Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα: Ασθένειες - Θεραπείες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-08-18, 09:27
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή Νεα ψαράκια ως δώρο ενέργιες βοήθεια !!!

Καλημέρα παιδιά όπως αναφέρω και στον τίτλο , μία φίλη μου χτες το μεσημέρι που επέστρεψε Θεσσαλονίκη μου έφερε ως δώρο για τα γενέθλιά μου κάποια ψαράκια , 2 black moor ( κονγκολέζους νομίζω ) και 2 oranda calico . Τα μωράκια αυτά ειναι πανέμορφά αρχικά λέμε να τα βάλουμε στο μεγάλο ενυδρείο με τον Τίγρη και τον Ευφράτη . Μετά σκέφτηκα και θυμήθηκα αυτά που λέγατε για καραντινες και λέω αφού εχώ χωρίς ψάρια με διατηρούμενη όμως τη βιολογια την 192 λιτρων λεκάνη του Ικεα δεν τα βάζω εκει μην τα πειράξουν ο Τίγρης και ο Ευφράτης . Για να μην σας τα πολυλογώ έβγαλα και απο το 240 λίτρο ένα subunkin που ειχα την Εβελίνα και την έβαλα μαζί με τον Μενέλαο , ένα common που είχα μόνο του σε έναν 500 λίτρο κάδο ελαίων που έχω σαν ενυδρείο εδώ και κάποιους μήνες . Το 240 λιτρο ενυδρείο έχει ένα εξωτερικό φίλτρο της Aquel 1600 asap χωριτηκότητας 16 λίτρων με σφουγγάρια και πολύ βιολογικό υλικό και ένα εσωτερικό μικρό φιλτράκι με ένα σφουγγάρι ίσα ίσα για ανατάραξη στην επιφάνεια γιατι το εξωτερικο βαράει αρκετά χαμηλά και από τις δύο εισόδους επειδή παλιά το ενυδρειο ήταν φυτεμμένο και ήταν συνδεδεμένο με reactor για την παροχή διοξειδίου από την μπουκάλα ( βλέπε θέμα εδώ : ''

Επιστροφή Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων
Ανανέωση της σελίδας Επιτέλους 6 ώρες μου πήρεεεεεεεε !!!! '' )

Έβαλα λοιπον τους δύο κονγκολέζους στο 240 λίτρο αφού έκανα 80% αλλαγή και προσρμογή περίπου 3 ώρες . Μετά έβγαλα τα ψαράκια με το χέρι σε μία λεκάνη με νερό ίδιο με αυτό που είχε το ενυδρείο μετά την αλλάγη και καθόλη τη διαδικασία προσαρμογης και τα άφησα στην λεκάνη και στη συνέχεια μετά από 5 λεπτά τα πήρα με το χέρι μου ( τι γλυκά και απαλά που είναι by the way ) και τα έβαλα στο ενυδρειο οπου αμέσως τα ειδα πολύ δραστήρια και υπερκινητικά . Την ίδια ακριβώς διαδικασία έκανα και στα oranda αλλά τα έβαλα στην πλαστική λεκάνη του ικεα που λειτουργει 4 χρόνια με ένα εσωτερικό καλό αλλα πολύ παλιο φίλτρο με πολύ δυνατή ροή που δεν έχω την δυνατότητα να μειώσω αλλά κάνει καλή οξυγόνωση το νεράκι (τώρα το φίλτρο νομίζω ειναι 15 χρονών εάν δεν κάνω λάθος ).

Δεν άργησα να παρατηρήσω ότι το ένα κονγκλεζάκι είχε σκισμένη ουρίτσα και κάτι άσπρα στιγματα σαν ich όχι σε μεγάλη έκταση αλλά ανησύχησα πολύ , ανησύχησα ακόμη περισσότερο όταν είδα ότι και το άλλο είχε ich σε πιο μικρό βαθμμό βέβαια . Παιδιά είναι η πρώτη φορά ( εκτός από τον κοκκινοσκούφι το πρώτο μου χρυσόψαρο που ήταν ένα red cap που το έχασα πριν καποια χρονια απο αμμωνια και αστρωτο ενυδρειο ) που έχω fancy χρυσόψαρα μου αρέσουν πάρα πολύ αλλά φοβάμαι μην μου πάθουν τιποτα . Γεκινως δεν ταιζω πολύ είναι και πολύ μικρά ( 2-3 μηνών ) προσέχω να βυθίζω πάντα την τροφή , θα πάω να πάρω σήμερα και αλάτι χιων το πράσινο απόλυτα φυσικό χωρις προσμίξης . Τί άλλο πρέπει να κάνω ??

