Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 14-03-14, 22:47  
γκάπυ νέον ζέμπρα και γαρίδες
marios psilopoulos
Member
Εγγραφή: 31-05-2013
Περιοχή: agrinio
Μηνύματα: 232

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
marios psilopoulos Ο χρήστης marios psilopoulos δεν είναι συνδεδεμένος 14-03-14, 22:47
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

καλησπέρα!!θα ήθελα να ρωτήσω αν ταιριάζουν ζεμπρα και νεον με γκαπυ και γαρίδες...στο πετσοπ που τα αγόρασα μου είπαν πως ταιριάζουν αρκεί να είναι φυτεμένο καλά και συγκεκριμένα τα είχε και αυτός σε ενυδρείο όλα μαζί και τα είδα και μάλιστα είχαν γεννήσει αρκετές φορές και τα δύο είδη...τι λέτε??
Εμφανίσεις: 6618
Απάντηση με παράθεση
  #31  
Παλιά 16-03-14, 13:37
gianni zym Ο χρήστης gianni zym δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-08-2010
Περιοχή: αγρινιο
Μηνύματα: 163
Προεπιλογή

οι τιμές δικτύου στο αγρίνιο είναι ph 7.6, gh 10, kh 5-6.
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 17-03-14, 01:17
manos76 Ο χρήστης manos76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2011
Περιοχή: ...
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

σας ζηλεύω... κατερίνη έχουμε ph 7,6 το χειμώνα και το καλοκαίρι ph 8 GH 20-22 και ΚΗ 16-18....
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 21-03-14, 22:21
marios psilopoulos Ο χρήστης marios psilopoulos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-05-2013
Περιοχή: agrinio
Μηνύματα: 232
Προεπιλογή

αυτές είναι χθεσινές μετρήσεις

ph:7.3
gh:11
kh:7
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 26-03-14, 18:44
marios psilopoulos Ο χρήστης marios psilopoulos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-05-2013
Περιοχή: agrinio
Μηνύματα: 232
Προεπιλογή

σκέφτομαι να αλλάξω τελείως τα ψάρια μου...μου έχουν κάνει τρομερή εντύπωση τα σκαλάρια και τα κρίμπενσις (ή κάποιο παρόμοιο είδος )
πρώτα με σκαλάρια,τι κρατάω ή αν τα διώξω όλα,τι άλλο μπορώ να βάλω μέσα?
και μετά αν όχι σκαλάρια,με τα κριμπς ταιριάζει κάτι από αυτά που έχω ή βάζω κάτι άλλο??
-------------------------
να τονίσω πως το ενυδρείο είναι φυτεμένο και το είδος που θα πάρω θα ήθελα να μην τα βλέπει σαν σαλάτα....!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη marios psilopoulos : 26-03-14 στις 18:44 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 26-03-14, 21:05
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Για αυτο το ενυδρειο μιλαμε?

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από marios psilopoulos
το ενυδρείο είναι περίπου 110λτρ 90χ41χ30
Τα σκαλαρια απλα τα ξεχνας σε αυτα τα λιτρα και διαστασεις. Κανενα ζευγαρι kribensis που θα το αφησεις να αναπαραχθει με την ησυχια του και να χαρεις τις συμπεριφορες του, μπορεις ανετα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 26-03-14, 21:25
marios psilopoulos Ο χρήστης marios psilopoulos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-05-2013
Περιοχή: agrinio
Μηνύματα: 232
Προεπιλογή

γιατί τα ξεχνάω?στο seriouslyfish που κοίταξα λέει περίπου αυτές τις διαστάσεις....
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 26-03-14, 21:26
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

41 υψος ειναι πολυ λιγο για σκαλαρια.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 26-03-14, 21:28
marios psilopoulos Ο χρήστης marios psilopoulos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-05-2013
Περιοχή: agrinio
Μηνύματα: 232
Προεπιλογή

90χ50χ35 είναι κανονικά αλλά υπολογίζω αυτές τις διαστάσεις καθαρές...με το μάτι φυσικά....
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 26-03-14, 21:47
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Αποψεις λεμε, φυσικα. Η επιλογη ειναι δικη σου. Απλα αν ηθελα σκαλαρια, θα προτιμουσα να εχω ενα αρκετα ψηλο ενυδρειο, για να μπορω να τα χαρω. Γινονται αρκετα μεγαλα σε υψος και θα ηθελα να μπορουν να κινουνται καλα στο ενυδρειο μου.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 26-03-14, 21:58
marios psilopoulos Ο χρήστης marios psilopoulos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-05-2013
Περιοχή: agrinio
Μηνύματα: 232
Προεπιλογή

