Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 27-03-14, 21:38   #1
Νέος (και άσχετος) στην παρέα!
pkouk
Guest
Μηνύματα: n/a

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
pkouk 27-03-14, 21:38
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπέρα παιδιά,

φαντάζομαι είμαι από τα νεότερα μέλη της πραγματικά πολύ όμορφης παρέας που μόνο χρήσιμες συμβουλές μπορεί να δώσει σε όσους θέλουν να ασχοληθούν με αυτό το πανέμορφο χόμπυ. Καταρχάς θα ήθελα να συστηθώ, με λένε Παναγιώτη και η αλήθεια είναι ότι αποφάσισα να ασχοληθώ με το χόμπυ αυτό εξαιτίας των κοριτσιών μου. Εδώ είναι λοιπόν που θα ήθελα την βοήθεια σας αν και για να πω την αλήθεια διάβασα αρχικά πολλά χρήσιμα post για αρχάριους που με έκαναν βέβαια να καταλάβω ότι πρόκειται για μιααααα ολόκληρη ιστορία....

Θα ήθελα να αναφέρω ότι το ενυδρείο που αγόρασα είναι ένα juwel vio40 που όμως βάσει των διαστάσεων του ογκομετρικά πρέπει να είναι γύρω στα 30lt. Ο λόγος δεν ήταν οικονομικός αλλά έλλειψη χώρου.Σαν παρελκόμενα πήρα ψιλό χαλικάκι,μια μικρή σύνθεση κοραλιών, ψεύτικα φυτά και φυσικά το φίλτρο που ήταν μαζί με το ενυδρείο και δεν πήρα θερμοστάτη. Ο πετσοπάς μου είπε να το βάλω σε λειτουργία (το αγόρασα την Δευτέρα) και το Σάββατο μετά από την βοήθεια δύο υγρών που μου έδωσε (sera bio nitrivec και sera aquatan) τα οποία θα βάζω στην συνέχεια μια φορά την βδομάδα, μπορώ να βάλω ψάρια μέσα. Επίσης μου είπε ότι το ενυδρείο παίρνει γύρω στα 7 ψαράκια και μέσα σε αυτά έναν γλύφτη (χλωμό το βλέπω...). Στο σημείο αυτό θα ήθελα να σας αναφέρω ότι είχα πάρει για τα παιδιά ένα πλαστικό "ενυδρείο" με ένα απλό χρυσόψαρο και ένα fancy που τα έχω 2 χρόνια (ύστερα από διάβασμα στο φόρουμ και αυτό είναι έγκλημα!).

Ισχύει τελικά αυτό που μου είπε ότι μπορώ να βάλω τόσο γρήγορα κάποια ψάρια και πόσα μέσα, γιατί διάβασα ότι θέλει κανα μήνα περίπου. Επίσης μου είπε να αλλάζω το νερό μια φορά τον μήνα και μάλιστα το μισό περίπου του ενυδρείου. Τις ακαθαρσίες πως θα τις καθαρίζω; Επίσης το φίλτρο κάνει ένα ελαφρύ θόρυβο σαν βουητό χωρίς να είναι όμως ενοχλητικός, είναι οκ αυτό;

Συγνώμη για το μακρυσκελές ποστ αλλά συγχωρέστε την λαχτάρα και την ασχετοσύνη μου!!!
Εμφανίσεις: 1912
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-03-14, 21:54
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

ΚΑΛΩΣ όρισες.
Δυστυχώς πήγε να σε παραπλανήσει... ευτυχώς ρώτησες έγκαιρα.
ΜΗΝ βάλεις... τον αριθμό των ψαριών, που σου είπε.
Στο link θα βρεις να διαβάσεις πολλά και χρήσιμα... καλό διάβασμα.-

http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-03-14, 22:02
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Kαλως ηρθες!

Σχεδον ολοι ετσι ξεκινησαμε, ακουγοντας το λαθος ανθρωπο. Στο χερι σου ειναι να κανεις ενα σωστο ενυδρειο, με διαβασμα και υπομονη. Αρχισε απο εδω το διαβασμα και απο υπομονη, εχουμε ολοι μας για να σε βοηθησουμε.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-03-14, 22:13
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες

Εγώ θα σου προτείνω αρχικά να κάνεις ότι καλύτερο μπορείς για τα ψάρια που ήδη έχεις (τα δυο χρυσόψαρα) γιατί δεν ξέρω πόσο θα αντέξουν στο πλαστικό ενυδρείο

Οι επιλογές ειναι να πας σε μεγάλο ενυδρείο - πάνω απο 80-100 λίτρα ή να τα χαρίσεις. Ισως το τελευταίο να ακουγεται ασχημο, ειδικά εφόσον μιλάμε και για μικρά παιδιά που έχουν "δεθεί" με τα ψάρια, αλλα είναι καλύτερα κάποια πράγματα να τα μάθουν σωστά - όσο ειναι ακόμη μικρά

Στο 30λιτρο μπορείς να βάλεις - οριακά - έναν όμορφο μονομάχο - και μια που το ανέφερα κι εφόσον έχεις χρόνο διάβασε 2 σελίδες με τα βασικά
http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...37&postcount=1

Και πάλι καλώς ήρθες και καλό διάβασμα
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-03-14, 23:26
Το avatar του χρήστη gordon
gordon Ο χρήστης gordon δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-05-2013
Περιοχή: Ιωάννινα
Μηνύματα: 514
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες !!!
__________________
Όταν είσαι θυμωμένος κάτσε μπροστά απο ένα ενυδρείο...

πωλούνται σαλιγκάρια ramshorn blue
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-03-14, 10:04
Το avatar του χρήστη lifefx
lifefx Ο χρήστης lifefx δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-02-2013
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 726
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες στη παρέα φίλε μου και καλή αρχή...διάβασε πολύ πολύ καλά αυτά που σου πρότειναν προηγουμένος και σε κάποιο διάλειμμα πετάξου στο κατάστημα και επέστρεψε κοράλια πλαστικά και μπιχλιμπίδια και με τα ίδια χρήματα αγόρασε 2-3 έυκολα φυτά και αν δέν έχει πάρε τροφές η καμιά φυσική ρίζα.Μην βάζεις σκουπίδια στο ενυδρείο σου.
...φιλικά..
__________________
.Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB
"Θαρσειν χρη,ταχ'αυριον εσετ'αμεινον"
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-03-14, 13:50
Το avatar του χρήστη panos70
panos70 Ο χρήστης panos70 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-05-2010
Περιοχή: πολυκαστρο
Μηνύματα: 288
Προεπιλογή

καλως ηρθες στην παρεα μας,καλα που δεν σου προτεινε να βαλεις και δυο οσκαρ μεσα
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νέος στην παρέα-Γνώμες. Αλεξης Γλυκό νερό - Γενικά 9 06-02-04 02:40
νέος στην παρέα pavloukos Γλυκό νερό - Γενικά 31 31-12-02 21:19

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:17.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04061 seconds with 13 queries