Τα δυο orandas φαίνονται πιο υγιειη και πολύ γρήγορα και προσαρμοστήκαν τέλεια . Τελικά σίγουρα ανακουφίστηκα που δεν τα έβαλα σε κάποιο απο τα μεγάλα ενυδρεια μαζί με τα μονοουρα γιατι δεν θα ηθελα να μ κολησουν κατι ...


Είναι ich αυτο που έχουν ? Ή κάτι άλλο πως θα το αντιμετωπίσω ? ? ? Δυστυχώς παντα φοβάμαι τα pet shop και ειδικά όταν δεν επιλέγω ε΄γω ψάρια γιατι έχουν 100 χρυσοψαρά σε 50 λίτρα .... Πραγματικά όμως τα συγκεκριμένα κονγκλεζάκια τα αγάπησα με τ που τα είδα . Ελπίζω να μην μου πάθουν κάτι .

Σας ευχαριστώ παιδιά εκ των προταίρων !!!


Ακολουθούν 3 βίντεο από 3 ενυδρεια ( 500 λίτρα -Μενέλαος - Εβελίνα- , 240 λίτρα - 2 κονγκλεζάκια- ,192 λλίτρα - 2 οράντα- )

1. https://www.youtube.com/watch?v=_WyH2lzBEM0
2. https://www.youtube.com/watch?v=KbbXxfxl_U8
3. https://www.youtube.com/watch?v=-i1f48VvVSo

Υ.Γ. Τα οράντα ξέρω δεν φαίνονται καλά συγχωρέστε με ...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-08-18, 10:27
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

η καραντινα ειναι καλη , καθως με παρατηρηση μπορεις να αποφυγεις καποιες ασθενειες , δυστυχως καποιες δεν ειναι εμφανης ομως και δεν διακρινονται, επομενως δεν ειμαστε ποτέ σιγουροι.

1 μηνας παραμονης και παρατηρησης ειναι οκ, επειτα μπορουν να μπουν ολα μαζι.
δεν εχουν ich τα moor , ειναι fungus ,αλλα δεν ειναι κατι τραγικο.
ειναι κλασικο φαινομενο στα black moor να βγαζουν καπου καπου στιγματα fungus.
θα φυγουν μονα τους , αν βρεις 3-4 ξυλακια κανελα κευλανης απο καποιο καταστημα με μπαχαρικα ή βιολογικα προιοντα, θα βοηθησει.

εγω εχω μονιμα στο σαμπ και τα αλλαζω ανα 2-3 μηνες.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-08-18, 16:01
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsala Εμφάνιση μηνυμάτων
η καραντινα ειναι καλη , καθως με παρατηρηση μπορεις να αποφυγεις καποιες ασθενειες , δυστυχως καποιες δεν ειναι εμφανης ομως και δεν διακρινονται, επομενως δεν ειμαστε ποτέ σιγουροι.

1 μηνας παραμονης και παρατηρησης ειναι οκ, επειτα μπορουν να μπουν ολα μαζι.
δεν εχουν ich τα moor , ειναι fungus ,αλλα δεν ειναι κατι τραγικο.
ειναι κλασικο φαινομενο στα black moor να βγαζουν καπου καπου στιγματα fungus.
θα φυγουν μονα τους , αν βρεις 3-4 ξυλακια κανελα κευλανης απο καποιο καταστημα με μπαχαρικα ή βιολογικα προιοντα, θα βοηθησει.