εννοείτε απλά επειδή και εγώ δε έχω τρελές γνώσεις και δεν είχα ποτέ τέτοια ψάρια,ρωτάω για να μάθω...
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 26-03-14, 22:01
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Ουτε και εγω ειχα ποτε και δεν προκειται να εχω στο μελλον. Αλλα σε οσα μικρα ενυδρεια τα εχω δει, φαινεται απλα οτι ταλαιπωρουνται. Σε μεγαλα που τα εχω δει επισης, ομως, ειναι πολυ ομορφα και ενδιαφεροντα ψαρια.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 26-03-14, 22:04
marios psilopoulos Ο χρήστης marios psilopoulos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-05-2013
Περιοχή: agrinio
Μηνύματα: 232
Προεπιλογή

μάλιστα...μπορώ να κρατήσω τίποτα από τα ψάρια που έχω?και αν ναι σε ποια από τις 2 περιπτώσεις?χωρίς να μας ενδιαφέρουν οι συνθήκες νερού...
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 26-03-14, 22:10
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Εγω θα σου ελεγα να διαλεξεις το ειδος που σου αρεσει περισσοτερο απο αυτα που εχεις και να στησεις το ενυδρειο συμφωνα με τις αναγκες του. Τοσο σε παραμετρους νερου, οσο και σε διακοσμιση. Ολα μαζι δρν γινονται, δυστυχως. Γι' αυτο στηνουμε διαφορετικα ενυδρεια, για να εχουμε ψαρια διαφορετικων βιοτοπων. Ετσι θα τα χαρουμε καλυτερα.

Για τα ειδη σου, σου ειπαν πιο πανω. Αρχιζεις απο neon tetras με αρκετα μαλακο νερο και καταληγεις σε guppies που ειναι στην αλλη ακρη και σκληρο νερο. Τα zebra danios θα ειναι καλυτερα καπου στη μεση.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 26-03-14, 22:13
marios psilopoulos Ο χρήστης marios psilopoulos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-05-2013
Περιοχή: agrinio
Μηνύματα: 232
Προεπιλογή

δε με καταλάβατε...δε με νοιάζει να κρατήσω κάτι από αυτά που έχω...θέλω να βάλω ή κριμπς ή σκαλάρια..σε φυτεμένο φυσικά....ταιριάζουν όμως?και αν ναι,τα νεον θα μπορούσαν να ζήσουν με κάποιο από αυτά τα είδη ?
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 26-03-14, 22:26
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Nαι, δεν σε καταλαβαμε

Τα neons με τα σκαλαρια δεν θα τα εβαζα με τιποτα μαζι, εκτος αν ηθελα να κανω εντελως βιοτοπικο το ενυδρειο. Στη φυση με neons τρεφονται τα σκαλαρια, συνηθως. Σε μερικους εχει δουλεψει η συγκατοικηση, ενω αλλοι προσφεραν ενα καλο γευμα πρωτεϊνης στα σκαλαρια τους.

Σκαλαρια με corydoras, θα εβαζα πολυ ευχαριστως, ομως, αλλα σε αρκετα μεγαλυτερο ενυδρειο.

Τα kribensis μπορουν να συγκατοικησουν με διαφορα ειδη, αλλα ως κιχλιδα, την περιοδο αναπαραγωγης τους ειναι εντελως απροβλεπτα και δεν ξερεις τι μπορουν να κανουν.

