκεύτομαι οτι αν κάνω ένα ενυδρείο γύρω στα 300 λίτρα κανα 30ευρω και παραπάνω δεν θα θέλει για τα μηχανήματα που λειτουργούνε σε αυτό ?
__________________
επειδή μερικές φορές μπορεί να αργήσω να μπώ στο ίντερνετ ( για λίγες ημέρες) μπορείτε να μου πείτε απο το τηλέφωνο αν με χρειάζεστε για κάτι 6978570190
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 04-04-14, 18:30
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xristos1988 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τάκη τα τρία μωβ που ήτανε στην σκληρότητα πάνε τριάδα και είναι κάθετα δηλαδή θα είναι η σκληρότητα αν η τριάβα βγεί πράσσινα <6 !!! μετά αν το πρώτο είναι μωβ και τα δύο είναι πράσσινα η σκληρότητα είναι μεγαλύτερη του 7 !!! μετά αν τα δύο είναι μώβ και το ένα πράσσινο τότε είναι μεγαλύτερη του 14 και όλα είναι μώβ τότε είναι >21 τα διαβάζουμε και τα τρία ταυτόχρονα και κάθετα
Σωστά, δηλαδή εσένα ήταν και τα 3 μωβ για να λες 21 ;
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xristos1988 Εμφάνιση μηνυμάτων

τι ψάρια δεν μπορούνε να αντέξουνε την σκληρότητα του νερού μου ?

κανένα είδος γατόψαρου που γίνεται μικρό μπορώ να φιλοξενήσω με το νερό που διαθέτω ?

επίσεις είναι χαζομάρα να φτιάξω ενυδρείο μονο και μονο για εναν μονομάχο ? αν κάνω ενυδρείο 20-30 λίτρων για μονομάχο με απλες αλλαγές νερού κάθε μέρα δεν θα χρειάζεται να βάλω οξυγονοποιητη?


γενικά χώρος υπάρχει για το μέγεθος του ενυδρείου και σκεύτομαι οτι αν κάνω ένα ενυδρείο γύρω στα 300 λίτρα κανα 30ευρω και παραπάνω δεν θα θέλει για τα μηχανήματα που λειτουργούνε σε αυτό ?
Χρυσόψαρα και ψάρια Αφρικής. Για Αφρικάνικα θα σου πουν καλύτερα τα παιδιά που έχουν εμπειρία, σε αυτά είμαι άσχετος.
Μονομάχο με αυτό το νερό ούτε να το σκέφτεσαι.
Οσο για τα φίλτρα και τον εξοπλισμό , με 30 Ευρώ δεν παίρνεις τίποτα. Με 30 Ευρώ ίσα ίσα που παίρνεις ένα θερμαντήρα. Κάνε μια έρευνα πρώτα τι θες και πόσο θα σου κοστίσει και μετά ξεκίνα. Αν κάποια τα φτιάξεις μόνο σου, σίγουρα θα σου κοστίσουν λιγότερα, ψάχτο καλά πρώτα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 04-04-14 στις 18:30 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 05-04-14, 09:47
xristos1988 Ο χρήστης xristos1988 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-03-2011
Περιοχή: νομος πελλας
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

ναι και τα τρία ήτανε μωβ για αυτο ητανε 21 η σκληρότητα....
θα το ψάξω αρκετά με τα ψάρια...
-------------------------
τα 30 ευρω ενοώ το ρευμα καθε μήνα που θα καίνε τα μηχανήματα χεεχεεχε
__________________
επειδή μερικές φορές μπορεί να αργήσω να μπώ στο ίντερνετ ( για λίγες ημέρες) μπορείτε να μου πείτε απο το τηλέφωνο αν με χρειάζεστε για κάτι 6978570190

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη xristos1988 : 05-04-14 στις 09:47 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 05-04-14, 16:10
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xristos1988 Εμφάνιση μηνυμάτων
ναι και τα τρία ήτανε μωβ για αυτο ητανε 21 η σκληρότητα....
οκ τοτε

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xristos1988 Εμφάνιση μηνυμάτων
-------------------------
τα 30 ευρω ενοώ το ρευμα καθε μήνα που θα καίνε τα μηχανήματα χεεχεεχε
αυτό θέλει υπολογισμό, τι συσκευές θα βάλεις, ποσα watt , και θα το βρεις
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 05-04-14, 17:10
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Με τιποτα 30 ευρω το μηνα για ΔΕΗ.
Ενα φιλτρο πχ 20W που λειτουργει 24/24, κοστιζει περιπου 2Ε το μηνα.
Η θερμανση κοστιζει τα περισσοτερα και αυτο παιζει ρολο στο ποσους βαθμους θελουμε να ανεβαζει τη θερμοκρασια απο τη θερμοκρασια χωρου και φυσικα την ποσοτητα του νερου του ενυδρειου.
Σε ενα νορμαλ ενυδρειο μεχρι 300-400 λιτρα νερο (και οχι πχ με δισκους που θελουν μεγαλη θερμοκρασια) δεν καιει πολλα αν δεν το εχουμε τοποθετησεις στο ... μπαλκονι, και κατοικουμε .... στον Εβρο. (κι αυτα μονο για 6-7 μηνες του ετους)
Αν ειναι δε με ψαρια κρυου νερου, δεν κοστιζει σχεδον τιποτα.
Η ψυξη δεν ειναι υπολογισημη καν. Αντε να παει 1-3 ευρω ολο το καλοκαιρι,
Τα φωτα ΟΚ, αν δεν εχουμε κανενα hightech φυτεμενο και εχουμε μεχρι 0.5 βατ ανα λιτρο δεν κοστιζει κι αυτο πολλα, για ενα ενυδρειο πχ 200 λιτρα με 100W φωτισμο για 8 ωρες κοστιζει 2-3 ευρω το μηνα.
Για ενα νορμαλ φυτεμενο με τροπικα ψαρια 200 λιτρων δλδ, παμε 80-100 ευρω για ολο το χρονο, για ρευμα, μεσο ορο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
θελω τη γνωμη σας. Chris82 Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ν. Αμερικής 3 02-04-11 03:44
θελω την γνωμη σας B22 Αρχάριοι γλυκού νερού 30 28-02-11 12:21
θελω την γνωμη σας rastafarian Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 9 28-01-11 22:02
θελω τη γνωμη σας harris samos Υφάλμυρο νερό, ένας ξεχωριστός κόσμος 10 03-09-09 00:00

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:07.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07578 seconds with 14 queries