εγω εχω μονιμα στο σαμπ και τα αλλαζω ανα 2-3 μηνες.
Ευχαριστώ Γιάννη , πήρα κανέλα γνησια καυλάνης και χιων αλάτι . Τα ξυλάκια να τα βάλω στο σαμπ στο μεγάλο και στα φίλτρα εξωτερικά και εσωτερικά των άλλων ενυδρείων ? σε δυχτάκι ? σε τι ποσότητα ανάλογα με τα λίτρα ??? Να τα ξεπλένω με νεράκι πρώτα ???
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-08-18, 16:39
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Ναι, Βάλτα στα φίλτρα να έχουν κυκλοφορία.. βέβαια και χύμα μπορείς να τα πετάξεις.
Προσωπικά βάζω περίπου 3 ξυλάκια ανά 100 λίτρα.
Αν βάλεις αλάτι (1-2 γρ/λ) για πρόληψη , διέλυσε το πολύ καλά πρώτα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-08-18, 16:49
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsala Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι, Βάλτα στα φίλτρα να έχουν κυκλοφορία.. βέβαια και χύμα μπορείς να τα πετάξεις.
Προσωπικά βάζω περίπου 3 ξυλάκια ανά 100 λίτρα.
Αν βάλεις αλάτι (1-2 γρ/λ) για πρόληψη , διέλυσε το πολύ καλά πρώτα.
χαχαχα 3 ανα 100 ??? Γιάννη πήρα 12 ξυλάκια ούτε με το ζόρι δεν φτάνουν δηλαδή μονο για το μεγάλο ενυδρειο . Εχει και 66 ευρω το κιλό :P . Για το αλάτι μονο με μπάνιο ένα 5 λεπτο την μέρα σε 15 λίτρη λεκάνη που έχω μέσα στο ενυδρειο δεν ριχνω φοβάμαι για τις ανουμπιες ...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Νικολέτα Εμφάνιση μηνυμάτων
χαχαχα 3 ανα 100 ??? Γιάννη πήρα 12 ξυλάκια ούτε με το ζόρι δεν φτάνουν δηλαδή μονο για το μεγάλο ενυδρειο . Εχει και 66 ευρω το κιλό :P . Για το αλάτι μονο με μπάνιο ένα 5 λεπτο την μέρα σε 15 λίτρη λεκάνη που έχω μέσα στο ενυδρειο δεν ριχνω φοβάμαι για τις ανουμπιες ...
Θα πάρω κι άλλα αν είναι ευχαριστώ πολύ Γιάννη

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Νικολέτα : 04-08-18 στις 16:49 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-08-18, 19:21
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Μοίρασε αυτά που έχεις ήδη αναλογικά, μην πάρεις αλλά..
Δεν υπάρχει ακριβής δοσολογία έτσι κι αλλιώς.

Οι ανουμπιες δεν παθαίνουν τίποτα από το αλάτι
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 05-08-18, 10:11
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsala Εμφάνιση μηνυμάτων
Μοίρασε αυτά που έχεις ήδη αναλογικά, μην πάρεις αλλά..
Δεν υπάρχει ακριβής δοσολογία έτσι κι αλλιώς.

Οι ανουμπιες δεν παθαίνουν τίποτα από το αλάτι
Ναι τις έβαλα στο σαμπ στο διχτάκι με την ελαφρόπετρα πριν το διαμέρισμα με τις αντλιες εκει που κάνει το καταρακτη οποτε πανω στην ροη ειναι . Και στο μικρο ενυδρειο με τα moor πεταξα 3 ξυλάκια στον πυθμένα αλλά τα πέρνει η ροή γιατι τα μετακιννει οποτε φαντάζομαι κανουν δουλεια .
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_1672_opt.jpg
Εμφανίσεις:  249
Μέγεθος:  66,0 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 05-08-18, 10:14
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Αλάτι δεν έριξα την Τρίτη θα κάνω 80% αλλαγή . Τα ασπράκια σαν να τα βλέπω πιο λίγα ενώ χτες το απόγευμα το ένα έβγαλε και μικρά ασπράκια σαν κόκκους λεπτούς από αλάτι πανω του , νομίζω σαν ick δεν ειμαι σιγουρη τωρα το πρωι δεν βλεπω κατι εκτος απο το δευτερο moor που έχει στην ουριτσα του το σχησιμο και τα ασπράκια του fungus αλλα και αυτα ειναι καπως καλυτερα θα τα δω καλα το απογευμα με το φως . Εαν επειμεινουν μμεχρι την τριτη θα τους ριξω αλατακι στην επομενη αλλαγη . Το χιων το πράσινο χωρίς προσθετα .
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 05-08-18, 10:43
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