Υ.Γ.: Δεν ειμαι και ο πλεον καταλληλος για να σου προτεινει στησιμο "κοινωνικου" ενυδρειου, για να πω την αληθεια. Μου αρεσουν περισσοτερο τα species tanks, ωστε να μπορω να παρατηρω τις συμπεριφορες του ειδους που φιλοξενω.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 26-03-14, 22:31
marios psilopoulos Ο χρήστης marios psilopoulos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-05-2013
Περιοχή: agrinio
Μηνύματα: 232
Προεπιλογή

α μάλιστα..δηλαδή τα ιδανικά είναι τα κριμπς...αλλά μήπως τσιμπάνε τα φυτά?
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 26-03-14, 22:38
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Δεν ειναι απο τις κιχλιδες που θα ορμησουν στα φυτα. Ισως, σπανια να δαγκωσουν λιγο κανενα τρυφερο φυτο, αλλα οχι να σου δημιουργησουν προβλημα σε φυτεμενο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 26-03-14, 22:40
marios psilopoulos Ο χρήστης marios psilopoulos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-05-2013
Περιοχή: agrinio
Μηνύματα: 232
Προεπιλογή

γιατί κάτι ξιφοφόρους που είχα μου τα είχαν τσακίσει...
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 27-03-14, 09:28
manos76 Ο χρήστης manos76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2011
Περιοχή: ...
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

τα kribensis θέλουν 200 λίτρα το ελάχιστο...

τα αγγελόψαρα επίσης θέλουν χώρο ελάχιστο..120χ50χ50. 300 λίτρα και πάνω... αν δείς τα ενήλικα ψάρια πόσο μεγάλα γίνονται θα πάθεις πλάκα..

τώρα ο κάθε ένας κάνει ότι θέλει.. η απόφαση είναι δίκη σου.
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 02-04-14, 13:01
marios psilopoulos Ο χρήστης marios psilopoulos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-05-2013
Περιοχή: agrinio
Μηνύματα: 232
Προεπιλογή

τελικά πήρα 3 σκαλάρια...με σκοπό βέβαια άμεσα να παραγγείλω ένα 300λτρ ενυδρείο..φυσικά έχω ήδη παραγγείλει όσμοση για το νερό... αυτή τη στιγμή έχω 3 σκαλάρια,5 ζεμπρα ντανιο και 4 κορυς
το πρόβλημα είναι πως (όπως έγραψα και σε ένα άλλο θέμα) τα σκαλάρια μου εδώ και 3 μέρες μου έχουν τσακίσει τα φυτά...τα τσιμπάνε και τα ξεριζώνουν....το ενυδρείο είναι φουλ φυτεμένο...τι μπορώ να κάνω?είναι κάτι προσωρινό ή δε θα μείνει κανένα φυτό?
και κάτι άλλο, σκέφτηκα να βάλω και καμία ρίζα μέσα..που μπορώ να βρω,ή υπάρχει κάποια άλλη εναλλακτική? γιατί στο πετσοπ μου είπαν 30 ευρό μια πολύ μικρή..δεν άξιζε
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 02-04-14, 17:00
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από marios psilopoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
τελικά πήρα 3 σκαλάρια...με σκοπό βέβαια άμεσα να παραγγείλω ένα 300λτρ ενυδρείο..φυσικά έχω ήδη παραγγείλει όσμοση για το νερό... αυτή τη στιγμή έχω 3 σκαλάρια,5 ζεμπρα ντανιο και 4 κορυς
το πρόβλημα είναι πως (όπως έγραψα και σε ένα άλλο θέμα) τα σκαλάρια μου εδώ και 3 μέρες μου έχουν τσακίσει τα φυτά...τα τσιμπάνε και τα ξεριζώνουν....το ενυδρείο είναι φουλ φυτεμένο...τι μπορώ να κάνω?είναι κάτι προσωρινό ή δε θα μείνει κανένα φυτό?
και κάτι άλλο, σκέφτηκα να βάλω και καμία ρίζα μέσα..που μπορώ να βρω,ή υπάρχει κάποια άλλη εναλλακτική? γιατί στο πετσοπ μου είπαν 30 ευρό μια πολύ μικρή..δεν άξιζε
Ισως γλυτωσουν φυτά με σκληρό φύλλωμα

Για τις ρίζες, καλύτερα να κοιτάξεις στις αγγελίες
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 02-04-14, 17:58
marios psilopoulos Ο χρήστης marios psilopoulos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-05-2013
Περιοχή: agrinio
Μηνύματα: 232
Προεπιλογή