τα ασπρακια θα φυγουν ..τωρα αν εμφανισουν στιγματα ich , θα φυγουν με το αλατι.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 05-08-18, 12:25
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsala Εμφάνιση μηνυμάτων
τα ασπρακια θα φυγουν ..τωρα αν εμφανισουν στιγματα ich , θα φυγουν με το αλατι.
Τέλεια άντε και όταν γίνουν καλά θα το κάνω παρουσίαση το ενυδρείο τους :P
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 05-08-18, 21:44
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Με το συμπαθιο αλλα να παραθεσω ενα παλιοτερο μου ποστ
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Κατι βασικο που ξεχασα.
Τα ζωα δεν γινονται δωρα
να πεις στους φιλους σου.
Σου φορτωσανε ευθυνες.
Αν δεν μπορουσες να τους παρεχεις αυτα που πρεπει, τι θα εκανες?
Θα πηγαινες να τα ακουμπησεις για ενυδρεια κλπ?
Ωραια.
Καλυτερα να σου εκαναν δωρο το ενυδρειο και τα λοιπα και ας αγοραζες εσυ τα ψαρια

Εγω δεν θα τα δεχομουν αυτα τα δωρα δεν πα'να'ταν τα πιο ακριβα και σπανια ψαρια που υπαρχουν.
Αν δεν ειμαι ετοιμος 100% να τα φιλοξενησω ... δεν τα παιρνω.
Με ρωτησαν?
Μπορω?
Θελω?
Και αν ημουν ετοιμος δλδ, θα αφηνα εναν ασχετο (γιατι κανεις σχετικος δεν κανει δωρο ζωντανα) να επιλεξει για μενα ψαρια?

Με το μπαρδον θα τους ελεγα, και θα τους εδινα τη σακουλα πεσκεσι να δω τι θα τα καναν αυτοι.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 06-08-18, 08:50
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Με το συμπαθιο αλλα να παραθεσω ενα παλιοτερο μου ποστ
Καλημέρα delta μου νομίζω είσαι λίγο υπερβολικός ( με φιλική διάθεση πάντα ) . Είναι πολύ γλυκό σαν κίνηση και το θεωρώ από τα πιο ωραία και ιδιαίτερα δώρα που μου έχουν κάνει . Ήταν τόσο γλυκούλια και τόσο όμορφα και εξάλλου ήξερε η φίλη μου ότι έχω πολλά ενυδρεία μεγάλα και οτι θα βρουν ένα καλό σπίτι να τα φιλοξενήσει πολύ καλύτερο από τα 60 λίτρα που τα είχαν μέσα μαζί με άλλα 10 black moor και 2 common . Ενταξει το παραδέχομαι οτι δεν είχα ποτε μου fancy πέρα απο τον κοκκινοσκούφη μου που ειχα για 3 χρόνια σε 120 λίτρα στο πρώτο μου ενυδρειο και μετα μου πέθανε . Εξάλλου αυτη ηταν και η αφορμη να γραφτω στο forum για να μαθω πράγματα . Ε κάτι έχω μαθει και εγω νομίζω :P . Και τα fancy λοιπον ειναι χρυσοψαρα τρωνε οτι τρωνε και τα μονοουρα κ καπως ετσι τα φροντιζουμε ολα το ιδιο ειναι πλασματακια του Θεου . Καθε φορα που παω σε πετ σοπ σπαράζει η καρδία μου να βλέπω χρυσόψαρα 100 σε 50 λίτρα το ένα πάνω στο άλλο , σκουλήκια να τα τρώνε ζωντανά , dropsy , ich , fungus όλα μαζί ... Τα λυπάμαι και λέω μέσα μου και να τα αγόραζα όλα να τα έβαζα στα ενυδρεια μου αυτοί οι πετ σοπάδες θα έφερναν κι αλλα γιατι να περάσουν αυτο το βασανιστικό θάνατο κι άλλα ψαράκια ??? Φυσικά δεν ειναι όλοι οι πετ σοπάδες ετσι αλλά ειναι οι 8/10 σιγουρα !!! Δεν ξέρω εάν σε έπεισα πάντως το θεώρησα γλυκιά κινηση εκ μέρους της . Ο καθένας βέβαια έχει την άποψή του και μπορεί να την υποστιρίζει και σε ευχαριστώ που μου είπες και την δική σου . Εξάλλου μαθαίνω ακόμη πράγματα και θα συνεχίσω να μαθαίνω για αυτα τα υπέροχα πλάσματα που λέγονται χρυσόψαρα . Και σύντομα θα κάνουμε και μια λιμνη ή μεγάλο κάδο ελαίων για να τα βγάλω έξω τα θηρία το χειμώνα και να μπουνε fancy στα μεγάλα ενυδρεια μεσα στο σπίτι . Α φυσικά σέβομαι την άποψή σου απόλυτα και συμφωνώ εν μέρει ότι τα ζωάκια ίσως είναι ελαφρώς άκομψο να τα κάνεις δώρο αλλά σε καμία περίπτωση δεν θα έλεγα δεν τα θέλω αυτα τα μωράκια πάρτα πισω καντα οτι θέλεις .
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 06-08-18, 09:00
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Οσο και να μου αρεσουν τα ψαρια, θα συμφωνησω απολυτα με τα γραπτα στο post που παρεθεσε ο Σπυρος εδω.
Εχω πολλες περιπτωσεις κοντινων μου φιλων και γνωστων που εγινε αυτο που επαθες και δεν ειχαν καλο τελος.
Ειτε δεν καταλαβαιναν τι επρεπε να κανουν ειτε δεν τους ενοιαζε και τοσο.
Βασικα δεν θυμαμαι καμια περιπτωση που να βγηκε σε καλο
Εσυ βεβαια θα κανεις οτι μπορεις για τα συγκεκριμενα ψαρια, το πιστευω αυτο.
Δεν ειναι ολοι το ιδιο με σενα ομως
Φιλικα παντα και εγω, Γιαννης.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 06-08-18, 10:08
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stanisalus18 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οσο και να μου αρεσουν τα ψαρια, θα συμφωνησω απολυτα με τα γραπτα στο post που παρεθεσε ο Σπυρος εδω.
Εχω πολλες περιπτωσεις κοντινων μου φιλων και γνωστων που εγινε αυτο που επαθες και δεν ειχαν καλο τελος.
Ειτε δεν καταλαβαιναν τι επρεπε να κανουν ειτε δεν τους ενοιαζε και τοσο.
Βασικα δεν θυμαμαι καμια περιπτωση που να βγηκε σε καλο
Εσυ βεβαια θα κανεις οτι μπορεις για τα συγκεκριμενα ψαρια, το πιστευω αυτο.
Δεν ειναι ολοι το ιδιο με σενα ομως
Φιλικα παντα και εγω, Γιαννης.
Ναι συμφωνώ Γιάννη απόλυτα μαζί σου και με το Σπύρο δεν έχω καποια αντιρρηση , η μονη ειναι στο οτι οταν καποιος κανει καποιο κοπο και σου φερνει 4 μωράκια χρυσόψαρα ε δεν μπορεις να τους πεις παρτα πισω δεν θελω δώρα :P , δεν σου βγαινει βρε παιδί μου χαχαχα . Καποιες φορές η χαρά ειναι διπλή όταν σου φέρνουν ένα αρρωστο ψαράκι και το κάνεις καλά και σιγουρα το σώζεις από πολύ μικρα overstocked ενυδρεια στα πετ σοπ . Πάντως συμφώνω σε όλο το υπόλοιπο κομμάτι μαζί σας οτι καλο ειναι να μην γινονται τετοια δώρα ειδικά από άτομα που δεν ξέρουν από χρυσοψαρα αλλα την συγκεκριμμένη την έχω εκπαιδεύσει λίγο της έχω χαρίσει και ένα 20 λίτρο μαζι με 3 γκάπυς που τώρα έγιναν 13 :P με προοπτικη σύντομα να κάνει ένα 150 λίτρα ενυδρειο που σκέφτεται οταν το αποφασισει θα ζητήσω τις γνώμες σας btw . Βέβαια εννοείται πως δεν ειναι το ιδιο το να σου δινει κάποιος συνχομπιστας ένα ψαράκι σαν δώρο με το να σου φέρνουν σαν δώρο ψαράκια , εκει το ξεχωρίζω λίγο και συμφωνω με εσας !!!
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 07-08-18, 20:04
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Όλα καλά με τα μικρά black moor τα άσπρα εξαφανίστηκαν και σήμερα με την αλλαγή νερού προληπτικά τα έβγαλα και τα έκανα μπάνιο σε αλατόνερο 2γρ/λίτρο περιπου αλάτι για 10 λεπτά . Όλα καλά τώρα και ειναι πολύ δραστήρια θα παρουσιάσω σύντομα το ενυδρειο .
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 07-08-18, 23:04
Το avatar του χρήστη odin79
odin79 Ο χρήστης odin79 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2008
Περιοχή: Λιβαδεια
Μηνύματα: 1.198
Προεπιλογή