ωχ..καλύτερα να τα βγάλω τα φυτά δηλαδή?τα σκαλάρια ρίζες θέλουν σωστα?στις αγγελίες κοίταξα αλλά δε μπόρεσα να βρω κάτι καλό και οικονομικό...
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 02-04-14, 22:12
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Η επιμονή ορισμένων ανθρώπων... είναι αξιοθαύμαστη!!!!!
Φίλε επειδή θέλεις να ασχοληθείς με το χόμπι... αλλά φαντάζομαι ότι ΔΕΝ θα ήθελες να στέλνεις ψάρια στον "άλλο κόσμο" (και μαζί... τα χρήματα σου)... δώσε λίγη προσοχή σε αυτά που σου γράφουν (όσοι έχουν λίγη παραπάνω εμπειρία) ΧΩΡΙΣ κέρδος... για να σε βοηθήσουν. ΌΛΟΙ μας από αυτό το στάδιο περάσαμε... και προσπαθούμε να "γλυτώσουμε" από στραβοπατήματα... αυτούς που τώρα ξεκινάνε.
Τα ψάρια για να ΔΙΑβιώνουν σωστά... ΟΧΙ απλά να ΕΠΙβιώνουν ... χρειάζονται κατάλληλες συνθήκες νερού, ανάλογο χώρο, κατάλληλο διάκοσμο, κλπ.
Δες το ώς εξής... ΔΕΝ παίρνεις ένα λιοντάρι και... το πας να ζήσει στον Βόρειο πόλο.
Τα σκαλάρια ζουν σε ομάδες (ομάδα ΔΕΝ σημαίνει... 3 άτομα) και γίνονται αρκετά μεγάλα (και ειδικά στο ύψος). Κατάλληλο ενυδρείο γι' αυτά είναι από 400 λίτρα και πάνω... γιατί όταν αρχίσουν να ζευγαρώνουν... πέφτει πολύ ξύλο, με τα υπόλοιπα της ομάδας (τουλάχιστον 8-10... κι' αυτό εξ' ανάγκης... λόγω του μεγέθους του ενυδρείου συνήθως).
Όπως καταλαβαίνεις το ενυδρείο σου είναι... απλά ακατάλληλο για το είδος.
Σου το τόνισαν πιο πάνω αλλά εσύ... ακόμα ασχολείσαι με τα φυτά.
Μήπως θα έπρεπε να σκεφτείς να φτιάξεις ένα φυτεμένο (αφού όπως φαίνεται... ουσιαστικά τα φυτά σε ενδιαφέρουν)... με κάποια μικρά ψάρια... ώστε να ΜΗΝ γράφεις σε λίγο καιρό... ΚΑΙ στις ασθένειες;
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 03-04-14, 09:04
marios psilopoulos Ο χρήστης marios psilopoulos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-05-2013
Περιοχή: agrinio
Μηνύματα: 232
Προεπιλογή