ολα καλα νικολετα λοιπον με το καλο η παρουσιαση
__________________
one pound of flesh, no more no less
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 07-08-18, 23:10
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από odin79 Εμφάνιση μηνυμάτων
ολα καλα νικολετα λοιπον με το καλο η παρουσιαση
Να και ενα βιντεο , μια χαρα μου φαίνονται

https://www.youtube.com/watch?v=Kgij...ature=youtu.be
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 07-08-18, 23:21
Το avatar του χρήστη odin79
odin79 Ο χρήστης odin79 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2008
Περιοχή: Λιβαδεια
Μηνύματα: 1.198
Προεπιλογή

πανεμορφα νικολετα εφυγε και το φουνγκους ολα καλα και μια προφητεια απο μενα αν εχεισ κηπο σε βλεπω με λιμνη !!!!!
__________________
one pound of flesh, no more no less
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 07-08-18, 23:33
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Νικολέτα μου πανέμορφα όλα!!
Μια απορία μόνο!! Το νερό πόσο σου έρχεται το μήνα???
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 08-08-18, 07:54
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pagokoftis Εμφάνιση μηνυμάτων
Νικολέτα μου πανέμορφα όλα!!
Μια απορία μόνο!! Το νερό πόσο σου έρχεται το μήνα???
χαχαχα δεν ξέρω καν ο μπαμπάς πληρώνει :P . Λογικά κάθε 6 μέρες που κάνω αλλαγή το 50%-60% σε καθε ενυδρειο σίγουρα ξοδεύω 1,5 κυβικκο νερό . Και αλλο μισο καθε βδομάδα οταν ποτίσω τον κήπο και τα δέντρα . Οποτε 2 κυβικα φευγουν ετσι την βδομαδα . Αλλά ευτυχως η τιμή του νερού ειναι χαμηλή .
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από odin79 Εμφάνιση μηνυμάτων
πανεμορφα νικολετα εφυγε και το φουνγκους ολα καλα και μια προφητεια απο μενα αν εχεισ κηπο σε βλεπω με λιμνη !!!!!
Χαχαχαχα τελικά μήπως είσαι όντως προφήτης σύντομα σκέφτομαι να κάνω ή λίμνη ή να αγοράσω έναν μεγάλο κάδο ελαίων να τον βάλουμε στον κήπο θα δω τα κόστη και αναλόγως γύρω στα 2.000 λίτρα λέμε .

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Νικολέτα : 08-08-18 στις 07:54 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 08-08-18, 15:41
Το avatar του χρήστη odin79
odin79 Ο χρήστης odin79 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2008
Περιοχή: Λιβαδεια
Μηνύματα: 1.198
Προεπιλογή

να το κανεις ειναι απροβληματιστες οι λιμνες και οικονομικες για το μεγεθος τους, με λαινερ ειναι καλυτερα να την κανεις αλλα ανοιξε και ενα θεμα στις λιμνες να τα πουμε εκει.
__________________
one pound of flesh, no more no less
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 08-08-18, 21:47
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από odin79 Εμφάνιση μηνυμάτων
να το κανεις ειναι απροβληματιστες οι λιμνες και οικονομικες για το μεγεθος τους, με λαινερ ειναι καλυτερα να την κανεις αλλα ανοιξε και ενα θεμα στις λιμνες να τα πουμε εκει.
Λέγοντας οικονομικές?Μηπως θα μπορουσες να δωσεις μερικες λεπτομέρειες?
__________________

---------------------
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 08-08-18, 22:51
Το avatar του χρήστη odin79
odin79 Ο χρήστης odin79 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2008
Περιοχή: Λιβαδεια
Μηνύματα: 1.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Lth1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Λέγοντας οικονομικές?Μηπως θα μπορουσες να δωσεις μερικες λεπτομέρειες?
για να φιαξεις ενα ενυδρειο 3 κυβικα ας πουμε θες τα τριπλασια χρηματα απο το να φιαξεις μια λιμνη ιδιου μεγεθους
__________________
one pound of flesh, no more no less
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 09-08-18, 04:55
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

[QUOTE=Νικολέτα;1045745] Αλλά ευτυχως η τιμή του νερού ειναι χαμηλή .
-------------------------
Ισως επειδη δεν πληρωνεις εσυ σου φαινεται χαμηλη η τιμη.
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 11-08-18, 08:12
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

[QUOTE=stav;1045787]
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Νικολέτα Εμφάνιση μηνυμάτων
Αλλά ευτυχως η τιμή του νερού ειναι χαμηλή .
-------------------------
Ισως επειδη δεν πληρωνεις εσυ σου φαινεται χαμηλη η τιμη.
Χαχαχαχα δικηγόρος του μπαμπά μου , χαχα φωνάζει η αλήθεια είναι αλλά μην πέρα από την πλάκα η τιμή του νερού ξεκινά από 0,60 το κυβικο και ανεβαίνει κλιμακωτά ανάλογα με τακ υβικα που ξοδευεις κάθε μήνα ή τετραμηνο . Εμείς βέβαια δεν είμαστε στην κατηγορία του 0,60 οπως καταλαβαίνετε με κηπο και δέντρα είμαστε 2,3,4,5 κατηγορίες πιο πάνω :P χαχα
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από odin79 Εμφάνιση μηνυμάτων
για να φιαξεις ενα ενυδρειο 3 κυβικα ας πουμε θες τα τριπλασια χρηματα απο το να φιαξεις μια λιμνη ιδιου μεγεθους
Ισχύει αυτό που λές και όχι μονο τα τριπλάσια ίσως και τα 10πλάσια εγώ τώρα αμά πάρω έναν κάδο ελαίων διπλά ενισχυμένο 3 κυβικά που σκέφτομαι θα μου βγει 300 ευρω και θα το θάψουμε στο χώμα να φαίνεται σαν λίμνη . Και κανά φίλτρο λίμνης ή ένα μεγάλο BIO-filter εσωτερικό με μια αντλια ακόμη και μικρό να ειναι γγια τα φίλτρα δεν με πειράζει γιατι θα έχω μέσα τα 4 μονουρα χρυσόψαρα και θα το σκεφτώ κι ολας μηπως βάλω μονο τα 3 αρσενικα και κρατησω την Εβελίνα στα ενυδρεια γιατι δεν θέλω γέννες από μονούρα .. Και την άνοιξη θα κατεβάζω και τα 2 moor και τα 2 oranda οποτε πιστευω αρκεί και ένα μικρό φίλτρο σε σχέση με τα συνολικά λίτρα πάντα ( Θα ανοίξω όμως άλλο θέμα για να σας τα πω αναλύτικα όταν πρεπει αρκει πρωτα απο βδομάδα να μαθω εαν ενταφιάζονται οι κάδοι ελαίων χωρίς κίνδυνο ) .

Για ενυδρείο λίγο πάνω από ένα κυβικό που έκανα για όλα μαζί πλήρωσα μπορεί και 2.200 ευρώ χωρίς υπερβολή + την ταλαίπωρία που τράβηξα επειδη δεν μπορούσα να το κάνω μονη μου

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Νικολέτα : 11-08-18 στις 08:12 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 11-08-18, 21:50
Το avatar του χρήστη odin79
odin79 Ο χρήστης odin79 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2008
Περιοχή: Λιβαδεια
Μηνύματα: 1.198
Προεπιλογή

Νικολετα θα τα πουμε και αναλυτικα οταν ερθει η ωρα και θα δεις οτι ειναι πολυ απλο και πιστεψε με τα χρυσοψαρα που θα βαλεις εκει δεν θα πιστευεις ποσο θα σε ανταμοιψουν, θα δεις πραγματικα οτι ειναι ψαρια λιμνης κανονικα.. μη με πυροβολησετε δεν λεω οτι δεν μπορουν να κρατηθουν σε ενυδρειο
__________________
one pound of flesh, no more no less
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Χρειάζομαι βοήθεια για να επιλέξω ψαράκια. DUKEMNUKEMgr Αρχάριοι γλυκού νερού 19 17-06-09 04:49
Δώρο-πρόβλημα! koge Αρχάριοι γλυκού νερού 4 26-01-09 22:02
Ηρθε το δώρο μου chemical mac Bettas 12 23-01-09 14:00
ενυδρείο ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ... ή Δώρο?? dialpistis Ζωοτόκα 14 14-06-06 19:27

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:03.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,12254 seconds with 15 queries