κ. Diskus fan αν βλέπατε πιο πάνω,θα παρατηρούσατε πως αναφέρω την αγορά στο άμεσο μέλλον 300λτρ ενυδρείο και την ήδη αγορά μου σε όσμοση...δε καταλαβαίνω ποιος ο λόγος της απορίας σας και αυτού του ποστ...σήμερα τα ψαράκια είναι μικρά και δε χρειάζονται μεγαλύτερο ενυδρείο...σε μια εβδομάδα ίσως να έχουν καινούριο σπίτι....τα φυτά όμως όπως και να έχει δε θέλω να τα χάσω..αν μπορείτε να μου δώσετε κάποια συμβουλή για αυτό θα το εκτιμούσα...
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 03-04-14, 10:45
Το avatar του χρήστη lifefx
lifefx Ο χρήστης lifefx δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-02-2013
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 726
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από marios psilopoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
κ. Diskus fan αν βλέπατε πιο πάνω,θα παρατηρούσατε πως αναφέρω την αγορά στο άμεσο μέλλον 300λτρ ενυδρείο και την ήδη αγορά μου σε όσμοση...δε καταλαβαίνω ποιος ο λόγος της απορίας σας και αυτού του ποστ...σήμερα τα ψαράκια είναι μικρά και δε χρειάζονται μεγαλύτερο ενυδρείο...σε μια εβδομάδα ίσως να έχουν καινούριο σπίτι....τα φυτά όμως όπως και να έχει δε θέλω να τα χάσω..αν μπορείτε να μου δώσετε κάποια συμβουλή για αυτό θα το εκτιμούσα...
Χωρίς να είμαι σίγουρος,δοκίμασε να ταίζεις με φυτική τροφή ωστε να παίρνουν απο αυτή τα συστατικά που θέλουν και να μην την πεφτουν στα φυτά.
__________________
.Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB
"Θαρσειν χρη,ταχ'αυριον εσετ'αμεινον"
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 03-04-14, 15:31
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από marios psilopoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
κ. Diskus fan αν βλέπατε πιο πάνω,θα παρατηρούσατε πως αναφέρω την αγορά στο άμεσο μέλλον 300λτρ ενυδρείο και την ήδη αγορά μου σε όσμοση...δε καταλαβαίνω ποιος ο λόγος της απορίας σας και αυτού του ποστ...σήμερα τα ψαράκια είναι μικρά και δε χρειάζονται μεγαλύτερο ενυδρείο...σε μια εβδομάδα ίσως να έχουν καινούριο σπίτι....τα φυτά όμως όπως και να έχει δε θέλω να τα χάσω..αν μπορείτε να μου δώσετε κάποια συμβουλή για αυτό θα το εκτιμούσα...
1. To κ. ας το αφήσουμε εκτός... φιλικά μιλάμε.
2. Είναι μικρά... γι' αυτό η ανάγκη μεγάλης ομάδας τώρα είναι επιτακτική. Η έννοια της ασφάλειας στα κοπαδόψαρα... βρίσκεται στην ομάδα και παράλληλα μειώνεται η επιθετικότητα... προς τα πιο αδύναμα μέλη της. Όταν μεγαλώσουν θα "σφάζονται" για να επικρατήσουν στον χώρο... διεκδικώντας το σημείο, όπου θα αποθέσουν τα αυγά τους... κι' εκεί αρχίζουν τα δικά σου προβλήματα... ΑΝ ο χώρος τους είναι περιορισμένος.
Έχοντας φροντίσει από ΠΡΙΝ για το μέγεθος... μειώνεις και τις πιθανότητες, για τα παραπάνω.
Σε γενικές γραμμές... ισχύουν παρόμοια πράγματα, όπως με τους δίσκους.... δηλαδή ένα ενυδρείο με μήκος 1.50 μ. είναι ικανοποιητικό για ξεκίνημα (κατά την προσωπική μου άποψη).
Φυτά εύκολα όπως πχ. echinodorus bleheri (και παρόμοια)... αλλά και έκτος βιότοπου όπως Anubias, Microsorum pteropus... που ΔΕΝ θα σε προβληματίσουν στην διατήρηση τους... είναι η καλύτερη επιλογή (για να ΜΗΝ "μπλέκεις" ΚΑΙ με συστήματα διοξειδίου). Χρειάζονται βέβαια και ρίζες... το full φυτεμένο... ΔΕΝ θα τα "καλύψει".
Διαβάζοντας και σε θέματα που αναφέρονται σε αυτό το είδος... θα πάρεις ακόμα περισσότερες πληροφορίες... για να φτιάξεις το ιδανικότερο ενυδρείο/περιββάλον για τα σκαλάρια σου.-
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 03-04-14, 17:35
manos76 Ο χρήστης manos76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2011
Περιοχή: ...
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Πολύ καλή τροφή λαχανικών και σπιρουλίνας είναι η tetra-veggie, αν δεν την βρίσκεις.. καλή είναι και η sera-flora.
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 04-04-14, 21:02
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από marios psilopoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
ωχ..καλύτερα να τα βγάλω τα φυτά δηλαδή?τα σκαλάρια ρίζες θέλουν σωστα?στις αγγελίες κοίταξα αλλά δε μπόρεσα να βρω κάτι καλό και οικονομικό...
Καλύτερα να βγάλεις τα σκαλαρια


Σχετικά με τις ριζες...
Καλά θα ήταν να ζητάμε κάτι και να το έχουμε αμεσως ε?
Στις αγγελιες αρκετά συχνά βρίσκεις καλες ευκαιριες. Υπομονη
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 06-04-14, 18:40
marios psilopoulos Ο χρήστης marios psilopoulos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-05-2013
Περιοχή: agrinio
Μηνύματα: 232
Προεπιλογή

οκ σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας..μέσα στην επόμενη εβδομάδα θα έχουμε εξελίξεις..θα ενημερώσω άμεσα!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
60 λίτρα φυτεμένο με γκάπυ-πλάτυ-νέον-rainbow atoyx Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Κ. Αμερικής 8 21-01-11 17:41

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:50.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07977 seconds with 13 queries